Autor Tema: speedlite 300ez - PITANJE?!  (Pročitano 7398 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže doktor035

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 580
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
speedlite 300ez - PITANJE?!
« poslato: Mart 19, 2013, 11:02:26 posle podne »
Ja sam obelezio na slici,zanima me cemu sluzi ovo levo a cemu desno kad se prebaci ovaj prekidac?!
canon 1100d
EF-S18-55mm
Pentacon 135mm
Helios 44-2

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #1 poslato: Mart 19, 2013, 11:15:33 posle podne »
Bljesak blica može biti postavljen na prvu zavesicu, kada bljesne odmah nakon okidanja ili na drugu zavesicu, kada bljesne neposredno pred kraj ekspozicije  :)

Van mreže doktor035

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 580
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #2 poslato: Mart 19, 2013, 11:41:37 posle podne »
ahaaa.....jasno sad :D hvala na odgovoru :)
canon 1100d
EF-S18-55mm
Pentacon 135mm
Helios 44-2

Van mreže Bosanac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #3 poslato: Avgust 12, 2014, 10:23:03 posle podne »
Pozdrav,

Imam isti ovakav blic koji sam dobio na poklon u njega sam ubacio nove obicne baterije cisto da probam i vidim o cemu se radi. Postavio sam ga na tijelo i aktivirao, palile su se crvene lampice i infra indikator međutim blic nikako da okine.

Da li sam ja negdje pogrijesio ili ima neka zapčkoljica ili čisto ovaj blic ne paše na Canon 400d

Hvala unaprijed na pomoci

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #4 poslato: Avgust 13, 2014, 11:32:10 posle podne »
Ne pase.
Imam nekog slicnog canon malisu i isto se ponasa. Na filmasu radi ok.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #5 poslato: Avgust 14, 2014, 02:21:52 pre podne »
300ez ne radi sa digitalcima

inace pre nego kacis stari blic na aparat proveri (npr ovde mozes da vidis sta je sa cim kompatibilno http://photonotes.org/lookup/ ) posto stari blicevi cesto imaju visok napon na papucici i to hoce da spali dslr ko djenku .. ako imas neki dobar stari blic moze da se napravi ili kupi adapter.

ne secam se tacno mislim da 300ez ne ume da radi bez TTL-a tako da ti za njega ne pomaze ni adapter
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #6 poslato: Avgust 14, 2014, 11:21:45 pre podne »
Da, slazem se sa ovim sto je napisao arhi! Ja ovo ne bih smio stavljati na svoj aparat....sada su dosta jeftini blicevi, ima i polovnih(znam da se mnogi sada nece sloziti sa mnom u vezi polovnog!?),ali za nekih 250 KM(125€) moze se naci na oglasu dobro ocuvan Canon 430 EX.....ja sam ga kupio polovnog od jednog forumasa i dobro me sluzi.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Bosanac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #7 poslato: Avgust 14, 2014, 01:36:45 posle podne »
Momci hvala vam puno ovi savjeti su mi koristili jer me moj prodavac ubjedjivao da ovaj blic moze na ovaj Canon sto mi je bilo sumnjivo. Uglavnom sada znam sta da trazim a to je blice EX serie. Pozz Hvala jos jednom

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #8 poslato: Avgust 15, 2014, 12:37:21 pre podne »
ako ne patis od originala, ja koristim vec duze vreme YN565EX i ako ti ne treba fast sync ne razlikuje se od originala a znatno je jeftiniji
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bosanac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #9 poslato: Avgust 15, 2014, 11:36:56 pre podne »
ako ne patis od originala, ja koristim vec duze vreme YN565EX i ako ti ne treba fast sync ne razlikuje se od originala a znatno je jeftiniji

Gdje se isti moze nabaviti i koja mu je cijena ? :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #10 poslato: Avgust 17, 2014, 05:21:41 posle podne »
uh nisam citao pravila foruma oko reklamiranja ... elem, ja sam moja dva kupio na bleju (ebay.com) e sad cuo sam da ih u beogradu prodaju i cuh da je cena oko 20% veca nego na bleju ali dobijes 2 godine garancije, ne znam koje su firme u pitanju ja sam bio u fazonu ako crknu umem da popravim sam .. obrati samo paznju na pregrevanje to je ono 90% razlog crkavanja i 9.9% je padanje i 0.1% je ostalo .. dakle oni kad se pregreju prestanu da skljocaju ali je fora sto su tu vec u frci .. e sad oni ce te pustiti da skljocnes vrlo brzo ponovo ali je to los rad i tako ih ljudi spale, znaci kad se ugasi ostavis ga 30min i ne diras, skljocas sa drugim blicom ... takodje externo napajanje, ja sam stavio na moj, pregrejes ga dok si reko keks, sta je fora sa externim 12V battery pack-om on puni blic extra brzo i ti mozes da skljocas mnogo slika mnogo brzo - to ga usija dok si reko keks ... dakle skljocas sporije obratis paznju na to kad se zagreje i promenis blic napravis pauzu popijes kafu .. evo ti primer ja sam slikao sinu pre metar dana na prvom rodjendanu decu (slike katastrofa .. ja sa skoro 190 slikam decu ... sve ko da sa meseca slikam :(, deca brza ja spor .. ma ludnica) elem, ja sam skljocno oko 150 slika za cca cuku, cuku ipo i blic se pregrejao ... sad ne znam kako se original ponasa tu nikad nisam original toliko arcio ... ono sto sam uporedio je da je max od YN-a za jedan stop manji od max-a na originalu (to kazu i testovi na netu) i ako ti je exp brzi od 1/100 original ima onaj high sync a YN to nema (realno meni ako treba brze od 1/200 ne treba mi blic :D ali to je sad druga prica, koliko sam skontao to koriste ovi sto slikaju tice i ostale zivuljke), to ako ti treba sigurno imas pare za original :D

cena na bleju je 100-120$, e sad neki nude i extended garanciju uz njih ali ja nisam uzimao, problem je sto ja to da bi poslao iz srbistana njima kosta ko da kupim novi blic, ne znam gde si ti lociran, mozda ti se to isplati (koliko znam u bih i cro posta je znacajno normalnija od ove srbistanske i moze se lakse to odraditi) ... kao sto rekoh cuo sam da ih za 110-120eur ima u beogradu kupiti u radnji sa 2 godine garancijom .. nisam video/probao ... ja sam narucio 2 komada od 2 prodavca, uz jedan mi je dosla ona plasticna kapa (ne znam kako se zove, ono sto nataknes da ti svetli ceo vrh blica da se lepo odbija od zidove) uz drugi nije ..

sad .. original je original no obzirom da originali krecu od 400eur a ovi polovnjaci se prodaju zato sto su na izdisaju u 99% slucajeva .. zavisi koliko ti je dubok pdz ..

na primer ljuba ima 600EX original na akciji .. to je nesto sto bi ja najradije imao par komada al opet vise volim da imam 4komada YN nego jedan original EX :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #11 poslato: Avgust 17, 2014, 10:21:35 posle podne »
elem, ja sam skljocno oko 150 slika za cca cuku, cuku ipo i blic se pregrejao ...

Interesantno.
Ja sam svojevremeno razmišaljo o YN565EX kad su se pojavio, ali sam ipak uzeo dolepotpisanog Nissina.
A da jesam uzeo YN565EX, bilo bi vrlo neveselo ako se pregreva kao što kažeš.
Ispucam više slika od tebe za rođendane kad radim, ponekad i rafal to sve neki bounce na ISO 400, a blic je tako cool :)
Možda će nekom značiti ovaj info ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #12 poslato: Avgust 17, 2014, 11:15:50 posle podne »
pa ja sam slikao sa iso 100 i bio je prilican mrak (ne znam koji je trip sto priguse svetla pa upale normalno tek kad se jede torta ?! kao da deci prija prigusena atmosfera za igru?!) tako da je blic tuko maxi :D i skljocao sam dosta slika jednu za drugom .. (ne bih sad da podizem ovde nisam pitao te ljude koje sam slikao, slike svog deteta npr ne dizem nigde online pa postujem i volju i zelje drugih) .. + sam koristio externo napajanje (8xAA) tako da se blic mega brzo puni .. i znaci za cuku-cuku ipo se ugasio .. realno tu se on ohladi za 10tak minuta i moze da se nastavi no ja imam 2 komada tako da ja ostavim taj sto se zagrejao, montiram drugi i udri :D .. za te pare nije problem da imas 2 komada :D a onda kad radis nesto malo "fancy" onda slikas sa dva blica i to izgleda mnogo bolje :D .. inace za dosta godina koliko imam taj YN (ako se dobro secam 50D sam uzeo 2008 u oktobru, zoki ce znati bolje, tek je bio izasao 50d a ja se potrefio u bostonu, ili je mozda ipak bila 2009 znam da 60D jos nije izasao, YN sam uzeo 2 godine kasnije znaci YN sam uzeo 2010 ili 2011) to je bio prvi put da mi se pregrejao :) ... sto se mene tice i da sutra crkne odradio mi je posao, razlika u komociji pre njega (sa nekim analognim flash-om) i sa njim je veca nego izmedju mog starog rebelg (SLR) i ovog 50D

a i dalje za taj nissin kupis tri komada YN :D nema teorije da ih zagrejes sva tri ako trosis jedan po jedan :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #13 poslato: Avgust 18, 2014, 01:56:48 posle podne »
Pa nije baš tri nego dva. Duplo je skuplji, a da li i vredi toliko, ne znam. Nisam radio sa YN.
Ali nema ni veze.
Nego ti baš njih teraš da lupaju full snagom stalno. Tu će (skoro) svaki da se pregreje.
Mada opet,... on je slabiji pa njegova puna snaga je možda kao pola ili trećina snage nekog jačeg modela.
Ima za tebe ovako nešto :)
https://www.youtube.com/watch?v=QOKCZ3FZBwo
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #14 poslato: Avgust 19, 2014, 12:07:44 pre podne »
Pa nije baš tri nego dva. Duplo je skuplji, a da li i vredi toliko, ne znam. Nisam radio sa YN.
sorry ja uporedio sa prvom cenom koju sam nasao na netu :D

Nego ti baš njih teraš da lupaju full snagom stalno. Tu će (skoro) svaki da se pregreje.

pa tu na tom rodjendanu je bas bilo mracno a genije je poneo "EF 28-135" koji ne moze da se pohvali velikim otvorom blende tako da je blic tukao poprilicno jako sve vreme .. kao sto rekoh za par godina to je prvi put da mi se pregrejao

Mada opet,... on je slabiji pa njegova puna snaga je možda kao pola ili trećina snage nekog jačeg modela.

njegov max je kao speedlight 580ex -1 .. tj za 1 stop je slabiji od 580ex (tako kazu svi online testovi, tako se meni pokazao u slikanju sa manuelnim setapom u poredjenju sa 580ex)

Ima za tebe ovako nešto :)
https://www.youtube.com/watch?v=QOKCZ3FZBwo

cool, lepo izgleda a izgleda se i bolje hladi :)

nije mi jasno zasto toliko stede na tim spravama, nisu jeftine .. prvo, eto taj nissin, ima gfx ekran, kolor .. sta im je falilo da dodaju da pokazuje bar koji ispisuje temepraturu i bar od zeleno do crveno gde je sa temperaturom .. ako to vidis mozes i da se iskuliras u nekom zgodnom trenutku pre nego se pregreje da se oladi .. ovako sa on/off "ja vruc" dodje ti da ga olupas o pod .. drugo nisu to sprave od par dolara, nista ne bi izgubio da je napravio deo kucista od aluminijuma i pospesio hladjenje 200x u odnosu na to sto ga je zatvorio u kompozit .. ne znam, toliko tu ima sitnica koje bi digle cenu beznacajno a znacile do jaja ali jbg ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #15 poslato: Avgust 19, 2014, 01:28:44 pre podne »
Odosmo u offtopic podebelo :)
Slažem se u svemu, a ovo za sitnice... Uzmi samo za primer Canon i Magic Lantern. Mogli bi, ali NEĆE da ubace makar par stvari u DSLR!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bosanac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: speedlite 300ez - PITANJE?!
« Odgovor #16 poslato: Septembar 21, 2014, 09:46:14 posle podne »
Nasao sam jedan nacini u vez ovog blica kako da ga iole mogu upotrijebiti na canon 400d.
Naime kada postavite aparat kao kada slikate zatorio sam malom izolir trakom lijevi gornji kontakt .
Blic radi u svim modovima ali punom snagom s time da se ne mjenja 28-35-50-70 na okretanje objektiva.

Moze se koristiti za slikanje u diskotekama kada se slika veca skupina ljudi pri slabom svjetlu sto mi je i bio cilj :D