Autor Tema: Nedoumica oko trgovine objektiva  (Pročitano 13784 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Nedoumica oko trgovine objektiva
« poslato: Mart 19, 2013, 07:24:18 posle podne »
Pozdrav drugari!


Trebao bih sredinom aprila da se obnovim objektivima pa mi treba mala pomoc. Naime, htio bih da uzmem nesto kvalitetnije objektive a tu se podrazumjeva nesto sto ce valjati na FF aparat. Sada, razmisljao sam da kupim izmedju sledecih objektiva:


1. Canon 85mm f/1.8
2. Canon 70-200mm f/4


Krop:

1. Tamron 17-50 f/2.8
2. Canon 15-85mm f/3.5-5.6




Tamrona ili Canon 15-85  ne bih iz razloga sto cu preci na FF a dok predjem necu moci posle nista uraditi sa njim. Svakako cu da prodajem Canon 55-250mm IS a mozda bih prodao i 18-55mm IS II ukoliko bih mogao da ubacim neko all around staklo.


Pomagajte sa bilo kakvim predlozima, misljenjima o 70-200mm f/4 itd...


P.S. Kada bih prodao 55-250mm IS na raspolaganju bih imao oko 800e manje vise.

Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #1 poslato: Mart 19, 2013, 07:39:45 posle podne »
85 1.8 je odlično staklence. Koristio sam ga intenzivno na C sistemu neke 2 godine. Kvalitetno, pouzdano... jednostavno opravdava uložena sredstva.

70-200 f4 takođe odlično staklo. Jedina prednost koju ima u odnosu na 85mm je zum. Za kreativnu fotografiju, portrete, low light za mene će uvek 85mm biti ispred. Za prirodu 70-200 f4 je u apsolutnoj prednosti. Sve zavisi za šta ti staklo treba.

U svakom slučaju ako imaš na umu da jednom pređeš na FF nemoj ni da razmišljaš o crop staklima.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #2 poslato: Mart 19, 2013, 08:29:18 posle podne »
Prva dva + jedan 17-40 i na konju si :)
Bez šale, nemoj da praviš kompromise, kupi ono što trenutno možeš, a ostalo kad nađeš još "vremena" ;)
Naravno, sve zavisi i od preferencija, a ja bih pošao od 85mm f1.8, zatim 17-40mm f4, pa onda 70-200mm f4 kad se stigne.
« Poslednja izmena: Mart 19, 2013, 08:31:28 posle podne od strane Hornet »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #3 poslato: Mart 20, 2013, 09:43:39 pre podne »
Sto ne razmislis i o canonu 70-300 IS, on isto moze na full-u.

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #4 poslato: Mart 20, 2013, 12:04:36 posle podne »
Razmisljao sam o njemu ali koliko sam mogao shvatiti iz razlicitih postova bolji je 70-200mm sto se tice ostrine a i blenda mu je fiksna. E sad, nema IS sto je dosta korisno makar za takav jedan zoom. Mada mozda da uparim 85-icu i 70-200mm f/4 pa sacekam i uzmem polovni 17-40mm a do tada da furam 18-55mm.
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #5 poslato: Mart 20, 2013, 12:51:22 posle podne »
E to, s tim da bih ja sve uzeo polovno, naravno u dobrom stanju ;)

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #6 poslato: Mart 20, 2013, 01:06:40 posle podne »
Pa sve i da ocu Hornet nemam za novo. Jedino sto mogu je 85-ica nova a 70-200mm moram polovno i naravno 17-40mm kad dodje na red. :D
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #7 poslato: Mart 21, 2013, 10:53:40 pre podne »
Moje mišljenje je da nema potrebe da odma srljaš na oba.

Kupi prvo 70-200, izigraj se pošteno sa njim, pa kad sve to uradiš, onda proceni šta Ti je bitnije. Iako je 85-ica jedan od boljih objektiva (pogotovo za portrete), ne mora da znači da će Ti odma biti neophodan. Tim pre što 70-200 već ima tu žižu (iako nema i blendu). Možda bi više profitirao da uzmeš nešto kraće... npr. 40-icu f/2.8 ili još bolje. S druge strane, iako sam i sam pobornik ideje da treba ulagati u FF stakla, ako ne planiraš skorašnji prelazak, malo je bezveze da sebe lišiš stakala poput Canona 10-22, koji se polovan može naći za pristojne pare (~400-450€), a koji bi Ti pružio stvarno puno zabave. Tamron 17-50 f/2.8 svima preporučujem ako im treba standardni zum, ali realno - jako često se ispostavi da ga novi vlasnik slabo koristi. Ono - nema zamerki, samo mu jednostavno staklo zauzima mesto u torbi, a ne koristi se.

Uzmi Ti lepo taj 70-200 f4L, pa onda vagaj dalje. Uzmi u obzir i 100mm macro. Za portrete je isto odličan, a ima i makro opseg. Blenda mu je manja, ali to Ti za portrete verovatno neće baš toliko nedostajati. ;)

Pozdrav

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #8 poslato: Mart 21, 2013, 02:18:39 posle podne »
Kao i uvjek Storm to nasiroko lijepo objasni. Nisam uzimao u obzir Canon 10-22mm ali sad razmisljam o njemu. U svakom slucaju taman prije nego procitah tvoj post shvatih da cu prvo da uzmem 70-200mm f/4 pa cu da prikupim pare i da cekam dok odlucim sledeci. Nije nikakva zurba, ni trka, ni frka, nego ono cisto da mi pare ne prave guzvu. :D Sala naravno. Samo jedno pitanje, kad vec cekam do drugog objektiva, da li onda makar da uzmem 70-200mm f/4 IS? Najvise me buni koliko ce mi trebati ta stabilizacija. Koliki je najmanji otprilike shutter koji moze da se odradi iz ruke?
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #9 poslato: Mart 21, 2013, 06:00:52 posle podne »
200mm na kropu je 320mm. Na takvim dužinama is je više nego poželjan. Ne znam postoji li optička razlika, to će ti neko drugi reći.
E sad da li is vredi razlike u ceni, zavisi od toga koliko si spreman da koristiš tripod :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #10 poslato: Mart 22, 2013, 12:44:04 pre podne »
@lucijano
Vidi, stabilizacija je uvek dobrodošla. Nije istina da se bez nje ne može, to je sigurno, ali itekako može da koristi i omogući Ti oštre fotke i u skoro nemogućim situacijama. Drugo, ako poželiš da uhvatiš nešto u pokretu (pticu, avion...), stabilizacija može odlično da posluži da Ti umiri pokret i održi AF tačku na željenom mestu. Samim tim i AF će bolje odraditi posao. Na sve to dodaj i činjenicu da IS verzija ima i nešto bolju optiku, pa se zaključak nameće sam.

S druge strane, to Ti otkida ozbiljnu lovu, pa ćeš teže doći do sledećeg stakla. Ako se baš nigde ne žuriš, onda f4L IS itekako preporučujem!

Pozdrav

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #11 poslato: Mart 22, 2013, 03:26:25 pre podne »
Da ce mi izvuci velike pare hoce sigurno. :D Mada nisam ni vidio mnogo polovnih sa IS. Svi su bez stabilizacije i nasao jedan za 380 eura. Naravno bez stabilizacije. Bas sam zato mislio da uzmem bez stabilizacije. Jer mi je cini mi se IS mi je duplo skuplji, a to je skoro taman kao moj budzet. :D Ali mi ovo mnogo znaci sto znam tacno zasto ima vrline IS.
Hvala puno svima. :)
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #12 poslato: Mart 24, 2013, 12:15:28 posle podne »
Drugari, nasao sam oglas za Canon 24-105 f/4 IS USM za 500 eura. Da li je to dobra ponuda i kakav je inace objektiv?
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #13 poslato: Mart 24, 2013, 12:46:18 posle podne »
Objektiv top, to sigurno :)

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #14 poslato: Mart 24, 2013, 01:59:06 posle podne »
Da. Slucajno vidjeh pa reko da ga ubacim u izbor mogucih. Mada vidjeh i 70-200mm f/2.8 USM pa eto i o njemu razmisljam. Cijena mu je 700e.
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #15 poslato: Mart 24, 2013, 03:10:19 posle podne »
U gornjem postu spomenuh Canon 70-200mm f/2.8. Covjek mi je rekao da je star 3 godine, cijena 700 eura, ne treba mu i odlucio je da ga proda. Sta mislite o tome? Pitao sam i Storma u pp ali reko da vidim sta misle i ostali da ne smaram samo Storma. :D
Usput sta bih trebao da gledam tacno kad budem isprobavao objektiv?
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #16 poslato: Mart 24, 2013, 05:31:47 posle podne »
70-200 f/2.8L je bolje rešenje, ako Ti treba blenda 2.8. Ako Ti ne treba, onda nema potrebe cimati se oko njega, jer - iako je super staklo (u svakom pogledu super, izuzetno), MNOGO je teže i veće od 70-200 f4L(IS), više mesta zauzima u rancu (da ne kažem - tragično više mesta) i tako to. Znači, sve zavisi koliko Ti blenda igra ulogu.

Što se 24-105L tiče, to je takođe sjajno staklo, i uz 70-200 i 10-22 čini BUKVALNO najsavršeniji zum komplet za krop, a uz kasniju zamenu 10-22 za 17-40, i za FF telo.
E sad, da li je TAJ KONKRETNI primerak 24-105L dobra kupovina, ne bih znao. 500€ nije baš uobičajena cifra koja se za njega traži, pa treba biti obazriv.

Kako proveriti objektiv? E to je već malo zeznuto za savetovanje. Ali ajd' da probam. Za početak je najlakše i najdelotvornije ono što se vidi golim okom. Ako je po tom pitanju sve OK, onda prelaziš na fazu 2 ;D . Ova provera spada u red opsežnih, ali kako i toliki novac zahteva opsežno rmbanje, nemoj se ustručavati da ispitaš sve. Naravno, nemoj biti davež, ako je sasvim očigledno da je sa objektivom sve u redu. :)

-detaljno ispipaj objektiv, pogledaj s BUKVALNO svih strana, uključujući i skidanje oba poklopca;
-ispritiskaj ga propisno, da vidiš da li nešto krcka ili "žvaće" na njemu;
-vrlo pažljivo pogledaj stanje prednjeg elementa. Ako postoje neke mrlje, tačkice, linijice itd, koje podsećaju na obične muzge/prljavštinu, nemoj da Ti bude teško - insistiraj da se to odma' očisti. Specijalni premazi moraju biti homogene strukture, ne sme biti delova koji su uočljivo sjajniji od ostalih;
-proveri i navoj za filter. Objektivi koji su ispadali obično malo teže prihvataju filtere, zbog iskrivljenog navoja. Kada je na navoju nešto oštećeno, pošto je on od metala, obavezno se vidi beličasta boja;
-Proveru sprovedi i na zadnjem elementom. Istovremeno iskoristi priliku da obratiš pažnju na kontakte, kao i na sam bajonet. "Zubi" bajoneta ne smeju biti previše izguljeni ili nedaj bože iskrivljeni.

-proveri oba prstena. Na L objektivima nema greške. Osim srednjih zumova poput 24-105L i 24-70 čija je konstrukcija malo zategnutija, svi ostali imaju fokus i zum prsten koji klize BUKVALNO I DOSLOVNO SAVRŠENO (e zbog toga je L na ceni). Nikakvo grebanje, skičanje, cičanje i zapinjanje nije poželjno. Ako toga ima, nešto sa objektivom možda nije u redu;
-skineš oba poklopca, objektiv okreneš prema svetlu prvo s jedne, a potom i s druge strane prvo na minimalnom, a onda i na maksimalnom zumu. Otvor kroz koji svetlost prolazi treba da bude simetričan, ne sme biti ničeg što se kotrlja unutra ko u veš mašini i ne sme biti nehomogenih struktura optike - nikakvih riseva, zatamnjenja i tako to;

-brzo okretanje fokusnog prstena treba da rezultuje adekvatnim okretanjem skale u prozorčetu koja pokazuje distancu fokusa. Skala distance mora da se zaustavi na minimumu i na beskonačnom fokusu (znak ∞), čak i ako nastaviš da rotiraš prsten (tada rotacija postaje malo teža - tačno se oseti gde je kraj opsega);
-stavi objektiv na sopstveni aparat. Pogledaj kako izgleda kroz tražilo;
-proveri blendu. To ćeš uraditi tako što ćeš aparat postaviti na neki sto, tako da bude okrenut ka nekoj svetlosti (bitno je samo da iza aparata bude osvetljeno, ne mora da bude okrenut direktno ka svetlosti). Dok je aparat u aperture priority modu, desnom rukom pritisni DOF preview taster i držeći ga, roljaj kontrolni točkić. Listići blende moraju da budu "nevidljivi" na najvećoj blendi, i da se svakim korakom točkića skupljaju. Svaki zub na točkiću mora da zatvori po jedan korak blende, do minimalne blende za dati objektiv, koja je vrlo, vrlo mala. Na isti način otvori blendu širom.


To bi bilo to što se tiče opšte funkcionalnosti. Praktična funkcionalnost je malo više zapetljana i traži iskustva, ali može se napraviti neki "šablon" provere. Svako će koliko-toliko moći da uoči bitne nedostatke. Važno je ne biti preterana picajzla, jer će u tom slučaju kupovina da se pretvori u noćnu moru, a hobi u horor priču. Ne kažem da treba pristajati na kompromise, ali ne treba brojati svaki piksel, jer je to suludo i nepotrebno.

Cela "baterija" testova je izuzetno smorna za rad, a otprilike treba proveriti da li fokus pogađa uvek, odnosno u najvećem broju slučajeva, da li je oštrina u okvirima tolerancije na svim žižnim daljinama i posebno kakva je oštrina na najširem i najdužem kraju. Treba proveriti i koliko najveći otvor blende odstupa kvalitetom od prvog sledećeg koraka, jer loši primerci npr rade sasvim korektno na f/3.2, ali su skoro neprepoznatljivi na f/2.8.

Treba proveriti i distribuciju oštrine, takozvanu "centriranost". Suprotan termin od toga je "decentriranost", nepoželjna osobina optičke konstrukcije kod koje, zbog fabričke greške, optički elementi nisu u savršenoj osi. Iako je u teoriji ovo moguće rešiti u servisu, nije isti proces za sve modele, a samim može i različito da košta, od malo do puno. Pod uslovom da servis uopšte prihvati da se s tim bakće. Izbegao bih takav scenario. Proba nije baš jednostavna, ali podrazumeva fotografisanje potpuno pljosnate površine, poput nekog većeg zida, opet na svim bitnim žižnim daljinama (dovoljno je držati se onih označenih na samom objektivu, mada se može probati i samo minimalna i maksimalna, u principu je dovoljno). Treba koristiti "sweet spot", znači neki otvor blende koji tom objektivu najviše odgovara, na kojem postiže najveću oštrinu. To bi uglavnom bilo nešto između f/5.6 i f/8. Kada je objektiv decentriran, pad oštrine ka periferiji nije simetričan. Npr. leva strana je malo mutnija od desne i tako to. Blaga decentriranost nije strašna i ne treba se obazirati na to. Viđao sam je bukvalno na svim brendovima i na svim klasama objektiva. Od toga je teško moguće potpuno pobeći.

Jako je bitno sve optičke testove proveriti i fokusiranjem na minimalnoj, i fokusiranjem na maksimalnoj distanci. Neki objektivi super rade na malim distancama (par desetina cm do par metara), ali su totalni krš na beskonačnoj radnoj distanci.

Stabilizacija se vidi u tražilu ako radi kako treba i oko nje nema potrebe posebno se cimati. Zvuk koji ona proizvodi kada se objektivu priližimo, u potpunoj tišini, podseća na neko škrgutanje, krunjač i tako to. Dakle, to je normalno. :D

To bi bilo sve otprilike. Za mnoge je ovo preterano, ali kako pare ne brojim ja, ja sam napisao najdetaljniju "davež" varijantu. Ovo se može svesti na kratku vizuelnu proveru, proveru fokusa, samim tim i oštrine, kao i centriranosti. :)


Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 24, 2013, 05:52:58 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #17 poslato: Mart 24, 2013, 07:50:59 posle podne »
Ja sam blago receno ODUSEVLJEN i veoma zahvalan zbog svega ovoga. Ovo je fenomenalno objasnjeno i napisao samo je pitanje da li cu ja moci sve to da odradim, tj umjeti znati prepoznati itd. Storm hvala puno.


Mislim da mi je bolje sada da uzmem sa ovakvom blendom jer ne mogu nigdje naci polovan 70-200 f/4 sa IS a ovaj mi je ovdje u Pg i mogu ga provjeriti. Najvise me brine sto je star 3 godine, mada mislim da je ocuvan i ne znam da li vrijedi 700 eura ? To me bas brine.


Potrudicu se da iskoristim sve savjete za provjeru.


Hvala jos jednom!
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #18 poslato: Mart 24, 2013, 07:58:15 posle podne »
Ma ako neko nije sa njim igrao košarku to mora biti ok.Svako normalan čuva i pazi objektiv takve vrednosti :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nedoumica oko trgovine objektiva
« Odgovor #19 poslato: Mart 24, 2013, 09:53:55 posle podne »
^Osim ukoliko ga nije "malo koristio", a zaposlen je u nekoj novinskoj agenciji. ;)

Pozdrav