Autor Tema: Sve belo a sneg nije:)  (Pročitano 13797 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #20 poslato: Maj 21, 2013, 03:47:15 posle podne »
Evo ovde je LightingRumors uradio test sa videom, pa pogledajte.

Sto's tiče blica ja sam zasad vrlo zadovoljan. Blic je veliki i uopšte nije lagan. Kada se napuni baterijama i stavi na aparat ova naša entry level tela potpuno gube balans i oseća se nedostatak gripa. Što se tiče izrade nemam nikakve zamerke. Plastika je tvrda, nema nikakvog šuškanja unutrašnjih delova, sve deluje dobro spakovano i odaje utisak dugotrajnosti. Tip u video zamera što za rotaciju glave ne postoje automatske kočnice (koje treba pritisnuti kao na Canonu) već običan zglob. Kod mene se glava malo teže okreće nego kod njega, a kakva je konstrukcija samog zgloba i da li će vremenom popustiti ne znamo. Kada smo već kod funkcionalnih mana pominju se i sync priključak koji je 2,5 mm tipa i nedostatak eksternog napajanja.

Mogućnosti su široke. Možda je bolje reći da blic može da radi sve osim master moda. Da ne nabrajam sada sve, jer ima u specifikacijama, a ako nekoga zanima da li nešto konkretno može nek' pita pa ćemo probati. Meni lično nelogična stvar na blicevima je što dok LED lampica sija zeleno blic ne može da se koristi (to znači da se puni), dok je crvena lampica znak da je blic spreman za korišćenje. Čim prođe garantni rok ima da ga otvorim i zamenim diode :) Ovih dana još uvek isprobavam da li rade sve funkcije blica - S1, S2, Multi, da li prihvata sve bežične komande iz menija fotoaparata preko 622 trigera, i zasad sve deluje savršeno. Jedno veče mi je zabagovao par puta tako da nisam mogao da ga isključim, već sam morao da vadim baterije. To se dogodilo dok sam pokušavao direktno na blicu da override-ujem komande koje dobija iz aparata a posle nekih 15 min blic se sam isključio i prikazao upozorenje za bateriju.  Nakon toga nisam uspeo da reprodukujem takvo ponašanje tako da zasad pripisujem to praznim baterijama.

TTL dobro radi mada ga nisam testirao u nekim posebeni uslovima. Kompenzacija ekspozicije se podešava na blicu u koracima 1/3, dok 550D očitava na svom ekranu u 1/2, ali mi to ne deluje kao bitna stvar. Blic je dosta tih i jedva se čuje kako radi, čak je zoom glava glasnija od kondenzatora. Ako se blic ne koristi, na svakih 9 sekundi čuje se jedno kratko i dosta tiho bzzz dok se održava pripravnost za slikanje, a posle nekih 10 minuta blic pada u stand-by mode.

Cena nije mala, čak je za razmišljanje da li da se uzme 430 EXII. Što se tiče YN, od TTL modela iz serije 5xx postoji nešto slabiji 500EX (koji takođe ima HSS), a ako neko ima telo sa pop-up masterom (650D, 60D, 7D, ...) može da razmisli i o 560EX modelu  koji ima TTL ali samo u slave modu. Za ovaj prvi model, koji nije puno jeftiniji, kažu da se i ne isplati uzimati jer ako neko već insistira na HSS modu, onda treba ići na jači blic. O ovome drugom ne znam puno. Koliko sam shvatio 560 EX ima samo jedan kontakt na stopici pa se na aparatu može koristiti samo u M modu, dok van tela aparata prihvata komande C/N mastera. Dakle, ako uzmete tako nešto, i shvatite da imate problema sa optičkom vidljivošću, ne možete jednostavno da dodate par YN-622 i nastavite da radite po starom.  Takođe postoji i 560 III koji u sebi ima integrisan RF risiver koji je kompatibilan sa jeftinim RF-602 i RF-603 trigerima. Kupite jedan triger i tri ovakav blica za $300 i imate zanimljiv strobist sistem ako ste u mogućnosti da ručno podešavate parametre svakog blica.



P.S. Pošto sam ispucao dosta informacija vrlo je moguće da ima i grešaka, pa ako neko provali nešto neka mi pošalje na PM da ispravim zarad budućih čitača.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #21 poslato: Maj 21, 2013, 04:52:16 posle podne »
Super opis:)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #22 poslato: Maj 21, 2013, 04:55:55 posle podne »
Edukativno, kao što smo i navikli :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #23 poslato: Maj 21, 2013, 06:00:19 posle podne »
Bas ti hvala na iscrpnom odgovoru. Ocekivao sam 2-3 recenice, ne bas esej :)
Meni je uglavnom sve vec poznato po pitanju ove kombinacije, al' eto dobro dodje cuti iz prve ruke Ovo za LED svetla je bas glupost, ali nije strasno.
Jos par kisobrancica i verujem da od ovog moze da se napravi lepo osvetljenje.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #24 poslato: Maj 21, 2013, 07:34:39 posle podne »
Cena nije mala, čak je za razmišljanje da li da se uzme 430 EXII

Baš je i mene interesovalo. Hvala za kratak opis.
Prošle godine je bio u ponudi 565EX kada sam ja kupovao blic i jako sam se troumio.
Vidim da ima par dečijih bolesti iako je noviji model.
Zbog gornjeg citata mi je drago i skoro posle godinu dana što sam kupio dolepotpisani blic.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #25 poslato: Maj 21, 2013, 10:37:05 posle podne »
Da znam da smo razgovarali o tome i ja samo što nisam bio uzeo taj Nissin, ali su mi tada iskrsli drugi troškovi. Tvoj blic je jedan od najjačih po snazi, ima HSS i master mode, a pravi se u Japanu koliko se sećam, pa je i cena malo veća. Sad sam se iz nepoznatog razloga odlučio da krenem YN stazom, a u svakom slučaju su me 622 trigeri odvukli u tom pravcu. Da sam imao 600D možda bih uzeo par 560 EX, ko zna. Još kada bi YN ispucao neki blic koji ima ugrađen RF-622 kompatibilan risiver to bi bilo savršeno. BTW stopica nije bila izgorela nego sam je ja u obradi nepažnjom spalio, dobro da si mi skrenuo pažnju :D



U vezi ovog YN-568 EX mogu još da dodam da LCD meni nije onako načičkan informacijama, slikama i stinim slovima kao 580 EX II ili SB-900, i stilski vise podseca na 430 EX II sa većim ekranom i većim fontom. Dakle, vrlo je pregledan. Nekima će možda nedostajati one skale i "termometri" sa naprednih aparata, ali meni je ovo super.

Što se tiče zoom-a, može se raditi manuelno, ili prebaciti u A mod. Na automatici blic lepo očitava žižnu daljinu objektiva, samo ne mogu da procenim da li uzima u obzir i krop faktor aparata! Iako je prethodni model 565 EX imao obaveštenje o tome, ovde nema nikakvih podataka na displeju.

Blic ima i pomoćno svetlo koje pomaže fokusiranju (AF assist) koje pokriva samo centralnu fokusnu tačku. Na manjim udaljenostima ovo svetlo cilja malo iznad centra (možda i ukrivo), ali to izgleda ne škodi funkcionalnosti. Probao sam aparat u potpunom mraku, i uglavnom fino pogađa fokus i na tim udaljenostima od 30-200 cm.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #26 poslato: Maj 21, 2013, 10:43:44 posle podne »
Cronin, svaka cast i hvala!?
Jesi li isprobao koju max brzinu mozes ostvarit s blicem povezanim na aparat, jer ima HSS?
Kod mene na 600D ce vjerovatno bez problema da radi i bezicno okidanje, pretpostavljam!?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #27 poslato: Maj 21, 2013, 11:20:18 posle podne »
Skoro sam kopao po netu za 560 EX jer videh da je manuelni blic, ali kao wireless slave radi TTL. Mislio sam njega da nabavim da mi služi kao drugi blic. Međutim, na nekim mestima piše da ipak ne radi wireless TTL, već samo S1 i S2, što znači da je samo manuelni blic, bez ikakvog TTL-a.
Više verujem sajtovima gde su ljudi probali, nego gde ga prodaju i reklamiraju. Nisam siguran koja verzija je bila, mislim II.
Ali čak i da ima wireless TTL, neće raditi TTL kada ga nakačiš na 622C, zar ne?

Probao sam par bliceva da komandujem sa 600D i 7D. Ipak treba paziti na položaj bliceva jer se desi da neće da okine slave ako je malo veća prostorija i ako se blicevi bar malo ne vide. Sasvim druga priča je ako se koristi externi blic kao master. Tako da nemoj da žališ što 550D nema master na pop-up blicu - YN622C je pravo rešenje.
« Poslednja izmena: Maj 21, 2013, 11:27:40 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #28 poslato: Maj 21, 2013, 11:23:12 posle podne »
Sta kazete za metz bliceve? Oni imaju bliceve sirokog cenovnog ranga. Zanima me genralno kakvi su , kao firma:)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #29 poslato: Maj 21, 2013, 11:24:57 posle podne »
@Igor
Da. Tebi ne trebaju ni trigeri jer pop-up blic sa 600D može bežično da kontroliše 568 EX dok god postoji optička vidljivost, ili te neki drugi jači izvor svetla ne obsrtuira.
Blic ima HSS, i probao sam ga do 1/4000 sec koliko može da istera moj aparat.

@Pericha
Da, baš u tome je problem. Taj 560 EX ima samo jedan pin u stopici, dakle on nikako ne može da prenese TTL kroz nju, već isključivo preko IR. Koliko ja razumem, čim ga staviš u hotshoe (na aparat ili na triger) gubiš TTL.
« Poslednja izmena: Maj 21, 2013, 11:29:57 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #30 poslato: Maj 21, 2013, 11:29:10 posle podne »
I radi uredno, tj stigne da osvjetli cijeli kadar, ne znam kako se to pravilno kaze ali gledao sam testove neke rasvjete i ne kad se ide na previse brz shuter onda pola slike bude bijelo, pola crno :D
Usput, ni moj ne moze brze od 1/4000 a vjerujem da mi nikad nece ni trebat brze od 1/2000 :D a i to je previse brzo ;)
Hvala, jos jednom

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #31 poslato: Maj 21, 2013, 11:29:49 posle podne »
Pišemo istovremeno cronnin, pogledaj gore :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #32 poslato: Maj 21, 2013, 11:34:49 posle podne »
@Serb
Imam vrlo malo iskustva sa 48 AF-1. Za sada sve ok. Lepo radi.
Kolega mi kaže da su nekad bili jako dobri kao firma, ali ne zna za ove novije modele.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #33 poslato: Maj 21, 2013, 11:37:37 posle podne »
@Serb
Imam vrlo malo iskustva sa 48 AF-1. Za sada sve ok. Lepo radi.
Kolega mi kaže da su nekad bili jako dobri kao firma, ali ne zna za ove novije modele.

Hvala perischa na odgovoru:)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #34 poslato: Maj 21, 2013, 11:43:08 posle podne »
@Pericha
Da, video sam sad sve. Ja sam već na RF vezi :) a ostali nek paze šta rade i nek imaju u vidu tvoj komentar.
Obzirom kako je Canon krenuo, očekujem da posle 5DIII i 600EX-RT pređu komplet na RF kontrolu bliceva u svim segmentima.


@Igor
Naravno, radi sve kako treba. To je i poenta HSS da ne bude polu crn kadar. Umesto da opali jedan bljesak, blic u HSS modu daje konstatno svetlo tokom cele ekspozicije, tako što daje niz pulseva. Zato je i potrebno da blic ima tu mogućnost ako želiš da slikaš nešto sa dužinom ekspozicije kraćom od max sync speed aparata.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #35 poslato: Maj 22, 2013, 12:44:44 pre podne »
Usput, ni moj ne moze brze od 1/4000 a vjerujem da mi nikad nece ni trebat brze od 1/2000 :D a i to je previse brzo ;)
Hvala, jos jednom

Pazi, ako po suncu fotka na blendi f1.8, onda ce ti i 1/4000sec biti malo :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sve belo a sneg nije:)
« Odgovor #36 poslato: Maj 22, 2013, 09:03:10 pre podne »
Pa ima tu i istine :)