Autor Tema: Neke horizontale i vertikale na Adi  (Pročitano 5089 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Neke horizontale i vertikale na Adi
« poslato: Mart 07, 2013, 03:01:26 pre podne »
Setam se pre neki dan i razmisljam kako da uklopim horizontale i vertikale na Adi, pa evo jedna manja serija :)  Naravno kao i uvek kritke,saveti, pohvale obavezni :)  Dosta mi je malo onog mog vestackog svetla red je da malo vidim sunca :D




Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #1 poslato: Mart 07, 2013, 01:21:14 posle podne »
Razmisliti, probrati, videti...osnov pre svakog skljocanja. Nisu lose.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #2 poslato: Mart 07, 2013, 04:09:00 posle podne »
Hvala Bole :)  Razmisljao sam sta raditi na adi , posto se dosta tu fotka pa mi ovo palo napamet, da nekako to odradim iz mog ugla :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #3 poslato: Mart 07, 2013, 04:15:06 posle podne »
Meni se jako dopada sto je Serb izasao iz kuce i bacio se da resava osnovne probleme, a to je kompozicija kroz osnovne kordinate (vertikale, horizontale i dijagonale) koja je cesto zapostavljena ili zamenjena uproscenim pravilom trecina .


Zato mi je i prva fotka najinteresantnija, pa umesto da nasiroko pisem malo sam izvukao kordinate koje su po meni opravdane (zelenim) i ona koja pravi problem (crvenim). Zbog te nepostojece horizontale, cela kompozicija pada u vodu. Da bi kompozicija opstala treba da ima bar po jednu dominantu od svake kordinate.
Na drugoj foki po mom misljenju pre svega fale planovi ... ako bi sveli fotku na uobicajena tri plana, onda bi oni morali da se zasebno definisu kao celine. Prvi plan koji cini skup kordinata kroz kajake i drvoreda, drugi, koji cini horizontalni zbir objekata na vodi i treci, onaj koji cini celu suprotnu obalu gde imamo  dominantnu horizontalu, dok je drugi plan njena subdominanta.
Treca fotka ... sto neko rece, ja tu nista nebi dir'o  :)   
Cetvrta, na zalost podeksponirana, lose kadrirana i samim tim najneuspelija
Peta, ona koja mi je isto interesantna jer sama po sebi u prvom planu sadrzi Znak koji je najdomnatniji, ali na zalost zapostavljen. Mislim da ti nije islo vreme na ruku kad si ovo slikao jer je u totalnoj senci ... kod ovakvih slucajeva moras da imas odnos kao da radis figuru ili portret. Sigurno ne bi dozvolio da se neraspoznaje model koga si odabrao kao centralnu figuru i da nam pogled luta oko njega trazeci nesto interesantnije.

Nadam se da nisam bio preostar, i sto sam se koncentrisao vise na likovne probleme, a nisam dao konkretno fotografska resenja.
U svakom slucaju, meni se dopada istrazivacki (stvaralacki) duh, bez obzira na trnutne fotke koje nisu lose, jer ko zna sta trazi, taj ce to i naci:)

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #4 poslato: Mart 07, 2013, 05:04:21 posle podne »
Hvala desho:) Naravno da se ne ljutim i  nisi ostar , zato i kacim da naucim nesto i da prosirim vidike:) Ovakve kritike kao tvoje su neprocenjive, posto kao da sam bio na nekom casu:)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #5 poslato: Mart 07, 2013, 09:13:02 posle podne »
Pitanje za sve  :)  Kod prve fotke , da ispravim horizontalu koju je desha oznacio crvenom , kako je to najbolje uraditi? Desha mi je objasnio da u PS izaberem Grid , pa onda odem u Edit , pa na Tranaform pa na Warp pa ispravim to :)  Mene zanima da li tako unistavam kvalitet fotke (kvalitet piksela , nois itd..)? I da li postoji neki bolji nacin za to? I javno da se zahvalim deshi na pomoci u ovoj temi , a croninu za pomoc oko kolaca :)


P.S Ova fotka je direktno izasla iz aparata , nije korisen neki crop i slicno.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #6 poslato: Mart 07, 2013, 09:57:45 posle podne »
Ma samo ga malo "namincas" i uzivas ;) ...pusti ti Deshu, znas kakvi su slikari, udari razredjivac u glavu i onda ono, kao... :P >:D





























p.s. Zna Desha da ga volim ;D
p.s. II  Jebote, sta napraviste ovo, kad ne mogu da ubacim sliku direktno s harda!?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #7 poslato: Mart 07, 2013, 09:58:58 posle podne »
 :P ::) Vidi sad ovo...dva komata...
Sad ce Desha da me izpomera ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #8 poslato: Mart 07, 2013, 10:02:29 posle podne »
Svaka transformacija na slici smanjuje kvalitet, bez obzira na vrstu fajla. Izuzetak bi jedino bila rotacija za 90° ili 180° mada ni to ne vazi za JPG u PS-u.
Nemoj sa Warp, vec idi sa  Distort.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #9 poslato: Mart 07, 2013, 10:12:50 posle podne »
Slazem se, to je cinjenica...ali, nekad je manje vise. Meni ni ova moja nije idealna(niti bi to tako uslikao), al' na origanalu ima previse linija koje odvlace paznju.

Citat
Nemoj sa Warp, vec idi sa  Distort.
Citat



Daj da vidim, ako te ne mrzi, ja ne kapiram...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #10 poslato: Mart 07, 2013, 10:17:51 posle podne »
Hvala ljudi na odgovorima :)  Konkretno kod te fotke sam jurio ovu donju horizontalu da ide u liniji sa obalom i jurio sam ove vertikale na krajevima , ali pobeze horizontala koju je desha oznacio crveno :)  Svidja mi se ceo ovaj razgovor :)


P.S Ja ne vidim nigde ovaj citat "Daj da vidim ,ako te ne mrzi, ja ne kapiram..." ne znam ko je to napisao, mislim vidim kod boleta u topicu :D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #11 poslato: Mart 07, 2013, 10:24:32 posle podne »
Ne znam ni ja sta se desava...kad god zelim nesto(nekog) da citiram, ubaci mi i moj tekst. Jedino da probam nesto u PS-u ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke horizontale i vertikale na Adi
« Odgovor #12 poslato: Mart 07, 2013, 10:29:26 posle podne »
:P ::) Vidi sad ovo...dva komata...
Sad ce Desha da me izpomera ;D
... necu, bolje da cutim ...  8)


... Zwei Stücken ... ja ja,  ::)  ...


Citat
Ne znam ni ja sta se desava...kad god zelim nesto(nekog) da citiram, ubaci mi i moj tekst. Jedino da probam nesto u PS-u


... dies ist ein gutes deutsches Bier ...  ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100