Autor Tema: uv filter  (Pročitano 4162 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže mirza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Akvaristi.org
uv filter
« poslato: Januar 30, 2013, 09:51:28 pre podne »
poz
otvorio sam temu ovde jer ne  znam gdje bi je
slucajno sam razbio uv filter na objektivu  ovom standardnom  18 55
e sad kako se to skine ?  kako god pokusam nemrda , bojim se da cu odvaliti sta
to nikad nisam skidao tako je doslo :/ 



Van mreže Tviti

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 3843
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: uv filter
« Odgovor #1 poslato: Januar 30, 2013, 10:05:07 pre podne »
Dobro je-obavio je svoju funkciju! ;) Zato i sluzi taj filter! Kao prvo, prebaci na MF(manual fokus) da bi ti se slobodno okretao prsten na objektivu za fokusiranje! Onda gledaj nekako da jako drzis taj dio za fokusiranjem na objektivu a drugom rukom morat ces jace pokusat odvrnuti taj UV filter. Vjerovatno je zbog udara mozda preskocio jedan navoj pa sada teže ide, uglavnom nemoj niposto nekim velikim "klještima" držati onaj prsten na objektivu za fokusiranjem jer ces ga polomiti.Ako baš ne ide, ja bih uzeo ovaj mali list od bonseka(pila za metal) i polako bih presjekao taj filter-ali bas polako...Sve u svemu, ako nisi i objektiv ostetio-budi sretan sto je samo na UV filteru zavrsilo i odmah nabavi drugi! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže mirza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Akvaristi.org
Odg: uv filter
« Odgovor #2 poslato: Januar 30, 2013, 10:12:27 pre podne »
e da sreca pa  stalno koristim MF tako da prilikom tog udara smao se uvukao objektiv ,
evo gledam  i  vidim samo da je popucao ovaj filter .... al idalje nemogu skinuti

 imam dosta glupih pitanja  , mozda vama smjesnih ali  XD
unutra sad ima komadica ovog stakla od par mm znaci  kako je puklo otpali su mali komadici sa uv filtera
al su otisli unutra  jel to moze otici gde dalje ?  evo drzim objektiv okrenut dole da mi nebi ti komdaici proletili negdje

ne bi sjekao ostat ce mi navoj unutra jel tako ? 

Van mreže Tviti

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 3843
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: uv filter
« Odgovor #3 poslato: Januar 30, 2013, 10:21:04 pre podne »
hmmmm....to bih ja uradio, e sad, najbolje ti je da odneses u servis fotoopreme da ti oni to skinu i ociste objektiv....ako ti se uvuce sitno staklo izmedju zum prstena i udje u objektiv....tesko ces to ikada vise izvaditi...(osim da se skroz razmontira objektiv-ali to je skuplja pita od tepsije!)...tebi je bitno sada da skines taj polomljen UV, uzmi neku tanku cetkicu i pokusaj ono sto vidiš i što možeš dokučiti da izvadiš(na staklo mislim!), ali ako nisi siguran šta radiš-najbolje onda servis.I slobodno postavljaj pitanja..... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže mirza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Akvaristi.org
Odg: uv filter
« Odgovor #4 poslato: Januar 30, 2013, 10:28:33 pre podne »
evo negdje sam naletio da se moze skinuti ovako lakse
sa ovom trakicom za stezanje / nez kako se zove
pa probao sam i evo ga  skinut :D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: uv filter
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2013, 12:39:41 posle podne »
^Dobra je ideja, srećom i uspelo je.

Postoji još dva dobra načina za skidanje zapeklog/zaglavljenog filtera.

Prvi je pomoću one opne/alata za otvaranje tegli. On primenjuje sličan recept kao i ovaj štos za plastičnim vezicama/šelnama koji si Ti koristio.
Drugi je malo siroviji, ali prilično delotvoran - uzmeš parče kože ili skaja (eko-kože), staviš na ravnu i tvrdu površinu. Zumiraš objektiv na max, rukom uhvatiš za taj deo cilindra koji je izvučen, kako bi maksimalno smanjio pritisak na meganizam i, pritiskajući objektiv filterom na to parče kože, uvrćeš ga u smeru suprotnom od kazaljke na satu.

Ono što je za obe tehnike bitno je da postoji ravnomeran pritisak na obod filtera. Upravo zbog toga se ne smeju koristiti klasična klješta, jer ona vrše pritisak u dve tačke. Ove tehnike vrše jednak pritisak po celom obimu i zbog toga i jesu najdelotvornije.

Pozdrav

P.S. Druga tehnika ne funkcioniše sa CPL filterima! :D
« Poslednja izmena: Januar 30, 2013, 12:43:35 posle podne od strane StORM48 »