Autor Tema: Dilema, d5100 ili 650d  (Pročitano 7464 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže barbatz

  • Junior
  • *
  • Poruke: 26
    • Pogledaj profil
Dilema, d5100 ili 650d
« poslato: Januar 18, 2013, 02:08:40 posle podne »
Poštovani,

već dugo pratim ovaj forum prvenstveno zbog vaših savjeta i testova za koje smatram da su jedni od najboljih i najobjektivnijih.
Pišem vam sa jednom dilemom. Naime, već duži period sam u fazi nabavke DSLR aparata i naravno da sam u nedoumici . Uglavnom u prvom planu mi je nabavka Nikon d5100 sa 18-105 objektivom... međutim, sad mi se nudi prilika za nabavku Canon 650d po cijeni 550 eura sa 18-55 II. Pošto vrlo malo ima testova od pouzdanih osoba o ovom drugom aparatu interesuje me vaše mišljenje o kupovini jedne od ove dvije kombinaciji. Svaki Vaš savjet je dobrodošao pogotovo od forumaša koji su imali priliku lično se upoznati sa ova dva aparata,

pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2013, 02:47:43 posle podne »
650d nosi sa sobom dobro poznati 18mp senzor, vec vidjen u modelima 550d, 600d, ... 7d ili 60d ...tako da on nikako nije pod znakom pitanja. 650d ima digic 5 procesor sto ga recimo izdvaja od drugih nabrojanih modela. To je generalno i najveci razlog sto ima malo testova ovog aparata, jer su dometi i karakteristike dobro poznati.
Sve u svemu, odlican aparat... a i poznato je da rebeli sa brojem pet u sredini (350, 550d) jesu najpopularniji i najbolje primljeni od strane trzista.

Nikon je sa druge strane, takodje dobar aparat... sasvim tabelarno uporediv sa pomenutim aparatom.

Po ko zna koji put, razliku izmedju ova dva aparata ce napraviti objektivi i tvoji afiniteti. D5100 nema AF srafciger, sto znaci da nece raditi sa svim objektivima. Tih objektiva ima i u novijim verzijama, mozda su malo skuplji, ali ce raditi normalno.
Licno, odabrao bih Canon... bez ikakvog razmisljanja, jer ako nista, d5100 je vise od godinu dana stariji. E sad, 18-105 je zahvalna kombinacija, i ako nemas nameru za neka dalja ulaganja... onda je to odlicna investicija.
Da sad pricam, da li se meni vise dopadaju canonske od nikonskih boja... bojim se da bi bilo neukusno i podlozno flejmu, tako to mozemo i preskociti kao adutiranje.

Ali, moj glas ide Canon-u
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže barbatz

  • Junior
  • *
  • Poruke: 26
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #2 poslato: Januar 18, 2013, 02:58:39 posle podne »
Hvala na brzom odgovoru... Upravo su to odgovori koje sam želio da čujem od iskusnih forumaša i poznavalaca opreme. 
Ja u svakom slučaju ne bih ostao samo na jednom objektivu tako mi je dobro došao vaš komentar. Naravno volio bih da čujem još neka mišljenja jer predpostavljam da će se neko naći u sličnoj dilemi pa će mu možda ova tema biti od koristi.

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #3 poslato: Januar 18, 2013, 03:17:15 posle podne »
Evo da se i ja ovde oglasim kao vlasnik Canon EOS 650D.

Uz sve ovo što je naveo Zoran, kao iskusni fotograf, ja ću dodati par stvari koje su mene opredelile ka 650D (inače to je moj prvi dSLR fotoaparat).

Aparat sam tražio skoro godinu dana i put me je vodio sa EOS 600D preko D3200 pa do EOS 650D.
Osnovni zahtev mi je bio da aparat, pored svega ostalog, može da snima i FullHD video (jer me video kamera kao poseban subjekat ne interesuje).

Moje je mišljenje bilo da treba da kupim model koji je "najsvežiji" jer svakako ne planiram da ga menjam barem u narednih 6-7 godina. EOS 650D se pojavio u pravi čas.....
Dalje, pošto mi je video snimak bio jako važan jedna od stvari koja me je privukla je to što 650D snima fullHD sa stereo zapisom. Takođe, 650D ima STM objektive koji su praktično nečujni (mada su i USM jako tihi). Možeš da nađeš na netu puno snimaka gde se tokom snimanja čuje autofokus kako zveči kao kombajn kod standardnih zoom objektiva.
Inače, uz kit objektiv (18-55 mm) kupio sam i 40 mm STM i to jako lepo radi.

Naravno, kasnije sam video da nije lako snimati video sa dSLR-om, ali to je druga priča   ;D ;D

Kvalitet slike mu je sasvim ok i na ISO1600, na 3200 se lagano javljaju šumovi a ide do 12800.
Meni kao amateru-početniku, dovoljno.....

Dalje, touch screen ekran je vrlo simpatična stvarčica na koju se lako čovek navikne. Iako su same komande na aparatu jako logično postavljene i moj palac ih lako doseže, vrlo često koristim i touch-screen.

Pre kupovine, proveri samo serijski broj aparata - da nije onaj što je "alergičan" i dobija belu boju na gripu (imaš na Canon sajtu zvanično obaveštenje). Mada, to su bile prve serije (juli/avgust 2012)...

Realno, ovo su sitnice, ali meni su bile dovoljne da se odlučim za EOS 650D. I nisam se ni jednog trenutka pokajao - naprotiv, i dalje mi je osmeh "od uveta do uveta" kad nešto novo postignem sa njim.

Nisam imao priliku da koristim Nikon ali ne sumjam da je on sasvim ok. Ali, ipak je to model koji već ima naslednika D5200 - možda da razmotriš i njega.

Mada, ova cena koju spominješ za Canon je jako dobra ......

U svakom slučaju, ja se do sada jako lepo služim mojim Canon-om i od mene jedna preporuka.  :thumbsup:

To mi je za sada "pri pameti" a ako te nešto konkretno interesuje, pitaj  ;)

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2013, 07:08:27 posle podne »
ako je to stvarno cena Canona 650d ne razmisljaj ni sekunda, da ga dovučeš iz Mađarske i kad vratiš porez bez svih troškova izađe te 590
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže barbatz

  • Junior
  • *
  • Poruke: 26
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #5 poslato: Januar 19, 2013, 01:35:48 pre podne »
Pa ta ponuda za 650d vrijedi, jeste da je polovan al uvjerio sam se aparat u besprijekornom stanju sa garancijom. Moja dilema se odnosi na fotografiju, jer mi je video sporedna stvar. Naravno da znam da je ovo noviji aparat ali me interesuje da li je fotografija sa ovim aparatom na nivou d5100, naravno sa istim objektivom. Ovo bi ni riješilo sve dileme, mada sam već skoro odlučio, canon. Hvala na savjetima









Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #6 poslato: Januar 19, 2013, 02:53:35 pre podne »
Kvalitet fotki je dosta slican...idi na canon :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #7 poslato: Januar 19, 2013, 09:49:24 pre podne »
Ali za Nikon imas bolju podrsku u vidu objektiva,50mm f1.8 koji je svetlosnu godinu bolji od Canon 50 f1.8 pa imas i 35 f1.8 pa rad sa blicem koji je bolji kod Nikona.
Razmisli dobro pre kupovine koliko ce da nadogradis sistem naknadno pa shodno tome napravi izbor.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #8 poslato: Januar 19, 2013, 10:28:15 pre podne »
Svetlosna godina? U najmanju ruku mogu da budu isti, plastikaneri ko plastikaneri sa solidnim optickim performansama. Cak, se sa njima mozes leba najesti na stock-u .



''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #9 poslato: Januar 19, 2013, 10:41:57 pre podne »
Zoki ne radi se o tome da li su plastikaneri,radi se o tome sto Canon 50 vrlo cesto masi fokus dok kod Nikona fokus je uvek OK,prvenstveno sam na to mislio.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #10 poslato: Januar 19, 2013, 11:12:43 pre podne »
Pa to uvek zavisi i od primerka koji ti zapadne.Evo meni 50 1.8 nije mašio fokus,samo mi je bio isuviše uzak na kropu da bi bio neko univerzalno rešenje :) Fokus uvek može biti tema širokih rasprava,npr. mi smo imali tamron 17-50 koji je na 600d radio savršeno,a na 40d je mašio fokus kao blesav,čak i u idealnim svetlosnim uslovima.Za 70-80e koliko vredi dobro očuvan,polovan 50 1.8 to je i više nego fenomenalan objektiv.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #11 poslato: Januar 19, 2013, 11:41:11 pre podne »
@Bugarin
Ajmo malo realnosti... svi kao papagaji ponavljaju "bolja ponuda objektiva", a zapravo je obratno. Ako je jedan objektiv mušičaviji na Canonu (ta 50-ica 1.8; Nikon je u stvarnoj prednosti tek od nove 50-ice 1.8g, jer je stara bila LOŠIJA od Canona), to se ne može preslikati na celu gamu. I ne preslikava se. Osim toga, Canon ima 35-icu i to odličnu, koja je btw i FF staklo (35 f2), tako da ni to nije argument. Dalje, izbor stakala... Na Canonu RADE SVA stakla koja se proizvode. Na Nikonu radi samo jedan deo, i to najnovijih stakala. Gomila onih starih, koja su "kao" kompatibilna, ne rade potpuno ili ne rade uopšte, zbog "pametnog" sistema šrafcigerisanja po objektivima, koji ne postoji na nižim klasama, pa ni na D5100.

A rad sa blicevima... ne znam šta bih tu rekao, osim što ne mogu da se načudim dokle će to prepisivanje da bude aktuelno. 650D ima bežičnu kontrolu bliceva, dok Nikon to poseduje tek u klasi iznad. Dakle - "kako je to onda bolji rad s blicevima na D5100"? Što se same tehnike rada tiče... postoje oni koji su navikli da gruvaju bez razmišljanja, a postoje i oni koji prouče način rada sistema i onda nemaju problema. Meni je njihov rad sa blicevima jednak.

Nemojte pisati napamet, paušalno i time dovoditi ljude u zabludu oko nekih stvari, posebno kada se radi o izboru ili/ili, u koju su uključeni konkretni modeli. Da li je to nekom početniku bitno ili ne, diskusija je za neku drugu priliku. A ovako, pošto svako želi najbolje za sebe, 650d vs d5100 je nepostojeća dilema. Nikon je napravio lom u višim klasama, ali ćemo u ovoj verovatno morati da sačekamo D5700 ne bi li dostigli 650D.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 19, 2013, 11:50:17 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #12 poslato: Januar 19, 2013, 12:12:18 posle podne »
StORM zaboravio si jednu stvar,35f2 je 350 evra a Nikon 1.8 200.
35 jeste FF ali mi to na kropu nista ne znaci,da imam neko FF telo onda je OK da ludim sa objektivima ali u ovoj klasi trazim kompromisna resenja.
Isto tako vecina amatera uvek ce blic koristiti na TTL-u a ne manuelno pa iz te price pominjem bolji rad.
DUX javi se i pomazi ;D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #13 poslato: Januar 19, 2013, 12:46:25 posle podne »
Canonski 35mm f2 kosta 299 evra kod nas, a napolju $320.

Canonski je bolji, ... nema primera ni iz prakse a ni iz teorije da nije.

EDIT
Meni moj 50f1.8 radi super, i da ne radi... vec bih imao 50mm f1.4.
« Poslednja izmena: Januar 19, 2013, 12:48:30 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #14 poslato: Januar 19, 2013, 01:15:32 posle podne »
@Bugarin
Zoran je napisao za Cene. Jeste Canon skuplji (mada su ranije bili identične cene), ali nije toliko skuplji. Skuplji je taman toliko koliko je skuplja Nikonova 50-ica 1.8G, jer 1.8D nema smisla kupovati na D5100, jer niti je bolji od Canonove, niti je funkcionalan (u prevodu, ne radi mu AF).

Što se ostalih stakala tiče, ako zanemarimo gornji dom koji je retko interesantan vlasnicima aparata ove klase, standardni zumovi su im u nekim slučajevima u proseku jednaki (18-55 IS vs 18-55 VR), u nekima je mrvicu bolji Canon (novi 18-55 IS II), a u nekima mrvicu Nikon (18-105 VR vs stari 18-135 IS). Neki nemaju konkurenciju u suprotnom taboru (Canon 15-85, na primer). Znači, u proseku je to vrlo slično, sa nekim manjim prednostima jednog ili drugog sistema.

Što se blica tiče, trebalo bi diskutovati o konkretnom slučaju, a gore sam Ti konkretno napisao ko je u prednosti i zašto. Jedina razlika je što u sa zakrenutom glavom blica Nikon automatski radi kompenzaciju u TTL-u, a Canon ne. To je smešna razlika i smešna prednost da bi poništila benefite bežične kontrole bliceva koju ima 650D. Da ne pominjemo izradu, AF, displej i 300 drugih čuda koja su bolja na 650D. Da je senzor u D5100 ovaj novi koji je dobio D5200, to bi onda bila jedna prednost Nikona. Ovako, senzori su im slični, ali je sve ostalo na strani 650D.

Da ponovim, ne pričamo o D800 vs 5D Mark III ili D600 vs 6D, pa da odnos u tim kateogorijama ima nekakve veze sa ovim. Ovde se priča o konkretnom izboru u kojem je jedan aparat jasno bolje realizovan nego drugi, praktično po svim tačkama koje se mogu porediti.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 19, 2013, 01:21:46 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema, d5100 ili 650d
« Odgovor #15 poslato: Januar 19, 2013, 04:27:33 posle podne »
D5200 bi već bio jako primamljiv izbor, što zbog AF sistema koji je za tu klasu može se reći bomba, što zbog senzora koji je barem po DxO(a ljudi dobro mjere što mjere samo treba znati što mjere :P ;D) jako jako dobar i bolji od onoga kod D3200 naročito po DR-u na višem ISO-u gdje ima skoro blendu više fore. 650D je bar ispeglan do bola, ovo mislim u poziivnom smislu jer je Canon valjda izvukao iz 18MP senzora što je mogao i aparat opremio i dobrim AF-om i ostalim pomagalima.

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Compare-Camera-Sensors/Compare-cameras-side-by-side/(appareil1)/850%7C0/(brand)/Nikon/(appareil2)/801%7C0/(brand2)/Nikon/(appareil3)/736%7C0/(brand3)/Sony