Autor Tema: $5,500 i $5,200 ... za sta tacno?  (Pročitano 2346 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
$5,500 i $5,200 ... za sta tacno?
« poslato: Januar 11, 2013, 11:40:27 pre podne »
Ne bih da ispadnem glup u drustvu, ali ... da li ovo uopste imakvog smisla i logike?
Video mi je 589 rupa na svirali, pa je moguce da neke stvari ne poznajem.... ali ja bas nesto ne kapiram neke stvari.

Canon U.S.A. Introduces Two New Cinema Prime Lenses, Expanding The Cinema EOS Prime Lens Product Line To Five Models

Pricing and Availability

The CN-E14mm T3.1 L F single-focal-length lens is expected to be available in April 2013 for an estimated retail price of $5,500. The CN-E135mm T2.2 L F single-focal-length lens is expected to be available in May 2013 for an estimated retail price of $5,200.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: $5,500 i $5,200 ... za sta tacno?
« Odgovor #1 poslato: Januar 11, 2013, 11:46:15 pre podne »
Pa pazi, ovakva stakla su vrhunac mistike. Zapravo, ceo video segment je (uz dužno poštovanje onima koji delaju u toj branši) jedna velika mistika, prožeta maglom. :D

Mislim da je poenta u tome da je skoro pa nemoguće isprovocirati optičke anomalije stakala koja će uglavnom da rade max do 4k rezolucije, što je (budimo iskreni) smejurija u odnosu na red veličina koji se rabi u domenu fotografije. Otud proizvođači takvih "cinema" stakala, pa i Canon među njima, daju sebi za pravo da prenaduvaju cenu nečemu čiji je maksimalni domet jednostavno neproverljiv. Onda mogu da kažu da je to nešto giga-mega, ovakvo, onakvo, a jedino što se istinski razlikuje je standard obeležavanja i nešto brižnija kalibracija usled toga što se umesto relativne mere (f broj, tj. razlomak koji ukazuje na fizički otvor blende), koristi T broj, tj. realna transmisija svetlosti. Tu je i mehanika koji svi oni markiraju kao "bolju", dok je ja ne bih kvalifikovao kao bolju, već kao prilagođeniju video nameni.

E sad, cena - pa to je ono - "Hobit se prodao u xxx miliona, bla, bla, bla... a gde smo tu mi?" ;
Drugim rečima, vrcavi humor bizarnog karaktera.

Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: $5,500 i $5,200 ... za sta tacno?
« Odgovor #2 poslato: Januar 11, 2013, 12:24:28 posle podne »
Ma nije humor. Tržišna niša kojoj je ovo namenjeno je jako mala i očigleno planiraju da naplate razvoj ovih modela. Nekada je za projekte, kao što su Baraka i drugi, bila potrebna oprema u cenovnom rangu super kompjutera. Tu priču su dosta pomrsili najnoviji FF dSLR modeli, sa sjajnim video sposobnostima, (posebno u pažljivo osmišljenim kadrovima), a njihova cena je mizerna u odnosu na ranije potrebnu video opremu. S obzirom da pomenuta tržišna niša i dalje postoji, i da ista i dalje ne pita koliko košta top oprema, očigledno je da ima od koga da se ovako nešto naplati.
Znači, krajnje korisnike tih 10.000$ za ova dva objektiva neće previše zaboleti - boleće one videofile koji bi to voleli da imaju a njima nije ni namenjeno.
E sad, koliko će ova dva objektiva zaista pružiti bolje performanse u snimanju videa, od aktuelnih fotografskih modela, nemam pojma - reći će testovi, jer nije sve ni u specifikacijama.

Znači, mislim da nije humor. "Hobit se prodao u xxx miliona, bla, bla, bla... a gde smo tu mi?" - e to svakako jese.

Pozdrav!
« Poslednja izmena: Januar 11, 2013, 12:26:56 posle podne od strane Hornet »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: $5,500 i $5,200 ... za sta tacno?
« Odgovor #3 poslato: Januar 11, 2013, 05:51:29 posle podne »
Ni ja ne verujem da je to nesto posebno ekskluzivno po izradi da bi vredelo tolike pare i otprilike podrzavam Hornetov stav.
Canonove 4K kamere se krecu u opsegu od 5-25 hiljada EUR, tako da mi je jasno da ni stakla nece da daju za male pare.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D