Autor Tema: Шар планина  (Pročitano 8331 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 16, 2012, 12:14:39 pre podne »
Mozda i ja da nesto kazem i pitam, da li fotografises u RAW-u ili JPG? Preporuka ti je u RAW-u, tu naknadno mozes podesiti temperaturu boje vjerne kao u prirodi, i ostale opcije imas vise za podesiti nego kada fotografises u JPG. ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 16, 2012, 09:00:12 posle podne »
Ni moj monitor nije dobar, a kalibrisan je odokativno, tako da se ne bih usudio da ti bas dajem savete.
Zeleo da napomenem da i kod mene boje  izgledaju nekako cudno. Npr. kod mene, ovako izgleda mnogo bolje.

Prva slika ti je dobra. Deluje kao da bi mogla jos da se oboji, ali onda kada krenes da dodajes boje na donjim slikama, nesto  krene naopako.
Izgleda da je i nebo  presaturisano na vecini, i kao da nisi mogao da mu pronadjes boju.
Ako te nesto tesi, i sam cesto imam takve probleme, kojima ne mogu da lociram uzrok.
Vidim da nije nesto kako valja, nezadovoljan sam izlaznim rezultatomn, a nisam siguran kako da pridjem problemu.

Ova crno-bela, je kao sto Bole rece odlicna, a od ovih u boji mi se svidjaju Vodopad, Livadicko jezero i prva u seriji.
Da ne ispadne da te samo ogovaram :) Svaka cast na trudu, treba imati snage popeti se gore, a jos razmisljati o kadriranju.
Ja bih samo cekao prvu pauzu za sendwich :)
« Poslednja izmena: Oktobar 16, 2012, 09:02:39 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 16, 2012, 10:14:38 posle podne »
Tviti, сликам у РАВ + ЈПГ формату али већином обрађујем слике из сировог формата. Мада искрено да кажем не волим толико да се петљам у тоналитет боја јер ми се увек некако чини да поред жеље да добијем што природнији резултат у ствари направим оно супротно. Хвала ти на савету у сваком случају :)

Cronin, хвала ти изгледа да сам скапирао шта је могући узрок . Највероватније да сам претерао са додавањем боја мада ми се некако увек чинило да може да се дода још мало. Небо сам на   сликама које си поменуо обрађивао селективно јер ми је изгледало помало бледо у ствари мало сам смањио brightness  али је онда приликом накнадног додавања боја  највероватније дошао до изражаја другачији тоналитет  .  У праву си код тебе ливадичко језеро изгледа много природније нарочито плава боја , код мене је некако више  Cyan него оригинална плава.  Прва слика коју си споменуо је такође мало "офарбана" и ту сам мало сређивао небо али изгледа да нисам претерао као на осталим, иначе слике овога врха сам касније упоређивао са осталима у групи који су сликали и  свима је углавном испала слично онако помало "анемично" али то је вероватно резултат стицаја више околности (доба дана, угао под којим пада светлост, снег који се скоро отопио тако да још увек има пожутеле траве изнад које тек почиње да расте она млађа итд... ) Хвала ти на саветима и оговарању  :)  И за крај неке од ових слика су и настале у неким од (не баш бројним) паузама  за сендвич :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 17, 2012, 06:53:31 pre podne »
Highlander prvo, meni su slike savim OK, i vise od toga. Da li je moglo bolje? Moglo je,jasno, ali uvek moze bolje. Kad bi svaka fotografija ispadala kao izlozbeni primerak, nas hobi bi postao dosadan. U Tvom slucaju ja prednost dajem motivima i kompoziciji, a tu nisi nikako omanuo. E sad, da li je vise cyan ili blue, to je stvar vestine u radu u PS, koji koliko pomogne, nekada moze i da pokvari stvari. Prosto, zelja da se stvar popravi, ponekad odvede predaleko, pa je moj savet da sa PS treba biti obazriv, izbegavati prostravanja, snazno bojenje i druge ekstreme. PS je po meni tu da napravi blage korekcije. Sve drugo, ono glavno, smo mi, ljudi...

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 22, 2012, 10:09:53 posle podne »
Хвала ти још једном oldtimer  , слажем се са тобом у потпуности   :)