Autor Tema: Шар планина  (Pročitano 8328 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Шар планина
« poslato: Oktobar 14, 2012, 02:13:08 posle podne »
Слике су настале овога лета на дводневном планинарењу по врховима Шаре . :walk:

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 14, 2012, 02:27:02 posle podne »
Ево још пар :)

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 14, 2012, 06:30:31 posle podne »
Super izgleda!
U kakvoj reziji si isao? Nesto privatno ili neko planinarsko drustvo?

Van mreže Toba

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 285
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 14, 2012, 06:53:06 posle podne »
Lijepe su fotografije!
Canon PowerShot SX40 HS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 14, 2012, 07:07:44 posle podne »
Vrlo lepo.
Što nisi skratio ekspoziciju, a malo otvorio blendu.
Čini mi se da je f/22-f/25 malo previše za tu svrhu.
Mogao si i za nijasnu da dooštriš.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 14, 2012, 08:53:31 posle podne »
Tyler Durden ,хвала ти   :) У питању је била традиционална планинарска акција коју су организовали планинари са Косова и Метохије , превоз је био организован и било је негде око 70 учесника .

Toba, хвала ти  :)


cronin, хвала ти :), сликао сам неке водопаде успут па сам зато толико заврнуо бленду а   параметре нисам имао пуно времена да  мењам успут јер је километража била поприлична а онда се  пуно заостаје за групом :)  У праву си за оштрину , добар део оштрине је изгубљен приликом смањивања на мању резолуцију требао сам то да коригујем .

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 14, 2012, 09:08:06 posle podne »
Ево и једног водопада.

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 14, 2012, 10:12:55 posle podne »
Ливадичко језеро 2173 м.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 15, 2012, 02:37:13 pre podne »
Highlander prelepe fotografije!

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 15, 2012, 08:15:12 posle podne »
Oldtimer , хвала ти :)

За крај један црно бели поглед на гребен  ;)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 15, 2012, 08:19:08 posle podne »
Kratko i jasno...ove u boji su ti "djene-djene", al' ova crno bela ti je "Molto bene" ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 15, 2012, 08:20:33 posle podne »
Auh, zabrinuo sam se za sebe - prvi put se ne slazem sa Boletom!

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 15, 2012, 08:33:05 posle podne »
Bole, "molto grazie"  ;)  нису ми се баш допале боје на њој па сам је окречио у црно бело  :)

oldtimer, хвала још једном  :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 15, 2012, 08:55:00 posle podne »

Hvala highlanderu na ovim fotkama i na trudu, jer kad ides sa grupom koja nije foto-tour ... nije lako kao amater da ufotkas iz prve nesto bolje.   
Slazem se i sa drugom Boletom za CB fotku ... sjajna je, ali i ove u boji su lepe ... nisu sve na istom nivou, to je tacno, ali su kao celina lepe. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 15, 2012, 09:55:38 posle podne »
desha, хвала и теби  :)  У праву си нису све истог квалитета добар део је требао да се више обради а такође једним  делом су ту и околности , на оваквим турама пешачење траје скоро цео дан са пређеном километражом преко 25 километара и рецимо савладаном висинском разликом од отприлике 1400 метара горе и доле тако да се обично тада хвата "мува у лету" што би рекли па шта набодеш  :) Када смо већ код ове теме имао бих једно питање ко може да ми одговори, наиме дешава ми се често да ми на већим надморским висинама  слике често "изгоре" иако на дисплеју на први поглед изгледају  прихватљиво . Колико ту помажу УВ филтери (користим један мислим да се зове Keva али не видим да нешто користи у том смислу) или можда неки ЦПЛ филтер? Од раније имам један ЦПЛ у питању је Хоја про и пар пута сам га користио на свом Никону али ми се резултати нису допали , боје су претопле а слике прилично мутне. Неки предлог евентулано за солидан ЦПЛ филтер а да је цена наравно прихватљива?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 15, 2012, 10:42:22 posle podne »
UV ti ne koristi, ni u planini, ni u ravnici...sem zastite objektiva, nema svrhu.
CPL ti treba i malo me cudi da nisi bio zadovoljan rezultatima.
Ili je los filter, mada Hoya nije ime od se treba stideti, ili si ga "pogresno" koristio.
CPL filteri imaju mogucnost okretanja prednjeg elementa, tako da mozes da mu pojacas, odnosno smanjis efekat.
Najbolji rezultati se dobijaju, ako ti je Sunce pod uglom od 90°, bocno.
Koristim Hoyu HD, od "povoljnijih" imas "Marumi".

Pozdrav

p.s. Hoya pro, koji imas, je veoma solidan CPL.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 15, 2012, 10:47:26 posle podne »
UV ti ne koristi, ni u planini, ni u ravnici...sem zastite objektiva, nema svrhu.
CPL ti treba i malo me cudi da nisi bio zadovoljan rezultatima.
Ili je los filter, mada Hoya nije ime od kog' se treba stideti, ili si ga "pogresno" koristio.
CPL filteri imaju mogucnost okretanja prednjeg elementa, tako da mozes da mu pojacas, odnosno smanjis efekat.
Najbolji rezultati se dobijaju, ako ti je Sunce pod uglom od 90°, bocno.
Koristim Hoyu HD, od "povoljnijih" imas "Marumi".

Pozdrav

p.s. Hoya pro, koji imas, je veoma solidan CPL.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 15, 2012, 11:01:34 posle podne »
Хоју про имам још доста од раније и првобитно  сам је користио на старом канону А 95 ( са тубом наравно) и био сам поприлично задовољан са њом. ЦПЛ наравно није за сваку прилику али  у добрим околностима се показао како веома добар. Боје на сликама су биле израженије , небо плаво мада колико сам приметио и сама Хоја као филтер помало зна да утопли боје што се толико није примећивало на канону. Што се тиче комбинације овог филтера и Никона Д5100 ту је прича сасвим другачија а искрено немам једну фотку за коју могу да кажем да је пристојна. Вероватно можда што су и на мом Никону помало топлије боје али то није неки проблем сам резултат као такав ми се уопште не допада. Не остаје ми ништа друго него да пробам са Марумијем . У сваком случају хвала ти на одговору.

Поздрав

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 15, 2012, 11:08:34 posle podne »
Ove poslednje slike mi se jos vise svidjaju.
Serija je u globalu dobra, pogovoto ako se uzme o obzir da si zurio za grupom.
Jos samo da resis ovo sa bojama, jer i na mom monitoru su nesto neobicne.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 15, 2012, 11:15:42 posle podne »
Хвала  cronin, послушао сам твој савет и ове последње сам мало изоштрио. Што се тиче боја ту баш нешто нисам вичан око подешавања и сличних ствари, неки савет можда у вези тога?

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 16, 2012, 12:14:39 pre podne »
Mozda i ja da nesto kazem i pitam, da li fotografises u RAW-u ili JPG? Preporuka ti je u RAW-u, tu naknadno mozes podesiti temperaturu boje vjerne kao u prirodi, i ostale opcije imas vise za podesiti nego kada fotografises u JPG. ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 16, 2012, 09:00:12 posle podne »
Ni moj monitor nije dobar, a kalibrisan je odokativno, tako da se ne bih usudio da ti bas dajem savete.
Zeleo da napomenem da i kod mene boje  izgledaju nekako cudno. Npr. kod mene, ovako izgleda mnogo bolje.

Prva slika ti je dobra. Deluje kao da bi mogla jos da se oboji, ali onda kada krenes da dodajes boje na donjim slikama, nesto  krene naopako.
Izgleda da je i nebo  presaturisano na vecini, i kao da nisi mogao da mu pronadjes boju.
Ako te nesto tesi, i sam cesto imam takve probleme, kojima ne mogu da lociram uzrok.
Vidim da nije nesto kako valja, nezadovoljan sam izlaznim rezultatomn, a nisam siguran kako da pridjem problemu.

Ova crno-bela, je kao sto Bole rece odlicna, a od ovih u boji mi se svidjaju Vodopad, Livadicko jezero i prva u seriji.
Da ne ispadne da te samo ogovaram :) Svaka cast na trudu, treba imati snage popeti se gore, a jos razmisljati o kadriranju.
Ja bih samo cekao prvu pauzu za sendwich :)
« Poslednja izmena: Oktobar 16, 2012, 09:02:39 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 16, 2012, 10:14:38 posle podne »
Tviti, сликам у РАВ + ЈПГ формату али већином обрађујем слике из сировог формата. Мада искрено да кажем не волим толико да се петљам у тоналитет боја јер ми се увек некако чини да поред жеље да добијем што природнији резултат у ствари направим оно супротно. Хвала ти на савету у сваком случају :)

Cronin, хвала ти изгледа да сам скапирао шта је могући узрок . Највероватније да сам претерао са додавањем боја мада ми се некако увек чинило да може да се дода још мало. Небо сам на   сликама које си поменуо обрађивао селективно јер ми је изгледало помало бледо у ствари мало сам смањио brightness  али је онда приликом накнадног додавања боја  највероватније дошао до изражаја другачији тоналитет  .  У праву си код тебе ливадичко језеро изгледа много природније нарочито плава боја , код мене је некако више  Cyan него оригинална плава.  Прва слика коју си споменуо је такође мало "офарбана" и ту сам мало сређивао небо али изгледа да нисам претерао као на осталим, иначе слике овога врха сам касније упоређивао са осталима у групи који су сликали и  свима је углавном испала слично онако помало "анемично" али то је вероватно резултат стицаја више околности (доба дана, угао под којим пада светлост, снег који се скоро отопио тако да још увек има пожутеле траве изнад које тек почиње да расте она млађа итд... ) Хвала ти на саветима и оговарању  :)  И за крај неке од ових слика су и настале у неким од (не баш бројним) паузама  за сендвич :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 17, 2012, 06:53:31 pre podne »
Highlander prvo, meni su slike savim OK, i vise od toga. Da li je moglo bolje? Moglo je,jasno, ali uvek moze bolje. Kad bi svaka fotografija ispadala kao izlozbeni primerak, nas hobi bi postao dosadan. U Tvom slucaju ja prednost dajem motivima i kompoziciji, a tu nisi nikako omanuo. E sad, da li je vise cyan ili blue, to je stvar vestine u radu u PS, koji koliko pomogne, nekada moze i da pokvari stvari. Prosto, zelja da se stvar popravi, ponekad odvede predaleko, pa je moj savet da sa PS treba biti obazriv, izbegavati prostravanja, snazno bojenje i druge ekstreme. PS je po meni tu da napravi blage korekcije. Sve drugo, ono glavno, smo mi, ljudi...

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Шар планина
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 22, 2012, 10:09:53 posle podne »
Хвала ти још једном oldtimer  , слажем се са тобом у потпуности   :)