Autor Tema: National Geographic Photo Contest 2012  (Pročitano 9331 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #1 poslato: Septembar 25, 2012, 10:08:40 posle podne »
Uffff....
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #2 poslato: Septembar 25, 2012, 10:36:18 posle podne »
Jel neko od nasih ovdje s foruma pokusava ikad ovdje da ucestvuje?

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #3 poslato: Septembar 25, 2012, 10:51:18 posle podne »
Slike da popizdis.... 8) ;)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #4 poslato: Septembar 26, 2012, 10:08:17 pre podne »
Jbt, koliko dobrih slika.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #5 poslato: Septembar 28, 2012, 12:51:23 posle podne »
Prestao sam da gledam Nat.Geo fotke, svaki put mi dodje da bacim aparat u djubre...
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 01, 2012, 02:59:01 posle podne »
Citat
Prestao sam da gledam Nat.Geo fotke, svaki put mi dodje da bacim aparat u djubre...

Ziva istina. :)

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 01, 2012, 05:36:16 posle podne »
Jel neko od nasih ovdje s foruma pokusava ikad ovdje da ucestvuje?
Ja cu pokusati..pre 10ak dana sam napravio akaunt al jos nisam odlucio sta da posaljem. Cak razmisljam da snimim nesto novo..Ucestvovanje se placa 15dolara...Malo cu jos svoje fotke pregledati a istovremeno pokusati nesto smisliti.
Jednom sam vec objavljen u NG(doduse Srpsko izdanje i ona rubrika kad saljes fotke)mozda me opet usere  :D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 01, 2012, 06:38:06 posle podne »
Zelimo ti srecu :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 02, 2012, 11:05:43 pre podne »
Zelim ti i ja srecu, ovdje ima dosta talentovanih koji bi mogli da zrtvuju 15doll zbog slave :D
Takodje mislim da bi i Devil trebao da aplicira sa svojim makro fotkama, jer tamo takvih ima, npr. ova Butterfly at sunset inace prva kad se otvori link, mislim da Devil moze i bolje od toga :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 02, 2012, 11:18:04 pre podne »
Citat
Prestao sam da gledam Nat.Geo fotke, svaki put mi dodje da bacim aparat u djubre...

Ziva istina. :)
+1!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 02, 2012, 02:57:24 posle podne »
Realno,tih 50 fotografija su ok ali nista prespektakularno.Ima cak i nekeliko bezveze.Al ima bome i totalnih razvaljotki.Ono sto je bitno i pise u pravilima je da se od obrade moze koristiti samo dodge,burn,crop i saturation. Jos jedna stvar..njima je,kontam,bitna prica. Ne staklo,ne šum,ne ostrina na uglovima vec prica!!
Predlazem njihove dokumentarce o najboljim fotografijama godine. Njihov neki glavni urednik za fotografije bira 10 najboljih koje su se pojavile te godine u magazinu. Intervjuisu se fotografi i pricaju o okolnostima pod kojim je nastala fotografija a za svaku tu fotografiju urednik objasnjava zasto je bas tu izabrao. Mislim,da je to lektira za sve na ovom forumu,ucestvovali u contestu il ne.

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 02, 2012, 05:54:13 posle podne »
Pratim tu "lektiru" kad god mogu ali ne kapiram bas sta  je poenta. Na pr. ova poslednja epizoda, fotkanje podzemlja u Parizu. Fotograf se zavlacio u kojekakve jazbine i rupe, gacao po kanalizaciji i slicnim mestima. Jesu fotke ok, tehnicki,  ali ne razumem u cemu je njihova posebnost? Sta je zeleo da zabelezi na slikama, smrad kanalizacije?

Ili jedna od ranijih epizoda, kada je neki drugi lik tragao po Kini za kung fu majstorima. Presao je mora i planine da bi na kraju zavrsio u nekom manastiru. Navodno je bas tu nasao nesto specijalno ali na slikama ja ne videh nista. Samo jedan starac, sa pogledom u stilu "dokle ce ovaj da me smara".
Ja sam ocekivao da ce naci nekog obicnog coveka, negde u nekom selu ili slicno, kome je kung fu neka vrsta rekreacije ,u kojoj je on dospeo do najvisih nivoa i fizicki i duhovno. A ne profesioalnog "monaha iz Saolina".

U svakom slucaju, NG je prava riznica inspiracije. Vec mi je palo na pamet da uslikam jedan stari bunar, koji samo sto nije presusio. Nije nista manje zanimljiv od pariskih rupa. Ima skoro 100 godina, i svaka cigla  u njemu ima posebnu pricu.
Ili da probam da zabelezim emocije u ljudskim ocima.  Samo, ne znam kako. Ako pridjem i pitam za poziranje, te emocije ce odmah nestati. A da slikam bez pitanja nije priostojno.
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 02, 2012, 08:12:22 posle podne »
Gde to gledas?! Ja sam trazio na youtubu al nisam nasao..gledao sam samo taj jedan dukomentarac na HTVu pre par meseci..bio mi je preodlican i rado bi pogledao ostale godine (ne secam se koja je ovo sto sam gledao bila godina).
Kod tog tvog bunara..prica zvuci zanimljivo al ti to moras na fotografiji da docaras. Kako to..pojma nemam. Ove emocije u ocima mi malo otrcano zvuci... ali ako si kreativan i te emotivne oci imaju pricu..super!
UGlavnom,podrska za odvaznost i zelim ti srecu na contestu  ;)

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 03, 2012, 05:38:02 posle podne »
Nedeljom ujutro, od 07.00 do 08.00h na TV Nacionalna geografija. Nisam siguran da li ima bas svake nedelje ali vise puta sam nevidjeno uzivao uz jutarnju kafu.

Bunar sam vec nekoliko puta obilazio ali nikako da zavucem aparat unutra. Sve mi se cini da ce nesto da mi ispadne a onda...
Jbg. onaj lik sto je slikao parisko podzemlje sigurno nema taj problem.

A to sa emocijama, facama i sl. i to sam opet video na NG-u. Neke fotografije NY vatrogasaca, iz emisija o 11-om septembru, su po pom misljenju NG fotke decenije. Nastale su spontano, u svom onom haosu. Niko nije pozirao, verovatni ni razmisljao o tome da ih slikaju.  Jasno se videlo sve, ocaj, tuga, strah, sok... Cini mi se da je nemoguce to uslikati namerno, ljudska lica imaju savim drugaciji izraz kada znaju da ih neko gleda ili fotografise.

 

Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 03, 2012, 11:29:17 posle podne »
Ono sto je bitno i pise u pravilima je da se od obrade moze koristiti samo dodge,burn,crop i saturation. Jos jedna stvar..njima je,kontam,bitna prica. Ne staklo,ne šum,ne ostrina na uglovima vec prica!!

A kako znaju da nisi nista drugo koristio?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 04, 2012, 06:25:39 pre podne »
Negdje sam nekad citao da postoje programi koji to lagano provale, il sam samo sanjao  ;D

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 04, 2012, 06:22:21 posle podne »
Ono sto je bitno i pise u pravilima je da se od obrade moze koristiti samo dodge,burn,crop i saturation. Jos jedna stvar..njima je,kontam,bitna prica. Ne staklo,ne šum,ne ostrina na uglovima vec prica!!

A kako znaju da nisi nista drugo koristio?

Pojma nemam...valjda kao i ovi na stocku sto znaju koliko podataka mi je slika izgubila obradom..ako cu vec ucestvovat,igrat cu posteno! al ne zato jer sam posten vec zato jer ne znam kako da me neprovale!!

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 14, 2012, 11:42:06 posle podne »
Nedeljom ujutro, od 07.00 do 08.00h na TV Nacionalna geografija... 

Jutros, od 6.00 do 7.00h bila je jedna fantasticna epizoda. Ne, bio je kurs, skola, predavanje....  Dva neverovatna lika,  Martin Schoeller & Steve McCurry, odrzali su pokaznu vezbu iz portretne fotografije. Dva potpuno razlicita pristupa, stila, dve razlicite vrste foto aparata, dve razlicite filozofije.

Martin uglavnom radi u studiju (u NY, USA). Fokus mu je na licu, pozadina uglavnom svetlosiva, ili bela. Ono najvaznije - ne koristi digitalni aparat vec neki stari ciji negativ je skoro A4 formata. Glavna caka mu je u kontroli vestackog svetla. Ima gomilu nekih bliceva i reflektora, model osvetljava iz vise uglova.

McCurry koristi neki digitalni Nikon, bez blica i drugog osvetljenja. Takodje mu je caka u kontroli svetla ali prirodnog. Fokus mu je i na licu i na pozadini. Radi svuda po svetu, u ovoj epizodi bio je u Radzastanu, u Indiji. Uglavnom bira predele gde ljudi nikad nisu videli fotoaparat, jer su njihova lica prirodna, ne umeju da se "nameste za slikanje". Oci su za njega ogledalo duse ( rekoh to i ja u prethodnom postu). McCurry je autor cuvenog portreta devojcice iz Avganistana koja je ostala bez ruke, a ta fotka je bila na vise naslovnih strana. 

U drugom delu emisije tema je bila podvodna fotografija. Nisam zapamtio ko je bio predavac ali samo mogu da kazem da je fenomen. Covek je slikao koralne grebene negde u sred Pacifika, nekih 5 dana plovidbe od drzave Kiribati. Korisiti specijalnu opremu i reflektore, ima gomilu ljudi oko sebe ali dole ide sam. I satima sedi na dnu da se ribe naviknu na njega a onda pliva sa njima i pravi fotke od kojih zastaje dah. On izgleda i nije samo fotograf, zajedno sa naucnicima proucava te koralne grebene koji su tesko osteceni zbog El Ninjo fenomena (neki poremecaj u struajnju tople vode po dnu okeana).

Sve u svemu, nisam odavno gledao bolju emisiju na NG-u.  Na sajtu NG-a mozete naci i stranicu o ovim i drugim fotografima kao i njihove radove.
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: National Geographic Photo Contest 2012
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 15, 2012, 12:01:03 pre podne »
Djenka, hvala na ovoj informaciji, deluje zanimljivo i poucno gledati profesinalcima "preko ramena".
Jos kad bi se nasao link na netu sa snimkom epizoda :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II