Autor Tema: Pozdrav  (Pročitano 6565 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Pozdrav
« poslato: Septembar 06, 2012, 08:48:36 posle podne »
Pozdrav svima,

vidim da je ovo ozbiljan forum i da ima dosta stručnih ljudi koji mogu dati komentar i pomoći mi pri odluci.

Rešio sam da uzmem svoj prvi DSLR, pa sam razmišljao šta uzeti. Da naglasim da bih telo uzeo isključivo novo. S obzirom da je telo dosta povoljnije je uzeti objektiv u paketu sa telom, nego objektiv kupovati posebno.
Izdvojio bih 500 eura za fotoaprat. Za šta mi treba, pa čisto amaterski za sve i svašta, od slikanja portreta, pejzaža, divljači na raznim rastojanjima...video snimanje. Znam da za to sve treba dosta novca, ali šta je najbolje za ovu količinu para koju mogu da izdvojim.

Razmišljao sam o Nikon-u D3100 sa standardnim objektivom 18-55mm VR.
Ili, možda, ako uspem da nekako dotegnem do 600 eura i kupim Nikon D5100 sa standardnim objektivom 18-55mm VR.
Možete da mi predložite i neki Canon, ništa nije isključeno, ali koliko sam skontao oni su za nijansu skuplji, mislim na telo.

Da li kao početnik da uzmem Nikon D3100 ili Nikon D5100 i samim tim izdvojim još 120-130 eura više za ovaj drugi? Poredim samo ova dva, jer iskreno samo sam Nikona i gledao. Nisam toliko gledao Canon-a.

Hvala svima u napred!

Nemanja

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2012, 01:49:13 pre podne »
Zaboravih da pitam još jednu stvar, koji objektiv bi mi bio najbolji za moje potrebe? Za sada jedan jedini objektiv koji bih imao, a za kasnije bih video šta i kako.

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #2 poslato: Septembar 07, 2012, 12:30:00 posle podne »
Kao što sam već rekao, da li odmah u startu dati i koji euro više i kupiti bolje telo ili se zadovoljiti sa D3100/1100D?

Ako je bolje uzeti malo bolje telo, koje po vama? Ja sam nešto gledao i Nikon D5100 i Canon 600D.

Može li neko reći koje su ključne razlike, koji je bolji za ono što sam naveo. Naravno voleo bih da mogu da napravim što bolju i kvalitetniju sliku sa tehničke strane. Sad, kako ću i šta ja slikati to je druga stvar.
Citat
pa čisto amaterski za sve i svašta, od slikanja portreta, pejzaža, divljači na raznim rastojanjima...video snimanje.

Da li je baš sve ovako http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_Rebel_T2i-vs-Nikon-D5100? Da li to znači da je D5100 logičnije rešenje?

I ljudi, hoće li neko odgovoriti, ovako izgleda kao da sam malo šenuo pa pišem sam sebi.  :-\

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #3 poslato: Septembar 07, 2012, 12:41:40 posle podne »
hmmm, ja bih uvijek isao na opciju slabije tijelo a bolji objektiv...al tvoje su pare....za 600€ i moze se nesto pronaci novo....dobro hajde za pocetak....samo da znas da ako udjes u svijet fotografije-nema vise povratka(kao sto je Morfeus rekao Neu-ne Neu sa ovog foruma nego u filmu Matrix-dajući mu da izabere od dvije pilule!), to ti je rupa bez dna.... :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #4 poslato: Septembar 07, 2012, 01:44:09 posle podne »
hmmm, ja bih uvijek isao na opciju slabije tijelo a bolji objektiv...al tvoje su pare....za 600€ i moze se nesto pronaci novo....dobro hajde za pocetak....samo da znas da ako udjes u svijet fotografije-nema vise povratka(kao sto je Morfeus rekao Neu-ne Neu sa ovog foruma nego u filmu Matrix-dajući mu da izabere od dvije pilule!), to ti je rupa bez dna.... :(
Znači bolji izbor bi bio Nikon D3100 sa objektivom 18-55 VR i 55-200 VR?  Ili uzeti sa objektivom 18-105 VR?

ili

Canon EOS 1100D + 18-55mm EF-S f/3.5-5.6 III + 75-300mm III?

Da li uzimati objektiv sa stabilizacijom ili ne(treba uzeti u obzir da sam početnik)? Koliko sam shvatio kod Nikona je to VR oznaka, a kod Canona IS.
« Poslednja izmena: Septembar 07, 2012, 02:07:27 posle podne od strane NeLe001 »

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #5 poslato: Septembar 07, 2012, 05:52:18 posle podne »
Bolje uzmi 55-250 IS II.
Dosta je bolji od tog 75-300 III.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #6 poslato: Septembar 07, 2012, 09:25:21 posle podne »
Ili uzmi 70-300 IS :D

BTW, sto se tice tela svako od tih ce ti dobro raditi, samo ce te Nikoni zezati ako nameravas da snimas video.
« Poslednja izmena: Septembar 07, 2012, 09:28:03 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #7 poslato: Septembar 08, 2012, 04:09:39 pre podne »
To sam pročitao na par mesta i video u nekim videima na YT. Malo je glupo da u sred videa se čuje motor i da malo luta sa zumom.

Da li postoji mogućnost da se isključi auto fokus kako se to ne bi desavalo, već da podešavaš ručno kao kod Canon-a?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #8 poslato: Septembar 08, 2012, 09:12:33 pre podne »
Nije do fokusa, vec do manuelne kontrole ekspozicije, koje kod Nikon ili nema, ili je vrlio komplikovana.
Ako hoces da optimizujes novce, a ne planiras da udjes u profesionalne vode, bolje uzmi Canon.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #9 poslato: Septembar 08, 2012, 01:48:44 posle podne »
Za pocetnika bolje uzmi osnovno telo i mozda sa njim kit objektiv.
Igrao sam se da D3100 i 1100D i meni licno vise za pocetnika lezi 1100D.
Odusevio sam se koliko je jednostavan za ljude koji predju sa obicnih aparatica, a opet imas i sve manuelne komande i nece ti dugo faliti neke funkcije. Cuvaj pare za objektiv(e) i ostale dodatke.
Lepo je uzeti D5100 ili 600D, ali si se onda verovatno zakucao samo sa 18-55 objektivom bar neko duze vreme.
Vrlo brzo ces onda videti da li ces ici na jedan objektiv veceg raspona, npr. 18-135 ili slicno preko 100mm, ili ces imati nekoliko razlicitih za odredjenu primenu.

Kvalitetnu sliku ce ti dati svaki danasnji DSLR i relno su male razlike medjusobno. Vise ti zavisi od objektiva.
Auto fokus je problem kod svih doskorasnjih DSLR aparata, tako da se to ne koristi u toku snimanja videa.
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2012, 01:55:03 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #10 poslato: Septembar 08, 2012, 08:44:21 posle podne »
U početku sam bio mnogo više za Nikon, ali sad se polako stvari menjaju. Sada su došli na isti nivo, čak možda prevagne i Canon. Jeftiniji objektivi, u telu postoji šrafciger pa mogu i stariji objektivi.

E sad, ono što mi se svidelo kod nikona D5100 je HDR, brzo slikanje u režimu sport, kao i mogućnost da sportista ostane čist a recimo reket onako malo zamućen kao da je u pokretu. Sviđa mi se i režim noćnog portreta gde se sve lepo vidi, a ne kao na ovim kompaktnim samo onaj ko je u kadru se vidi, a ostalo iza jedva se i nazire.

Da li su neke od ovih opcija moguće sa Canon-om?
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2012, 08:48:37 posle podne od strane NeLe001 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #11 poslato: Septembar 08, 2012, 10:29:20 posle podne »
Kod Canona nema srafcigera u telu, vec svi objektivi imaju motor u sebi, ali ishod je isti.

Sto se tice opcija,  poenta  DSLR-a je da budes kreativan i da samostalno podesis parametre silkanja da dobijes takve fotografije.
Entry level Nikoni i Canoni imaju cak i previshe predefinisanih modova slikanja.

Za HDR ti treba stativ. Kod Canona moras sam softverski da izmiksujes 3 fotke, dok D5100 to radi u aparatu.
Nocni mod, nije nista novo, postoji na mnogim kompaktima, i to moze da se uradi sa bilo kog aparata. 
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2012, 10:34:02 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #12 poslato: Septembar 08, 2012, 11:01:38 posle podne »
Тај ХДР који спомињеш за Никон д5100 можеш само да сликаш у ЈПГ формату и апарат га сам прави од 2 фотографије тако да то и није нека опција а и разлика није нешто велика тако да је и не користим .  За прави ХДР  је ипак боља опција  bracketing па испуцаш три или више различитих експозиција и онда их саставиш кроз неки софтвер. Ноћни портрет имаш чак и на најефтинијим компактима . Ако ниси сигуран који фотопапарат да изабереш направи ужи избор од оних којих имаш у глави па гледај слике направљене са тим моделима по нету (имаш разне галерије (flickr, picasa итд..) и изабери шта ти се највише допадне од свега .

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav
« Odgovor #13 poslato: Septembar 08, 2012, 11:21:46 posle podne »
A opet, mnogo bolja fotka se napravi sa 1100D + 70-200/2.8 nego sa 5D3 +18-55 IS :)

Neka se ne zamara sa uzorcima vec nek uzme ko covek neki aparat, svi ce da mu rade odlicno, preporuka za 1100D ili 600D.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D