Autor Tema: Kupovina laptopa - Pomoć  (Pročitano 12046 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kupovina laptopa - Pomoć
« poslato: Septembar 04, 2012, 02:15:31 posle podne »
Pozdrav društvo. ;)
Pošto se i ja bavim fotografijom, pa tu je stalno postprodukcija, trebam kupiti jedan laptop da mi obavlja pos'o. Ne putujem baš često, ali eto vidim da je korisna stvar za nas fotografe, na svakom mestu i u svakom trenutku možeš da napraviš kopiju memorijske tj. da prebaciš slike, da obradiš neku fotku itd.
No sada interesuje me sledeće: Šta je najbitnije da gledam kad' kupujem? Da li je to model, grafička, procesor, RAM memorija, monitor(ekran), HDD...? Hoću da mi PS, LR i ostali programi ne baguju, već lepo rade, pa šta oni najviše zahtevaju? :)
Znam da je za gejmere sve bitno, ali moj budzet ne može to da zadovolji i uzme procesor i7, 16gb rama, grafička 2gb itd.   Jer ja gledam nešta da uzmem do 400e.
Inače trenutno koristim PC star 6 godine, koji radi na 1.6GHz, 1.5gb rama, 80gb HDD i 128mb grafičke, pa ume nekad PS da zabaguje kad izoštravam, ili koristim filtere. :)

Nadam se da sam bio jasan, i da ima neko iskusan s ove strane da mi pomogne. ;)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #2 poslato: Septembar 04, 2012, 03:03:56 posle podne »
Ako ti je posebno bitna obrada fotografije, najznačajniji ti je dobar monitor, tj. panel koji verno reprodukuje boje.

Što se tiče ovog i7 sa 8GB RAM, nešto mi je cena sumnjiva.
Evo ga sa 6GB, za nekih 620 EUR.
« Poslednja izmena: Septembar 04, 2012, 03:09:00 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #3 poslato: Septembar 04, 2012, 03:43:06 posle podne »
cronin je u pravu, veoma je bitan monitor .... ali veoma

ne sredjujem fotke mnogo u PS-u, ali i najgora graficka je lepo terala ... sledeci put kad budem uzimao lapca, gledacu neki quad procesor, obavezno SSD i dosta RAM-a, tu do 16GB
ocu da PS nahranim sa brzom memorijom ...

preporucio bih ti neki, ali ne znam da li su izasli kod napci sa Ivy Bridge-om
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #4 poslato: Septembar 04, 2012, 05:31:15 posle podne »
Manite se vi tih mašina. :D
Ja sam ujedno zaboravio da vam navedem da gledam laptop koji košta na novo ~400e, da bih ga uzeo za tj. do 300e ali na polovno, il ispod cene. Mada to nije bilo moje pitanje, da se ponudi, već šta mi je za obradu najpotrebnije. Kao što je lepo cronin rek'o  da je monitor dosta važan, ujedno da te pitam, kakav da gledam, LCD, LED..? :)
Hvala vam što mi pomažete. ;)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #5 poslato: Septembar 04, 2012, 06:48:47 posle podne »
Racunarske monitore delimo na dve vrste.
CRT su stari kockasti sa katodnom cevi, dok su ovi novi LCD (tecni kristali) ravani i tanki.
TFT je podvrsta LCD-a, koja je najzastupljenija u racunarskoj industriji.

Postoje dve varijante pozadinskog osvetljenja.
Stara varijanta je bila CCFL u narodu poznatija kao fluo-cev.
Zbog neravnomernog osvetljenja, koje je uticalo na probijanje svetla, i kvalitet crne boje, zamenjena je sa LED osvetljenjem.

Diode mogu biti rasporedjene po obodu panela (edge-lit) gde je svetlo usmeteno prema sredini panela, ili po celoj povrsini panela (backlit) gde je svetlo usmereno ka posmatracu.
Ova druga konfiguracija omogucuje i lokalno zamracivanje (local dimming) koje manipulise sjajem pojedinacnih dioda i doprinosi jos boljem kontrastu na monitoru.

Najveca vecina danasnjih racunarskih monitora u radnjama su LCD TFT tipa sa edgelit LED pozadinskim osvetljenjem.
Toliko o kontrastu, sjajnosti i homogenosti prikaza slike. Sto se tice kvaliteta prikaza boje, tu glavnu razliku cini vrsta panela.

TN paneli su jeftiniji, imaju brzi odziv, bolji su za igranje igrica, ali mogu da prikazu malu paletu boja.
IPS paneli su spori, imaju ghosting, ponekad cak i u filmovima, ali mogu da prikazu mnogo veci broj boja. Uglovi gledanja su takodje dosta bolji.
Postoje i neke medjuvarijante (PVA, MVA) ali ne vidim da ih ikod nas ima u prodaji u dovololjno znacajnom broju da bi se pricalo o njima.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #6 poslato: Septembar 06, 2012, 09:04:49 posle podne »
Kaoš to su ti već kolege rekle, gledaj monitor. Uzmi neki od 17 inča pošto radiš obradu fotografija, biće ti život lepši nego sa 15icom.
Za tu lovu, uzmi sa Intel i3 procesorom. Mislim da će ti 4GB RAM memorije završiti posao i da se u tu cenu uklapa grafička od 1GB. Uglavnom u tu cifru ide i HDD od nekih 500GB. Potraži malo po netu kako se kreću cene.
Ono što ti ne bih preporučio je da uzmeš Fujitsu i HP. Znam neke ljude koji su imali problema sa njima. Za Fujitsu me ne čudi, ali sam se iznenadio za HP jer su oni ipak ozbiljna firma.
Vidi da ti procesor bude što brži, značiće ti za posao koji tražiš, ali mi se čini da u tom cenovnom rangu i nije nešto preteran izbor procesora.
E da, nemoj uzimati sa AMD platformom.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #7 poslato: Septembar 06, 2012, 09:54:47 posle podne »
...
E da, nemoj uzimati sa AMD platformom.
Mozda, ali bi isto tako moglo da se kaze da niposto ne uzima GeForce graficke kartice 8) ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #8 poslato: Septembar 06, 2012, 10:05:32 posle podne »
A zasto ne GeForce kartice, one iznad 800mb rade najbolje u kombinaciji sa Adobe CS6 paletom programa, i obavezno gledaj da ti kartica podrzava OpenGL 3.0 jer to PS i CS5 moze da iskoristi za ubraznje.

Evo jedan vrlo zanimljiv i poucan tekst koji mnogo moze da pomogne (pisan je za vrijeme Viste, dakle malo je stariji ali sasvim upotrebljiv i za danasnje latopove):
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/cafe-pcfoto/savjeti-za-kupovinu-kvalitetnog-laptopa/

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #9 poslato: Septembar 06, 2012, 10:32:12 posle podne »
A zasto ne GeForce kartice, ...
...
Pa to je moj malo saljiv i sarkastican odgovor na savet naseg novog druga, clana NeLe001, koji kaze - E da, nemoj uzimati sa AMD platformom. ;D

Tekst ti je dobar, (sa linka) meni prijemciv stav autora koji lepo objasnjava koliko stvari nisu tako crno-bele i da slepo taborovanje dovodi u veliku zabludu i otkriva nepoznavanje stvari. Nije bitno sto je pisao dok je Vista bila najnoviji OS, bitna je sustina. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže NeLe001

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #10 poslato: Septembar 06, 2012, 11:05:55 posle podne »
Pa to je moj malo saljiv i sarkastican odgovor na savet naseg novog druga, clana NeLe001...
AMD ima vezu između procesora i grafičke, tako da grafička odrađuje deo posla koji može kako bi se smanjilo opterećenja procesora. Ali, AMD ima bubice. Nisu svi drajveri OK, ja sam imao malo tih problema. Dosta kasnije bude sve na svom mestu u odnosu na Intela.

Kod mene čak ni ne rade svi dugmići, dok kod burazera na Intel platformi rade.
« Poslednja izmena: Septembar 06, 2012, 11:14:19 posle podne od strane NeLe001 »

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #11 poslato: Septembar 09, 2012, 08:08:09 posle podne »
Znači ipak je od presudne važnosti Monitor.
Inače da gledam da je i3, al nisam razumeo to sa GeForce? Da uzimam il ne uzimam, tj gledam ATI.. :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #12 poslato: Septembar 09, 2012, 08:37:20 posle podne »
Monitor mozes naknadno da kupis, sasvim solidan od 61 cm za 150 EUR.
To bi  ti sluzilo kod kuce za normalan rad.

Sto se tice novih generacija procesora AMD je nekako podbacio, pa ti ne bih preporucio da se zezas sa njihovim novim laptopovima.
A evo i covek kaze da imaju problema sa drajverima.
Znaci uzmi ili taj i3/i5/i7 ili eventualno polovan Core2Duo ili AMD Phenom ako imas od koga.

Pregrevanje im je u vecini cest problem.

P.S. Integrisana grafika (Intel HD) ce ti biti nekoliko puta losija od bilo koje (da se ogradim - od vecine) ugradne Radeon ili nVidia.
« Poslednja izmena: Septembar 09, 2012, 08:44:13 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #13 poslato: Septembar 09, 2012, 09:14:07 posle podne »
Aha, znači da gledam da grafička nije integrisana. Inače nebitno da li je ati ili geforce? :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #14 poslato: Septembar 09, 2012, 09:19:43 posle podne »
Ma Nvidia ima bolju drajversku podrsku.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #15 poslato: Septembar 09, 2012, 09:59:38 posle podne »
I nvidia ima CUDA, sto znaci da moze da ubrza rad u Adobe programima :)
Idi obavezno na ne integrisanu karticu, i pazljivo posmatraj procesore, imas i3 procesore koji su jaci od i5 procesora.

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #16 poslato: Septembar 09, 2012, 11:56:04 posle podne »
kako može i3 da bude jači od i5_

daj neki test da vidimo
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #17 poslato: Septembar 10, 2012, 03:32:37 pre podne »
Moze nVidia, pogotovo neka GT 540/550 ili 620/630.
Tu negde su i Radeoni 6400/6500/6600.


Moze i3 da bude jaci od i5, jer ima nekoliko generacija Intel Core i procesora.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #18 poslato: Septembar 10, 2012, 10:28:46 pre podne »
marelli sa zadovoljstvom cu da ti pokazem na sta mislim ;)
Evo jedan lagan primjer:
INTEL Core i3 2130 3.4GHz 3MB BOX LGA1155 vs. INTEL Core i5 2310 2.9GHz 6MB BOX LGA1155

i3:
2 procesora
3.40GHz

i5:
4 procesora
2.90GHz

Mozda nekom logikom izgleda da je i5 u prednosti, ali testovi kazu drugacije :)
Problem je u tome sto imas milion variacija tih procesora, a plus ih imas po generacija, prva, druga i treca, za cetvrtu ne znam.
Uostalom pogledaj jedan slikovni prikaz i5 i i7 procesora (obrati paznju koliko i5 tuce i7 procesore):

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina laptopa - Pomoć
« Odgovor #19 poslato: Septembar 10, 2012, 06:15:44 posle podne »
Fora je da i5 procesori postoje u varijati sa 2 i 4 jezgra.
Veoma jak i5 sa 4 jezgra moze da nadjaca neki i7, dok spor i5 sa dva jezgra moze da bude ugrozen od strane jakog i3.

Bitno je da se ne zamaras previs oko toga.
Cene su visoke, pa ces verovatno ici na dvojezgarni i3, a nece ti skoditi ni da sporije radi jer ce ti biti  hladnija mashina.
Svakako ce raditi jedno 10x bolje od tvoje sadasnje masine.

Onaj primer gore nije najsrecnije izabran, nista strasno, lako je zbuniti se u tolikim brojevima.
Ovaj i5 ima i Turbo Mode u kojem ide na 3200 MHz, tako da mu je maksimum i veci.
« Poslednja izmena: Septembar 10, 2012, 06:19:49 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D