Autor Tema: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?  (Pročitano 3791 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Ima li potrebe da razbijam glavu ovim?
Nisam uspeo na osnovu svega što sam pročitao da zaključim nešto pouzdano jer se na internetu svašta poredi i piše. Uglavnom se poredi šesnaestobitni ARGB sa osmobitnim SRGB što ovde nije slučaj.

Pitam jer sam, sticajem okolnosti, pripremio dosta fotografija za izradu (RAW+ACR i malo PS) u Adobe RGB kolornom profilu.  Zbog jpeg-a su oba profila osmobitna tako da me zanima ima li potrebe da se brinem šta će ispasti?

Zvao sam dve poznate beogradske radnje ali radnice ne zalaze u ove detalje.

EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2012, 07:39:08 posle podne »
Nemas potrebe za Adobe RGB, sRGB je sasvim dovoljan. Vazi i za vece formate od navednog, sem ako bas nemas nameru da izdignes nivo svojih printova na "profi" nivo,
sto opet nosi sa sobom dodatna ulaganja.
Sa AdobeRGB samo povecavas mogucnost greske, kako u obradi tako i u stampi. Vodi racuna da ti aparat bude na sRGB, isto vazi i za PS.

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 07, 2012, 08:35:44 posle podne »
A sto ih ne spremas u TIFF CMYK ?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 08, 2012, 09:12:22 pre podne »
Nisam obratio pažnju na kolorni profil prilikom snimanja iz ACR pa je ispalo sve u Adobe RGB.
Već sam jednom tako uradio i mislim da i ako je bilo razlike u štampi da je nisam primetio.
Ipak sam ove poslednje prebacio sinoć u sRGB i na još uvek vernom 959NF ne vidim razliku ali ću se držati sRGB.
Štiklirao sam u PS da me upozori ako kolorni profil fotografije nije kao i njegov zadati.

Podesio sam i u aparatu sRGB mada trenutno fotografišem isključivo u RAW pa podešavanje u aparatu ne bi trebalo da ima uticaj ili možda grešim?

TIFF mi nije pao na pamet, moram priznati, hteo sam da za izabrane fotografije imam isti primerak za arhivu, gledanje preko računara i izradu. Stavljao sam JPEG na "max quality".

Hvala na odgovorima.
EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 08, 2012, 03:10:50 posle podne »
Citat
Podesio sam i u aparatu sRGB mada trenutno fotografišem isključivo u RAW pa podešavanje u aparatu ne bi trebalo da ima uticaj ili možda grešim?
To nema uticaja, RAW ostaje RAW, bez obzira na kolorni profil.

Citat
TIFF mi nije pao na pamet, moram priznati, hteo sam da za izabrane fotografije imam isti primerak za arhivu, gledanje preko računara i izradu. Stavljao sam JPEG na "max quality".
RAW pre obrade prebacis u TIFF i ootvaras ga u Ps-u. Gotove obrade arhiviras u JPEG-u.
Naravno, moze i diraktno RAW da obradjujes, s tim sto kad te nakon obrade pita "'oces li da sacuvas promene u RAW-u" stisnes "necu" ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 08, 2012, 04:00:24 posle podne »
Stiskam, stiskam  :D

EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)potrebna dilema: AdobeRGB ili sRGB JPEG za štampu manjih formata npr.13x18?
« Odgovor #6 poslato: Avgust 08, 2012, 05:33:13 posle podne »
A, pa za gledanje na monitoru, onda JPEG.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D