Autor Tema: kume izgori  (Pročitano 4984 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
kume izgori
« poslato: Jul 19, 2012, 07:08:44 posle podne »
Pozdrav

Jel mi neko moze objasniti kako da se izbjegne da izgori pozadina na fotografiji kao sto se to desilo na ovoj.








Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #1 poslato: Jul 19, 2012, 07:46:06 posle podne »
Moras da meris svetlo na pozadini, sto ce opet za posledicu imati podeksponirane osobe na slici.
Znaci, moras da ih dosvetlis blicom ili zilbericom.

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #2 poslato: Jul 19, 2012, 08:11:18 posle podne »
Citat
Moras da meris svetlo na pozadini

Moram da pustim aparat da odredi brzinu zatvaraca prema pozadini,zatim prefokusiram na osobe,povecam brzinu zatvaraca da bi podeksponirao pozadinu a osobe osvjetlim blicem.jesam dobro skontao.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #3 poslato: Jul 19, 2012, 08:37:57 posle podne »
Bas tako ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #4 poslato: Jul 19, 2012, 08:51:30 posle podne »
Citat
Moras da meris svetlo na pozadini

Moram da pustim aparat da odredi brzinu zatvaraca prema pozadini,zatim prefokusiram na osobe,povecam brzinu zatvaraca da bi podeksponirao pozadinu a osobe osvjetlim blicem.jesam dobro skontao.

Ovo boldovano preskoci jer si vec izmeri na pozadinu inace ces dobiti slicno kao na postavljenoj slici.
Zmaci merenje, AE lock, prekadriranje i prefokus, doblicavanje

Najbolje je da izbegavas ovakve pozadine...
« Poslednja izmena: Jul 19, 2012, 09:11:09 posle podne od strane bobanf »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #5 poslato: Jul 20, 2012, 10:28:46 pre podne »
A da cenjene modele postaviš drugačije u odnosu na sunce (ti poljubim), tj. kontra?
Za početak dobro je što su u hladu, čime si izbegao oštre senke.
Msm, shvatam ja da zna sunce da bude baš na pogrešnom mestu, jer ti treba baš ta i ta pozadina, ali duboko sam uveren da na priloženoj fotki to nije slučaj ;)
Znači, prvo bolje postavi kadar, vodeći računa o izvoru svetla. Kad zatreba zilberica je dobro rešenje za dosvetljavanje, a ako baš mora rokaj i blic, ali znaj da će ti ugrađeni "pop up" modeli generalno dati nedopadljive rezultate, mada je i to bolje od priloženog pregorevanja u pozadini.
Pozdrav!

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #6 poslato: Jul 20, 2012, 11:11:20 pre podne »
Ja nisam fotografisao,ovo je samo jedan dio moje vjezbe gdje analiziram tudje fotografije i pokusavam da uocim nepravilnosti (kazu da je bolje uciti preko tudjih gresaka) ja vjerujem da na ovoj fotografiji ima jos gresaka ali eto meni kao pocetniku ovo je prvo upalo u oci,pa da se meni ne bi nesto slicno desilo ajde reko da pitam ljude koji znaju bolje.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #7 poslato: Jul 21, 2012, 12:14:13 posle podne »
Potpisujem Horneta, samo bih da se nadovezem, ako fotkas "bas"ovakvu scenu(mada se uvijek moze malo manipulisati sa pozicijom!), bez blica-trebao bi onda da stavis na "Spot"mjerenje u aparatu, da on izmjeri svjetlost na ove osobe, a ne na sveukupnu scenu! Pored Spot mjerenja ja bih zakljucao ekspoziciju, tj. okrenuo bih negdje objektiv na tamniju stranu, drzao okidac pritisnut na pola i tek kad bih ih fokusirao onda bih okinuo.To sve vazi ako fotkas bez blica, sa upotrebom eksternog blica(pop-up isto ne bih savjetovao!), moras namjestiti jacinu blica da ih samo dosvijetli, time istovremeno smanjujes ovu pregorenu pozadinu, ali samo da ih dosvijetlis-ne da ih "obasjas" svjetloscu reflektora kao sa Zeljinog stadiona(  ;D).Drugo pomagalo bi mogao biti blic postavljen na stativ sa lijeve strane(ne bas skroz sa tvoje lijeve strane nego malo prema tebi, da ih obasja a ti smanjis svoju jacinu blica u aparat ono bas da samo ukljuci ovaj drugi blic na stativu....ima dosta caka, najbolje bi bilo to probati prvo na licu mjesta.....mada je nekad to i vremenski nemoguce na svadbama i ostalim manifestacijama...svi se žure da klopaju... ;D
« Poslednja izmena: Jul 21, 2012, 12:16:27 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #8 poslato: Jul 22, 2012, 07:34:14 pre podne »
Citat
Pored Spot mjerenja ja bih zakljucao ekspoziciju, tj. okrenuo bih negdje objektiv na tamniju stranu, drzao okidac pritisnut na pola i tek kad bih ih fokusirao onda bih okinuo

Oprosti ovo nisam najbolje shvatio,okrenuo objektiv na tamniju stranu,gdje?tamniju stranu lica?Zar mi nece aparat pored ekspozicije zakljucati i fokus.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #9 poslato: Jul 22, 2012, 12:00:11 posle podne »
Citat
Pored Spot mjerenja ja bih zakljucao ekspoziciju, tj. okrenuo bih negdje objektiv na tamniju stranu, drzao okidac pritisnut na pola i tek kad bih ih fokusirao onda bih okinuo

Oprosti ovo nisam najbolje shvatio,okrenuo objektiv na tamniju stranu,gdje?tamniju stranu lica?Zar mi nece aparat pored ekspozicije zakljucati i fokus.
Eh da, zaboravio sam to napisati, ja sam u tim situacijama stavljao na Servo fokus! Probaj, eksperimentisi, ne moze sve iz prvog puta!  ;)
Nije na tamniju stranu lica, vec pored njih negdje u tamniju stranu.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
Odg: kume izgori
« Odgovor #10 poslato: Jul 22, 2012, 12:53:53 posle podne »
Hvala na odgovorima,nema druge nego kameru u ruke  ;)