Autor Tema: Image stacking PhotoAcute  (Pročitano 4862 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Image stacking PhotoAcute
« poslato: Jul 01, 2012, 11:55:49 posle podne »
Gledah malo novine na EOS 650D i svidela mi se opcija stackinga radi dobijanja manjeg šuma na velikim ISO vrednostima.
Mislim da napravi četiri slike i onda ih softverski spoji i dobije se lep napredak. Ima primera po netu...
Natrčao sam na gore pomenuti softver koji to radi i probao. Evo rezultata, mada se na ovoj web rezoluciji ne vidi tolika razlika.
Za ovu priliku sam napržio ISO na, za moj aparat, brutalnih 12800 da bude što gore i slikao iz ruke na oko 150mm eq. i sa  exp 1/5.
Inače poneke slike su bile malo pomerene za oko 10% jer nisam namerno gađao uvek u isti prozor.
Mislim da vredi... Može se raditi i HDR i focus stacking sa njim, ali to nisam još stigao.
Najinteresantnije mi je bilo skidanje šuma i povećanje rezolucije.
Evo slika pa prosudite, a probajte i sami pa da vidimo rezultate.
Koliko sam video po netu, mogu se dobiti slični rezultati iz jedne slike sa Lightroomom ili drugima, ali samo slični!
Ovaj stacking sa šest slika još kad se malo naoštri, stvarno bude pristojan.
P.S. Probao sam i noćne slike sa mobilnog i radi posao.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #1 poslato: Jul 02, 2012, 12:06:56 pre podne »
Evo i kropova...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #2 poslato: Jul 02, 2012, 05:13:59 posle podne »
Jeste interesantna ideja, ali mi i dalje nije jasno, kakve veze ima stacking sa redukcijom suma?
Mozda nisam negde pazio na casu :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #3 poslato: Jul 02, 2012, 07:35:08 posle podne »
Vrlo jednostavno. Softver uzima ono sto je isto na vise slika, a brise ono sto nije zajednicko na svim slikama (u ovom slucaju sum).
Sa time se mogu ukloniti i pokretni objekti, npr ocistiti ulica od automobila u pokretu (nisam konkretno probao jos, ali cu).
Ovo moze i u PS da se radi, ali je problem ako slike nisu radjene sa stalka.
« Poslednja izmena: Jul 02, 2012, 07:41:28 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #4 poslato: Jul 02, 2012, 09:19:10 posle podne »
Sto se tice uklanjanja suma sa fotki, mislim da je ovaj princip apsolutno sulud. Plus nikada nece dati rezultate kao sto bi se dobili noiseware-om i slicnim. A sto se tice uklanjanja nezeljenih objekata, verovatno to dobro radi, ne sumnjam. Vidjao sam dobre rezultate slicnim principom, pogotovo kad se radi o gomili turista na nekom mestu gde vam je potreban broj istih - 0 :)

Doduse, mozda ni ja nisam shvatio poentu, ispravite me ako gresim (po pitanju suma).

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #5 poslato: Jul 02, 2012, 09:45:01 posle podne »
Primeri su gore i mislim da dovoljno govore. Probacu da ispucam desetak snimaka pa da onda spojim u jednu.
Ovde je moja poenta da neki neupotrebljiv ISO pretvoris u "prihvatljiv"
Uzim "Crop 100% original" i obradi je pa da vidimo. Ja nisam stigao da probam.
Mislim da uopste nije sulud, jer kao sto rekoh gore, radjeno je iz ruke i nisu sve slike isle u isti centar.
Ne znam kako bi se bilo koji NR izborio sa finim detaljima da ima samo jednu sliku, a da toliko skione sum, mozda...
I palo mi je sada na pamet - recimo snimis par sekundi videa i onda svaki frame ubacis kao sliku. I to moram probati, samo vremenaaaaaaa.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #6 poslato: Jul 02, 2012, 10:45:38 posle podne »
Citat
Ovde je moja poenta da neki neupotrebljiv ISO pretvoris u "prihvatljiv"
To mi je jasno, medjutim ima tu nekih foto nesuglasica.
Ako slikam nocnu fotku, zna se, stativ, ISO 100...za vise fotki, menjam brzinu, ostalo ostaje.
E sad, ako nemam stativ i prinudjen sam zbog loseg svetla, da dizem ISO i "natopim" fotku sumom, kako
da izvedem da dobijem jos koju fotku, a da bude identicna(po kadru) sa prvom!?
Iz ruke nemoguce, a i da jeste, opet ne shvatam sta treba da se menja od vrednosti na aparatu...ISO!??
Nemoj ovo slucajno da shvatis kao kritku, samo pokusavam da skapiram princip.
Gledao sam njihovu stranicu i nisam postao pametniji ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #7 poslato: Jul 02, 2012, 10:56:47 posle podne »
Poenta je u tome da šum na dve identične fotografija nije nikada isto raspoređen i ovaj program(pretpostavljam) jednostavno prepoznaje mesta bez šuma i radi stacking sa tim delovima fotografije.Ima u jednom od prošlih brojeva REFOTA tutorijal na tu temu i kako to uraditi u PSu.Za stacking nije potrebno u većini situacija da kadar bude 100% identičan pa se uvek može upotrebiti serija fotografija rađenih bez stativa.Sa ranijim verzijama PSa i za panorame je bio potreban stativ,a novije verzije  bez problema automatski sklapaju one fotografisane iz ruke.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #8 poslato: Jul 02, 2012, 11:15:08 posle podne »
Tako je, to sam hteo da kazem. Ne moras imati identican kadar. Parametri na aparatu su isti za svaku sliku.
Iako sam u prvom postu napisao sam radio iz ruke i da nisu sve slike iste, dobio sam dobar rezultat.
Mislio sam da se podrazumeva, tj da ce ostali shvatiti da softver sam koriguje sliku, pomera perspektivu, razvlaci je, centrira, rotira, itd. da bi ceo proces imao smisla.
Poenta je da se dobije manji sum bez gubitka detalja, ili cak i veca rezolucija, sto se malo primeti na 4. slici (vertikalne linije na crvenom delu zgrade).

Postaje interesantno...  :D
« Poslednja izmena: Jul 02, 2012, 11:45:27 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #9 poslato: Jul 02, 2012, 11:46:19 posle podne »
Jasno mi je(mada ono ;D) sta hocete da mi kazete, ali se meni to opet nekako ne uklapa u moju "filozofiju" ;D
Izgleda da sam staromodan. ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Image stacking PhotoAcute
« Odgovor #10 poslato: Jul 02, 2012, 11:55:59 posle podne »
Pa to je vec subjektivno, ko sta voli.
Ovde sam samo prikazao jednu tehniku i lagan softvercic koji moze biti nekad od koristi, nista vise.
Npr. nemas stativ, nemas svetlo, a hoces bolju sliku - ispucas rafal i spojis ih, eto..
Meni licno moze da posluzi, ne nosim uvek stativ :'(
« Poslednja izmena: Jul 02, 2012, 11:57:59 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II