Autor Tema: Nikon D600 - entry level full frame camera  (Pročitano 71149 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #40 poslato: Jun 14, 2012, 12:39:15 posle podne »
Ovo znaci da ipak ima motor?

Ima motor kao što se vidi na slikama pošto ima kacavidu.

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #41 poslato: Jun 14, 2012, 12:52:48 posle podne »
Lepo, lepo, jedino što verujem da neće da košta 1500$ pogotovo u prvih god. dana jer je to preblizu cene D7000, već možda 1800-1900$. Videćemo..

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #42 poslato: Jun 14, 2012, 04:15:11 posle podne »
Ovo znaci da ako cena bude oko $1500 Canon moze da priprema katanac... :)
Uh pa to nikako ne bi bilo dobro, a i neće se dogoditi jer Canon je ogromna kompanija koja svoj profit ne zasniva samo na DSLR sistemima. Jako mnogo love se tu zbira od male kompakt klase, pa onda idustrijski proizvodi i sistemi, pa su tu razni drugi džidža-midža proizvodi tipa štampači, skeneri, kamere itd itd. Mogu oni mnogo zajebancije da dozvole sebi u jednom segmentu koji se zove DSLR oprema, što je s jedne strane dobro jer jedna snažna kompanija mora da ima više alternativa da pokrije eventualne greške, propuste, potencijalne tržišne lomove u određenim segmentima.

Ono što nije dobro je što oni obilato koriste taj prostor za zajebanciju i rade to što rade nehajući za korisnike koji da bi nastavili neki ajd da kažemo hronološki napredak što se tiče foto tehnike moraju da traže rešenje u drugom sistemu. Oni jednostavno ne haju mnogo za ono što će korisnici reći i to je nešto što mi se kod njih pod br. 1 nikako ne dopada. Za razliku od njih, Nikon svojoj klijenteli prilazi sa više pažnje i na način koji ukazuje da mu je DSLR segment na mnogo važnijem mestu. To se ne vidi samo po samim proizvodima koje nude već i po servisnoj mreži koju obezbeđuju. Canon Srbiju nije udostojio čak ni svojim normalnim servisom već su ovlastili nekog Tošu da servisira aparate, a taj Toša n'ume ni senzor na 5D mkII da očisti kako valja. Meni to kao korisniku smeta.

Ono gde je C superiorniji od odnosu na N je njihova sposobnost da nanjuše novo tržište, novi hit, novi best seller, novi proizvod koji će po prvi put ugledati tržište po nižoj ceni, a samim tim privući široki krug korisnika. Tako da meni potez primamljivog, jeftinog, do sada najjeftinijeg FF aparata savršeno odgovara C politici koju su uspešno vodili sve ove godine i siguran sam da će se to uskoro dogoditi. Ono što je vrlo zanimljivo, a što se do sada nije dogodilo je da će to očigledno biti sudar titana u jednoj istoj klasi aparata. Će da vidimo :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #43 poslato: Jun 14, 2012, 04:23:14 posle podne »
Ovo znaci da ako cena bude oko $1500 Canon moze da priprema katanac... :)
Heh... pa kad Nikon nije zakatančio pre neku godinu, pored toliko fail-ova da isprati vapaje korisnika, teško da to može snaći desetostruko veću kompaniju. :)

Pozdrav

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #44 poslato: Jun 14, 2012, 04:50:38 posle podne »
Ostadoh duzan za malo opsirniji komentar mog posta gore :)

Canon naravno nece nestati, propasti i slicno vec je sam komentar bio upucen kao nesto sto moze da ih saceka ako se zaigraju sa video kerefekama i slicnim stvarima i zaborave na ljude koji su ih doveli na mesto gde su sada a to su fotografi. Poceli su ozbiljno da se igraju i to je ono sto i Nikon korisnicima moze da smeta jer bez prave konkurencije nema ni napretka. navijam za neki 3D ili slican Canon FF u nizem cenonvnom segmentu ali koliko vidim to bas i nije realno u skorijoj buducnosti, steta.
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #45 poslato: Jun 14, 2012, 06:27:22 posle podne »
Nisam pročitao ništa što ukazuje da C neće u skorije vreme izbaciti nešto što će formirati novu klasu aparata o kojoj pričamo ovde i u kojoj će se naći D600. To je vrlo plodno tlo jer čitava armada ljudi željno očekuje tako nešto još od pojave 5D mkI. Iskreno me čudi zašto to već nisu uradili osim ako tamo negde u njihovoj matematici ne postoji formula koja govori da se takav senzor ne može proizvesti po ceni koja je dovoljna da se telo prodaje za recimo 1.600€. Ali po kojoj će ceni onda biti ponuđen D600?  ???

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #46 poslato: Jun 14, 2012, 08:07:32 posle podne »
Problematika je u komparativnom smislu vrlo prosto objašnjiva.

Sa istog wafera od 8", izlazi 4-6 puta više APS-C, u odnosu na broj FF senzora (isecanje senzora sa gotovog wafera se vrši na kraju procesa).

U litografiji se tada javlja jedan specifičan problem, koji se naziva "yield factor", a tiče se nasumičnog oštećenja wafera, koji je neminovan u tako sofisticiranom procesu. Npr. kada na wafer u toku proizvodnje padne 6 nekakvih trunčica nečistoće, to može uništiti bukvalno četvrtinu predviđenog broja FF senzora, a ukoliko se isto desi sa APS-C waferom, samo će dvadeseti deo predviđenog broja APS-C senzora stradati, jer ih ima mnogo više i procentualni škart je zanemarljiv (6 defektnih na ukupno 120 je ništa, naspram 6/30 kod FF-a). Znači, postotak škarta je nemerljivo manji sa APS-C senzorima, ako i zanemarimo samu proizvodnu cenu.

E zato je teško skockati entry-level FF.

EDIT: Može se reći da je krajnja cena FF senzora grubo 10 puta veća od APS-C-a.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 14, 2012, 08:10:37 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #47 poslato: Jun 14, 2012, 08:22:53 posle podne »
Ovde fali jedna stvar a to je koliko cena senzora utice na cenu kompletnog aparata u procentima.

Ja mislim da je procenat za reklame i marketing ugradjen u cenu veci od procenta cene senzora...
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #48 poslato: Jun 14, 2012, 09:37:43 posle podne »
Citat
Nisam pročitao ništa što ukazuje da C neće u skorije vreme izbaciti nešto što će formirati novu klasu aparata o kojoj pričamo ovde i u kojoj će se naći D600.

http://www.canonrumors.com/2012/06/4-new-dslrs-coming-in-2012-cr2/

E sad...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #49 poslato: Jun 14, 2012, 10:36:17 posle podne »
Da se nadovežem na cijenu senzora. Šuška se da je Nikon prije neke 4 godine, znači u vrijeme D300 i D3, za jedan FF senzor plaćao $1500 dok je za APS-C koštao $150. Sada cijena APS-C senzora vjerojatno nije puno manja no vjerujem da se ona za FF višestruko smanjila.

E sada cijena kod Nikon, Sony, Canon ili Aptina(šuška se da bi oni mogli dizajnirati FF senzore za Nikon u budućnosti) FF senzora ne treba biti ista pa čak ni prbližno. Ja sam mišljenja da je Nikon tu u prednosti jer bira između 3 marke senzora dok je Canon zapeo na jednoj.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #50 poslato: Jun 14, 2012, 10:45:03 posle podne »
Da se još malo osvrnem na ovu temu koštanja...

Nisam video nigde da se pominje cena senzora u $. Mi jednostavno pojma nemamo o njihovoj proizvođačkoj matematici i ono što znamo su koščice i promili celokupne istine. Da li je FF senzor 10x skuplji od DX-a, možda jeste. Ajd da im verujemo ali opet ništa ne znamo. Možda ih FF košta $200 a DX $20, a možda ih košta FF $850, a DX $85. Samim tim ne znamo ni cenu koštanja gotovog proizvoda.

Evo ga link koji je postavio Bole... upravo je to nešto što se od njih očekuje. Da li oni to mogu? To ostaje da vidimo. Ako sada to ne učine onda nikada neće jer realno u ovako očajnoj situaciji nisu bili nikad.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #51 poslato: Jun 14, 2012, 10:56:20 posle podne »
Recimo da ja podosta pouzdano znam cijenu senzora iz toga doba, barem što se Nikona tiče. Izvor mi je isti onaj koji mi je krajem prošle godine rekao da se radi na FF D7000.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #52 poslato: Jun 15, 2012, 02:36:21 pre podne »
Kao što reče Bare, nije to ništa nepoznato, niti u rangu mistike... proces proizvodnje je litografski, a u tom industrijskom domenu se štošta odavno zna. Štaviše, prilično je predvidivo...

DuxX, što se pariteta cena tiče, nema potrebe da NJIMA nešto verujemo, postotak iskorišćenosti wafera i njegov yield faktor je nešto što je još od mnogo pre poznato iz segmenta masovne proizvodnje procesora... proces je bukvalno identičan, pa je i faktor isplativosti/iskoriščenosti wafera, a samim tim i procenat škarta - jednak.

Cela poenta je samo u tome kolike su sada serije i koliko se uštedi kada se uzima na veliko. Proizvodnja je sigurno jeftinija nego ranije, jer je i litografija dosta pojeftinila. Ali bitno je reći da "pojeftiniti" i dalje predstavlja komparativnu kategoriju, ne i znak da je nešto stvarno jeftino. U krajnjem iznosu je to i dalje ozbiljan faktor. Dalje, sam senzor zahteva i "sendvič" filtera koji NIJE njegov sastavni deo! Znači, i tu je dodatni trošak koji može da dostigne i 30% cene senzora. A gde je mehanizam zatvarača koji je takođe komplikovanije napraviti u većim dimenzijama.

Najbitnije u celoj priči je da ista količina truda i materijala donosi 10 puta manje raspoloživih konačnih proizvoda. Cena zbog toga MORA biti viša, i to dosta. Nema tu mesta priči o nekakvoj zaveri... to je jednostavno tako. Da nije, ne bi dosta nezavisnih proizvođača zatarabilo biznis oko senzora.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 15, 2012, 02:52:36 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #53 poslato: Avgust 23, 2012, 08:46:42 posle podne »
Nakon puno isčekivanja, barem ako je vjerovati NR-u, službeno predstavljanje Nikona D600 nas očekuje 13. rujna/septembra.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #54 poslato: Septembar 12, 2012, 01:33:24 posle podne »
Sutra.....
Baš me zanima koju cifru će da odalame. Ovo će biti ili bestseler ili ćorak.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #55 poslato: Septembar 12, 2012, 02:31:39 posle podne »
Cena te zanima? :) Pa sto ne kazes :D

The price of the Nikon D600 in Japan is rumored to be ¥215,000 (around $2,700), the price of a D600 with 24-85mm kit lens: ¥270,000 (around $3,400). The camera is expected to start shipping on September 27, s012. I have received several indications that this time Nikon is ready to start shipping this camera very soon after the announcement.

bwaaaaaaahahhahahahahha
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #56 poslato: Septembar 12, 2012, 03:01:26 posle podne »
Ma to sam vidio, zato i kažem da me zanima koliko će stvarno da bude. Ne vjerujem da će baš toliko biti jer onda ovaj aparat neće sigurno niko uzeti.
Na istom sajtu je nedavno napisano kako bi mogla biti i 1500, tako da ostaje jedino da sačekamo sutradan.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #57 poslato: Septembar 12, 2012, 03:12:14 posle podne »
Cena je preterana za entry-level FF aparat. Ali, bojim se da D600 ipak nije ono što su ljudi očekivali kada su pominjali poželjni entry-level FF, jer D600 je daleko više od toga. Mogli su oni to još da zauzdaju i da krajnja cena bude još niža. Ovako on OPET izlazi van domašaja mnogih.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #58 poslato: Septembar 12, 2012, 03:14:41 posle podne »
Realno, sve između 2.100 - 2.300 za početak je fenomenalno za telo sa takvim specifikacijama. Posle određenog vremena valja očekivati da cena novog padne ispod 2.000 ali ne puno. Do recimo 1.800 najniže.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #59 poslato: Septembar 12, 2012, 03:35:35 posle podne »
Ja mislim da će sve preko 2000 eura biti pogrešno bez obzira na specifikacije.
Ali, isto tako ne očekujem da bude ispod 1800, ma ni 1900. Mislim da bi 1999 bila prava mjera.