Autor Tema: Nikon D600 - entry level full frame camera  (Pročitano 71263 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #20 poslato: April 27, 2012, 08:47:51 pre podne »
U principu nema tu nekog valjanog razloga da nesretni video bude izbačen. Ništa on tu ne remeti, a nema šta ni da poskupi. AF sistem je u Nikon slučaju standardno dobar. Telo kakvo god da bude biće sigurno zadovoljavajuće. Pretpostavljam da svi koji bi kupili ovaj aparat kući već imaju čekić za zakivanje eksera tako da telo ne moraju koristiti u te svrhe. U "igri" za spuštanje cene svakako ostaje senzor, AF motor i koja propratna džidža-midža tipa samo jedan slot za kartice itd.

Upravo mi je senzor tu najveća misterija jer gde ga udenuti, a da ne remeti dosadašnji line-up? Malo je bezveze da postoji FF aparat sa rezolucijom od 24mpix, a da bude 4x jeftiniji od D4, pa čak i 16mpix bi tu opet napravilo pičvajz. Pre će biti da bi restilizovani D700 senzor tu mogao da uleti kao najbolje rešenje, a time bi se otvorio prostor i za eventualno neki novi D700 koji bi propratio stari trend i izjednačio se sa rezolucijom D4.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #21 poslato: April 27, 2012, 09:43:24 pre podne »
Cena jeste najbitniji faktor, i ako bi smo je posmatrali malo sire... primeticemo da to pomalo pomera i neke druge granice. Dolazimo do toga da mid-level klasa polako gubi smisao, gde bi najvise bili pogodjeni aparati poput danas aktuelnih D7000, 7d i K5. Ona bi onda ostala zanimljiva jedino pticarima i prozorskim voajerima :)
Mozda na naprave FF u entry level telu? :D

Zato mislim da je $1500 ipak preterano za ocekivati... ali hajde da se nadamo i radujemo, za razliku od onog debila sa Canon Rummorsa koji je sugerisao Canonu da je sad pravi trenutak da napravi FF telo skuplje od mk3, i time zatvori rupu do prvog jednocifrenog.

Pa za očekivat je da Canon skoro ugasi 7D liniju, šuška se o tome već. 70D bi trebao biti podosta ojačani 60D što se izrade tijela tiče i nekih drugih điđi-miđa.
Nikon D7000 je već klasa niže, pravi midrange dok je Canon 7D semi-pro, i samim tim D7000 je više stotina dolara jeftiniji.
Mislim da je za očekivati da će D600 koštati oko dvije tisuće dolara, moguće koja stotina manje.

U principu nema tu nekog valjanog razloga da nesretni video bude izbačen. Ništa on tu ne remeti, a nema šta ni da poskupi. AF sistem je u Nikon slučaju standardno dobar. Telo kakvo god da bude biće sigurno zadovoljavajuće. Pretpostavljam da svi koji bi kupili ovaj aparat kući već imaju čekić za zakivanje eksera tako da telo ne moraju koristiti u te svrhe. U "igri" za spuštanje cene svakako ostaje senzor, AF motor i koja propratna džidža-midža tipa samo jedan slot za kartice itd.

Upravo mi je senzor tu najveća misterija jer gde ga udenuti, a da ne remeti dosadašnji line-up? Malo je bezveze da postoji FF aparat sa rezolucijom od 24mpix, a da bude 4x jeftiniji od D4, pa čak i 16mpix bi tu opet napravilo pičvajz. Pre će biti da bi restilizovani D700 senzor tu mogao da uleti kao najbolje rešenje, a time bi se otvorio prostor i za eventualno neki novi D700 koji bi propratio stari trend i izjednačio se sa rezolucijom D4.

Mislim da bi za cijenovni rang o kojem se šuška bilo iluzorno očekivati bolji AF sistem od onoga u D7000, a taj nije na razini niti recimo onoga iz D700.

Ne znam zašto bi pikselaža diktirala cijenu i klasu aparata. Štoviše ja baš idealnim vidim za ovu klasu aparata kakv će biti D600(vjerojatno midrange tijelo upareno sa FF senzorom) da ima 24MP tj. neku srednju pikselažu u ovom trenutnku, a za semi-pro tijela baš očekujem du se skroz okrenuti pikselaži tipa senzora sa 36MP iz D800 ili da nam ponude u budućnosti još 16MP kakvi su u D4.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #22 poslato: April 27, 2012, 12:54:18 posle podne »
I ja isto mislim da ce to  biti  $2199, jedino ako ne naprave neku APS-H varijantu  ^-^
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #23 poslato: April 28, 2012, 05:01:14 posle podne »
Šta znam... slažem se da bi senzor od 24MP donekle napravio malu zbrku u međusobnom odnosu modela, ali opet - takva praksa nije nepoznata u ovom svetu, pa ne bi trebalo da čudi. 1D Mark III je sa svojih 10.1MP APS-H senzorom dugo bio ravnopravno dostupan na tržištu sa 5D Mark II, a svi znamo koliko je koji koštao. Znači, kada ljudi znaju šta žele, rezolucija neće biti ta koja će odlučiti da li D4 ili taj neki D600.

Što se tiče AF-a, slažem se sa članom Bare - modifikovani AF senzor sa 39 tačaka, iz D7000, a prilagođen FF-u bi napravio dovoljni jaz između D700/D800, tako da ne bude dileme koji je bolji, a da opet ima dovoljno margine za formiranje neke kulturne cene, za koju sa siguran da ne bi išla preko 1700-1800$, bez obzira što to deluje nerealno. Pogotovo što će možda biti žrtvovano i još nešto od advanced osobina, poput zaptivenosti, boljih komandi, a možda i videa u obliku kakav je dostupan na D800.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #24 poslato: April 28, 2012, 06:47:37 posle podne »
Ja se nadam da izrada i tijelo neće biti lošije od D7000, no mislim da to nebi trebalo biti upitno pošto se radi ipak o FF modelu. Ono što me brine je najava da možda neće imati AF motor u tijelu aparata, ne znam koliku im  to uštedu donosi i ćemu raditi takovu glupost.

Ono što najviše utječe na cijenu FF aparata je cijena samoga senzora, ako je to sada unutar granice o $500 po komadu onda se svakako može očekivati cijena od $1700-1800.

Nisam razmišljao o videu no sada kada je Storm to spomenuo mi prvo na pamet pada da neće imati podršku za nekompresirani HDMI video output.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #25 poslato: Maj 10, 2012, 07:48:01 pre podne »
Najnovije glasine o specifikacijama sa Nikon rumorsa:
-    39 AF points (with an option of 11 AF points)
-    5 fps (same as the D700, the D800 has 4fps)
-    2 SD card slots with Eye-fi support
-    Build-in retouching images functionality
-    Built-in flash with sync speed of 1/250s
-    Two user settings: U1 and U2
-    Fn button

Po ovome mi se čini da će tijelo biti jako slično kao D7000.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #26 poslato: Maj 10, 2012, 10:12:55 pre podne »
^Samo sa mnogo boljim senzorom, i to FF.

Nikon je krenuo u fazonu "udri magare dok je u blatu", i baš me zanima da li će morž (Canon) da se makne ili će i dalje da se pravi šašav.

Što se motora u telu tiče, Nikon je shvatio da je insistiranje na toj kompatibilnosti budalaština. Otud ubrzano renoviranje game objektiva, pa sada gotovo da ne postoji neko mnogo bitno staklo, a da ne postoji u G varijanti. Što se mene tiče, što pre potpuno raskrste sa tom idiotarijom, to bolje. Pogledaj samo koliko prostora u svakom uputstvu zauzima deo "Lens compatibility". Ja verujem da ni sami Nikonovi inženjeri ne bi umeli da nabroje koji objektivi rade sa kojim telima i zašto ne rade.

Znam da mnoge Nikondžije neće skapirati da je konačno izbacivanje motora dobro za njih, ali jeste, itekako. Vremenom će taj relikt prošlosti verovatno nestati i iz najskupljih tela, jer neće postojati valjani razlog za zauzima prostor, povećava cenu i masu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 10, 2012, 10:25:36 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #27 poslato: Maj 10, 2012, 11:57:47 pre podne »
Prvo ću se osvrnut na Canon. Mišljenja sam kako je Canon sve karte bacio na video, to im je trenutno glavna uzdanica što se i vidi s obzirom na nedavno predstavljnje 24mm i 28mm objektiva sa stabilizacijom koja ulogu igra najviše kod videa.
Osvrnut ću se usput na 5D3. Prijatelj kupio ima već preko mjesec  dana taj aparat u SAD-u i opet synca na samo 1/160s, ne znam koji im je problem to poboljšat, doduše to mu tolko i ne treba al zna zasmetat. Sve je ostalo super osim read noisea al to nije toliko bitno.



E sada na temu, na Nikon.

Ja sam već negdje krajem 11. mjeseca il početkom 12. prošle godine(ne mogu se točno sjetiti) dobio točnu informaciju iz lokalong uvoznika Nikona o datumu dolaska D800 i D4 na tržište. Tada sam čuo još jednu stvar, da krajem 2012. ili početkom 2013. dolazi na tržište jeftini FF model baziran na D7000 tijelu. Naravno u to vrijeme mi je to pomalo zvučalo kao znanstvena fantastika mada sam i sam pomalo nagađao oko toga kako D300 nikako nije dobio pravoga nasljednika. Ono što me je zabezeknilo je cijena koju su mi tada rekli da bi mogla biti samo 11k kuna(za usporedbu D7000 je 8.5k, D700 18k, a D800 22k).

Što se tiče novih objektiva to uvijek dobro dođe ne samo zbog motora u objektivu. Mišljenja sam iz onoga što sam vidio da stariji objektivi na maksimalnim otvorima blendi nisu loši što se tiče oštrine al jako često im nedostaje finoga kontrasta, nešto što se u onim testovima rezolucije ne vidi i što u biti jako pridonosi dojmu kvalitete slike.
Sam AF motor mislim da će još zadržat jer to nije skupo u proizvodnji jedino što se mase tijela tiće nju diže. Recimo što će ljudi koji imaju stare 28 1.4 il 85 1.4 AF objektive, trebali bi ih odmah prodat a to su još uvijek sasvim dobri komadi optike. I za D700 se šuškalo da neće imati AF motor pa su ga na kraju ipak stavili.

Još ima glasina o novom battery gripu. Nadam se da je on tu jer će ipak malo poroširit bočni grip u odnosu na D7000.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Update D600 specki
« Odgovor #28 poslato: Maj 23, 2012, 09:48:08 posle podne »
Za sve one koji su se bojali da će nešto biti izostavljeno.

    24.7MP full frame sensor
    Weight: 760g (850g with battery and memory cards), the D800 weights 900g
    3.2" LCD with 921K dot with ambient sensor control
    HDMI output
    Video compression: H264/MPEG-4
    Full HD with 30p, 25p, 24p, HD with 60p, 50p, 30p, 25p
    Viewfinder coverage: 100% for FX , 97% for Dx
    The Nikon D600 will have built-in AF motor
    The body most probably will be weather sealed
    The D600 may not have built-in GPS as initially reported
    ISO range: 100-6400 (with Lo-1 ISO 50 and Hi-2 ISO 25,600)
    39 AF points (with an option of 11 AF points), 9 cross-type AF points
    AF face detection
    Exposure compensation: ±5 EV (same as the D800)
    The D600 will probably use the EN-EL15 rechargeable Li-ion battery


Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #29 poslato: Maj 24, 2012, 08:10:34 posle podne »
Što se mene tiče mogu i da izostave motor :)
Od "sporednih" stvari koje bih ja volio da vidim na prvom mjestu je zaptivenost i integrisan GPS.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #30 poslato: Maj 25, 2012, 01:44:02 pre podne »
Bolje da nema ništa od toga, jer svi ti gadgeti većini ljudi iz ciljne kategorije nisu neophodni za rad.
Ko želi zaptivenost na FF telu i treba da se otvori za keš.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #31 poslato: Maj 25, 2012, 08:57:54 pre podne »
Pa sad... ako bi krenuli da izbacujemo sve što nije neophodno za rad, ne znam sa čime bi završili.
I ne kapiram što je zaptivenost baš toliko za "otvaranje"?

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Update D600 specki
« Odgovor #32 poslato: Maj 25, 2012, 08:58:35 pre podne »
Za sve one koji su se bojali da će nešto biti izostavljeno.

    24.7MP full frame sensor
    Weight: 760g (850g with battery and memory cards), the D800 weights 900g
    3.2" LCD with 921K dot with ambient sensor control
    HDMI output
    Video compression: H264/MPEG-4
    Full HD with 30p, 25p, 24p, HD with 60p, 50p, 30p, 25p
    Viewfinder coverage: 100% for FX , 97% for Dx
    The Nikon D600 will have built-in AF motor
    The body most probably will be weather sealed
    The D600 may not have built-in GPS as initially reported
    ISO range: 100-6400 (with Lo-1 ISO 50 and Hi-2 ISO 25,600)
    39 AF points (with an option of 11 AF points), 9 cross-type AF points
    AF face detection
    Exposure compensation: ±5 EV (same as the D800)
    The D600 will probably use the EN-EL15 rechargeable Li-ion battery



Po ovim nabrojanim stvarima ja ne vidim kako će ovaj aparat biti povoljan, verovatno nikako, ali hajde da vidimo. Verovatno neće koštati manje od 1500-1600 sudeći po sadašnjim specifikacijama. I ja mislim da je bolje da ne ubace neke stvari kao zaptivenost/GPS itd jer to samo poskupljuje aparat, i ne vidim kako je onda entry level ako ima takve stvari :). Ovo će biti sve samo ne jeftin aparat, tipujem na 1600$ u startu.
Ne znam, ja kad pročitam bilo gde entry-level odmah podrazumevam jeftin/povoljan proizvod, ali izgleda da grešim  :D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #33 poslato: Maj 25, 2012, 10:14:29 pre podne »
Pa "entry level" u FF i APS-C domenu nije isto. Naravno da bi 1500-1600 bilo sasvim jeftino za jedan nov FF DSLR, pogotovo sa ovakvim specifikacijama, ali kako vreme prolazi, sve mi se više čini da od tih 1500 nema ništa i da će cena biti mnogo bliža 2000-2200.

Još uvek ne postoji FF DSLR koji je koštao ispod 2600 kada se pojavio. 1000 € manje od toga bi bilo više nego sjajno. Jedino što ja sada ozbiljno sumnjam da će tako biti. Tim pre što "entry-level" klasifikaciju nije pominjao Nikon (oni nisu pomenuli ni aparat), već je to nečije privatno mišljenje o rangu koji bi taj D600 trebao da zauzima.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #34 poslato: Maj 25, 2012, 04:16:12 posle podne »
@Tyler

 Ako bi bio 'entry level' trebalo bi da uvede korisnike u FF vode, sto znaci da im omoguci da osete chari velikog senzora.

Sa druge strane, profesionalnac koji zaradjuje od fotografije, cesto dovodi aparat u ekstremne uslove gde nema vremena da vodi racuna o nekim stvarima koje nama hobistima i amaterima nisu problem. Oprema se spusta na zemlju ili sneg, vuce se po vlaznim i zadimljenim prostorijama ili prevrce po prtljazniku automobila, izlaze se temperaturama koje su van dozvoljenog opsega, ispucavaju se hiljade slika dnevno. Objektivi se menjaju svakojako, na brzinu, ponekad nespretno. A jos se zahteva i visoka pouzdanost, jer se lokacije i motivi ne mogu obnoviti. Kome to treba, taj ce bez problema i da plati 3-4 hiljade evra za telo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Procurile slike Nikona D600
« Odgovor #35 poslato: Jun 14, 2012, 09:56:59 pre podne »





Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #36 poslato: Jun 14, 2012, 09:59:11 pre podne »
Ko kuciste od D7000?
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #37 poslato: Jun 14, 2012, 10:13:57 pre podne »
Pa da, o tome se cijelo vrijeme i priča, D600 je midrange tijelo sa FF senzorom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #38 poslato: Jun 14, 2012, 11:57:05 pre podne »
Ovo znaci da ipak ima motor?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Nikon D600 - entry level full frame camera
« Odgovor #39 poslato: Jun 14, 2012, 12:26:36 posle podne »
Ovo znaci da ako cena bude oko $1500 Canon moze da priprema katanac... :)
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-