Autor Tema: [vesti] Nikon D3200  (Pročitano 11969 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
[vesti] Nikon D3200
« poslato: April 19, 2012, 08:46:15 pre podne »
Kako nas narod kaze:"Ono sto se prica il' je bilo, il' ce biti"  ;)
Po meni skroz neocekivano za Nikon, predstavljen je Nikon D3200 sa potpuno novim senzorom od 24MP i WiFi > http://www.dpreview.com/news/2012/04/19/Nikon-D3200-with-WiFi-Option

Nikon je danas predstavio D3200 dSLR fotoaparat niže klase koji ima novi 24MP senzor i opciono podršku za WiFi uz pomoć WU-1a modula. Ovaj fotoaparat sada može da snima 1080p30 video (Nikon D3100 je snimao 1080p24) i ima ekran od 920.000 piksela za razliku od prethodnika 230.000 piksela. Osim ovoga, najveće poboljšanje kod Nikon D3200 se ogleda u bržem "rafalu" uprkos većoj rezoluciji, kao i dodatku WiFi jedinice. Nikon WU-1a će se prodavati po preporučenoj ceni od $59.95 i moći ce da se poveže sa "pametnim telefonima" na rastojanu do 15m. Nikon D3200 se očekuje u prodaji krajem Aprila ove godine po početnoj preporučenoj ceni od oko $700. Kao što slika kaže izgleda da će se izrađivati u standardnoj crnoj boji, ali i u crvenoj na zadovoljstvo pripadnica lepšeg pola.

Nikon WU-1a WiFi adapter će biti dostupan od Maja, uz pomoć njega će se moći prebacivati fotke i kontrolisati okidanje fotoaparata (ali ne i menjati podežavanja fotoaparata) uz pomoć pametnih telefona (Android 2.3 verzija i novije), sve uz LiveView podršku.

« Poslednja izmena: April 19, 2012, 10:17:05 pre podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: [vest] Nikon D3200
« Odgovor #1 poslato: April 19, 2012, 09:31:52 pre podne »
Na Nikon rumors vec duze su najavljivali taj model sa sigurnoscu.

Mene zanima sta je sljedece poslije ovoga...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [vest] Nikon D3200
« Odgovor #2 poslato: April 19, 2012, 09:38:00 pre podne »
Ovako na prvu loptu, deluje jako dobro.

Prvo su sa d800E zauzeli prvi red, a sa ovim i poslednji. Sad ocekujemo da iskusno popune i sredinu ... i eto veselja.
Ovo kosta $700 :) ...

Pa najpre me zanima da vidim gde stoji u odnosu na Canon 18mp senzor, a jos vise me zanima u odnosu na one fuji i olympus MILC kerefeke.

Jedino sto ne kapiram,... ali iskreno ne kapiram, koji ce moj tolika pikselaza jednom entry level modelu koji bi trebao da cilja trziste kome po definiciji nije bas lako pojasniti zasto ce jpg da im bude 7mb ili nef 25MB ???
Sa druge strane, ako bude odlican IQ onda bi ovo mogao biti sjajan entry stock masina.

Drugo, Nikon je udostojio svoje entry level kupce pristojnim staklicima poput, 35mm, 50mm, 40mm macro .... sto je svakako za pohvalu.

Ukratko, meni se jako dopada put kojim je krenuo Nikon. Izgleda da je prosle godine presekao neke stvari i podelio otkaze gomili bezidejnih zgubidana, koji su ocigledno primljeni u Canon.  :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #3 poslato: April 19, 2012, 10:10:01 pre podne »
Jako sam razočaran što sam bio u pravu, kada sam rekao da se Nikon zaebo kada je na D3100 slučajno ponudio bolju ergonomiju nego što je uobičajeno za taj tip tela. Čak, daleko bolju nego što ima skuplji D5100. D3100 je u osnovi selektora moda imao polugu za izbor režima okidanja, a pretpostavljao sam da bi im moglo pasti na pamet da to izbace na sledećem modelu. I 'ladno su to uradili, papci jedni ogavni! Da su barem ubacili bracketing koji imaju i kompakti od 200€, pa i da im se oprosti ovakvo kasapljenje odličnog D3100, ovako...  >:(

Ne mogu da verujem! Jadno, jadno...  :-X

Za neupućene, Nikon ima neku čudnu politiku da obožava da iritira svoje kupce do imbecilnosti, nudeći im funkciju režima okidanja koja traje jednokratno. Da pojasnim - kad postavite režim na odloženo okidanje, to traje samo za jedan snimak. Za svako sledeće okidanje je neophodno rondati po sistemu menija i menjati režim na odloženo. Posle okidanja, ajd' Jovo na novo... Sa najglupljeg mogućeg rešenja, kod D3100 je polugica bila kvantni skok, koji je rad učinio jako efikasnim i relaksirajućim, da bi sad cela stvar opet bila degradirana, jer su ukapirali da su korisnicima dali više, kao da poklanjaju aparate.

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 19, 2012, 10:14:39 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #4 poslato: April 19, 2012, 10:17:13 pre podne »
Ma zaboravljas da je u pitanju entry level telo. Taj kome treba bracketing, ide na jace telo.

Ovde mene ipak najvise zanima da li je ovo onaj senzor iz Nex-a 7 . Jer ako jeste, onda super... pa cak i ako bude davao iste rezultate kao i on. A po tradiciji Sonijev senzor uvek bolje radi na nikonu nego na sega mega ... pardon, soniju :)

napravice oni d5200 za one kojima treba bracketing :) ... Nikoletina Bursac edition :)
« Poslednja izmena: April 19, 2012, 10:19:13 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #5 poslato: April 19, 2012, 10:30:46 pre podne »
A bre Rodiću, nisam ja pominjao bracketing kao glavni nedostatak. Polugica ne služi za bracketing. I D3100 je bio entry-level telo. Kam gi polugica? :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 19, 2012, 10:32:35 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #6 poslato: April 19, 2012, 12:29:19 posle podne »
To najviše iritira na D5100 što self timer posle svakog okidanja mora opet čovek  u meniju da se jebava >:(
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #7 poslato: April 19, 2012, 12:31:44 posle podne »
^Pa da. I to je tako na svim entry-level Nikonima, osim D3100. Kad je D5100 izašao, shvatio sam da je polugica na D3100 bila samo zajeb što se njih tiče. Nekome se omaklo. I zato sam i očekivao da će to nestati na D3200. I bio sam u pravu. :(

Pozdrav

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #8 poslato: April 19, 2012, 12:34:43 posle podne »
rešenje D800E 8)
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #9 poslato: April 19, 2012, 07:25:36 posle podne »
Dobro ajd sad... jedna polugica manje/više nemojmo sitničariti  8)  ^-^

Šalim se, slažem se sa Storm-om. Kad hoćeš nešto da ubaciš u aparat - dobro razmisli. Ako si ga već ubacio i ako je to nešto što je naišlo na dobrodošlicu od korisnika, onda ga ne doitaj osim ako nemaš nešto bolje na umu, a i onda budi oprezan.

Što se tiče samog aparata... Nikon je krenuo putem kojim sam pre izvesnog vremena želeo da krene Canon. ;)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #10 poslato: April 19, 2012, 09:40:02 posle podne »
A Canon je izgleda krenuo putem kojim je ranije isao Nikon.
Slicnost je primer EOS 1000D/1100D, gde je izbacen "prasinotres" iz 1100D.
Gledam ovaj mali patrljak, sto ga nisu spakovali u kuciste fotoaparata kao standardnu WiFi opciju, nego bi i to da prodaju.
« Poslednja izmena: April 20, 2012, 09:09:34 pre podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #11 poslato: April 20, 2012, 06:31:57 posle podne »
Evo kratkog testa:

http://www.letsgodigital.org/en/32634/nikon-d3200-test/

Na sviim slikama ISO je 100-200 tako i objektiv je 40mm 2.8, tako da se ne moze zakljuciti kako kontrolise low ISO.

AF tokom snimanja videa je smesan:

nikon d3200 video test

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #12 poslato: April 20, 2012, 10:05:50 posle podne »
Ko je razmišljao da kupi svoj prvi DSLR, look no further. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #13 poslato: April 21, 2012, 08:53:59 pre podne »
Poslednji los (uslovno receno) Canon/Nikon dSLR aparat je bio nikon d3000, i ja od njega pa na ovamo nisam video  neki los komad.
Sve su to dobri aparati, kojima se iz modela u model povecavaju mogucnosti i poboljsava izlazni rezultat. Medjutim, ono sto je najbitnije entry level klasa nije podlegla ludilu u kojem se nalaze mirrorles kerefeke, gde bi ovakav aparat kostao 1400 evra ... a sve pod izgovorim da staje u dzep.

Hocu reci da mi je drago da su entry level dSLR aparati sve bolji i bolji, i sto su zadrzali cenovnu pristupacnost.

Sto se tice AF tokom snimanja, on je smesan na svakom dSLR-u ... i bice smesan sve dok neki rascupani japanac ne izmisli neki novi revolucionarni pristup tom problemu. Do tada, moracemo da upregnemo mozak, papir i olovku + palac i kaziprst. Dakle, osmisljen kadar + manual focus.
Za porodicne varijante, f/5.6 + iso 200 + 17-20 mm i vozi.

LOW ISO? Naprosto ne mogu da zamislim da ce ovo da trokira pri visim ISO vrednostima, tacnije, uveren sam da moze biti samo bolji nego do sada vidjeno u toj klasi ... nikako losije.

Vodimo racuna da je ovo entry level klasa, i da kupci ovakvih aparata ne koriste vise od 30% svih mogucnosti. Sa te tacke, ovo je sjajan aparat... cenovno pristupacan, koji nudi i vise nego sto njegovom prosecnom kupcu i treba.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #14 poslato: April 21, 2012, 10:25:45 pre podne »
^Pa da, nudi za nekoliko veličina više nego što prosečnom kupcu iz te ciljne grupe treba.

Moje gunđanje je okrenuto u pravcu onoga što zanima napredniji deo populacije koja se odlučuje za ovakvo telo. Jednostavno, ima dosta znalaca koji se odluče da uzmu ovakvo telo iz milion i jednog razloga. Zašto im minirati ideju očiglednim skrnavljenjem onoga što je prethodnik imao i zbog toga bio odlično prihvaćen?

Ni meni nije jasno ovo što je Ljuba pomenuo - koja je poenta reklamirati aparat kao Wi-Fi capable, a onda prodavati onaj idiotski dizajnirani kockasti "aksesoar", koji onako debilno štrči van tela, na najglupljem mogućem mestu?! ???

Ako već nisu integrisali Wi-Fi modul u samo telo, čemu onda reklamiranje toga kao ne znam čega, kad praktično svi današnji DSLR-ovi imaju mogućnost WiFi-ja već godinama unazad? Ne kapiram. Farbanje, kao na traci...  :-X

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 21, 2012, 10:32:28 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #15 poslato: April 21, 2012, 10:56:08 pre podne »
Slazem se sa Zoranom, danas covek ne moze da kupi los DSLR, mozda samo skup(5DmkIII :-X).
Na stranu price o MP-ima i mogucnostima, profesionalac ili potkovan amater ce umeti da odabere kameru po svojim potrebama, nevezano za "sargarepe na stapu",
koje mu proizvodjaci nude. Prosecan kupac gleda cenu i koliku ce "sargarepu" da dobije za ulozeni novac. Nikon je veoma dobro prostudirao tu grupaciju "fotografa",
koji se samo nerado usudjuju da okrenu tockic sa "A" u neki drugi modus( uglavnom greskom), Canon sledi(650D) inace ode "Rebel" serija u crvene brojke.

Nedavno sam bio upitan za savet, od strane prijatelja, koji DSLR!?
Odgovor je bio, C/N nebitno, samo nemoj mnogo para da dajes.
Odlucio se za D5100, a ja sam imao tu cast da gledam fotke sa letnjeg odmora.
Posle dva sata "uzivanja" u posmatranju dece koja lizu sladoled, zene na plazi u gomili turista i suncobrana, straha da ce kruzer na horizontu prodje kao "Costa Concordia" i iscuri nacisto
na jednu stranu LCD-a, kao i nezaboravnog ispijanja koktela, u nocnoj vrevi i neonskim reklamama, oznojenih cela i nezaobilaznim "ubijanjem panda"...usledilo je pitanje mog domacina,
"...i, kako ti se cini kamera!?"
Reko, kamera je super, jedino bi mogao da sklonis ubuduce, ovaj datum iz donjeg desnog ugla( ::)), eventualno jos CPL filter pribavis.
"CPL sta!??" :P :P

Eto tako... ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #16 poslato: April 21, 2012, 11:13:36 pre podne »
Doslo je doba kad je bitnije obracati paznju na duzinu garancije i dostupnost servisa, nego na pixelpipovanje i poredjenje na 100%

Izbor objektiva bi po logici stvari trebao ici na prvo mesto, ali kako bi uopste kupac i znao sta mu treba dok ne pregura makar godinu dana sa dSLR aparatom? :)
A kad sazna sta mu treba... cisto sumnjam da ce ici dalje od 3 stakla od kojih svako kosta nesto manje od 300 evra. Pobedjuje onaj ko ima bolju ponudu u tom cenovnom rangu.

Naravno, govorimo o entry level korisnicima i oni koji to tek nameravaju da postanu. Ovakvih ko Boletovih poznajem vec 10-ak ... licno i personalno.

Ko je razmišljao da kupi svoj prvi DSLR, look no further. :)
Vodi racuna da postoji Canon 600d koji je trenutno jeftiniji ili ce makar biti jednaki u ceni. A 600d je bre mrga entry level aparat. Ima sve sto vole mladi :)

E sad, kako je krenuo Canon, predstavice 650d za 890-980 eura. Tad bih vec iskusno rekao: Ko vas jebe kad ste glupi!
« Poslednja izmena: April 21, 2012, 11:26:18 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #17 poslato: April 21, 2012, 03:38:29 posle podne »
Ima, slažem se, ali koliko će korisnika umeti to da iskoristi ili čak prepozna? Gomila će reći, aha, D3200 ima 24 megapiksela što znači da je bolji. Ili što mi reče jedan drugar, što sam dao pare na D7k sistem kad sam mogao da uzmem Samsung NX200 sa 20 megapiksela za manje para.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #18 poslato: April 23, 2012, 08:53:59 posle podne »
@Stalker

A sto on ne bi otkacio svoju ribu od 50 kg, i smuvao se sa jednom od 100 kg. To mu dodje kao da spava sa dve zenske u isto vreme ;)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: [vesti] Nikon D3200
« Odgovor #19 poslato: April 23, 2012, 11:15:47 posle podne »
Da, bolje kad ljulja... ;D
To insult the fool is the price of wisdom.