Autor Tema: ixus ne fokusira više  (Pročitano 4076 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
ixus ne fokusira više
« poslato: Mart 30, 2012, 11:55:18 pre podne »
juče sam modificirao ixusa tako šta sam mu skinuo ir blocker sa senzora, iako sam malo previše išao u rastavljanje, jer sam tek kasnije vidio da do senzora mogu jednostavno doći tako da skinem lcd, ali ja sam išao suprotno pa sam skinuo optiiku i onda sa optike skinuo senzor.
kod sastavljanja sam pazio da sve bude kako treba, i mislim da je sve OK, ali sada više aparat ne fokusira na daljinu. macro radi, ali na daljinu neće. pokušava ali ne može. isti efekat kao kada se stavi macro ring iza objektiva, iako je senzor na mjestu di je bio, i stisnut do kraja za pločicu (ako idem stiskati više ću istrošiti plastiku i mogu se hebat, već sam ga 3 puta skidao da vidim dali mogu šta popraviti).

a da, radi se o ixusu 40, već je star sa nekoliko pokvarenih pixela a htio sam se malo sa IR fotografijom igrati. za macro mi radi ljepo, ali udaljeno nema šanse
do čega bi sad to moglo biti?
dali je moguće da je do tog blockera kojeg sam skinuo? da je on glumio kao senzor, tj da sada svjetlost sa objektiva pada previše ispred senzora pa da je zato mutno, a prije da je padala na taj blocker? ipak je taj blocker bio oko 0.5mm debel.

linkat ću par fotografija koje sam napravio, sve su 1600x1200 a link je direct pa ne mogu smanjiti.







i ovo je mutno.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #1 poslato: Mart 31, 2012, 02:47:20 pre podne »
Jesi li umesto IR filtera stavio parce stakla iste debljine?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #2 poslato: Mart 31, 2012, 10:37:40 pre podne »
pa, ne, nisam znao da treba. a i odakle mi, neznam odakle da uzmem takvo staklo.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #3 poslato: Mart 31, 2012, 01:42:15 posle podne »
Ne znam, ali gde god da sam citao o tome, uvek pominju da se nesto stavlja.
Postoje neki fabricki, koji su jezivo skupi, ali DIY-eri prave sami od stakla (ili slicnog) iste debljine.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #4 poslato: Mart 31, 2012, 05:19:57 posle podne »
e daa.
ma kakvi, još bi ga trebalo i precizno ispiliti i da bude točne debljine...

za sad će bit kao macro aparat, možda jednog dana nešto napravim...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #5 poslato: April 01, 2012, 06:10:58 pre podne »
Mene zbunjuje druga stvar. Po teoriji, iz opisanog ponasanja, deluje kao da objektiv ne moze da pridje dovoljno blizu senzoru, ili da je senzor previse pozadi.
Da si samo zaboravio da stavis neki filter i umesto njega uglavio senzor, aparat ne bi trebalo da ima problema sa postizanjem beskonacnog fokusa.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #6 poslato: April 01, 2012, 02:58:48 posle podne »
e, al neznam baš. moja logika je da svjetlo kroz taj ir filter drugačije pada na senzor kao sada kada tog stakla nema.
sada mogu zahebavati sestričnu da mogu slikati macro kao i ona sa xz1. :P

dobro, nije prevelika šteta za ixusa, ionako ga nisam gotovo nikad koristio jer se fleka na ekranu proširila još više.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: ixus ne fokusira više
« Odgovor #7 poslato: April 14, 2012, 11:17:06 posle podne »
ixus neće više nikad da fokusira :P

razmontiran je, izvađen senzor, i sad se igram sa drugim objektivima.

2 slike, sa 2 objektiva.




crop factor je oko 6, znači da je efektivna daljina na prvoj slici cirka 160mm, a na drugoj 300njak mm.
sutra ću probati i treći objektiv, 135mm, znači oko 800njak mm efektivno.