Autor Tema: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X  (Pročitano 11693 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« poslato: Mart 24, 2012, 08:58:22 posle podne »

Da se neće pojaviti očekivani PowerShot G13, bilo je jasno već u poznu jesen kada su probijeni svi standardni rokovi za predstavljanje tog modela. Na iznenađenje mnogih, predstavljen je aparat koji vizuelno jeste punokrvni pripadnik G serije, ali koji već svojim imenom sugeriše da je ipak malo poseban. Da se na unapređenjima ostalo kod objektiva, senzora, procesora, rasporeda tastera i ostalim standardnim detaljima koji čine razliku imeđu modela u seriji kojoj pripadaju, onda se i donekle mogao posmatrati kao samo jedan u nizu. Međutim, Canon se odlučio za jedan potpuno novi (možda čak i iznuđen) koncept stavivši novi 1.5" (18.7 x 14 mm) CMOS senzor, koji je više od 6 puta veći od senzora koji ima G12 i značajno ga približio dimenzijama APS-C senzora unutar dSLR aparata. Veći senzor je doneo veće i masivnije telo, metalne konstrukcije. Objektiv je takođe morao biti prilagođen novim standardima, počev od dimenzija pa do raspona, što sveukupno navodi na činjenicu da je ovo ipak nešto sasvim drugačije od onoga što smo dobijali iz Canon kuhinje, otvarajući vrata za ulazak na neke nove terene, na kojima Canon do sada nije bio zastupljen. Definitivno i bez ikakve sumnje ispred nas je najbolji Canon kompakt aparat, sa više prednosti nego mana.

Ovaj put je izostala uporedna tabela, jer vizuelni identitet nameće poređenje sa Canon PowerShot G12, ali isto tako rezultati više naginju ka poređenju sa nekim od entry level dSLR-ova. Zato mislim da je najpoštenije da bude sam predstavljen, jer kao začetnik jedne nove linije to apsolutno i zaslužuje.


Aparat dolazi u standardnom i prepoznatljivom pakovanju u kome se nalazi:

 

- PowerShot G1 X
- Litijum jonska NB-10L baterija sa poklopcem
- Pripadajući punjač CB-2LC/CB-2LCE
- USB kabl za povezivanje sa računarom FC-400PCU
- Standardni kaiš za rame NS-DC9
- Zaštitni poklopac za objektiv
- CD sa besplatnim softverom i uputstvom u elektronskom obliku
- Garancija

Ostatak teksta → Canon PowerShot G1 X
« Poslednja izmena: Mart 25, 2012, 11:35:59 posle podne od strane StORM48 »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #1 poslato: Mart 24, 2012, 09:46:05 posle podne »
Ako se izuzme cena, mada je i ona diskutabilana, impresioniran sam mogucnostima ovog aparata.
Kao sto je pomenuto u tekstu, idealan aparat "za poneti", obilaske, setnje, proslave...nenametljiv, a mocan!
Za mnoge, koji nemaju nameru da ulazu u DSLR sistem, a zele nesto vise od automatskog modusa, kao i za vlasnike DSLR-a, koji ce i te kako umeti da cene kompaktnost G1X, a nece hteti
da odustanu od manuelnih komandi.
Prijatno sam iznendjen i dinamickim opsegom senzora(pr. TC Usce).
Odlican aparat, jos bolji test!!!
Svaka cast Zoki :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #2 poslato: Mart 25, 2012, 11:29:37 pre podne »
ne znam gdje je ono dugme da mi se svidja i da ide odmah na fejsbuk? :(
A sto se tice aparata, kunem vam se, imat cu ga jednog dana. ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #3 poslato: Mart 25, 2012, 01:34:43 posle podne »
Mnogo skupo bre.
Preterali su ga preko svih granica.  >:(

@Zoran Rodić
Bravo, bravo, uhodao si se, a vidim i Tigar je dobio svoju tačku. :D

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #4 poslato: Mart 25, 2012, 06:43:17 posle podne »
Zahvaljujem na komentarima :) , a sto se tice aparata ... naprosto nisam siguran sta bih jos imao reci a da to vec nisam izneo, makar u zakljucku na kraju teksta.

Ovo zaista jeste najbolji Canonov kompakt, i to je van svake sumnje. Ono sto meni tera brk da se mrda i raduje, jeste fakat da je ovo na korak od aparata sa HUMMER vizuelnim identitetom, koga krasi fiksni 35mm f2 objektiv. Canon ima priliku da sledece godine uleti
 na taj teren bez preke potrebe da iz prasnjavog ormana vadi dizajn AE1 ili F1,  ... na teren gde vecina brendova luta za originalnim dizajnom u sredini proslog veka.



Otvara se i prolaz za ulazak na mirrorless trziste. Opet sa originalnim vizuelnim identitetom i vecim senzorom nego sto ga Olympus i Panasonic imaju u svojim Four Thirds aparatima.

Ostaje problem objektiva, ... zbog cega bas i mislim da mi mogli prvo da se zalete na aparat sa fiksnim staklom, koji bi sa nizom cenom od onoga sto nude pomenuta dva brenda mogao da prilicno poremeti koncepciju na tom trzistu.

Na pocetku teksta, spomenuh da je ovo mozda i nekako iznudjen potez, jer za sada mirrorles uzima deo kolaca trzistu kompakt aparata,  a ne dSLR trzistu ... ali ako krene da gricka entry level dSLR kolac Canon ce morati da ima spreman odgovor.


A da je ovo besan aparat, jeste.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #5 poslato: Mart 25, 2012, 10:26:09 posle podne »
Sve pohvale i od mene za trud i odlican tekst,  :)  a i jedno laicko pitanje ... s'obzirom da si testirao i s100, mene interesuje tvoja procena, sta je bolja dopuna uz dslr sistem od ta dva aparata. Mislim na odnos cena-kvalitet i amaterske potrebe. ??? ... mozda ja trazim da se uporedjuju aparati koji nisu u klasi, ali me ipak interesuje tvoje misljenje :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #6 poslato: Mart 25, 2012, 11:21:40 posle podne »
G1X je nesumjivo bolji aparat u svakom smislu, i kao dopuna za dSLR sistem, i kao jedini aparat.

Sto se tice cena, licno mislim da je komplet trziste kompakt i mirrorless aparata znatno iscasenije sa cenama, nego sto je to slucaj sa ultrazoom i dSLR aparatima. Ako ih posmatram u odnosu na druge, onda ni jedan ni drugi nisu preskupi. Par poznanika napolju je vec uzelo G1x, i nisu ni trepnuli a jos manje prokomentarisali cenu.
Tako da, ima nesto i tome.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #7 poslato: Mart 26, 2012, 12:11:52 pre podne »
Hvala na brzom i konkretnom odgovoru :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #8 poslato: April 13, 2012, 10:05:32 posle podne »
Sredjujem folder sa fotografijama od ovog aparata, i naleteh na ovu ne tako atraktivnu seriju fotografija, ali nadam se korisnom u smislu informacije o upotrebljivosti ovog aparata. U pitanju je predstava "Ben", Beogradskog dramskog pozorista inspirasana delom Mome Kapora.

Naravno, da vas ne bi izbacili iz pozorista, kao sto su neke tamo onomad izbacivali, :) valjalo je najpre imati tih aparat, a zatim i upotrebljiv. Na aparatu je poiskljucivano sve sto daje zvuk, pa cak i af assist. Sve na manual, sa kolena i maksimalno utuljenim svetlom na ekranu. Exif je tu ... od 1/60 do 1/80 , iso od 1000 do 2500 . Stabilizacija radi savrseno, a od snimaka ispadaju savrseni A4 printovi.

Broj uspelih i upotrebljivih snimaka je impresivan.
« Poslednja izmena: April 13, 2012, 10:10:58 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #9 poslato: April 13, 2012, 10:08:44 posle podne »
Bas si ga namincao ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #10 poslato: Novembar 06, 2013, 08:10:22 posle podne »
opet se vraćam na ovaj kompakt, prosto sam zaljubljen u njega! :(
pa veći šum imam ja sa svojim dSLR Canon 500D od ovog mališe....

http://www.dpreview.com/reviews/canong1x/10

...pa ček...tek sad vidjeh usporedbu, pa FF Canon 5D Mk II ima veći šum na 12800 nego Canon G1X? ???

http://www.dpreview.com/reviews/canong1x/10
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2013, 08:26:23 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #11 poslato: Novembar 06, 2013, 09:11:08 posle podne »
U svakom slucaju imas moju podrsku, zaista lep i kvalitetan aparat.
Posle nekoliko meseci(od samog starta) koriscenja, mogu da iznesem i koju zamerku...nedostaje mi onih 24mm, kao sto ima S100.
Ne deluje strasno, ali ja jednostavno volim "siroko". Ruku na srce, najvise ga koristi supruga, njoj je i namenjen.
Kad cuje moju "zamerku" za mm, upita se:"Sta kazes, fali ti samo 4mm!?" >:D ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #12 poslato: Novembar 06, 2013, 11:40:16 posle podne »
@Bole 
Xaxaxa  Svaki mm je bitan!

@Tviti
Po meni lično ti primeri na DP nisu baš merodavni.
Tu nema toliko sitnih detalja pa NR može bolje da se odradi u JPEG-u što je slučaj kod novijih procesora.
Takođe neki rade NR već na samom senzoru pa i RAW deluje bolje.
Onaj drugi interaktivni pregled je mnogo bolji gde možeš da biraš šta ćeš gledati   http://www.dpreview.com/reviews/canong1x/17
Treba tražiti na slici najstinije detalje i videti koliko su očuvani. Čak je nekad merodavnije gledati JPEG, jer RAW kod nekih aparata deluje jako dobro, a u stvari je već i on poluočišćen. Takođe "noviji" procesori (od DIGIC 3) jako lepo peglaju čiste površine, jasne prelaze i detalje koji nisu na nivou pixela, nego nešto veći. Novi procesori još to rade bolje, a i zavisno od konkretnog modela kako je podešen softver da radi.
Proveo sam mnogo desetina sati na DP i drugim sajtovima upoređujući high ISO, ponajviše Canona i ovo je neki mali deo mog zapažanja.
P.S. Canon 500D nisu dobro fokusirali, što se vidi na poslednjem primeru pa svaki drugi deo slike je malo mutniji jer je udaljeniji i samim tim dosta lošiji na visokom ISO.
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2013, 11:47:49 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #13 poslato: Novembar 07, 2013, 01:03:31 pre podne »
Hvala Pericha,ali opet mi se pokazao nekako boljim od 500D sto se tice suma? :(
Bole-da li bi se moglo to ublazite nekim wide konverterom da se nabavi, vidio sam na oglasu da prodaju nesto slicno za G10, G12....?
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #14 poslato: Novembar 07, 2013, 01:57:23 pre podne »
Daleko da je senzor u 500D najbolji što je Canon napravio. U G1X je senzor neznatno manji, ali napredniji.
Samo kažem da jako zavisi od obrade. Kao što vidiš, RAW je vrlo sličan po količini šuma u odnosu na detalje.
500D ima dosta grublju obradu i ostavlja šum, dok G1X i G15 prilično peglaju i to jako lepo što se tiče JPEG-a.
Vidi se da nemaju šuma dokle god mogu da održe detalje. Počinje da se vidi kad ivice postaju kao nagrižene (G1X slika 1 i 4).
Ako šum nadjača detalje (može i zbog lošeg fokusa), imaš izgled kao na slici 3 za G1X i G15.
Da dodam da se G15 jako dobro drži za veličinu senzora, otprilike je dve blende lošiji. A 5DII se vidi kako radi.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #15 poslato: Novembar 07, 2013, 08:56:05 posle podne »
Citat
Bole-da li bi se moglo to ublazite nekim wide konverterom da se nabavi, vidio sam na oglasu da prodaju nesto slicno za G10, G12....?
Upravo si mi otvorio oci, moracu da vidim sta nudi trziste. Nisam nesto pristalica tih konvertera, al' kad pomislim kako sljaka npr. "Raynox", odlicna ideja Tviti :) ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #16 poslato: Novembar 07, 2013, 11:54:11 posle podne »
Ne znam otkud uopšte ideja da bi senzor iz 500D mogao da bude bolji od ovog u G1x, kad G1x ima fakat senzor iz 550D/600D, samo prilagođen drugačijem krop faktoru?

Na žalost, senzor u 500D je jedan od Canonovih najlošijih po pitanju SNR-a, tako da nema mesta čuđenju. Za uobičajenu upotrebu to nije toliko kritično, ali kad se stave jedan do drugog, razlike su uočljive itekako.

Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #17 poslato: Novembar 08, 2013, 12:44:51 pre podne »
Od njega je samo gori onaj u 50D  >:D
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #18 poslato: Novembar 08, 2013, 10:37:39 pre podne »
e pa to sam upravo htio da saznam odgovor....najzad jedan kompakt koji je bolji od dSLR!Ja priznam da se ne razumijem mnogo u tehnikalije fotoaparata kao iskusni ovdje od kojih se moze bas dosta nauciti, tako da mi je je ovaj odgovor trebao.Znaci, ispada da je ovaj malisa (G1X) bolji onda i od dSLR Canon 50D(makar sto se tice senzora)?.To onda ljulja dosadasnju teoriju da ne moze nikad biti bolji kompakt od dSLR-a-kao sto se raspravlja po ostalim fotoforumima!? Meni je drago da su najzad napravili jedan kompakt koji cu jednog dana staviti u dzep(ili neku torbicu oko kaisa na struku), gdje necu morati nosati toliko tesku fotoopremu dSLR-a, a praviti bolje fotografije od nekog ko "vucara"svu onu tesku opremu recimo na proputovanju da bi napravio slike od kojih se ne trazi umjetnost ni neki DOF.....!?To je cilj! (Makar kod mene!).Nekoliko puta sam proklinjao tezak ruksak u kojoj mi je sva oprema(primjer na moru recimo), gdje su ostali fotkali sa kompaktom.E sad, imam i ja kompakt Canon G9, koji pravi odlicne fotke dok ima svjetla(po danu), ali pocne gubiti trku cim padne prvi mrak(osim ako ga ne stavim na stativ!), ali ovaj Canon G1X mi je otvorio oci, sada znam sta mi treba, i sa kojim bih bio zadovoljan duzi period.Gledao sam malo fotografije u zatvorenom (Simpe) gdje je ISO podinut na cak 6400 i odusevljen sam! Po mom licnom misljenju ovo je najbolji kompakt na svijetu!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon PowerShot G1 X
« Odgovor #19 poslato: Novembar 08, 2013, 12:06:08 posle podne »
"Gledao sam malo fotografije u zatvorenom (Simpe) gdje je ISO podinut na cak 6400 i odusevljen sam....." popravka rijeci Simple, nije bilo Edit dugmeta, pa sam morao ovako....sorry....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L