Autor Tema: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II  (Pročitano 11367 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #20 poslato: Mart 10, 2012, 10:35:59 pre podne »
Ih, pa Metz je druga liga. Dobri su to blicevi, ali će mnogo brže da riknu nego Canon. Naravno, gruvanje na 1/1 snage svakako nije preporučljivo u dužem periodu (non-stop), ali može bez ustezanja da se koristi. Jednom prilikom sam fotkao neke predmete bez rasvete (nisam mogao da je ponesem) i 580-ica je izgurala stotinak snimaka na max snazi (blenda f/11-f/13). Jeste se zagrejala, ali više u predelu baterija, nego na glavi. :)

@borko1206
Olympus, kao i Nikon, ima bolje osmišljen TTL algoritam, koji u obzir uzima i položaj glave. Kao što si i sam primetio, to nije idealno, jer nekad omaši, ali je svakako bolje od Canonovog ignorisanja položaja glave (osim u smislu razligovanja direkt/bounce pozicije oko zuma glave). Međutim, bitno je da kad se navikneš (a to bude vrlo brzo), stepen potrebne kompenzacije znaš napamet i često pogađaš preciznije nego što je to radio Oly bez Tvoje pomoći. ;)

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #21 poslato: Jun 14, 2012, 02:05:41 pre podne »
pre dva dana nabavio sam prvi blic  YONGNUO 565. Koristim uz aparat nikon d3100.
Prvi put koristim blic kao sto od pre 9 meseci prvi put koristim ovaj tip aparata.
Ako mogu neka pojašnjenja.
1. Aparat inače i bez blica u 99% slučajeva koristim u modu ''M''. Blic sam ova dva dana postavio u mod ''TTL''. Pošto preporučuje da se snaga blica ne postavlja da bude stalno na opciji ''1/1'', da li ovo važi i za mod ''TTL'' ili samo za mod blica ''manuelno''. Koliko sam razumeo (a ko zna da li sam razumeo) kada je blic u ''TTL'' onda u zavisnosti od parametara na aparatu daje snop. Da li se ovo odnosi samo na momenat i trajanje snopa ili i na snagu snopa.
2. Blic nema funkciju dosvetljavanja (kao na primer Metz koji u prospektu navodi ovu funkciju). Mogu li ovim blicem danju kada na primer u nekoj senci snimam cvet da vršim dosvetljavanje. I da li tada regulišem postavljanjem jačine snopa na samom blicu ili će opet automatski aparat sa blicem da reguliše potreban momenat i dužinu snopa.
3. Blic omogućava  ADVANCED podešavanja. Kod canona sve to radi i može se čak postavka raditi iz menija samog tela. Kod nikona to nije slučaj ili ja ne umem? od ovih naprednih podešavanja kod mene samo nekih 8 stavki se pojavljuju i mogu ih postaviti. jedna se pojavljuje ali ne mogu ništa postavljati dok se ostalih 7-8 uopšte ne pojavljuju. I da li ove postavke važe za sve modove blica ili samo za ''manual'' mod?