Autor Tema: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II  (Pročitano 11254 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« poslato: Mart 05, 2012, 11:07:01 posle podne »
Vec sam se pohvalio da sam nabavio blic 580 ex II :) ali ono sto me muci je sto ne mogu da provalim kako radi.Prvih pola sata nisam
mogao ni jednu normalnu sliku da dobijem. Ili okine bezveze ili ne okine ...nekad izmeri kretenski pa smanji snagu pa slika crna skroz.Haosss
E sad pretpostavljam da ja gresim negde i treba mi pomoc jer nisam ranije korstio na canonu ovakav blic.Ima olimpus i olimpusov blic koji radi tako logicno
i tako jednostavno i bez greske.Slikam recimo na Av a blic stavim na ETTL...aparat bukvalno izmeri ekspoziciju kad i kad je blic ugasen,tipa ceo sekund i samo doda blic kao fill flash...To na olimpusu nije tako...bude  1/100 . Onda npr okrenem blic u plafon islikam nesto ,jedna slika onako tu i tamo,sledeca crna,kao da nije ni okinuo.Uzmem olimpus opalim isto,slika super...kako god okrenem prema gore nema greske.Onda reko da nije upaljen neki breketing na blicu.Ali gledam nije...
Onda sam nasao na aparatu da mogu da stavim da prilikom Av moda bude zakucan suter na 1/200 .... to pomaze ali opet nije to to...slikam 5 slika za redom isto ,i svaka drugacija..Jel ima neko ideju gde gresim.U kom modu da slikam i kako vi uglavnom koristite blic.Isprobavao sam i merenje na aparatu da menjam redom sve ,nije mnogo pomoglo...
Pozdrav

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2012, 11:19:42 posle podne »
hmmm, ja licno slikam uvijek u rezimu Manual, i bez blica i sa blicom! E sad, da sam na tvom mjestu probao bi cisto da li radi sve ok na Auto rezimu(prebaci na Aparatu na Auto rezim!), tu mora on sam da odredi jacinu i sve ostalo.Pokusaj fotkati u nekoj normalnoj osvjetljenoj sobi za pocetak.Ako i dalje ne pomaze vrati sve postavke na fabricke na aparatu pa probaj.Mozda si nesto "pipno" sto ne treba na aparatu... :) .Ako i to ne funkcionise onda nesto ne valja blic... :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #2 poslato: Mart 06, 2012, 12:27:53 pre podne »
Borko, pravilo broj 1. Blic se sa telom NE koristi ni u jednom modu, osim potpuno manuelnom (važi za telo, ne za blic). Zašto? Pa baš zato što svetlomer meri svetlost koju objektiv "vidi", a ne ono što će videti kada blic okine. Pošto će blic svoju snagu prilagođavati situaciji, aparat prebaci u manuelni mod, podesi otvor blende koji želiš, ISO stavi negde u rasponu od 100-400 (ili više, u zavisnosti od toga koliko ambijentalnog svetla želiš da uhvatiš), a ekspoziciju do max 1/200 (sync speed kod petice je max 1/200).

Kada je tako podešen, onda samo blic odlučuje dokle će da gruva, tj. njegov E-TTLII algoritam. U slučaju da Te ni to ne zadovoljava, onda i njega možeš da prebaciš u M mod (pritisneš MODE komandu na blicu) i podesiš mu željenu snagu. :)

Znači - u najkraćem - aparat isključivo na manuelno i nema greške. Čisto da se razumemo - nije ovo nikakav "workaround", fotkanje blicem se i inače ovako radi (osim ako baš želiš da postigneš razmazotine po snimcima).

Ukoliko radiš bounce, onda kompenzaciju blica pojačavaš za određenu vrednost (to utvrđuješ u hodu, zavisi od visine plafona, zida ili pasivnog reflektora, stepena njegove refleksije itd). A to što kažeš da je sa Olympusom bolje je verovatno istina, i to zato što on na Canonu drugačije i ne može da radi osim čisto manuelno. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 06, 2012, 12:30:38 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #3 poslato: Mart 06, 2012, 12:38:42 pre podne »
Ma olimpus sam koristio na olimpus telu :) nisam na canonu... Bas cu da isprobam kako funkcionise to pa cu da javim :) Inace olimpus sam pojaca blic kad ga okrenem prema plafonu...ali da ne petljam sad isprobacu sve i javicu kako radi :)
Mislim da sam dobar model odabrao :)

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #4 poslato: Mart 06, 2012, 12:43:51 pre podne »
Sad sam ga bacio na vagu :P   Telo + 24-105 + 580exii  )  -  2140 gr     :)

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #5 poslato: Mart 06, 2012, 01:10:58 pre podne »
Yesss,radi u manuelnom super :) Zahvaljujem :)  Samo jos ima par sitnica koje me bune.Izgleda kad je dosta blizu onda nece da okine uopste.Kad se odaljim pola metra on okine.I dalje me malo buni njegov nacin razmisljanja ali provalicu ga skroz do jutra :P Recimo dok okrenem glavu blica negde i okinem on nece da okine tj okine slabo jedva da se vidi ista..onda okinem opet isto...okinem opet ono dobro :P   grrrrrrrrrrrr  To me buni.. Zasto nekad okine nekad ne a ne pomeram aparat..
« Poslednja izmena: Mart 06, 2012, 01:31:48 pre podne od strane borko1206 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2012, 10:37:59 pre podne »
To je neuobičajeno, potpuno. Koje baterije koristiš?

Što se snage tiče, E-TTL ume da se zbuni ako se nađe pred reflektujućim materijalima (staklo, ogledalo, izrazite beline...), pa smanji snagu jer skonta da svetla ima više, nego što stvarno ima. Lek za to je FEL (Flash-Exposure Lock; taster za zvezdicom), tako što prvo izmeriš ono što želiš da bude lepo eksponirano, a onda prekadriraš i okineš.

Rad sa blicem definitivno traži malo vežbe, a ovo što uopšte neće da okida - to moraš da rešiš. Možda papučica ima lufta, pa gubi kontakt? Što se bounce-a tiče, Canonu mnogi zameraju što okretanje glave ne rezultuje kompenzacijom snage u +, nego se ona mora odraditi ručno (grubo, za f/4-5.6 ide +1EV, za f/8 +2EV i više). BTW, ako kompenzaciju radiš sa blica, onda se ona u aparatu ne računa. Blic ima prioritet.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 06, 2012, 10:40:07 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #7 poslato: Mart 06, 2012, 12:21:30 posle podne »
Definitivno nesto ne radi kako treba.Kao da negde gubi kontakt,pa jednom normalno okine drugi put vidim da okine ,ali tako slabo da nista ne osvetli.Bas sam gledao u blic da vidim da li okine.Znaci vidi se ali kao da je na minimumu snage.I pustim ga 10 sekundi ,reko mozda nije napunio i probam ponovo,ali jok.A onda posle dve sekunde okine normalno.Baterije su nove i napunjene ,jedino sto su dve od 2450 mAh duracell a dve su GP 2700 mAh.Ne bi trebalo da ima veze to,bar ja mislim.Malo sam po netu gledao i vidim da ima dosta ljudi koji se zale na taj misfireing.Pominju da se pregledju kontakti,mada oni deluju cisti skroz.Recimo probalio sam kad par puta pritisnem dugme da fokusira onda okida.Recimo zakljucam fokus,pustim pa zakljucam opet on okine.I tako 5 puta za redom.I onda probam iz prvog fokusiranja on opali onako sa minimumom snage.Kad pritiskam onaj pilot on uvek okida,onaj test...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #8 poslato: Mart 06, 2012, 03:22:08 posle podne »
Vidi, ljudi se po netu stvarno žale na koješta. Zato ne obraćaj pažnju na to. :)

E sad, što se baterija tiče, uopšte me ne bi čudilo da je to u pitanju. Em si kombinovao različite proizvođače, em različite kapacitete. Moraš da probaš sa normalnim baterijama, a neka za početak to budu klasične alkalne Duracell baterije. Kupi jedno pakovanje i sašij njime što više fotki. Ne znam kako pucaš, ali ako blic non-stop gruva na max, onda i to može da bude uzrok - da štiti glavu od pregorevanja.

Znači - prvo OBAVEZNO proba sa novim klasičnim baterijama, pa da vidimo šta je problem.

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #9 poslato: Mart 06, 2012, 03:58:07 posle podne »
Ok hvala :)  To mi je najjednostavnije resenje i to cu prvo pokusati.Labavo je i kacenje pa sumnjam na kontakt. Cudno mi je sto i kad opali na maksimumu pokaze da je napunio za sekund sto mi deluje nemoguce.Moguce da je sve to do baterija.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #10 poslato: Mart 06, 2012, 05:44:43 posle podne »
Borko, prvo baterije, a potom proveri kontakt. Sta zanci "labavo"!?
Jesi li "zakljucao" blic!? Imas dole na dnu blica onaj, da nazavem, prsten, njega obavezno pritegni na desno.
Posle idemo na druge "problemcice" ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #11 poslato: Mart 08, 2012, 03:45:23 posle podne »
Evo me ,bio sam u nekoj guzvi i nisam stigao da napisem :) Bole ,naravno da sam zakljucao blic :) nisam bas toliko tehnicki neupucen :) ali i pored toga on nekako nije bas zategnut.Evo sta sam uradio...uzeo sam  baterije nove duracell istog kapaciteta i sad sve radi kako treba.Verovatno je to,iako mi ne ide u glavu kako to moze biti razlog,posto su i jedne i druge baterije nove potpuno bile.Ali nema sta da bude. Juce sam okidao jedno 500 puta i sve je radilo ok.Odusevljen sam kako brzo puni :) i dovoljno je jak da osvetlim celo dvoriste :) xixxixixxi
Hvala svima na pomoci ,eto reseno je :) ne bi trebalo da zeza vise...

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #12 poslato: Mart 08, 2012, 03:48:27 posle podne »
E, kad je sve u redu sa novom munjom, onda  :occasion14: :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #13 poslato: Mart 08, 2012, 04:05:53 posle podne »
hvala   :) :) ziveli xixixix

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #14 poslato: Mart 09, 2012, 07:42:44 posle podne »
Evo sta sam uradio...uzeo sam  baterije nove duracell istog kapaciteta i sad sve radi kako treba.Verovatno je to,iako mi ne ide u glavu kako to moze biti razlog,posto su i jedne i druge baterije nove potpuno bile.
Pa napisao sam Ti u prethodnom postu u čemu je štos.
Stepen pražnjenja im je različit, različito trpe opterećenje, različita im je vršna snaga koju mogu da isporuče, a najgore od svega - istovremeno se nalaze u blicu. Naznačeni napon je samo teoretski isti (1.2v). Dovoljno je da malo više varira, i da blic ne može da napuni kondenzator kako treba. TTL svaki put izmeri ono što "vidi", baterije se zato svaki put različito prazne, zbog toga su i različito "umorne", pa otud i nasumično "oću/neću" okidanje.

Kupi Sanyo Eneloop komplet punjač/baterije i nećeš imati nikakvih problema. Te baterije su apsolutna referenca za rad sa blicevima i kad ih jednom napuniš, ako ne koristiš, čekaće Te napunjene i po godinu dana, verovao ili ne. ;)

Pozdrav

Van mreže Urkelele

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #15 poslato: Mart 09, 2012, 09:47:12 posle podne »
Storm, iako si lepo objasnio (i ja ti verujem) meni ni dalje nije jasno zasto je pravilo da aparat bude u manualnom modu? Ja sam blic koristio i u Av, Tv, P i Auto modu. U svakom modu mi je, moze se reci, radio savrseno. Desavalo se da nekad, nekad ne izmeri dobro svetlost pa slika ispadne sa vise ili manje svetlosti. Vidim da je Borko resio problem... bas mi bilo cudno da ovaj model ima gresku.

No, hajde da ja usput pitam nesto. Kada koristim blic da "baca" u plafon, a pritom podignem belo kartonce, da li treba da bude spustena i ono plasticno staklo (tako da ga nazovem) za siroki ugao? Uvek sam bio u dilemi oko ovoga.

Pozdrav.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #16 poslato: Mart 09, 2012, 09:54:29 posle podne »
koliko znam, ne treba....mada mozes da proveris i vidis kako ti vise odgovara :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #17 poslato: Mart 09, 2012, 10:36:39 posle podne »
Storm, iako si lepo objasnio (i ja ti verujem) meni ni dalje nije jasno zasto je pravilo da aparat bude u manualnom modu? Ja sam blic koristio i u Av, Tv, P i Auto modu. U svakom modu mi je, moze se reci, radio savrseno. Desavalo se da nekad, nekad ne izmeri dobro svetlost pa slika ispadne sa vise ili manje svetlosti.
Pravilo da se blic koristi u manuelnom modu (za one koji su se sad uključili, ponoviću - govorim o APARATU u manuelnom modu, a blic može da bude na automatici/TTL) proističe iz vrlo jednostavnog razloga - jedino u manuelnom modu postoji potpuna kontrola nad osnovnim setom parametara, dok u svim ostalim barem jedan biva kontrolisan automatski, od strane aparata.

Kada aparat utiče na parametre, "ne pitajući" blic, onda se uglavnom dobijaju slabi (čitaj: nekonzistentni) rezultati. Ukoliko su uslovi idealni, mnogi neće primetiti razliku. Međutim, kada se radi tako da fotograf voli da maksimalno kontroliše krajnji efekat, zlatno pravilo je - manuelne kontrole na aparatu, a automatika na blic. Šta se dobija? Osim što se dobija mnogo ujednačenija ekspozicija/osvetljenost, ne dopušta se aparatu da pametuje: blenda je ta koju si sam namestio (ne bira je aparat kako se njemu ćefne, kao u Tv modu), a isto je i sa ekspozicijom - nekad duža ekspozicija može dati zanimljiv efekat, a nekad je nepoželjna. Zato da o tome ne odlučiš sam? Isto to važi i za ISO vrednost. Ako prepustiš brigu o tome samom aparatu, rizikuješ da na jednom snimku dobiješ kolorit kao u rudniku (bela lica i pozadina kao vulkansko grotlo), a na drugoj sve prši od boja i pomešane temperature svetla (na primer). Rešenje - OPET - manuelni mod. :)

Široka je tema, ali kapiram da je dovoljno jasno. U manuelnom modu su svi parametri zakucani, sve dok sam ne odlučiš da ih promeniš (a najčešće je potrebno menjati samo blendu, u zavisnosti od DOF-a koji želiš), a blic sam reguliše jačinu (tj. dužinu) bljeska. :)

Citat
No, hajde da ja usput pitam nesto. Kada koristim blic da "baca" u plafon, a pritom podignem belo kartonce, da li treba da bude spustena i ono plasticno staklo (tako da ga nazovem) za siroki ugao? Uvek sam bio u dilemi oko ovoga.
Zapravo, ne treba ni jedno ni drugo. Oba modifikatora služe za drugačije pozicioniranje glave. Belo kartonče ima zadatak da simulira bounce tamo gde nema dovoljno bliskog plafona ili zida o koji se bljesak može odbijati. U praksi, skoro sam siguran da ne postoji bednija imitacija reflektora, pa tu varijantu treba koristiti isključivo kada nekom želiš da pokažeš da Tvoj blic ima kartonče.  :D Za sve ostalo je blago rečeno neupotrebljiv. Uzgred, postoji neka mantra da to kartonče daje najboji efekat kad je glava podignuta na 75°, a onda se odradi fill-flash (doblicavanje po suncu i drugim sličnim situacijama u kontra-svetlu) gde treba dosvetliti lice itd. U praksi je po suncu pametnije nabaviti običnu zilbericu i postaviti je tako da reflektuje svetlost prema licu. Postiže se 10x bolji efekat, a i štede se i baterije i pingvini. ;D

Plastični difuzor ima drugačiju namenu, premda jednako inteligentnu kao i prethodna: služi da se raspon pokrivenih žižnih daljina (kod 580-ice je to 24-105mm) može proširiti na 17mm kada se koristi UWA objektiv. Ima svrhu jedino kada se glava koristi u oborenom položaju i prži ljude po kadru. Što će reći - mrka kapa. Izuzetno, može da posluži da se dobije nešto mekše difuzno svetlo, kada se radi bounce o plafon. Ipak, budi oprezan, jer se glava inače i dosta brže pregreva dok taj "izum" stoji ispred.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 09, 2012, 10:38:50 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #18 poslato: Mart 10, 2012, 02:51:53 pre podne »
Kao sto rece storm najbolje je kotristi blic tako da aparat bude u manuelnom modu.Ja sam to tek sad poceo da koristim od kad mi je rekao ,iako dugo imam blic na olympusu i koristio sam ga uvek u A rezimu ,i meni je radio savrseno...Sad vidim da je skroz logicno da se koristi u M modu.E kod canon-a je malo drugacije dobije se jos bolji rezultat ali mora malo vise da se potrudis :) .Evo u olympus ubacim jednu bateriju alkalnu skoro praznu i drugu ubacim ni-mh bilo koju..on radi bez problema...a canon zeza...kod olympusa kad okrenes glavu gore on sam pojaca blic..sad ce neko reci kako on zna koliko je visok plafon..i ne zna ali slika u 90% slucajeva bude dobra..uglavnom ubode...E sad da ne ispadne da je bolji oly,naravno da nije..samo je vise mozda namenjen manje iskusnim korisnicima pa je vise automatskih podesavanja prisutno a manje manuelnih...pa i onaj manje iskusan moze da napravi prosecnu sliku,ne vrhunsku...sa ovim 5d manje iskusan ne moze da napravi dobru sliku ali iskusan moze vrhunsku :)
Opet olympus ima krop 2x i stabilizaciju u telu..sto moze da bude izuzetno jeftino resenje za nekoga ko slika nesto gde mu treba zum.Uzmes objektiv neki tipa lupam 250 mm koji nije stabilizovan i dobijes stabilizovanih 500 mm za smesne pare..naravno taj mali senzor donosi druge nedostatke u kvalitetu slike i los hi iso....

U principu da kazem za canon 580exII....blic je odlican,dosta je jak,besuman pri punjenju..kod olimpusa kad opali na max pocne da zavija kao da polece mlazni avion...i to traje po 6-7 sekundi kad su pune baterije a posle 50 okidanja traje preko 10 sekundi..Canon puni skoro toliko brzo da ja ne osetim da sam ga ni isprazio..mogu da pucam svaki sekund..i dosta je jaci..retko kad ,gotovo nikad..mi ne treba da opali na max jer bude prejako..mozda jedino ako bi koristio neke difuzore ili neke  soft box-ove..ali to cu da isprobam jos.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #19 poslato: Mart 10, 2012, 10:09:05 pre podne »
nemoj ga tjerat na maximum jer nesto moze krenuti po belaju! :(  To su me uvijek savjetovali iskusni fotografi kad sam kupio svoj prvi nov blic Metz, ja ih nisam slusao, u crkvi na jednom krstenju mi (sva sreca pa je na samom kraju ceremoije...) rikno taj Metz upravo sto sam ga forsirao do kraja! Poslije sam kupio drugi blic i sad ga paziiiiiiimmmm i maziiiiiimmmm..... ;D.A to da on odredi kolika mu jacina treba prema plafonu, zato sto ima u glavi zum koji odredjuje koliko ce zumirat i time pojacat izlaznu snagu...Kod mog blica se to jedino cuje(kad zumira) ostalo je tiho...(i brzo puni do sljedeceg okidanja...).Kod mene je blic Yong Nuo 467(sa naljepnicom Canon naprijed!  ;D) i za sada sam zadovoljan. ;)
« Poslednja izmena: Mart 10, 2012, 10:11:19 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #20 poslato: Mart 10, 2012, 10:35:59 pre podne »
Ih, pa Metz je druga liga. Dobri su to blicevi, ali će mnogo brže da riknu nego Canon. Naravno, gruvanje na 1/1 snage svakako nije preporučljivo u dužem periodu (non-stop), ali može bez ustezanja da se koristi. Jednom prilikom sam fotkao neke predmete bez rasvete (nisam mogao da je ponesem) i 580-ica je izgurala stotinak snimaka na max snazi (blenda f/11-f/13). Jeste se zagrejala, ali više u predelu baterija, nego na glavi. :)

@borko1206
Olympus, kao i Nikon, ima bolje osmišljen TTL algoritam, koji u obzir uzima i položaj glave. Kao što si i sam primetio, to nije idealno, jer nekad omaši, ali je svakako bolje od Canonovog ignorisanja položaja glave (osim u smislu razligovanja direkt/bounce pozicije oko zuma glave). Međutim, bitno je da kad se navikneš (a to bude vrlo brzo), stepen potrebne kompenzacije znaš napamet i često pogađaš preciznije nego što je to radio Oly bez Tvoje pomoći. ;)

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko upotrebe Blica 580EX II
« Odgovor #21 poslato: Jun 14, 2012, 02:05:41 pre podne »
pre dva dana nabavio sam prvi blic  YONGNUO 565. Koristim uz aparat nikon d3100.
Prvi put koristim blic kao sto od pre 9 meseci prvi put koristim ovaj tip aparata.
Ako mogu neka pojašnjenja.
1. Aparat inače i bez blica u 99% slučajeva koristim u modu ''M''. Blic sam ova dva dana postavio u mod ''TTL''. Pošto preporučuje da se snaga blica ne postavlja da bude stalno na opciji ''1/1'', da li ovo važi i za mod ''TTL'' ili samo za mod blica ''manuelno''. Koliko sam razumeo (a ko zna da li sam razumeo) kada je blic u ''TTL'' onda u zavisnosti od parametara na aparatu daje snop. Da li se ovo odnosi samo na momenat i trajanje snopa ili i na snagu snopa.
2. Blic nema funkciju dosvetljavanja (kao na primer Metz koji u prospektu navodi ovu funkciju). Mogu li ovim blicem danju kada na primer u nekoj senci snimam cvet da vršim dosvetljavanje. I da li tada regulišem postavljanjem jačine snopa na samom blicu ili će opet automatski aparat sa blicem da reguliše potreban momenat i dužinu snopa.
3. Blic omogućava  ADVANCED podešavanja. Kod canona sve to radi i može se čak postavka raditi iz menija samog tela. Kod nikona to nije slučaj ili ja ne umem? od ovih naprednih podešavanja kod mene samo nekih 8 stavki se pojavljuju i mogu ih postaviti. jedna se pojavljuje ali ne mogu ništa postavljati dok se ostalih 7-8 uopšte ne pojavljuju. I da li ove postavke važe za sve modove blica ili samo za ''manual'' mod?