Autor Tema: Objektiv za modnu fotografiju, street style  (Pročitano 18737 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #20 poslato: Mart 04, 2012, 12:38:31 pre podne »
To je odgovor pravi :) Planirao sam da ostavim plastik fantastik 50  1.8 a da
uzmem 85 1.8 plus.... A ako bi uzeo 50 1.4 onda mi plastik ne treba.... :)   

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #21 poslato: Mart 04, 2012, 12:43:46 pre podne »
Pazi, ja svakako podržavam zamenu 50-ice 1.8 za 1.4. I tu je razlika očigledna. Zapravo, ja sam ljubitelj prajmova. Meni su 50-ica i 85-ica komplementarni objektivi. Jedan drugog ne isključuju, ni slučajno! ;)

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #22 poslato: Mart 04, 2012, 12:54:16 pre podne »
Uhhh ima na kraju sve da ih uzmem :P  plus jos nekkoliko :)  Al nek ide zivot hahaahahahah

Van mreže Sara_ucker

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #23 poslato: Mart 04, 2012, 08:29:56 pre podne »
Saro, nije to baš mudra odluka.

Nemoj se uvrediti ovim što ću napisati... kažem ovo jer svi na kraju pomisle da nešto mračim i kvarim im volju.

50-ica 1.2L je jako zahtevan objektiv, kako za korisnika i njegovo znanje, tako i za aparat. 550D jednostavno nije aparat sa kojim se sa sigurnošću može tvrditi da će sve teći glatko. 50-icu 1.2L krasi neverovatna svetlosna moć, koja iziskuje i aparat sa prilično ozbiljnim AF-om, a posebno je poželjno da aparat poseduje mogućnost mikro-kalibracije.

Zašto? Zato što svetlosno (pre)jaki objektivi (najčešće sa blendom f/1.2) često pate od pojave koja se naziva "focus-shift". Focus-shift nije mašenje fokusa u klasničnom smislu, već jedna vrlo gadna stvar koja korisnike tera da čupaju kosu, pogotovo ako nemaju kraj sebe nekoga da ih poduči prevazilaženju.

O čemu se radi? Radi se o pojavi koja čini da objektiv gađa odlično fokus na f/1.2, dok privrtanjem blende fokusno polje počinje da beži, najčešće u BF (back-fokus) područje. Zašto se ovo dešava? Stvar je relativno prosta. Kada fokusira, aparat UVEK fokusira na najvećem otvoru blende, nezavisno od izabranog setovanja od strane korisnika.

Pošto je tako, kada korisnik puca na f/1.2, fokus će biti tu gde i treba da bude. Kada privrne blendu na f/2.8 na primer, fokus će se pomeriti dalje od subjekta, a razlog je jednostavan - pošto se fokusna ravan razlikuje od blende do blende, fokusiranje izvršeno po standardu (na najvećoj blendi, f/1.2) neće biti validno na f/2.8. Kako se blenda privrće taj promašaj se naglašava, a kada dotera do nivoa da DOF svojom dubinom prevazilazi razliku u fokusnim ravnima, efekat focus-shifta će biti anuliran.

Takav objektiv se ne može korigovati u servisu, jer je postotak "bacanja" konstantan samo za određenu žižnu daljinu. Eventualno se može rešiti odgovarajućom korekcijom u micro-AF kalibraciji ili fokusiranjem dok je blenda već privrnuta (držanjem DOF-preview tastera).

Samo da se razumemo, ovo nije specijalitet tog konkretnog modela, već je vrlo česta pojava na f/1.2 i jačim staklima.

U najkraćem, to nije objektiv za one koji moraju da pitaju da li im treba. No offense, zaista nemam nameru da vređam i bilo šta slično tome. Ako si stvarno odlučila, bez obzira na sve - samo napred, nek' je na zdravlje. :)

No, ne bih voleo da se razočaraš i na kraju ispadne da si pukla pare ni za šta.

Pozdrav


Mozes li, molim te, da mi skratis muke i kazes kupi TO i TO i bez ALI, i da onda to bude to, da ne mucim vise muku, ali da bude do 1200-1400evra (manje moze slobodno xD ) ? Poslusacu te u svakom slucaju, vidim da se razumes, ja ne, zato slusam vas koji znate o cemu pricate sto se tice ovoga, a ni ja nemam pare za bacanje da kupim nesto s cim necu znati sta da radim. A jos sam samofinansirajuca i toliko sam skupljala pare, tako da tek. :)) Jer, meni ono sto treba jeste bas ovako nesto http://5inchandup.blogspot.com/ (link bloga iz 1. poruke), bilo koji objektiv koji ce mi dati tako nesto, a da nije gore pomenuti, a da cu znati/moci da se snadjem s njim, molim te, reci i bicu ti zahvalna? :D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #24 poslato: Mart 04, 2012, 08:53:59 pre podne »
Canon 17 55mm f2.8 i Canon 85mm 1.8.
Mislim da je to brutalna kombinacija.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #25 poslato: Mart 04, 2012, 11:36:32 pre podne »
Ja bih taj 550d i 18-55is prodao za 500e i dodao bih tih 1400e, to je 1900e, a za te pare mozes da uzmes polovan canon 7d, koji ima mnogo bolji i brzi fokus od 550d, ima isto kvalitet fotki, posto je isti senzor...njega mozes da uzmes za 900-1000e i ostaje ti 900-1000e za objektiv(e)...polovna 85ica je oko 300e, a polovan canon 17-55is je oko 700e, tako da se taman uklapa, e sad...ako neces da uzimas nista polovno, onda sve ovo otpada :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #26 poslato: Mart 04, 2012, 01:36:37 posle podne »
@Sara_ucker
Baš, baš ovakve fotke možeš da dobiješ samo ako imaš 50-icu 1.2L i ako si taj fotograf sa bloga. :D

Vidim da je na fotografijama forsirana upotreba f/1.2 blende, pa je najpribližniji objektiv čime se može dobiti vrlo sličan rezultat - Canon EF 50mm f/1.4 USM. Tako da, ako Te samo taj look zadovoljava, onda je ovo way-to-go.

Znam, rekla si "bez ALI", ali (:D) nemoguće je drugačije. Pre svega jer ne postoji mogućnost da budeš u potpuno identičnim situacijama, pozicijama i uslovima koji su vladali na linkovanim fotografijama.

Zato je apsolutno neophodno da staneš na loptu i sasvim POLAKO razmisliš. Ono što je u celoj ovoj priči najbitnije je vladanje opremom. Ako umeš da je iskoristiš, onda ćeš njome moći da dobiješ rezultate približne onima sa linka. Ako ne umeš, ni najskuplji objektivi neće biti od pomoći.

Triput meri, jednom seci!

Ne žuri, budi strpljiva i pametno potroši novac. Kao što već i sama shvataš, decidan odgovor ne postoji, jer je svako od nas individualan. Neki bez 17-55/24-70  ne mogu da zamisle ovu oblast fotografije, a nekima zumovi ne znače ništa.

Uzgred, jednu stvar sam potpuno prevideo, pa je red da pomenem sada - mislim da Ti Canon EF 50mm f/1.2L USM svakako ispada iz kombinacije, budući da je njegova cena nekih  ~1550€. Zato je i bitno da se okreneš alternativi. A kada uzmeš bilo šta od predloženog, već ćeš videti da li Te i koliko zadovoljava, pa ćeš u odnosu na to da razmisliš kako dalje. Možda je zato najbolje da sada uzmeš samo Canon EF 50mm f/1.4 USM, probaš kako Ti deluje, pa spram toga kreneš dalje. Ako Ti se ne svidi, lako možeš da ga prodaš za skoro iste pare. Sve drugo je čisto bacanje para.

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #27 poslato: Mart 04, 2012, 02:21:59 posle podne »
U principu slike sa tog bloga da se neko ne uvredi nisu nista specijalno.Niti je neki tehnicki kvalitet poseban niti ostrina niti bilo sta sto bi mene nateralo da dam 1500 evra.Forsirana blenda 1.2 i pola pregorelih slika.E sad ti kazes da ti se to dopada i ja cenim tvoj ukus jer se o ukusima ne raspravlja.Iskreno mislim da ti ne bi osetila nikakvu razliku sa 5 puta jeftinijim 50 1.4.  Za te pare mozes da se opremis sa par super objektiva.

Kad pomislim da mozes da uzmes  - 17-55 2.8 
                                                   - 50  1.4
                                                   - 85  1.8
za cenu tog jednog najezim se :)
A opet sam ja ja

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #28 poslato: Mart 04, 2012, 02:44:38 posle podne »
Kako se sve vrti oko žižne daljine od 50mm moj predlog je da se isprsiš sa 110-115e i kupiš 50 1.8II  :) U principu ne može da se poredi sa predloženim staklima,ali ima odličnu oštrinu i pruža mnogo zadovoljstva za sitne novce.Ako ustanoviš da ti je 50mm isuviše usko ili široko i da ti ne odgovara u bilo kojoj varijanti za fotkanje za blog,lako ćeš ga prodati za 80-90e i kupiti neko ultra opako staklo.A u slučaju da ti odgovara imaćeš lepu svotu novca za još dosta opreme.
Ako sam dobro razumeo i ako su u pitanju one cipele ovaj objektiv(a i mnogi drugi) u kombinaciji sa 550d to može sa malo znanja veoma lako da odradi.
« Poslednja izmena: Mart 04, 2012, 03:03:44 posle podne od strane neo »

Van mreže Desha

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 3255
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #29 poslato: Mart 04, 2012, 02:56:15 posle podne »

   @Sara_ucker, tvoj problem nije odabir objektiva nego pogresan stav prema fotografiji. Ja razumem da zelis da ti fotke izgledaju kao na tom blogu, ali nikad one nece bukvalno izgledati tako, a i da mogu besmisleno je trositi vreme, trud i novac za puko kopiranje. Mislim da je dovoljno da podrzis samo taj stil, a to ces uspeti i sa drugacijom opremom, kroz rad i jos ces doneti neki svoj pecat svemu tome. Slepo kopiranje je u napred losa opcija, osudjena na zaborav. Nije ni dobro kad neko hoce da na silu, bez znanja i iskustva bude originalan, sto znaci da je dobitna kombinacija u balansu i pravoj meri onog cemu tezimo i onoga sta mozemo. Odlicno je sto ti se to svidja u smislu inspiracije ali kreni u tajne zanata iz svog ugla. Od sebe ne mozemo da pobegnemo, ali mozemo da se pravilno oblikujemo i usavrsimo, sto je valjda i cilj, a ne losa kopija neceg sto i ne razumemo, samo nam se svidja.
   Moj predlog je da poslusas StORMa, uzmes Canon EF 50mm f/1.4 USM... usavrsavas se u pravcu tvoje inspiracije i da vidimo kako napredujes. Ubedjen sam da ce fotke biti mnogo kvalitetnije nego da trosis energiju na puko kopiranje.
   Izvini ako sam te necim uvredio, nije mi bila namera ali alergican sam na nepotrebno kopiranje, kad znam da je svako od nas neponovljivo bice. Ipak je fotografija grana umetnosti, a ne proizvodnja koje cega, zar ne  ;)

Pozz :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #30 poslato: Mart 04, 2012, 03:00:05 posle podne »
E ovo ti je najbolji savet sto ti je neo dao. Uzmi 50 1.8 cisto da vidis kako ce ti se svideti.To je samo delic cene onoga sto si spremna da das a ne velika razlika u konacno dobijenom rezultatu...Ako ti se ne svidi ni malo onda ti se sigurno nece svideti ni skuplji objektiv tog tipa. Ako ti se svidi opticki a oces precizniji fokus i kvalitetniju izradu ,onda idi na skuplji objektiv.Ovo je varijanta gde ne gubis ni dinar na isprobavanju...Ja da sam u tvojoj situaciji ovo bi uradio bez razmisljanja..Nemoj da te svrbe pare :) strpi se :)
Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #31 poslato: Mart 04, 2012, 03:10:32 posle podne »
17-55 2.8  
 50  1.4
 85  1.8

Glasam za ovu kombinaciju, i mislim da ce na tom telu to biti vise nego dobro.

Drugo, mozda sam ispustio ... ali mi se cini da ovde niko nije spomenuo Photoshop koji je ovde prilicno doprineo koloritu. (mislim na fotografije sa linka)
Sve u svemu, gornja kombinacija ovakve fotografije pravi bez problema.

PS
Ne bih se ja usudio da sa 50 1.8 odem na modnu reviju. Sa 50mm 1.4 vec da.
« Poslednja izmena: Mart 04, 2012, 03:19:18 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #32 poslato: Mart 04, 2012, 03:31:42 posle podne »
Podržavam Zorana. 50-ica 1.8 je odlično staklo u odnosu na uložen novac. Ali zaista nije ni za šta ozbiljnije, osim za kontrolisane uslove. Toga na modnim revijama nema. Tu se mora imati bolje staklo.

Pozdrav

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #33 poslato: Mart 04, 2012, 03:36:07 posle podne »
Oprostite drugu @neu,slabo posećuje modne revije  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #34 poslato: Mart 04, 2012, 03:44:38 posle podne »
A sara nam nije pojasnila da li ona slika zvanicno modne revije ili joj se samo svidja taj stil modni koji je na onim slikama i slika za svoju dusu.To je vrlo bitno da se naglasi...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #35 poslato: Mart 04, 2012, 03:48:52 posle podne »
Da, dobro pitanje! :)

Ja se nadam da se Sara nije smorila od ovog "okolišanja". Zaista je nemoguće drugačije izneti preporuke. Meni je nekad teško da i najboljim prijateljima dam neki savet oko objektiva, jer uopšte ne mora da znači da će njima neki objektiv da legne kao što je meni.

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #36 poslato: Mart 04, 2012, 04:02:31 posle podne »
Zato ja kad trazim savet pitam nekoga kome verujem i ko ima vise iskustva od mene,a Storm kao sto se secas kad sam od tebe trazio savet,ja sam trazio tvoje subjektivno misljenje.Meni to znaci mnogo vise nego kad se prica uopsteno i kad se stvari globalizuju da se ne povredi neko drugog misljenja i da se ne ispadne neki fanboy odredjene marke.Kada se gledaju zvanicni testovi uglavnom nema tog subjektivnog misljenja bas iz tih razloga.Sve se svede na neke testove klasicne i kad covek gleda test 5 razlicitih aparata totalno, na kraju ne zna razliku...

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #37 poslato: Mart 04, 2012, 04:43:23 posle podne »
Izvinjavam se,ali meni fotografije sa obućom izgledaju kao da su rađene u vrlo kontrolisanim uslovima  ;)

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #38 poslato: Mart 04, 2012, 04:50:26 posle podne »
Ma ono cu ja da uslikam sa mobilnim :P hahahahhh

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #39 poslato: Mart 04, 2012, 05:20:04 posle podne »
I to sa krova zgrade :P Nego ja sam se bazirao samo na prve četri fotografije linka tj na cipele.One fotografije ispod nisam ni gledao,a za njih je pored opreme potrebno dosta prakse.