Autor Tema: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?  (Pročitano 10204 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« poslato: Februar 18, 2012, 02:24:05 posle podne »
Pozdrav svima,

Imam dileme oko izbora dslr aparata. Nekako sam prevagnuo na stranu Nikona, valjda zbog toga sto znam vise ljudi koji ga koriste... Nisam ranije koristio dslr ali bih hteo sad da ga nabavim jer volim da fotografisem a drugi kazu da imam i smisla za te stvari (na osnovu mojih fotografija napravljenih pomocu canona point and shoot). Nekako se dvoumim izmedju D5100 i D90...mada ni D3100 nije ispao skroz iz kombinacije. Ne nameravam da se bavim profesionalno ovim vec cisto onako za svoju dusu. Volim da fotografiem pejzaze ali isto tako bih voleo da fotografisem zivotinje, ptice, biljke a da mi pozadina bude zamucena. Naravno tu je i neko standardno fotografisanje na putovanju, sa prijateljima i onako za svaki dan sto bi se reklo.

Video sam da D90 ima motor za AF sa starijim objektivima ali tu dolazimo do sledece dileme: da li uzeti samo telo ili sa kit objektivom za pocetak? Od dodatnih objektiva koje bih naknadno uzeo vidim da se preporucuju 35mm i 50mm f1.8 i da sa njima mogu lepo izdvojiti objekta fotografisanja i dobiti zamucenu pozadinu. Koji bi od njih bio bolje resenje i zasto? Takodje, u planu bi bio i neku zoom objektiv pa se i tu razmisljam jer vidim razliku u ceni ali ne znam razliku u kvalitetu i ostrini i da li ce mi to znaciti puno ili ne, npr 70-300 f4.5 vr ili 55-200/55-300 f4.5. Posto bih voleo da zumiram dosta ne znam koliko bi mi pomogao neki telekonvertor i koji 1.4/1.7/2.0, tj koliko bi mi poboljsao zoom a mozda oduzeo na ostrini ili necem drugom.
Znacilo bi mi kada bih znao sa koje udaljenosti mogu da imam predmet fotografisanja u krupnom planu a da je pozadina zamucena za ovim objektivima, da li je to 30 metara, manje ili vise.
Da li ipak zbog pejzaza uzeti kit objektiv 18-55 ili 18-105(u slucaju d90)? I koji bi mi polarizacioni filter preporucili?

Hvala vam svima unapred na pomoci!
Milan
« Poslednja izmena: Februar 18, 2012, 04:20:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #1 poslato: Februar 18, 2012, 04:40:15 posle podne »
Teško je reći šta je najbolji izbor, jer svaki od njih može biti najbolji spram potreba nekog pojedinca.

Ti si u uvodu izneo neke svoje potrebe, ali to opet nije garant da će neko dati sasvim adekvatan predlog. Najnapredniji je definitivno D90. Bolje je izrađen, ima znatno bolje komande (mada po menima prednjači upravo najjeftiniji D3100), ima solidan senzor, ima taj "šrafciger" kojim obezbeđuje mnogo širu kompatibilnost sa starijim Nikkor objektivima... sve u svemu, jedno dobro, univerzalno telo, kojim se može dosta toga.

D5100 na svojoj strani ima senzor nasleđen iz D7000, i obrtni ekran koji nekome može dobro poslužiti. D3100 ima neke komande koje su bolje pozicionirane nego na prethodna dva (režim okidanja npr) i takođe ima solidan senzor. Što se tiče "zamućene pozadine", to je posledica velikog senzora, a on je u tom smislu isti na sva tri aparata, tako da tu razlike nema. Različit im je kvalitet ISO raspona (D5100 je tu u prednosti nad ostala dva), kao i rezolucija (gde opet prednjači D5100). Ako ćemo po kvalitetu na 100% uvećanju, i tu je D5100 u prednosti.

Međutim, ovo gore ne znači da trebaš da uzmeš D5100. Ipak to na kraju zavisi samo od Tebe. Ja lično bih uzeo D90 sa 18-105VR. Za početak će biti sasvim dobra kombinacija dok se ne uhodaš, a kad polako pohvataš konce i shvatiš šta Te koči, lako ćeš da kreneš dalje. U svakom slučaju, i bez razmišljanja možeš da uzmeš 35-icu 1.8 (AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G). Posle njega možeš da razmišljaš o jeftinoj 50-ici 1.8D (AF Nikkor 50mm f/1.8D) ili najnovijoj, a nešto skupljoj G reviziji (AF-S 50mm f/1.8G).

Od tele objektiva, ako želiš što više za što manje para, možeš da razmisliš o relativno novom krop tele-zumu AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6G VR, koji je dosta lakši i manjih gabarita od 70-300 VR objektiva, koji radi i na FF aparatima. Za šta god se odlučiš, mislim da nema potrebe da o tome razmišljaš sada. Za početak se naoružaj sa jednim od ova tri tela i jednim ili dva objektiva, tako da možeš da počneš da se zabavljaš. Neka to bude ili kombinacija 18-55VR + 55-300VR ili (ako Te smara često menjanje objektiva) 18-105VR kao jedno univerzalno staklo.

Pozdrav

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #2 poslato: Februar 19, 2012, 11:27:24 pre podne »
Storm48 hvala na odgovoru!

Doduse imao bih jos nesto da pitam. Koja je najznacajnija razlika izmedju dole pomenutih 35 mm 1.8 D i G? Ako bih uzeo D90 to znaci da bih mogao uzeti jeftinije objektive bez motora tipa AF a u slucaju da uzmem D5100 tada bih bio primoran da idem na skuplju varijantu AF-S. Takodje, primecujem da je vecina objektiva sa motorom pa mi motor iz D90 ne znaci puno ili se varam? Mozda neka starija nova/polovna stakla bez motora ili slicno?

Video sam na internetu da je opticki zoom kod kompaktnih digitalaca ekvivalentno rasponu od 35-140mm. Ja bas i nisam zadovoljan tim zoomom pa se pitam da li bi sa kit objektivom (D90) 18-105 i krop faktorom od 1.5 znacilo da imam ukupno 157.5 mm sto i nije mnogo vise od 140 na Point & shoot, tj da li bih imao priblizno isto uvelicavanje ili ne? Cisto poredjenja radi da znam sta me ceka.

Drugo, sta mislite o dodavanju telekonvertera na objektiv 55-300 koji ste mi predlozili? Da li bi sem boljeg zuma dobio jos nesto ili izgubio od ostrine i sl.? I ako moze neko da mi kaze sa koje razdaljine bih mogao da napravim fotografiju kao sto je u prilogu (pticica) sa objektivom 55-300 mm f4.5 i eventualno nekim TC??

Treca stvar, pronasao sam u kuci objektiv Pentacon auto 2.8/29 od nekog starog aparata. Da li o vredi ista i jel moze da se namontira na Nikon uz pomoc nekog adaptera? ...Ili da ga poklonim muzeju?

Nadam se da ne zamerate ne brojnim pitanjima, prosto nisam koristio dslr ranije.

Hvala unapred na pomoci!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #3 poslato: Februar 19, 2012, 09:24:32 posle podne »
Koja je najznacajnija razlika izmedju dole pomenutih 35 mm 1.8 D i G?
Mislio si verovatno na 50mm D i G, pošto 35-ica 1.8D ne postoji. Ako izuzmemo optička unapređenja, glavne razlike su u nepostojanju mehaničkog prstena blende na novim G objektivima (sada se to reguliše isključivo elektronski), razlika je i u tome što se G objektivi obavezno proizvode u verziji sa sopstvenim motorom, pa im nije potreban "šrafciger" (interni motor u telu) da bi imali autofokus.

Citat
Ako bih uzeo D90 to znaci da bih mogao uzeti jeftinije objektive bez motora tipa AF a u slucaju da uzmem D5100 tada bih bio primoran da idem na skuplju varijantu AF-S. Takodje, primecujem da je vecina objektiva sa motorom pa mi motor iz D90 ne znaci puno ili se varam? Mozda neka starija nova/polovna stakla bez motora ili slicno?
Nikon i dalje ima ogroman broj objektiva koji ne poseduju sopstveni motor, tako da to ipak nije zanemarljiva stavka. Međutim, poslednjih godina je izbačeno baš dosta objektiva u G izvedbi, pa prostora za kalkulisanje baš i nema, pogotovo ako ne razmišljaš u pravcu nabavke pretežno polovnih modela.

Do skoro je bilo kritično kupiti 50-icu 1.8D, 60-icu makro, 85-icu 1.8 i slične, a nedavno su svi dobili svoje AF-S zamene (doduše skuplje). Isto tako, i 3rd party proizvođači, poput Tokine, su počeli da rade na unapređenim verzijama objektiva za Nikon, pa tako i njihova AT-X 11-16mm f/2.8 Pro DX u najnovijoj verziji (nedavno predstavljenoj) poseduje i sopstveni motor.

Citat
Video sam na internetu da je opticki zoom kod kompaktnih digitalaca ekvivalentno rasponu od 35-140mm. Ja bas i nisam zadovoljan tim zoomom pa se pitam da li bi sa kit objektivom (D90) 18-105 i krop faktorom od 1.5 znacilo da imam ukupno 157.5 mm sto i nije mnogo vise od 140 na Point & shoot, tj da li bih imao priblizno isto uvelicavanje ili ne? Cisto poredjenja radi da znam sta me ceka.
Prvo, svaki kompakt je različit, pa je različit i objektiv. Postoje i bolji kompakti čiji objektivi počinju od 24mm ekvivalentnih, što je mnogo upotrebljivije od 35mm. Što se tiče raspona zuma, mislim da je to u slučaju DSLR-ova, kojima se objektivi menjaju, potpuno irelevantna stvar. Kad god Ti se učini da Te nešto ne zadovoljava, možeš da promeniš staklo i to je ujedno i poenta kupovine DSLR-a, jer je to SISTEM, a ne fotoaparat u svojoj bazičnoj definiciji.

Citat
Drugo, sta mislite o dodavanju telekonvertera na objektiv 55-300 koji ste mi predlozili? Da li bi sem boljeg zuma dobio jos nesto ili izgubio od ostrine i sl.? I ako moze neko da mi kaze sa koje razdaljine bih mogao da napravim fotografiju kao sto je u prilogu (pticica) sa objektivom 55-300 mm f4.5 i eventualno nekim TC??
Ne mislim ništa, jer ta varijanta nije moguća, na žalost. :(
Naime, telekonverteri su, zbog svoje konstrukcije, upotrebljivi samo na dosta skupljim objektivima, a razlog je vrlo prost: optički elementi koji se nalaze u konverteru, istureni su tako da se sudaraju sa zadnjim elementima kompaktnijih objektiva, u koje spadaju i svi consumer zumovi. Znači, ta varijanta otpada. I još nešto - primeti da većina zumova, kod kojih nije naglašeno drugačije, NEMA fiksnu, nego kliznu blendu. Što će reći, pomenuti 55-300 VR se označava kao f/4.5-5.6G VR. Blenda mu je f/4.5 na 55mm, ali je na 300mm manja i iznosi 5.6. To je uobičajeno, ali treba obeležavati kako jeste, da ne bi bilo zabune.

Citat
Treca stvar, pronasao sam u kuci objektiv Pentacon auto 2.8/29 od nekog starog aparata. Da li o vredi ista i jel moze da se namontira na Nikon uz pomoc nekog adaptera? ...Ili da ga poklonim muzeju?
Slaba vajda od toga - ja sam vrlo skeptičan po pitanju upotrebljivosti tih matorih stakala, jer zasad nisam video ništa stvarno upotrebljivo, što nema svoju kulturnu, današnju verziju. A osim toga, na Nikonu to ne može da radi bez posebnog optičkog adaptera, koji dodatno degradira optičke performanse i kvari inicijalnu žižnu daljinu i otvor blende. Da bi se to predupredilo, može se koristiti običan adapter bez optičkog elementa, ali je zbog nepovoljne registracione distance takav objektiv nemoguće koristiti na fokusu na beskonačno, tako da bi bio upotrebljiv samo za fotografisanje predmeta na bliskoj udaljenosti. Druga varijanta je da se odlučiš za Canon. ;)

Pozdrav

P.S. Nema potrebe da mi persiraš. ;)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #4 poslato: Februar 19, 2012, 09:48:31 posle podne »
I zbog Milana, i zbog novijih članova, da podsetim na jednu ne mnogo stariju temu:
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/objektivi/oznake-na-objektivima-i-njihovo-znacenje/

Pozdrav!

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #5 poslato: Februar 20, 2012, 04:55:45 posle podne »
Jos jednom hvala na informacijam i rasvetljivanju nekih stvari!

To sad znaci da skoro pa da mogu da zaboravim na neki dobar zoom objektiv (vise od 300mm), ili neki sa fiksnom ziznom daljinom koji bi mogao da se kombinuje sa telekonvertorom. Mozda jednog dana :) $$$
Ostaje mi da se zadovoljim nekim 55-300 sto se tice zuma, da predjem na slikanje pejzaza, svakodnevnog zivota i eventualno makro...

I dalje razmisljam da li D3100, D5100 ili D90 hmmm mozda bi i ovaj najjeftiniji zadovoljio moje potrebe, tj mozda bi bio zadovoljan kvalitetom fotografija sa vec nekim pominjanim objektivima..
Iskreno tema je naceta kao izbor izmedju ova tri Nikona...mada sam primetio da neko vise staje na stranu Canona?
Znam za vise ljudi koji koriste Nikon i jednu koja koristi Canon (Jaroslav Pap), govorim o svojim poznanicima naravno.

Vec sam cuo misljenje Storma48 koji glasa za D90 i zahvaljujem se na preporuci, ali i dalje nisam konacno odlucio koji, ipak je cena uticajan faktor...
Mozda kad bih uporedio istu scenu slikanu sa jednim ili drugim pa da uocim razliku, jel moze takva neka komparacija da se nadje na netu?

Nadam se da cu posle lupanja glave oko izbora moci da se pohvalim i nekom lepom fotografijom... :)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2012, 10:23:06 posle podne »
Uzmi d3100. Mislim da se neces pokajati. Nisam ga koristio, ali imam d3000 sa kojim sam prilicno zadovoljan, a d3100 je ipak veliki napredak u odnosu na njega, znaci da bih sa njim bio jos zadovoljniji (jelde... koja logika :D ). Koristio sam i d7000, kojem je d3100 slican bar po nekim karakteristikama.
Uglavnom, da sumiram, ja bih se opredijelio za d3100.
Citao sam dosta review-a od d3100 i d5100 i meni licno d5100 ne nudi dovoljno prednosti da se opredijelim za njega, u odnosu na d3100. D90 nisam ni zagledao, jer ipak prevazilazi moje trenutne finansije.

Mislim da neces pogrijesiti sa D3100.

Toliko od mene, ako sam uopste rekao ista korisno... :D


Samo da jos napomenem, da imam kit objektiv 18-55, i da sam zadovoljan sa njim, mada mi cesto zafali jos malo zuma, pa planiram uzeti 55-200 ili cak 55-300. Mada ni 18-105 nije los, jer je ipak dosta univerzalniji od mog 18-55. Ako imas jos "malo" viska para, pogledaj 18-200 (nije jeftin... mislim da je oko 700e) koji pruza stvarno puno!

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #7 poslato: Februar 22, 2012, 10:32:23 pre podne »
Pozdrav blackbeast i hvala na poruci.

Iskreno d3100 uopste nije ispao iz konkurencije, jos se razmisljam, naravno zbog finansija. S obzirom da u poslednje vreme imam malo slobodnog vremena zbog brojnih obaveza ne znam koliko bi mi znacilo da ulozim pare pa da retko koristim aparat. A od optike razmisljam o vise stvari jedan kit objektiv, 18-55 ili 18-105 i posle toga npr 55-300 i jedan fiksni 35mm ili 50mm...
Muku mucim i dalje oko izbora, mada je storm vec rekao svoje misljenje i glasa za d90. ti za d3000...
uf...

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #8 poslato: Februar 22, 2012, 01:15:11 posle podne »
Drugar je pre par dana imao identicnu dilemu (d31, d51, d90). Na kraju je uzeo d3100 sa 18-55 i 55-200mm.

Trebao mu je aparat sto blizi nacinu rada P&S sistema, posto izmedju ostalog on nije jedina osoba koja ce ga koristiti. Ne interesuje ga da tegli tezak i glomazan aparat + objektiv. Fotografija ga interesuje, ali ne toliko da bi sada davao velike pare u nju, posto ih nikada nece povratiti.
Moj predlog mu je bio 18-105 + 50mm, ali je uzeo gore pomenutu kombinaciju, posto zeli veci zoom, a 50-icu ce mozda nekom prilikom dokupiti.

Uvek mozes uzeti D3100 i kasnije preci na nesto bolje ako bude potrebe za time/bude para, ali ako uzmes D90 (npr) koji neces ni koristi, to su, po meni, bacene pare.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #9 poslato: Februar 22, 2012, 03:22:13 posle podne »
Ja sam baš uzela ovu kombinaciju d3100 sa 18-55 i 55-200mm i jako sam zadovoljna,za moje amaterske potrebe je sasvim dovoljno.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #10 poslato: Februar 22, 2012, 04:02:05 posle podne »
Muku mucim i dalje oko izbora, mada je storm vec rekao svoje misljenje i glasa za d90. ti za d3000...
uf...

D3000 ima CCD senzor, sto  je prvi i najozbiljniji argument da zaobidjes taj aparat.
Ukratko ne bih isao ispod d3100, sto su ti vec i rekli.

Sto se tice objektiva, to polako gradis ... dSLR je ipak vise sistem.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #11 poslato: Februar 23, 2012, 04:08:27 posle podne »
Hval jos jednom svima na sugestijama i iskustvima...

Sve vise razmisljam o jeftinijoj varijanti tj d3100 umesto d90, gledam u kakvoj sam guzvi i kako ne stizem ni sa prijateljima da se vidjam a ne da fotkam okolo mada to jako volim, a kad mi se i nadje neko vreme za te aktivnosti onda ce valjda i d3100 zadovoljiti moje potrebe. Mozda bih ga uzeo sa objektivom 18-105, a dalje bih razmisljao o 35 ili 50mm f2.8 i u nekoj sledecoj turi 55-300/70-300... Mislim da je najbolje oko izbora 35 / 50mm da isprobam oba u radnji i vidim koji mi je bolji.

Eto malog napretka, d90 polako ispada iz kombinacije (najvise zbog cene) a d3100 sve vise dolazi u prvi plan, ispred d5100....malo po malo pa cu i ja uci u dslr svet a onda se nadam da cu vam prezentovati i koji dobru fotku

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #12 poslato: Februar 23, 2012, 04:23:13 posle podne »
samo da se ispravim, mislio sam na f1.8 u prethodnoj poruci kod 35mm/50mm

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #13 poslato: Februar 24, 2012, 10:48:32 pre podne »
35mm je skuplji, ali vise odgovara crop telima, jer je on onda 52mm, dok je 50mm zapravo 75mm, a ujedno je i jeftiniji.
Iskreno sam zaljubljen u 35icu od kako sam je uzeo, a imao sam 50icu pre toga sa kojom mi je ponekad falilo prostora (nisam mogao dovoljno da se udaljim).
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #14 poslato: April 07, 2012, 10:48:20 pre podne »
samo da kazem da sam uzeo d3100 sa kit objektivom 18-55 i da sam dokupio 35-icu, to je za sada, neki sledeci korak u buducnosti ce biti 55-200 ili 55-300, kad bude lepih fotki postavicu koju da vidite
poz svima

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #15 poslato: April 09, 2012, 05:11:22 posle podne »
Cestitam! Da te sa srecom sluze i aparat i objektivi!
Kupi obavezno UV filter, isti je navoj za oba objektiva, da ih zastitis ;)
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže milan ns

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Izbor Nikon D90 ili D5100... D3100?
« Odgovor #16 poslato: April 09, 2012, 06:25:55 posle podne »
hvala vocko na lepim zeljama!
planirao sam da uzmem neki, imas li predlog? solidno a da nije skupo :)