Autor Tema: Makro fotografije (2012)  (Pročitano 100542 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #280 poslato: Septembar 13, 2012, 01:54:08 posle podne »
E,da - krop!  ;D


Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #281 poslato: Septembar 13, 2012, 02:05:47 posle podne »
Jako lepo i končano me glava ne boli  ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #282 poslato: Septembar 13, 2012, 02:11:30 posle podne »
'Fala kolegenice!  :)

Imam jos fine klasike, ali nemam vremena za obradu, a one 3D se lako rade, a fantasticno izgledaju samo sto nisu vidljive svakome  :(

Van mreže Kidza

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #283 poslato: Septembar 13, 2012, 04:06:42 posle podne »
Odlicne Djavole! Sve mi se dopada, kompozicija, svetlo a pogotovo modeli koji obicno samo prozzzzuje pa ko video-video! ;)

PS. Ovo su fotografije, kada mi izmame osmeh a ne da se bečim na njih :o

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #284 poslato: Septembar 13, 2012, 07:12:57 posle podne »
deVil dobro dosao nazad u dvodimenzionalni svet! Kalsika, iznad svega! Inace, kao i obicno, sjajna fotografija!

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #285 poslato: Septembar 14, 2012, 01:47:57 posle podne »
Leepo ... samo kako bi ova fotkica izgledala u 3D ::) ;) :D :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #286 poslato: Septembar 14, 2012, 02:16:16 posle podne »
@desha, ne izazivaj!  >:D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #287 poslato: Septembar 14, 2012, 02:18:19 posle podne »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #288 poslato: Septembar 15, 2012, 07:43:05 posle podne »
Evo istih modela sa drugacijom pozadinom  :)

Majica mog pratioca





Svetlija pozadina


Po meni je najbolja ova poslednja iz serije sa svetlo zelenom pozadinom, ali na ove obe smeta grancica iz pozadine  :(

Van mreže Kidza

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #289 poslato: Septembar 15, 2012, 10:15:10 posle podne »
Koliko se manja "doživljaj" fotografije kad se promeni pozadina! I meni poslednja naj leži sto se tiče kolorita, jel može nesto da se sredi u postprodukciji po pitanju ove grančice? Zaista neponovljiva situacija sa ova dva modela, prosto da ti covek pozavidi! ;)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #290 poslato: Septembar 15, 2012, 10:36:13 posle podne »
Kidza jesi li mislio da se ukloni grancica, ili?
Bilo mi je dosadno pa sam je makeo  ::)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #291 poslato: Septembar 15, 2012, 11:28:31 posle podne »
Ma moze da se maknegrancica. To sam uradio sa i sa prvom koju sam postavio, ali je mnogo komplikovano kada je grancica bas iza ose kao na poslednjoj mada nije nemoguce. Mozda je nekad sredim kada se budem ubijao od dosade  :)

Van mreže Kidza

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #292 poslato: Septembar 15, 2012, 11:49:15 posle podne »
Da Igortehno, na tako neki rad sam mislio, samo na toj je to bio laksi zahvat nego na ovoj poslednjoj, gde je grancica bas iza ose. Ma cudilo bi me da to DeVil nije odmah primetio ;) Mozda Djavole zimus kada zaveje se i poigras sa istom, mada iz sopstvenog iskustva- mrka kapa :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #293 poslato: Septembar 16, 2012, 11:37:22 pre podne »
Evo da ispravim :)
isto vremena sam proveo obradjivajuci obje slike, postoje veoma lagani nacini za uklanjanje grancica odavde ;)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #294 poslato: Septembar 16, 2012, 12:31:48 posle podne »
Super je mada ima mnogo vise posla u radu sa velikom rezolucijom, a i ja volim da to odradim idealno do svakog piksela pa ce rad malo da saceka  :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #295 poslato: Septembar 16, 2012, 12:36:34 posle podne »
Ovdje sam koristio Patch Tool (Path: Suorce) i na mjestima ispravljao sa Healing Brush Tool-om (Mode: Replace) i u sustini to je to, ne vjerum da bi se duze ostalo i sa vecom slikom (pod uslovom da komp moze da podnese to  ??? ), s tim da bi rezultat bio bolji i mogao bi malo da se poigras i oko najsitnih detalja, poput boje par pixela ;)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #296 poslato: Septembar 18, 2012, 03:31:32 posle podne »
Ja koristim klasicno kloniranje i po malo maskiranje. Moracu da probam tvoju tehniku, al'ceto malo da saceka  ;D



Sada, u nedelju sam bio na mom omiljenom mestu za makro fotografiju - obali jezera u Deliblatu koje je zasticeno (nacionalni park "Kraljevac"). Kako je bilo - paaaa... idemo od pocetka  :)

Od trenutka kada sam izasao na terasu kuce (pola sata pre izlaska sunca) nije mi se izlazilo, a kamo li islo na fotkanje. Duvao je malo jaci vetar (sto najvise ne volem), oblaci teski, kisni i veoma hladno vreme. Malo je falilo da se vratim u krevet.
Posto sam vec obecao rodbini da obavezno idemo krenuo sam bezvoljno i naravno bez stativa (ko ce ga tegliti po vetru  :P ). I kako to kod mene obicno ide - pakovanje opreme, odlazak po dorucak, pa po kolege (ne volim da idem sam na fotografisanje sto zbog skupe opreme, sto zbog neprijatnih situacija kao kada sam naisao na lisicu, ali o tome uskoro  ;) ) i pravac Deliblato. Usput proklinjem vreme i vetar i mogucu kisu i za cudo na par kilometara od mog omiljenog mesta vetar se stisa, a na put legose oblac -    ...magla!?  Prva ove godine, ne mogu da verujem! Najvise je volim za makrofotografisanje jer ce biti insekata punih kapljica koje daju lep detalj na makrofotografijama, a i korisna je jer insekti tesko odlete dok se ne osuse  8)
Sada se situacija preokrenula, pozitivna energija je tu i vec optimisticki razmisljam kakve cu fotke da napravim (poslednji put kada je bilo ovakvo vreme ispucao sam obe kartice na D7000 i trazio repete!). U razmisljanju me presece podatak da nisam poneo stativ kao i jos dosta druge opreme koje obicno nosim - Aaaaagh!!!
Stigli smo na planirano mesto i na 3m od automobila vec naidjoh na leptira plavca sa kapljicama i jos zaklonjenog od blagog vetrica na cvrstoj grancici tako da je bio nepomican a ja - A JA BEZ STATIVA! (a svetlo skoro nikakvo od silne magle i oblacnog vremena rano izjutra :'( )
Malo dalje vilin konjic u kapljicama, tamo dalje neke muve i pcelice, muka da te u'fati! A ja bez stativa, a one ne mrdaju, kao da cekaju na mene da rasirim opremu i da krenemo sa fotkanjem. Probam razne kombinacije i slabi rezultati. Obicno bih sa stativa nizom brzinom okidanja napravio idealnu fotografiju, ali to iz ruke ne pije vodu. Probam bez blica - stresene fotke. Sa blicem - tamna pozadina. Nesto izmedju onako, ali nije to TO. (fotke cu da postavljam kako stignu na obradu). Nezadovoljan rezultatima ostavim Sigmu 150 i D7000 i krenem sa 600D i proverenim MP-E65 jer on i po jakom suncu pravi tamne pozadine pa sam navikao na takve uslove (postavljanjem vestacke pozadine  ;) ) Odradim leptiric/a/e sas MP-eom i idem dalje. Na red dodje v.konjic ali rezultati i sa drugom opremom nezadovoljavajuci. Isecem grancicu sa v.k. i postavim ih na rucno napravljen antivetar-drzac (koji sluzi i za bolje prirodne pozadine, fotke cu uskoro postaviti). Opet rezultati losi i nastavim dalje ostavljajuci ih da vise na improvizovano drzacu. Naidjoh na paukovu mrezu sa kapljicama i napravih jedan snimak reda radi (setih se stare fotke - "molekuli" ili "atomi" ne znam vise ni sam pa da probam opet ). Malo dalje kolega mi javlja za neku sitnu pcelicu koju moze da sredi samo MP. Sva je u kapljicama, ali mnogo tamna pa nije nesto zanimljiva (nema veze, i ona je zabelezena). Nesto dalje jos jedan v.k., ali ususkan u cicak i nemoguc za prilaz i fotkanje. Probam ja da ga izmamim na cistinu prstom, a on se na isti pope i pozira (verovatno je ostetio toplinu pa da me iskoristi  ;D ). Napravio sam nekoliko snimaka pre nego sto je s mukom odleteo i pao u nisko zbunje. Nisam ga vise dirao - dosta mu je za danas  ;)
U medjuvremenu sam napravio jos desetinu snimaka svega i svacega, ali nista sto mi bilo po ukusu. Posto je sunce (kojeg nismo mogli da vidimo od oblaka i magle) vec odavno izaslo resio sam da se vratim na Nikon i Sigmu i zaboravljenom v.k. koji je jos uvek (na moje iznenadjenje) drzao grancicu koju je drzala moja skalamerija protiv vetra  :)
Opet je bilo problema jer je svetlo bilo suvise slabo, a bez stabilizacije sam morao koristiti STATIV KOGA NISAM IMAO  :-[
I onda sam se odlucio na kompromis - manje detalja, a lepo osvetljena i nestresena fotka. Prvi put sam koristio D7000 sa visim ISO vrednostima i bio sam prijatno inenadjen rezultatima koje cete videti kada dodju na obradu. Mislim da sam isao parametrima ISO 800, brzina 640 ili 800 (sve preko 1/600 zamrazava pokret bez blica po nekom mom iskustvu) i f-broj od 5.6 do 8. Rezultati su bili vise nego OK. Kada je fotka lepo osvetljenja suma i nema, ali kog blago podeksponiranih fotki eto suma u tamnim particijama. Kada sam posle desetinu fotki bio zadovoljan krenuo sam da fotkam jednu gusenicu koja se bas lepo namestila, a posle sam fotkao jos jednog plavca i sve sa visokim ISO vrednostima, a vi cete da date konacan sud.
Posle porazavajuceg pocetka od makro safarija i ispade nesto, mozda i vise nego po suncanom i mirnom danu. Lekciju koju sam naucio je da ne idem bez stativa nikuda pa makar toronado duvao  ;D

Sada posle ovolike price izvinite me sto sam bio dosadan i oprostite sto ce fotke stizati onako kako budem stigao da ih sklopim jer je dosta f.stackinga  :)

Evo prve koju sam sklopio iz 4 komada (onaj v.k. sto mi se grejao na prstu (MP))
53.






i naravno krop

Van mreže Kidza

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #297 poslato: Septembar 18, 2012, 03:55:28 posle podne »
Bravo Djavole ( po koji put ) :). Ima se iz ove tvoje fine price mnogo toga nauciti i u buducnosti primeniti! Zaista, mislim da tvoja iskustva nemaju cenu( za one koji hoce da slusaju ). Tvoje f.stacking fotke vise nema svrhe komentarisati, vec samo treba uzivati u moru detalja koje obican smrtnik nebi imao prilike da vidi da nije tebe ;) Kapa dole Majstore, cekamo ostatak iz Deliblata!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #298 poslato: Septembar 19, 2012, 11:58:55 pre podne »
Hvala druze na podrsci  :)

Evo one mreze koju sam onako usputno slikao pa je takav i rezultat (u pitanju je dobar krop)



A evo i onog prvog leptira na kojeg sam naisao. Ovde je isto u pitanju malo jaci krop nego sto obicno radim i uspeo sam u PS-u da ublazim blic i malo izvucem pozadinu. Ovo je f.stacking od 3 komada
54.





jos malo kropa



I jedan leptiric kojeg sam nasao pola metra od prvog, ali mu nisam posvetio paznju zbog lose pozadine


Ove su sve radnjene Sigmom 150

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2012)
« Odgovor #299 poslato: Septembar 19, 2012, 12:15:27 posle podne »
Ova prva slika leptira je odlicna, skoro da je jednako cista, lijepih boja i ostrine kao i one 3D fotke sto si ranije kacao :D