Autor Tema: Objektivi za Canon 5d  (Pročitano 21979 puta)

0 Članovi i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #20 poslato: Decembar 27, 2011, 12:00:49 posle podne »
Hvala :) ,navikavam se polako na aparat,i mogu reci da je super.Evo ova panorama iz ruke po mraku bez problema.Samo jos da se naoruzam sa objektivima :)
Najbolje od svega je ovo veliko i svetlo trazilo,pa mogu da fokusiram manuelno bez problema.Sad sam uzeo olympus i nista ne vidim,kao slep :) duplo je manje.A bio sam se navikao na njega i cinilo mi se ok :)
Sto se tice mrlje na senzoru ,ima ih...nisam smeo sam da cackam jos ali vidim da ima prasine,cak se u trazilu vidi kad slikam.Da nosim u servis ili mogu sam da probam?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #21 poslato: Decembar 27, 2011, 12:08:15 posle podne »
Nosi u servis. Ne isplati se igrati se time na takvom aparatu, ako već nemaš iskustva u čišćenju tako pipavih stvari. Bude posle po onoj sa Svetim Petrom. ;)

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 4113
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #22 poslato: Decembar 28, 2011, 10:43:00 posle podne »
Ne pipaj nikako samoinicijativo. Ako se mrlje vide u trazilu, znaci da nisu na senzoru. Nosi u servis da pogledaju.
Vrlo lako ces naneti jos vise prasine, masnoce ili cak ostetiti neki deo (poneki su osetljivi i na pamucne krpice ).

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #23 poslato: Decembar 28, 2011, 11:58:44 posle podne »
vidim ih na slikama,ima par truncica ,a vide se i u trazilu .... e sad da li je to na objektivu ili senzoru ili negde izmedju  ne znam...moram da pregledam detaljno.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #24 poslato: Decembar 29, 2011, 10:19:35 pre podne »
Imam neki osjecaj kako mi nista u zivotu ne bi trebalo osim 5D i EF 24-70mm f/2.8L USM objektiva... :)

Aj dobro, jos samo jedan prime za portrete i zdravo ;D

Van mreže cronnin

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 4113
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #25 poslato: Decembar 29, 2011, 11:50:02 pre podne »
@Tyler Pa napravi busiju na oglasima. 5D cesto prolazi za 500-600E.

@Borko Ako su mrlje na istom odnosu/mestu i na slikama i u trazilu onda su  na objektivu. Skines objektiv, zatvoris telo poklopcem, i pregledas pazljivo prema svetlu prednje i zadnje staklo objektiva. Uvek mozes i da ga probas na bilo kom drugom EOS telu.

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #26 poslato: Januar 06, 2012, 01:32:42 posle podne »
Evo da se pohvalim da sam nabavio objektiv EF 24-105 L  hvala svima na pomoci oko izbora,mislim da sam napravio pravi potez.Na petici lezi kao saliven,raspon je super,stabilizacija vise nego odlicna.Malo sam se plasio da je F4 malo svetla ali ispade da nije.Slikao sam sa recimo 1/5 sec  iz ruke i slika skroz ostra.Inace objektiv je brz i fokus pogadja svaki put bukvalno.Cak i u mraku ubode svaki put fokus.Ne cuje se,izradjen je kao tenk.Samo me ona zonerica malo nervira jer je ogromna.Skoro da mogu glavu da provucem kroz nju :P xixixixiixixix   Malo je sad velika kombinacija aparata i objektiva za sunjanje po ulicama :) svi se okrecu nesto. Sve u svemu,mislim da na FF telu obaj objektiv mnogo dobro lezi.Videcemo jos kakve ce biti slike :) dok uhvatim vremena.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #27 poslato: Januar 06, 2012, 01:50:18 posle podne »
Eh... za neke je to "ipak samo kit objektiv"... 8)

Inače, sve što si primetio na njemu, karakteristično je za sve L-ove (tih, brz, tačan...). Apsurdno je to da se L-ovi najčešće mnogo bolje snalaze u mraku nego namenski "low-light" objektivi. ;)

I da - čestitam! :)

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #28 poslato: Januar 06, 2012, 02:05:51 posle podne »
Hvala,hvala :)  Ovo je moj prvi L objektiv i mozda sam zato odusevljen toliko.Neko bi rekao da je to sve normalno. Poredio sam ga sa EF 50 1.8 i u mraku gde pedesetica ne ubode fokus nego seta tamo vamo,ovaj L iz prve zakljuca fokus.Cak i ako pedesetica potvrdi fokus u mraku ,desi se da od 10 slika bar 5 budu mutne.A sa 24-105 sve ostre. Videcemo jos nisam jos uspeo da ga testiram dovoljno.Mogu samo da zamislim kako je dobar neki L sa sirom blendom.Tipa 35 f1.4

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #29 poslato: Januar 06, 2012, 02:51:29 posle podne »
Ako si u prvoj rečenici sa "ovo je moj prvi L objektiv..." odgovorio na moju prvu rečenicu, samo da znaš - nije se odnosila na Tvoje ushićenje i to što neki od nas imaju L-ove, već na jednu izjavu, od koje dobijam napade smeha, s vremena na vreme. ;)

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #30 poslato: Januar 06, 2012, 09:33:02 posle podne »
Nisam nisam,odmah sam shvatio sta si hteo da kazes :)  Nego kazem onako cisto da sam odusevljen objektivom ,a neki su mi rekli kao i tebi ,da je to osrednji objektiv i da ne vredi tih para.Mislim da vredi svaki dinar.U poslednje vreme vidim da je neka moda da se prelazi na prajmove i da dosta ljudi rasprodaju zumove.Prajmovi jesu bolja opcija ali mislim da je ipak potrebno imati jedan ovakav zum plus neki prajm. Mada vec sam se bio navikao da slikam samo sa pedeseticom i mogu da kazem da mi nije falilo nista.Uvek moze da se pomeri korak napred korak nazad i da se kadrira.Hocu da kazem kad se hoce onda se i moze.

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #31 poslato: Januar 10, 2012, 02:21:23 pre podne »
Bas sam sad pokusao da vidim prasinu na senzoru. Kad slikam vidi se jedna tackica samo , a ona nije na mesto gde se ona vidi kad gledam kroz trazilo. U trazilu me iritira prilicno , a na slici se vidi na nekom drugom mestu i dosta je manja tackica pa se tesko provali.A pregledao sam sve, i senzor i objektive i staklo spoljno trazila i fokusing screen...sve to izgleda perfektno cisto.Cak sam sa pumpicom malo izduvao i ne vidi se nista.Lupom sam gledao a u trazliu stoji i dalje kad slikam..grrrr

Van mreže cronnin

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 4113
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #32 poslato: Januar 10, 2012, 02:41:22 pre podne »
Probao si sa 2 razlicita objektiva, i greska se vidi na slikama na istom mestu?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #33 poslato: Januar 10, 2012, 10:17:34 pre podne »
Trunčica prašine je verovatno na prizmi (znači - iza fokusnog stakla), pa mora da se skine i očisti.

Pumpica neće da pomogne i ako nemaš neku baš kvalitetnu (Giottos Rocket Blower, na primer), nemoj da se igraš njome, jer možeš da napraviš popriličnu štetu. Ljudima se dešavalo da pri pumpanju izleti plastični vrh i polupa senzor (tj. AA filter na njemu), zavesicu ili ogledalo, a onda je šteta toliko velika, da se isplati jedino kupiti drugi aparat.

Dakle - servis.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 4113
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #34 poslato: Januar 10, 2012, 05:35:23 posle podne »
Da, ali ako je anomalija na prizmi, ne moze nikako da se vidi i na slikama.
Ako ima nesto na slikama, onda je to ili sa objektiva ili sa senzora.
Izgleda da ima dve razlicite greske.

Sta god da sam pipa unutra od tih delova najvece su sanse da s***e nesto.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #35 poslato: Januar 10, 2012, 07:04:26 posle podne »
Tačno, ali iz toga što je napisao ("vidi se i na fotkama i u tražilu, ali na različitim mestima"), ja zaključujem da je prljava verovatno prizma, a senzor 100%, što je na DSLR-ovima i normalno.

Servis je jedino razumno rešenje, koje ne traži ozbiljno iskustvo u čeprkanju po opremi. :)

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 4113
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #36 poslato: Januar 10, 2012, 07:54:25 posle podne »
Pa ja sam cekao da malo bolje locira te dve mrlje koje su 'na razlicitim mestima', ali hajde da zakljucimo ono sto je izgleda izvesno - da ima dve razlicite.
Ta na prizmi nije toliko bitna, jer ne utice na slike (eventualno nek proveri da nije na okularu), a za ovu za senzoru u PixelPlus :)

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #37 poslato: Januar 11, 2012, 02:28:05 pre podne »
A na slici je mala tackica  koja se na slikama vrlo tesko primeti i to ako bas znas da ima pa trazis.A kad gledam kroz trazilo onda se vidi veca malo i na drugom je mestu.Odma mi je palo na pamet da je prizma ili onaj focusing screen iznad ogledala ali on je cist skroz,to bi se videlo.Objektiv nije problem jer sam probao sa dva ovjektiva i isto je sa oba. Necu da cackam nista sam,naravno..Za sad mi to nije neki problem, jer ne utice na slike ,ali resicu to.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #38 poslato: Februar 21, 2012, 01:37:20 pre podne »
zanimljivo šta mi je Časlav Petrović preporučio uz 5D Mark II, 24-105L + 50ca najobičnija, kaže da je fantastičan objektiv, i 70-300 IS. A reporter Novosti sa kojim sam popričao na Keju, okićen sa par L stakala, kaže da je Tamron 70-200 2.8 krš za koji dati tolike pare je bacanje para i da je bolje uzeti odgovarajuću Sigmu.
« Poslednja izmena: Februar 21, 2012, 01:38:58 pre podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #39 poslato: Februar 21, 2012, 01:45:43 pre podne »
tamron je opticki odlican, ali mu je fokus mnogo los...kada bi izbacili verziju II sa boljim, brzim i preciznijim fokusom, a istim kvalitetom fotki, za istu cenu...bio bi apsolutni hit :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com