Autor Tema: Predlog kompakta  (Pročitano 4625 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shule

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Predlog kompakta
« poslato: Novembar 26, 2011, 06:30:31 posle podne »
Nesto me veceras poče bockati, pa rekoh da priupitam iskusne ljude ovde:
Naime, interesuje me kompakt cenovnog ranga 250-260 jevrića sa sledećim karakteristikama:

1. max rezolucija nebitna (da li je 10 ili 12 mega i slicno) :D
--------------------------------------
2. opticki zum, hm, pa neka bude bar 5x
3. max otvor blende pozeljno da bude sto veci (mozda ispod f/3.x)
4. manuelne kontrole bitne,
5. dobre ISO karakteristike
5. dobre ISO karakteristike
6. dobre ISO karakteristike :)

Znaci, isao sam malo obrnutim rasporedom sta su prioriteti. Naime, trenutno imam prosumer fotoaparat kojim sam u globalu zadovoljan (Fuji S2800HD i siguran sam da cu jednog dana kad dobijem par prvih plata da kupim i svoj prvi dSLR :D), odradjuje posao za koji je namenjen, ali, nekad sam isfrustriran cinjenicom da su ISO karakteristike toliko lose da mi dodje da ga razbijem od pod. O cemu se radi? Pa npr, zamislite ono kad u Aperature modu stavite da je blenda otvorena maximalno (f/3.1), ISO mi je na minimumu (64), i shutter speed 1/10. A treba da fotkam nesto sto je van dometa blica. Sta dobijem? Bluuuuuuur, zamrljano i sve sto nisam hteo. Ako podignem ISO na 100, ne postignem mnogo, ako podignem na 200, mozda i dobijem (vecinom ne), pa mi je potreban bar ISO 400. Tad opalim fotku i dobijem toliki šum da momentalno izbrišem fotku iz aparata jer sam pop*zdeo. ISO 800 i ISO 1600 necu da pominjem, ok (da sad ne pop..... opet? :D
Sad ja nemam pojma da li mnogo trazim, tj. koliko mnogo trazim i da li mogu da ocekujem ovako nesto od fotoaparata iz pomenutog cenovnog ranga sa nabrojanim karakteristikama?
Da li nesto takvo postoji trenutno na trzistu a da je kompakt u pitanju?
I da, da napomenem zasto kompakt a ne prosumer ili dSLR. Prosumer trenutno imam i to je pomenuti Fuji S2800HD. Sta trenutno mislim o njemu, delimicno sam opisao gore. Ni pomislio ne bih da ga promenim da mu je ISO bolji nekad na 400 ili vise. Zum mu je super, kvalitet fotografija po dnevnom svetlu i kada se koristi blic je takodje sasvim solidan za moje potrebe i potrebe mnogih amatera ali mi ga je postalo mrsko i nositi sa sobom. Podjem u grad i citavu vece 450 grama oko vrata :D
A takodje sam uveren da i oni koji imaju dSLR-ove imaju bar bilo kakav kompakt koji menja dSLR kada je ovaj nepraktican.
Ja bih za sad da uzmem kompakt kakav opisah, pa ajd recite vi meni sad sta mislite, koja bi to masina bila?
Pozdrav dobrim ljudima ovog foruma

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #1 poslato: Novembar 26, 2011, 06:50:30 posle podne »

.......A takodje sam uveren da i oni koji imaju dSLR-ove imaju bar bilo kakav kompakt koji menja dSLR kada je ovaj nepraktican.

;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #2 poslato: Novembar 26, 2011, 08:43:54 posle podne »
sta mislis o canon sx230hs? :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #3 poslato: Novembar 26, 2011, 09:12:18 posle podne »
po meni su canon sx230hs i ixus 230hs trenutno 2 najbolja (ultra)kompakta na tržištu iz "ne previše skupo" kategorije. fuji f500/550/600 dodaje neke zanimljive funkcije i s njim možeš biti kreativniji, slike će na ekranu ljepše izgledati, iako sama kvaliteta slike je nešto lošija.

Van mreže Shule

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #4 poslato: Novembar 26, 2011, 09:44:52 posle podne »
Canon Ixus 230hs sa svoja 32 scenska moda, Program i Auto modovima odmah otpada.
Canon SX230HS mi se cini OK. Da li neko ima neke fotke fotane njime u losijim (ne toliko losim) svetlosnim uslovima na ISO 400, ISO 800?

Fuji F550EXR ima i RAW i to mi se posebno dopada. Kakve su ISO karakteristike? Koliko se dobija RAW-om, koliko se gubi i dobija u globalu sa ovim aparatom?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #5 poslato: Novembar 26, 2011, 10:04:46 posle podne »
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #6 poslato: Novembar 26, 2011, 10:05:57 posle podne »
ixus nije ni namijenjen profi korištenju (zato postoji chdk :P ).
sx230 se dobro ponaša i pri iso 1600. naravno, ako se uzima u obzir veličina senzora. za test slike odi na bilo koji review tog aparata, a imaš i na dpreview onaj njihov comparison tool pa fino usporediš sa nekim drugim aparatima koji te zanimaju (iako, f550 nemoj uzeti u obzir jer su ga koristili na 16MP).
f550exr ima raw, sa kojim možeš malo reducirati šum i spasiti preeksponirane dijelove slike ako snimaš u exr modu. većina ga koristi na exr dr 400%, znači povećava dinamiku, u principu pola senzora ima jednu ekspoziciju, pola senzora ima drugu, i to ukomponira u 1 sliku. s time da izlazna rezolucija nije 16MP nego 8MP. imaš i pro low light mode gdje ti aparat okine nekoliko slika za redom i spoji ih u jednu. rezultati su bolji nego viši iso, ili niži iso sa dužom ekspozicijom. u odnosu na sx230, dobijaš 24mm, i povećani dinamički raspon. gubiš malo na samoj kvaliteti slike, arhitektura normalnog senzora i exr senzora nije ista, tako da nije u pitanju šum nego je slika nekako drugačija. i gubiš 4MP, sx230 je 12MP, f550 je 8MP. kolika je realna rezolucija samog objektiva, neznam. kod jeftinijih aparata je 5-7MP, kod ovih nisam još pokušao izvuć.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #7 poslato: Novembar 26, 2011, 10:10:09 posle podne »
Da li to znači da je sx230 namenjen profi korišćenju ???
Btw. CHDK postoji i za mnogo jače modele ;)

Van mreže Shule

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Predlog kompakta
« Odgovor #8 poslato: Novembar 26, 2011, 10:28:13 posle podne »
Hm, buni me taj CHDK. To je kao FW koji ima sve sto Canon nije ugradio u originalni FW, zar ne? Da li se tom prilikom "imitiraju" neke stvari koje se na taj način dobijaju, konkretno RAW format? Da li je on stvarno onakav kakav bi bio da je na tom aparatu implementirana ta opcija ili je u pitanju neka budzevina? I šta još nudi?
Verovatno ce on u moje ruke :D


EDIT: A Canon SX150IS?
EDIT2: Nista od SX150IS.  :D
« Poslednja izmena: Novembar 26, 2011, 11:09:08 posle podne od strane Shule »