Autor Tema: kompakt za dzep i za pocetnika  (Pročitano 10890 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
kompakt za dzep i za pocetnika
« poslato: Novembar 25, 2011, 08:52:02 posle podne »
posto sam od jednom odustao od ultrazumca, zbog kvaliteta slika i od dslr-a, jer ne mogu nikako da skupim pare pre nove godine, odlucio sam da uzmem kompakt neki, koji mogu u dzep, a da pravi odlicne fotografije.... pa ako se dobro snadjem na njemu, kroz neko vreme da kupim i dslr... :)

ovako ako bas nista ne valjda onda s95, ako moze nesto jeftinije, naravno da prihvatam.... budzet... pa sta znam.... s95 da bude plafon..... 390 je sa nekom opremom, a za ostale bih dao ~350 sa opremom.... evo mojih favorita:

-Canon Ixus 230 HS
-Canon SX230 HS (nekako mi najlepse izgleda po specs)
-Canon IXUS 1000 HS
-Fuji F550 EXR (jako lep i jako dobar, mislim da je nesto ozbiljniji od predhodnika)
-Fuji F500 EXR
-Panasonic TZ20

sta mislite? da li neki od ovih, neko koji mi vi predlozite, ili pak nesto trece?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #1 poslato: Novembar 25, 2011, 08:58:18 posle podne »
a da od andora uzmes s95, valjda ce da ispadne jeftinije :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #2 poslato: Novembar 25, 2011, 09:03:00 posle podne »
pa nisam ja planirao da sa nekog od ovih predjem na s95, vec na DSLR.... znaci kao dzepno resenje... a i tako cu da saznam da li cu da kupujem DSLR, sta ako nisam ja za to? :D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #3 poslato: Novembar 25, 2011, 11:15:34 posle podne »
a sto se ne potrudis naci neki polovan Canon G9 preko oglasa, ne mogu sada naci taj oglas kad sam u pretrazivac ukucao Canon G9 negdje sam u Beogradu nasao jedan za 200€, nije to bas toliko skupo a sigurno bi bio zadovoljan kvalitetom fotografija, za dzep-malo je veci od ostalih kompakt aparata ali opet moze stati u neku manju torbicu na kaisu....imas RAW, mjesto za eksterni blic, odlican Manual mod....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #4 poslato: Novembar 25, 2011, 11:29:57 posle podne »
ne svidja mi se ta canonova g serija po izgledu.... a ne mogu polovan da uzmem jer imam samo 150 eu kesa... bice para posle nove.... a meni treba aparat pre nove... :)

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #5 poslato: Novembar 26, 2011, 12:29:27 pre podne »
imaš probleme kao i ja  ;D
tz20 - probao sam ga, ako hoćeš imam na kompjuteru par slika, katastrofa od aparata.
sx230 je fantastičan pri višim iso-ima. nemam pojma šta su napravili na tom aparatu, ali njegov iso 3200 je jednostavno dobar.
ixus 230hs - isto tako. manji zoom rang, ali radi nadasve oštre slike, tj ne zamućuje previše kutove. ovo mi je izbor broj 2.
fuji f550exr - čitam po forumima, i čini se kao strava aparat. hrpetina funkcija, dosta ok slike. nije kao sx230, i samo 8MP, i čak i na tih 8MP su slike malo zrnate na iso 100, ali razlika između iso 100 i iso 400 je skoro nikakva. komotno ga se može koristiti do iso 1600, nakon toga ipak počinju žute flekice i color šum. ovo mi je izbor 1. imaju manu da leće u objektivu nisu centrirane, to je problem kod ogromnog broja f500 i f550 modela, zato ga isprobaj pre kupnje. vidiš odmah, jedan dio slike je mutan.
f500 nema raw. koliko ti to znači neznam. razlika je 20 eura, tako da nema smisla uzet f500.
ixus 1000 i 1100 hs su katastrofa, mutni, jak noise reduction, cromatske aberacije koliko oćeš...


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #6 poslato: Novembar 26, 2011, 10:07:46 pre podne »
@nikon-i-nista
Vec neko vreme posedujem Canon S95 i o njemu sve najbolje, odlican je kompakt, i neophodno je koriscenje rucnim kontrola kako bi se dobile jos bolje fotke.
Ako nemas nameru da ih iskoristis, onda bolje da ides na neki dzepni super-zum tipa: Canon SX230, Panasonic TZ20 ili Sony HX9V. Izgubices malo na kvalitetu slike, ali ces dobiti na drugim poljima (veci raspon objektiva, Full HD video, i td.).
Pozdrav.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #7 poslato: Novembar 26, 2011, 12:13:33 posle podne »
 
   Ako te interesuje s95 pogledaj ove fotke od  Crni_bombarder-a i bice ti jasno koliko je taj mali kompakt mocan. Samo bi ja na tvom mestu kupio polovan, ako vec hoces kasnije u dSLR vode. Jedino, ne znam da li bi ti se i polovan uklopio u budzet.  :-\
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ulicna-i-urbana-fotografija/tajland-u-martu-2011/
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #8 poslato: Novembar 26, 2011, 12:59:13 posle podne »
@crni_bombarder

zanima me da li je prevelika razlika izmedju kvaliteta slika kod s95 i recimo Canon Ixus 230 HS....
problem je sto nemam kes da kupim ni nov ni polovan... vec bih trazio negde gde mogu na rate... imam ~150 evropskih jedinica.... a bice para posle nove godine... al' meni treba pre nove.....

edit: gledao sam te slike, i odusevio sam se.... i da opet da pitam, kolika bi razlika bila izmedju slika na tim aparatima.... tj. koliko je s95 u prednosti?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #9 poslato: Novembar 26, 2011, 01:54:01 posle podne »
Neces uociti neku prednost po dnevnim uslovima, ali zato u zatvorenom prostoru ili nocu hoces, jer S95 poseduje veci senzor (1/1.7") i otvor blende mu krece od odlicnih f/2. To je najveci razlog za bolje fotke.

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #10 poslato: Novembar 26, 2011, 02:12:33 posle podne »
izbor ce verovatno da padne onda na ixus 230hs.... a da....kakav je Nikon S8100? zanimljiv mi je i on :D

edit: ovo sam procitao kod Fuji-a F550 ''Još jedno iznenađenje kod Fujifilma F550EXR - najbrži autofokus u klasi - kao kod dSLR fotoaparata. Kako? Napredni sistem autofokusa kod F550EXR radi tako što automatski kombinuje između autofokus-kontrasta koji se koristi kod klasičnih kompaktnih fotoaparata, i autofokus sistema svetla koji se koristi kod dSLR fotoaparata'' ako je tako... onda njega definitivno uzimam, a i izgleda ozbiljnije od ostalih... :D izvinjavam se na ovakvim postovima, stvarno sam zbunjen i ne znam sta da kupim, zbog toga i trazim savet! :D p.s. slikacu mahom na otvorenom.... pejzaze, i sport (biciklizam).... mada nije na odmet i malo portreta u diskoteci...
« Poslednja izmena: Novembar 26, 2011, 02:20:35 posle podne od strane niko-i-nista »

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #11 poslato: Novembar 26, 2011, 06:22:09 posle podne »
jedno je marketing, drugo je stvarnost. koliko je fuji brz nemam pojma. brzinom ixusa sam zadovoljan, a nova generacija može biti samo brža, osobito potpomognuto af-c i subject trackingom, šta moj ixus nema.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #12 poslato: Decembar 02, 2011, 04:02:21 posle podne »
aaaaaaaaaaaa, u lokalnom oglasniku se prodaju canon s95 i ixus 230HS svaki za 200 eura. šteta šta sam toliko zapeo za fujija :/

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #13 poslato: Decembar 23, 2011, 11:42:31 posle podne »
izbor je pao... sutra idem i uzimam olympus pen epl-1.... 14-42...... ipak na njemu mogu da menjam objektive.... :) još nešto..... počeo sam da radim kao fotograf u jednoj diskoteci, pa mi je i on dobro došao, jer je glupi gazda neposredno pre nego što sam počeo da radim kod njega kupio nikon l120.... ultra zumac za diskoteku??? jbg.... ne zna čovek.... tako da ću malo sa njegovim da slikam, a malo sa mojim..... šta mislite, je l' sam pogrešio? i da definitivno je pala odluka kada sam video da je na akciji za 330 eu..... tako da.... :)

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #14 poslato: Decembar 28, 2011, 03:37:27 posle podne »
ljudi, treba mi pomoc.... kako da resim problem sa slikama u mraku, cim je manje osvetljenje, ne moze da fokusira, i naravno da slika.... a kada stavim na manuelno fokusiranje, ne mogu da fokusiram jer ni ja nista ne vidim, a nema one crvene lampice.... sta da radim? razmisljam da vratim aparat zbog toga.....

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #15 poslato: Decembar 28, 2011, 05:09:48 posle podne »
Naravno da kamera ne moze da fokusira pri slabom svetlu ili kontrastu.
Probaj u meniju da nadjes AF assist lamp assist beam ili stagod...mozda je iskljucen?

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #16 poslato: Decembar 28, 2011, 06:12:33 posle podne »
probao sam sve af modove.... slikam u jednoj diskoteci, ali slike ne mogu da budu dobre sa njim,dok gazda ima nikon l120 (ima crvenu lampicu) i koliko god da je aparat za drugu namenu, ovde dobija e-pl1..... dok sam se odusevio slike koje pravi po danu, napolju, bilo oblacno, suncano... mada i po mraku sa nekim svetlostima je ok, svetlost tipa ulicno osvetljenje, gradska jelka i ostalo....

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #17 poslato: Decembar 29, 2011, 11:39:49 pre podne »
I vrapci znaju da e-pl1 ne fokusira kako treba.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #18 poslato: Decembar 29, 2011, 12:02:57 posle podne »
A koju AF tacku biras?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: kompakt za dzep i za pocetnika
« Odgovor #19 poslato: Decembar 30, 2011, 11:34:36 pre podne »
znao sam ja da ne fokusira brzo.... ali na otvorenom pravi odlicne slike, dok u zatvorenom mracnijem...ne... pogotovo u diskoteci.... pa ili single-af, ili mf, retko kad koristim ostale  3 ( continous af, single + mf, af tracking)/.... sutra mi je poslenji dan (sansa) da vratim fotoaparat i dobijem povracaj novca... sto cu verovatno uraditi danas.... ne znam, je l' imate predlog neki kako da to radi bolje, tj. je l' postoji externa crvena lampica? ili da na nekom externom blicu ima ta crvena lampica, pa da skupim pare i da kupim taj blic?