Autor Tema: Adobe Lightroom iskustva  (Pročitano 5806 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže damir

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Adobe Lightroom iskustva
« poslato: Novembar 20, 2011, 06:37:49 posle podne »
Ima li neko iskustva sa Lightroom programom? Na stranim sajtovima dosta ga hvale kao jednostavan i dobar program za brzu i jedostavnu obradu slika. Sobzirom da su ga napravili programeri koji rade i PS trebalo bi da je dobar.

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #1 poslato: Novembar 20, 2011, 07:28:53 posle podne »
Baš sam i ja ovih dana gledao Lightroom tutorijale. Izgleda dobro.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #2 poslato: Novembar 20, 2011, 07:42:28 posle podne »
dobar je kad ti treba manja doterivanja. slican je fotoshopu samo sa manje mogucnosti. uostalom skini trijal veriziju pa probaj. to je najbolje. ono sto ne valja je sto ne znam da ga instaliram ispod cekica :D :P
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #3 poslato: Novembar 20, 2011, 08:42:53 posle podne »
Ovako... Lightroom je ništa drugo do Adobe Camera RAW konverter, koji ide uz PS, ali bez PS-a. Oni koji RAW fajlove pretežno obrađuju u ACR-u, bez dodatnih zahvata u samom PS-u, zapravo uopšte i ne trebaju PS, već samo LR.

LR je došminkan, vizuelno je prijemčiviji, a osim po dizajnu, u odnosu na go ACR se razlikuje i po tome što ima mogućnost katalogizacije, kreiranja web stranica od galerije itd.

Jedino što mu ne ide u prilog je užasna sporost u odnosu na ACR. Čak i kada vam se učini da radi dobro, ako probate posle njega čist ACR, doživećete katarzu! ;D Previše je resursa žrtvovano zarad fensi izgleda i to je uglavnom to.

E da, istina je i da se instant rezultati jednostavno brže dobijaju sa LR-om, jer omogućava i one presete, naročite automatizovane zahvate, koji simuliraju filter efekte u PS-u, samo sa manje mogućnosti prilagođavanja. Uzgred, neki plugin-ovi za PS su dostupni i kao dodaci za LR.

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #4 poslato: Novembar 21, 2011, 12:10:49 pre podne »
Јако је добар ако треба да извршиш мања едитовања. У принципу, имам искуства да му филтер за отклањање шума ради перфектно. Значи за резање, кадрирање фотографије, поправку светла, одличан с тим да је оптерећен библиотекама и многим функцијама које га чине прегломазним за оно што пружа.
Мислим да ипак треба радити у ПС.

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #5 poslato: Novembar 21, 2011, 12:10:30 posle podne »
Ima jednu opciju koja se meni jaaaaako sviđa, a ne mogu je naći u fotošopu (vjerovatno postoji). Npr. klikneš na određenu nijasnu na fotografiji, i zatim imaš opciju da te i slične tonove posvijetliš ili potamniš. Od nekih jako svijetlih nijanso plave boje (neba), može se dobiti ona prelijepa (meni prelijepa) tamno plava boja.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #6 poslato: Novembar 21, 2011, 12:21:01 posle podne »
Od nekih jako svijetlih nijanso plave boje (neba), može se dobiti ona prelijepa (meni prelijepa) tamno plava boja.

Hitno ti treba korektan CPL filter ;)

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #7 poslato: Novembar 21, 2011, 12:28:51 posle podne »
Ma okej je to. Nego kažem.

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #8 poslato: Novembar 25, 2011, 08:18:31 posle podne »
dobar je kad ti treba manja doterivanja. slican je fotoshopu samo sa manje mogucnosti. uostalom skini trijal veriziju pa probaj. to je najbolje. ono sto ne valja je sto ne znam da ga instaliram ispod cekica :D :P

Javi se na pvt objasnicu ti ja kako da download i install 3.3 ver. "ispod cekica"

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Lightroom iskustva
« Odgovor #9 poslato: Novembar 25, 2011, 09:26:30 posle podne »
Ja sam instalirala LR 3.4 da probam ali ga nekoristim već koristim CR jer mi je nekako bolje.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen