Autor Tema: Fotografisanje u zimskim uslovima  (Pročitano 9993 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Fotografisanje u zimskim uslovima
« poslato: Novembar 14, 2011, 10:47:31 pre podne »
Nesumnjivo da se bliži zima. Teški uslovi rada za fotografije na otvorenom. Meni će ovo biti prva zima sa DSLR-om, pa me zanimaju vaša iskustva.

Kako se ponaša aparat/baterija na niskim temperaturama? Kako se ponašaju vaše šake, tj. da li je moguće raditi sa nekim rukavicama? Šta obično nalazite za predmete slikanja? Voleo bih da vidim, ovde ili u nekoj drugoj temi, zimske fotografije. :)

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #1 poslato: Novembar 14, 2011, 05:37:37 posle podne »
I mene ovo takođe interesuje pošto je i meni prva zima sa dslr-om.Prethodni aparat sam iznosila napolje zimi ali ne i kad je suviše hladno.Kada se vratim u toplo prvo ga ostavim da odstoji bar 1 sat da se klimatizuje.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #2 poslato: Novembar 14, 2011, 06:17:57 posle podne »
Sto se aparata tice ne bi se mnogo brinuo, mogu da izdrze minus, sem ako ga ne gurate pod led ;)
Sto se tice saka i ostalih ekstremiteta, mislim da ne treba neka filozofija, rukavice, kapa, prikladna obuca...

Citat
Šta obično nalazite za predmete slikanja?
Sem modela u bikiniju sve ostalo moze da bude motiv ;D
Vec sam ovo kacio, al' za nove kolege mala inspiracija ;)

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #3 poslato: Novembar 14, 2011, 06:19:00 posle podne »
E, da - i taj prelaz aparata iz hladnog u toplo i obrnuto je zanimljiva tema za diskusiju. Znači, dolazim sa terena i temperature oko nule ili nešto niže, ulazim u toplu kuću - da li treba i koliko da miruje aparat pre nego što bih, recimo, poželeo da slikam nešto u kući?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #4 poslato: Novembar 14, 2011, 08:25:46 posle podne »
Par smernica:

● aparati izdržavaju daleko niže temperature od onih koje su navedene u uputstvima. U uputstvu je naveden neki "tehnički okvir" koji garantuje ispravno funkcionisanje, ali je i u praksi predviđeno da aparat funkcioniše i na debelom minusu. Na Canonovom sajtu se s vremena na vreme pojavljuju sezonski bilteni, koji upravo potenciraju sistem funkcionisanja u jako hladnim uslovima i apostrofiraju jedino da se ne ide sa samo jednom baterijom;

● sama temperatura, dakle, uopšte ne smeta aparatima. Ono čemu niska temperatura smeta su baterije. Njihova autonomija će biti drastično smanjena, mada ja lično ne mogu da kažem da sam primetio naročite probleme. Uglavnom, ono što srče bateriju je LV režim rada, a njega često koristim sa stativa zimi, jer je skoro nemoguće biti potpuno miran kada su loši svetlosni uslovi i jako je hladno. LV režim i inače troši više energije, pa ga treba izbegavati, kad god je moguće.

● kondenzacija je bez dileme najveći problem. Dešava se zbog toga što tačka rošenja (tzv. dew-point) biva lako dosegnuta, usled razlike spoljne temperature i temperature unutar samog aparata. Daleko manji problem predstavlja nagla promena temperature prilikom izlaska iz toplog u hladno, nego obratno. Kada je napolju jako hladno, a aparat je bio van torbe, nagli ulazak u toplu sredinu gotovo momentalno može stvoriti kondenzat i napraviti lom u unutrašnjosti aparata i samim tim - njegovu iznenadnu smrt. :)

Kako nastaje?

Kondenzacija nastaje jer vlaga, koja se nalazi u gasovitom agregatnom stanju, unutar aparata, usled nagle promene spoljne temperature biva zagrejana i tako dostiže tačku rošenja. Tada se vlaga iz te hladne sredine naglo zagreva i prelazi u tečno agregatno stanje, kada postaje opasna po elektroniku.

Kako je izbeći?

Vrlo prosto. Nakon što završimo foto-sesiju u hladnom okruženju, treba ugasiti aparat i spakovati ga u torbu, sačekati ~15 minuta i tek onda promeniti sredinu. Nakon što sa tako spakovanom opremom uđemo u toplu prostoru, ne otvarati torbu/ranac minimum još 15-ak minuta, da bi se temperatura vazduha unutra što sporije približila temperaturi enterijera. Na taj način će biti izbegnuto naglo dostizanje tačke rošenja, jer će i vazduh u aparatu biti polagano povećavan. Dužinu perioda aklimatizacije treba prilagoditi razlici u temperaturi - što je ona veća, to i period prilagođavanja treba biti duži.

Jedna od glavnih zabluda u vezi kondenzacije, vezana je za zaptivenost aparata. Naime, sve i da kupite EOS-1 ili Nikon D3x, koji su potpuno zaptiveni, niste rešili problem kondenzacije! Zašto? Zato što se kondenzacija gotovo nikad i ne javlja iz vazduha koji u aparat dospe od spolja, nego se izdvaja iz vazduha koji je i inače prisutan u šupljinama aparata, pre svega u komori. Jedini slučaj kada bi zaptivenost mogla da utiče da stvaranje kondenzata, bili bi aparati koji su vakuumirani, što niti postoji, niti je tehnički moguće.

Big no-no u zimskim uslovima je i zamena objektiva bez opreza. Kada je napolju povećan procenat vlage u atmosferi, treba maksimalno izbegavati izmenu objektiva, jer se tako postiže velika razlika u mikro-klimi aparat<>okolina, koja opet može napraviti lom. Bezbednu izmenu objektiva u takvim uslovima možemo da izvedemo kada kompletna oprema (u torbi ili van nje) na hladnom provede neko vreme (opet 15-20 minuta). Ukoliko su objektivi menjani u takvim uslovima, period koji oprema treba provesti u torbi pre vađenja (zbog aklimatizacije) treba povećati na oko pola sata.

Rezervne baterije, ako ih imate, u slučaju da napolju planirate da provedete dug period (više od nekoliko sati ili celi dan), obavezno treba držati u unutrašnjem džepu jakne, što bliže telu, jer će telo sprečiti rapidno pražnjenje. Baterije će i u aparatu duže trajati ukoliko isti vratite u torbu nakon svakog perioda fotografisanja, do sledeće prilike.

Ne disati u blizini objektiva i tražila, jer će zamagljenost stakla potrajati i totalno vam skenjati fotkanje ;)

EDIT: Neki preporučuju i običnu kesu za zamrzivač, kao zamenu za torbu - možete pre ulaska u toplu prostoruju ubaciti aparat u takvu kesu, potpuno izvući vazduh i vezati je, nakon čega ide ono prilagođavanje itd. Mislim - funkcioniše, ali deluje blesavo. A cenim da niko ne ide baš bez ikakve torbe, tako da...


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2011, 08:44:59 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #5 poslato: Novembar 14, 2011, 10:00:47 posle podne »
E sad sam se zbunio :D
Kesu™® sam više puta koristio i ona vrši posao - nije teško imati jednu u nekom džepu torbice ;) Međutim, kesa štiti od spoljašnje vlage. Naime, leden aparat, kao i pivo iz frižidera, će po unosu u toplu prostoriju kondezovati vlagu iz vazduha.
Znači, tu rošenje nastaje spolja iz vlažnosti toplog vazduha u dodiru sa hladnim predmetom.
Pomenuo si da suštinski problem pravi vazduh koji se već nalazi u aparatu, a kada se on unosi s polja taj vazduh je, kao i sam aparat, hladan. Hladan vazduh je valjda suv jer na hladnom tečnosti ne isparavaju i ne mešaju se sa vazduhom. Mislim, baš zbog toga zimi pucaju usne i sl :)
Nekako mi je logičnije da po ulasku u toplu prostoriju topao vazduh prodre u aparat i da u dodiru sa hladnim komponentama nastane rošenje. Od toga svakako štite kesa, torba, šta god, dok se uređaj ne aklimatizuje lagano.
Na primer, sad mi je toplo u stanu i imam rose na prozoru s unutrašnje strane, jer je tu topao vazduh u kontaktu sa hladnijim staklom. Rosa nije sa spoljne strane gde je hladniji vazduh u kontaktu sa toplijim staklom.
S druge strane uvek sam bio tanji sa prirodnim naukama, pa postoji velika mogućnost da negde grešim ???

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #6 poslato: Novembar 15, 2011, 12:03:58 pre podne »

  Ne gresis  8)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #7 poslato: Novembar 15, 2011, 12:47:06 pre podne »
Gledaj da ispravis to. Ne valjda biti u disleksiji sa prirodom :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #8 poslato: Novembar 15, 2011, 11:38:13 pre podne »
Ne grešiš generalno, ali pojave koje se odvijaju u nestatičnim sredinama (što aparat jeste, usled naglih promena, koje na prozorima ne postoje), izaziva reverzibilne procese - upravo one zbog kojih zaptivenost ne služi svrsi, kada je kondenzacija u pitanju: LINK

Obrati pažnju na ovaj deo:
Citat
A few distinct reversibility scenarios emerge here with respect to the nature of the surface:
-absorption into the surface of a liquid (either of the same species or one of its solvents)—is reversible as evaporation.
-adsorption (as dew droplets) onto solid surface at pressures and temperatures higher than the specie's triple point—also reversible as evaporation.
-adsorption onto solid surface (as supplemental layers of solid) at pressures and temperatures lower than the specie's triple point—is reversible as sublimation.

E upravo je ova tačka problematična.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 15, 2011, 11:40:18 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #9 poslato: Novembar 15, 2011, 05:58:09 posle podne »
Nema veze, rešio sam diletantski da lupim, pa ako ostanem živ, a "generalno" jesam :D ;D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #10 poslato: Novembar 15, 2011, 08:30:17 posle podne »
 :D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #11 poslato: Novembar 23, 2011, 10:35:52 pre podne »
Samo da dodam da su upravo torbe i ranci predvidjeni za fotoopremu odlicni(licno koristim Lowepro) u aklimatizovanju (ko sto je gore napisano...)fotoopreme, ponasa se kao termos boca, to sam se licno uvjerio, recimo kad iz tople prostorije izadjete u vrlo hladno okruzenje i otvorite svoju Lowepro torbu-jos je unutra toplo, isto tako i ljeti je obrnuto-kad izadjem u vrućinu iz hladnije prostorije-u torbi je dosta svjeze, sve druge torbe koje nisu namjenski za fotoopremu je bacanje para...a sto se tice kompakta najbolje je drzati ga uz tijelo ispod jakne, u nekoj maloj torbici, s njim je vec lakse!Nakon fotografisanja kompaktom vratite ga odmah u tu torbicu i sacuvate za taj dan duze bateriju.Inace, bez obzira bila zima veoma hladna ili blaga-trebate imati makar jednu rezervnu bateriju uz sebe.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #12 poslato: Januar 23, 2016, 09:32:09 posle podne »
Da malo dignem ovu temu iz "mrtvih":
- da li ima neko resenje ili savet za slucaj kada LCD ekran ostane "zatamnjen" tokom nesto duzeg izlaganja aparata na niskim temperaturama?

U principu, problem je kada hoces da podesis ili promenis parametre, a on nece da "izadje" iz stand-by faze. Za sada, to sam resavao tako sto aktiviram "Q" taster (Canon) za editovanje parametara, ali mozda ima neko pametnije resenje  :D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #13 poslato: Januar 24, 2016, 09:26:02 pre podne »
Nakon duzeg?
Koliko duzeg, na kom minusu?
Moj 600D se setao citav dan okolo na minus 15, skoro pobijelio, stalno bio na stativu, stativ na ramenu, pa mu nista nije nasmetalo...

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #14 poslato: Januar 24, 2016, 11:53:34 pre podne »
Na primer, temperatura oko 0 C, posle pola sata nosenja u rukama, ekran nece da se "podigne" iz stand-by faze. Vreme izmedju 2 okidanja oko 10 min....

Mislim, nista nije smetalo ni mom aparatu, cim se malo "zagrejao" i kristali iz LCD-a se "prodrmali" sve je bilo ok.
Nije sad to bog-zna-kakva muka, ali me malo iritira sto moram da se prilicno "petljam" da bih video podatke na displeju

Van mreže crnirg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #15 poslato: Januar 27, 2016, 02:45:52 pre podne »
Da malo dignem ovu temu iz "mrtvih":
- da li ima neko resenje ili savet za slucaj kada LCD ekran ostane "zatamnjen" tokom nesto duzeg izlaganja aparata na niskim temperaturama?

U principu, problem je kada hoces da podesis ili promenis parametre, a on nece da "izadje" iz stand-by faze. Za sada, to sam resavao tako sto aktiviram "Q" taster (Canon) za editovanje parametara, ali mozda ima neko pametnije resenje  :D

I meni se to desilo ove godine sa Canon 650D za NG - ja sam se totalno iznervirao jer sam mislio da je neki kvar - crn LCD a sve radi pa cak i Preview ali Meni nikako i nije pomagao Quick.
Vratio se u hotel i posle pola sata - sve OK.
Zanimljivo da pretprosle godine temp je bila niza (oko -4) i sve bilo OK mada sam vise koristio opticko dok je ove godine bilo oko 0 stepeni i to se desilo.
650D,A650

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografisanje u zimskim uslovima
« Odgovor #16 poslato: Januar 27, 2016, 08:02:37 pre podne »
Eh i ja imam 650D. Izgleda da je to njegov fabricki "zimski odbrambeni setup"  ;D
To oko reakcije na "-" vise ima veze sa onim popularnim "feels like". Ni meni ekran ne reaguje identicno na niskim temperaturama.
Izgleda da je jedino resenje da se aparat drzi u torbi dok ne zatreba. I namestis neke parametre koji ce ti raditi posao u tom trenutku pa onda doteruj u LR, PS...