Autor Tema: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo  (Pročitano 20124 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« poslato: Novembar 12, 2011, 12:11:15 pre podne »
Na Luminous landscape je osvanuo lep clanak, valjalo bi ga procitati ... a tema kao tema, moze pomoci da naucimo kako da kritikujemo tudje radove, i kako da prihvatamo kritike, bile one lose ili dobre. U svakom slucaju, nece skoditi i da popricamo na tu temu ... ako imate volje.

1- Introduction

This essay addresses one of the most challenging aspects of creating art: how to deal with criticism. Fear of criticism is the number one thing preventing individuals from being creative.  In this essay I present knowledge that has helped me conquer my fear of criticism.

The essay is divided in three parts.  In part one, Understanding Criticism, I cover the main characteristics of criticism.  In part two, Responding to Criticism, I describe effective ways of responding to criticism in a non-emotional manner. Finally, in part three, Staying Motivated, I offer solutions to the most problematic outcome of criticism: discouragement and depression.


Ostatak teksta ... >>>>
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #1 poslato: Novembar 12, 2011, 06:52:17 posle podne »
Citat
While criticism is directed towards us and our work, the majority of this criticism is not generated by us.  It is generated by people’s personal beliefs, frame of mind, education, cultural background and, sometimes, temper.

Mislim da je tekst pokrio samo deo tematike. Ništa od rečenog nije netačno, s tim da gotovo sve ide pod pretpostavkama da su nam radovi odlični, odnosno da većinu kritika nismo izazvali ni mi, ni naš rad. Pominje se malo i odvajanje činjenične kritike, ali samo na kratko.

Suštinski, smatram da čovek mora prvo da poznaje sebe, kako bi umeo da prepoznaje reakcije drugih na svoja dela. Jednostavno niko nije najbolji, niti je dosegao svoj vrhunac ako ima volje da se i dalje usavršava. U tom smislu često zna da koristi dobronamerna, ili bar iskrena, kritika i koja nije zasnovana na činjenicama, već na ličnom mišljenju. Takva kritika ne mora da dođe samo od osoba koje smatrate boljim od vas, u poslu na koji se kritika odnosi.

Cinici, mrgudi i "mama me nije volela - tražim pažnju" online gnjavatori se lako prepoznaju i otpisuju, jer svakako na takve nije preporučljivo trošiti vreme i emocije ;)

E sad, u prihvatanju kritike na pravi način posebnu ulogu ima sujeta, a da se ne lažemo svako je ima od nas, u većoj ili manjoj meri, i samo je pitanje kako se kontroliše. U tom smislu tekst odlično upućuje čitaoca da ne reaguje na prvu loptu, da pokuša da razmisli razložno, te da se ne vodi emocijama.

Još jedan deo nedostaje u čitavoj priči, a to je kako na pravi način uputiti kritiku, jer nismo samo stvaraoci, već i kritičari drugih oko nas. Ovo bi bila jako interesantna tema, ako bi se usmerila na online kreativnu kritiku (forumi i sl), s obzirom da online zajednice pate od nedostatka direktnog kontakta, koji često dovodi do nedovoljno jasne komunikacije. Na primer, lako je moguće da se kroz kritiku nečijeg rada na forumu, našalim u svom maniru, iz čistih simpatija prema delu ili stvaraocu, a da se on solidno uvredi jer me ne poznaje lično, niti je shvatio moju poruku na način na koji sam ja želeo.

Mislim, ako me niste pogrešno shvatili... :D

Može o tome još dosta. Dobra tema za razgovor Zoki  ;)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #2 poslato: Jul 20, 2012, 07:02:55 posle podne »
Hajde da zazivimo i ovu temu :)
Kritika, pa kritika je kod mene uvjek dobro dolsa, nekad malo zasmeta ali nikad nije bez razloga, zar ne!? Eto ja otpoceo a vi nastavite :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #3 poslato: Jul 21, 2012, 10:01:50 posle podne »
S obzirom da sam pomenuo da sujeta igra ozbiljnu ulogu u prihvatanju kritike, kao i sposobnost da se ona kontroliše:


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #4 poslato: Jul 22, 2012, 05:51:33 posle podne »
Hajd' prvo da razgranicimo o cemu pricamo. Definicija sa Wiki:

Kritika (iz francuskog jezika critique) označava umetnost procene, ili stavljanja u pitanje.
U svakodnevnici pojam obično uključuje ukazivanje na grešku ili loše upravljanje s implicitnim pozivom na promijenu lošeg stanja.

Dakle, kritika moze biti i pozitivna i negativna.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #5 poslato: Jul 22, 2012, 08:25:00 posle podne »
Citat
Dakle, kritika moze biti i pozitivna i negativna.

Moze, ali se postavlja pitanje, ko je kome upucuje i kako je drugi (ne)prihvata.
Znaci vracamo se na Hornetovu(Einstein) tezu.
To sto imam vozacku dozvolu, ne daje mi za pravo, da popujem npr. Schumacheru, kako se parkira auto.
Mislim, niko mi i ne brani, ali rizikujem da ispadnem u najmanju ruku, smesan okolini ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #6 poslato: Jul 22, 2012, 09:32:54 posle podne »
Ma Bole, cak ni to nije problem... kada pocetnik komentarise iskusnijeg... zasto da ne? Ako gresi, dobice odgovor zasto gresi.. ako ne, onda eto malo koristi za starijeg. Pa dobro, malo cacnut ego moze rezultirati i boljim fotografijama. Covek se uci dok je ziv... nista tu nije strasno.
Poenta cele price jeste da se svi malo izdignu iznad svega, i da kritiku  ne shvate kao uvredu, vec kao konstruktivnu kritiku. Sa druge strane, onaj sto daje kritiku mora da vodi racuna da daje konstruktivnu kritiku a ne da vredja.

Mislim, generalno nemamo mi sada nikakvu urgentnu situaciju zbog koje bi morali da imamo neko specijalno zasedanje, ali nije zgoreg da sve bude ovde zapisano za slucaj da zatreba. Forum raste, sve je vise novih clanova, a primecujem da se mnogi ustezu da napisu konkretnu kritiku, neuvijenu u oblandu. Strah da se neko ne naljuti, ne ispadne mrgud... sta ti ja znam... a  sa druge strane, ima nekih koji i dignu ruke posle par takvih ''intervencija''. Covek naprosto nekad ne zna kako da se ponese u datoj situaciji. Da li da nemilosrdno kasapis svaku losu fotografiju, u nadi da ce i pored povredjenog ega autora, on ipak negde u dubini spoznasti i priznati sebi da je pogresio i voditi racuna o tome sledeci put? Ili, da ga tapses po ramenu i zavaravas njega, sebe i pravis od foruma mesto na kome nema napretka.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #7 poslato: Jul 22, 2012, 09:47:06 posle podne »
Ubo si sustinu i to u svakoj recenici!!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #8 poslato: Jul 22, 2012, 10:02:05 posle podne »
"Zlatna sredina" je resenje...ili mozda "zlatni presek"...ili ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #9 poslato: Jul 22, 2012, 10:21:41 posle podne »
Citiram:
“Kritika ne smije biti zlovoljna i razorna. Goli noževi i čupanje korijenja;
 kritika mora usmjeravati, poučavati, nadahnjivati.”

 Ralph Waldo Emerson

“Svako može kritizirati, ali samo stručnjak zna hvaliti.”
Konstantin Sergejevič Stanislavski


Ono sto je vazno, tema je uskrusnula :)

E sad, posle Boleta i Zorana koji su kao pisci srocili tekst ovdje tesko je nastavit i nesto pametno rec!
Pazite ovako, tesko je da ima neko kome kritika barem malo ne zasmeta, pogotovo onda kad je ta kritika upucena za nesto za sta ste 5 sek. prije kritike mislili da je savrseno! Znam, kritiku jeste tesko prihvati i meni kao i vama (sad ne mislim pretjerano tesko) ali kad se covjek ohladi od uzrujanih misli posle kritike i jasno sagleda situaciju, uglavnom shvati da su mu zapravo otvorene oci a ne uradjeno nesto na stetu!

Dalje, nije problem samo u primanju kritike, problem je i u davanju. Ovdje na forumu ima mnogo fotografija koje zasluzuju kritiku ali jednostavno niko nije kritikovao ranije i onda to prvi niko i ne zeli da uradi. Zasto, da ne duzim to je Zoran detaljno opisao. E sad problem je sto ponekad se pojavi jedna fotografija, manje-vise dobra i neko ostavi malu zamjerku na nesto sitno na toj fotografiji a posle njega se javi jos njih 10 koji otvoreno nastave kritikovat. Ok, to jeste uredu, ali izgeda je problem da neko probije led.

Istina je vjerovatno da su neki (vjerovatno i prije mene) dosli na forum i isti napustili samo zato sto im je neko uputio kritiku :)
Recimo ja, pa ja jos nisam postavio fotografiju a da je pohvaljena ;) uglavnom dobijem kritiku. Zasto, pa vjerovatno zato sto je najbolja :)
Poenta: Kad se covjek drzi takvog razmisljanja (kao ja u recenici prije ove), nije ni cudo sto ne moze da prihvati kritiku!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #10 poslato: Jul 23, 2012, 02:40:59 pre podne »
A ponekad se  moze samo konstatovati sta je dobro u nekoj seriji  i ohrabriti fotograf da nastavi sa takvim radom, zanemarujuci se mozda osvrnuti na odredjene negativne momente, uvidjajuci da covek jos uvek nije na takvom nivou da bi kritika tih elemenata njegovog rada bila konstruktivna.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 10, 2012, 07:38:11 posle podne »
Ja, evo, došla po kritike. I savete. Kako drugačije čovek da se nauči i da napreduje, ako ne obrati pažnju na druge i ono što mu sugerišu?

Sve što ste rekli je na svom mestu ... treba posedovati osobinu prihvatanja kritike (naravno, koja je dobronamerna i konstruktivna), kao i osobinu kritikovanja. Niko ne voli da mu se baca so u oči, zar ne? Ja, eto, sam imala mišljenje da neke moje fotografije odlično izgledaju dok mi nisu skrenuli pažnju na njih, šta nije u redu. I svaka reč je bila na mestu, što me nagnalo da poradim na tome, da se usavršavam i izvučem svoj maksimum.
Ali, što reče igortehno ... suvišno je da se i ja tu nešto nadovezujem posle svih ovih tekstova na ovoj temi.
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #12 poslato: April 27, 2013, 10:03:26 pre podne »
Ovako, niko se nije rodio naučen, pa tako ni ja!. Kad sam se poceo baviti fotografijom griješio sam-priznajem, volio sam cuti od pravih fotografa gdje sam pogrijesio, tako sam napredovao.To ja zovem "Konstruktivne kritike", medjutim ima i onih zlobnih koji ne znaju ni komunicirati pa su mi govorili;"Jarane moj-veze ti nemas ni sa fotografijom ni sa životom"!I ko se ne bi naljutio na takvu provokaciju? I dan danas mi tako neko ko je fotografski osnovno potkovan pokusava drzat predavanja kako sam trebao uraditi svoju fotografiju!?Ja se ne ljutim, ok, u vecini slucajeva im posaljem svoju fotografiju na e-mail i kazem haj da vidim kako bi on/ona to napravio/la.I tu ih zateknem da oni ustvari ne znaju, ne znaju cak ni osnove zlatnog reza, pravila trecine itd.....Onda im ja lijepo kazem kako da komuniciraju preko interneta, jer nije i internet za svakoga...Treba znati dati konstruktivnu kritiku a kritika se sastoji u sljedecoj recenici npr;"Ja bih to i to uradio na tvojoj fotografiji...", a ne :"Nista ti ne valja ovo" ili "haj promijeni profesiju!".....ako neko zeli da se igra sa mojom fotografijom nema problema-poslat cu mu mailom pa neka trenira, neka se uči, ali da"nisam trebao napraviti tu fotografiju" ne pije vode, jer sam ja tako htio da bude, samo tako i nikako drugacije!Jer to sam na drugom forumu bas objasnjavao-hiljadu ljudi-hiljadu ćudi, ne moze se svakom ugoditi, neko zeli moju fotografiju da vidi u crno bijeloj tehnici, neko da je blurovano, neko da je tamnija, neko da je svjetlija....ma svako bi htio nesto i misli da je samo on u pravu, ali niko se ne pita da li sam ja bas tako to htio, pod uslovom da vec poznajem neka osnovna pravila u fotografiji, jer nekad i ne treba da je sve pod konac!?Cak i da prekrsim neka pravila u fotografiji, jer ne mora uvijek sve biti po šablonu!?Ja nekad hocu da mi je bas sunce u centru fotografije, znam dovoljno pravila i znam kako bi sunce trebalo biti smjesteno, ali sam bas u tom trenutku htio da baš tako bude-i tu je kraj priče!.I dan danas privatnim porukama pitam iskusne fotografe nesto u vezi fotografije i fotoaparata, jer se covjek uci dok je ziv, uvijek mi pomognu, zato i sluze prijatelji ali me nervira-moram priznati (kada se neko neiskusan, a koji se smatra profesionalcem) drzi predavanje o nekim stvarima koje sam ja znao jos odavno....ja recimo volim od pravih fotografa cuti neki pametan savjet, takvi ljudi se ne trebaju praviti da su fotografi, odmah se to moze vidjeti ko se razumije a ko ne....Znaci poenta je da treba znati dati nekome pravu konstruktivnu kritiku, koja sadrzi u sebi dosta odlicnih savjeta, a ne samo:"ovo nista ne valja!".Ali jos je gore kad nekoga kao osobu simpatizirate i stalno mu govorite za njegove radove:"Wau", "Super", "Prelijepo"-a u stvari radovi mu nisu takvim kako se hvale....i poslije takve osobe koje ste nahvalili su cijelog zivota u zabludi da su mu fotke predivne, a u stvari-nisu.Treba biti objektivan, pa reci ako znate, tj. ako se bas razumijete u fotografiju sta stvarno ne valja na fotki i sta bi se poboljsalo, ocjena je ocjena(tj. kritika je kritika), a prijateljstvo je prijateljstvo, to ne treba mijesati!  ;)
« Poslednja izmena: April 27, 2013, 10:06:17 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #14 poslato: Februar 18, 2015, 10:51:15 posle podne »
@Tviti
Ja ne znam o cemu pricas, ja sam mislio da se sunce uvek stavlja u gornji levi ugao . . .
XD
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #15 poslato: Avgust 31, 2015, 09:42:54 pre podne »
Preporuka za odgledati  http://www.imdb.com/title/tt2582802/

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže The_Big_Lebowski

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • 131443460@N04/
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #16 poslato: Avgust 31, 2015, 10:37:33 pre podne »
@ Zoran Rodic

Film je apsolutno fantastičan.... Radnja, gluma (genijalni J.K. Simmons), muzika... ma sve... No, budući da si je stavio baš u ovu temu, pretpostavljam da si mislio na onaj deo u filmu kada je izgovoreno sledeće:

There are no two words in the English language more harmful than "good job"

Film na potpuno brutalan način postavlja pitanje da li je jedini način da iz čoveka izvučeš ono najbolje taj da ga prvo slomiš toliko da počne da mrzi i tebe, i sebe, i to čime se bavi pa da iz tog besa, mržnje izvuče nešto zašta nije ni znao da postoji u njemu... Možda je metod u neku ruku i opravdan, ali je kolateralna šteta zaista visoka. U svakoj sferi života (muzici, sportu, pa i fotografiji) procenat onih koji ne bi odustali odmah na početku zastrašujuće je mali...

Dakle, da li je opravdano da u procesu stvaranja jednog Bird-a uništiš stotinu (možda i ne puno) manjih  talenata? Hmm...

"Yeah, well, that's just, like, your opinion, man..."

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #17 poslato: Avgust 31, 2015, 11:06:05 pre podne »
Da, bas to... i ceo taj razgovor izmedju njih dvojice na kraju filma. Naravno, sve to provejava kroz ceo film, i naravno da je ovo ekstremna paralela, ali mislim da se moze na pravi nacin preslikati i na ovu nasu temu.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže mdlphoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 200
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo
« Odgovor #18 poslato: Mart 24, 2017, 05:17:13 posle podne »
kritika je dobra .
ne bezim od nje .
u slucaju da je opravdana ja je prihvatam .
u slucaju da smatram da nije odbicu je sa obrazlozenjem .
fotografi / ili fotografi to be / su po afinitetu na strani  umetnosti .
umetnici - stvaraoci - fotografi / ili oni koji tome streme / su obicno tolerantne , sirokogrude , osobe.


ps / novoprivitimizam / lako prepoznatljiv / nema mesta  8) u drustvu navedenom gore .
Worst day on fishing is better than excellent day at work . Period .