Autor Tema: Autofokus 450D  (Pročitano 3944 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže djulaga

  • Član
  • **
  • Poruke: 217
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Autofokus 450D
« poslato: Novembar 06, 2011, 06:13:24 posle podne »
pozdrav forumaši. ne postiram, ali svakodnevno pratim vaše aktivnosti, kao neki voajer  ;D sve što me zanimalo u vezi fotografije sam našao i moram da priznam da sam jako puno naučio sa vama ovdje. nivo želje da se pomogne drugima je stvarno na ekstra nivou i moram da vam čestitam na tome, zaista ste prva liga.
    
      razlog iz kojeg se javljam sada je, kao što navedoh u naslovu, autofokus. naime, posjedujem canon 450d, kit objektiv 18-55, 50 1,8, te tamron 55-200, i jako mi se puno javlja loše fokusiranje. nisam siguran u čemu je problem, da li je kod aparata ili objektiva, jer mi se javlja problem sa sva tri. znam da objektivi nisu kvalitetni, ali sam malo više očekivao po pitanju AF-a. razmišljam da se podignem na neki od boljih canona 550 ili čak i na 50-tku. ukoliko je neko imao iskustava sa ovim problemom zamolio bih da me malo uputi. hvala.

razgovarao sam sa jednim prijateljem, fotografom i kaže mi da je to boljka kod canona i da bi bilo bolje da razmislim o nikonu, je li u pravu?

    
    
          
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2011, 01:28:59 pre podne od strane StORM48 »
- Nikon D700;
- Nikon AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR
- Tamron SP AF 28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical (IF);
- Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm 1:2,8G VR
- speedlight SB-900

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: AUTOFOKUS
« Odgovor #1 poslato: Novembar 06, 2011, 06:41:05 posle podne »
Ma baci to i kupi nekog Nikona  ;D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: AUTOFOKUS
« Odgovor #2 poslato: Novembar 06, 2011, 06:46:16 posle podne »
@djulaga
Naravno da nije u pravu.

450D je, po nekim pričama, imao problematične serije, koje su ispoljavale AF probleme. Dakle, to ne važi za sve serije tog modela (ako je tačno), a posebno ne za druge modele. Da je tako, 450D ne bi svojevremeno bio najprodavaniji aparat u klasi.

Da bi bio siguran da je to po sredi, bilo bi dobro da odradiš jednostavan test. Skini focus test chart (LINK) i odštampaj 18. stranu.

Postavi aparat na stativ, horizontalno, a odštampanu test-kartu postavi pod uglom od 45° u odnosu na osu objektiva. Nanišani na naznačeno mesto i napravi 10-ak snimaka na najvećoj blendi, sa svakim objektivom. Snimci moraju biti fokusirani u samu sredinu. Ako jesu, to je dokaz da aparat dobro fokusira, te da bi trebao da usavršiš tehniku rada. Ako maši tako da fokusira ispred željene tačke, onda ima "front-focus". Ukoliko fokusira iza, onda ima "back focus".

Rešenje za oba problema, pod uslovom da je mašenje konstantno, je nošenje aparata (sa objektivima) na kalibraciju, u ovlašćeni servis.

Da bi smanjio procenat omašenog fokusa, ukoliko je sa aparatom/objektivima sve u redu, gledaj da koristiš pretežno centralnu tačku, kao i da rekadriranje (pomeranje aparata nakon izvršenog fokusiranja) svedeš na minimum.

Pozdrav

Van mreže djulaga

  • Član
  • **
  • Poruke: 217
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: AUTOFOKUS
« Odgovor #3 poslato: Novembar 06, 2011, 07:00:47 posle podne »
hvala storm, evo već sam skin'o stranicu i dajem se što prije na pos'o. istina je da sam koristio sve tačke fokusa, pa nisam siguran nastaju li tada problemi, ali znam 100% da su nastajali i na centralnoj. naravno da je bilo i super oštrih, ali da bih bio sihuran da sam nešto obavio kako treba moram uvijek da napravim lijep broj okidanja. znam da e to svakako radi, ali mislim da je kod mene to nešto prečesto  ???  što se tiče ovlaštenog servisa, mislim da ga, barem kod mene u tuzli nema, ako neko zna gdje u bosni ima servis za canon, molio bih da mi napiše.
- Nikon D700;
- Nikon AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR
- Tamron SP AF 28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical (IF);
- Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm 1:2,8G VR
- speedlight SB-900

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: AUTOFOKUS
« Odgovor #4 poslato: Novembar 06, 2011, 09:02:42 posle podne »
Nije na odmet i da bacis ovde neku fotku sa masenim fokusom, po mogucstvu sa exifom, cisto da imamo nesto za razglabanje ;)
Ovo sto ti je Storm naveo, je tacno 100%, ali ima jos nekih sitnica sem loseg fokusiranja, sto moze da dovede do neostre fotografije.
U svakom slucaju, focus test chart ti je prva stavka...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Autofokus 450D
« Odgovor #5 poslato: Novembar 08, 2011, 04:33:54 posle podne »
Nemoj se ljutis, ali ne mogu da verujem kakav ti je savet dao prijatelj.