Autor Tema: Dilema: Nikon ili...  (Pročitano 8161 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marko.lazic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Dilema: Nikon ili...
« poslato: Oktobar 05, 2011, 04:58:12 posle podne »
Odlučio sam da kupim novi aparat, ali imam veliku dilemu. Do sada sam koristio Canon A450 za slikanje svega i svačega, ali ponekad i stari Zenit E (koji sam nasledio od ćaleta) za slikanje u prirodi, portreta, itd., tako da bih sada pazario nešto ozbiljnije. Pročitao sam mnogo testova, prelistao mnogo foruma (uključujući i ovaj), ali i dalje nisam siguran šta da kupim, jer što više čitam - dilema sve veća... :) Planiram da kupim nešto do kraja ove sedmice, tako da bi mi svaki koristan predlog mnogo značio. Ne zanimaju me manji kompakti, već u obzir dolaze dslr ili veći kompakti, tzv. superzoom aparati. Naravno, budžet mi je ograničen i trenutno sam u mogućnosti da odvojim oko 550 evra.

Meni je fotografija pre svega hobi, zanimacija kojoj se posvećujem kad imam slobodnog vremena, slikanje porodice, portreti, kad odem na putovanje ili vožnju biciklom po prirodi.

Trenutno razmišljam o sledećim modelima: Nikon D3100 ili Fuji HS20 EXR.

Prednosti Nikona u odnosu na Fujia znam, ali pitanje je koliko ću biti u mogućnosti da dokupljujem nova stakla (pre svega bih se orjentisao na kit objektiv). To ne znači da ne volim da eksperimentišem sa fotkama i da učim, naravno, tehnika mi je u krvi i voleo bih da mogu više vremena da se posvetim tome. Međutim, posao i druge stvari daju malo prostora za opuštanje.

P.S. Da li sa ovim Fujiem mogu da slikam portrete i da dobijem blur background kao sa dslr-om ili ne mogu? I da li ja kao amater, mogu da prmetim razliku u kvalitetu fotografije između ova dva navedena aparata (dan ili noć)?

Sve pohvale za forum i veliki pozdrav.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2011, 06:56:44 posle podne »
Sa kit objektiv 18-55 neces imati neki poseban blur.
Sa 50/1.8G  i 35/1.8G ces vec imati dobre rezultate.

Svaki DSLR zbog velicine senzora pravi bolje fotke pri slabom svetlu u odnosu na prosumer.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže marko.lazic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 05, 2011, 07:12:14 posle podne »
pa da, svestan sam ja toga ali kupovina tih objektiva iziskuje dodatne troskove. ja kada bih kupio dslr prvenstveno bih slikao sam kit objektivom i to bi bio malo duzi period... nisam ja neki profi fotograf, ali mi izuzetno lepo izgleda kada se slika portret i dobije mutna pozadina. koliko bih mogao to da postignem za superzoom aparatom?
za slabo osvetljene uslove to mi je jasno, zbog razlike u velicini senzora, ali prvenstveno bih slikao po danu, jedino uvece kada se ide u setnju :)

meni je svaki savet koristan, jer hocu aparat koji ce moci da zadovolji moje potrebe za dobrom fotkom i da ima auto i manuelne komande, posto volim da se igram, ali moram da obracam paznju na budzet. i ovo sto sam skupio jedva sam ostavio sa strane.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 05, 2011, 07:14:28 posle podne »
a da kupis polovan canon, npr. 450d i 18-55is(sve ukupno oko 350e), i kupis m42 to eos adapter i objektiv sa zenita stavis na canona i dobijes mutnu pozadinu :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 05, 2011, 07:18:03 posle podne »
Pozdrav,

i po meni je najbolja prica polovan aparat sa adekvatnim objektivom, jer ako das pare a ne budes zadovoljan onim sto si dobio, pa jos pritom zamrzis dslr zbog svih onih vise puta opisanih problema prelaska na dslr, onda definitivno nisi napravio posao. Polovnjak itekako moze da zaokruzi pricu, moze i ovako kako Ti je vec predlozeno, ali i sa nizom drugih kombinacija. Da li si orjentisan na HD video, ili samo na slikanje?

Van mreže marko.lazic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 05, 2011, 07:28:40 posle podne »
pa o tome nisam razmisljao, iskreno. na zenitu imam objetiv 50mm. u principu ne volim da kupujem polovnu robu, pogotovo sto se tice tehnike, imao sam neka losa iskustva, sto ne znaci da bih imao u buduce. pre svega bi bile fotografije, ali hd video bi dobro dosao, jer volim ponekad da snimam a i odlicno bi to izgledalo na hd tv-u. ja sam dosta razmisljao o nikonu d3100 i onda sam jednog trenutka video fotografije jednog i drugog kod prijatelja i jednostavno nisam mogao da vidim razliku (slike prirode po danu uglavnom), pa je tu nastala dilema.

a o tom prelasku na dslr, pa iskreno nisam nikada koristio dslr tako reci dugo, jesam bacio par fotki kod prijatelja, da bih mogao da kazem da bi mi odgovarao. meni masovno svi govore da on ima mnogo bolji kvalitet fotke, međutim tu je problem budzet i taj moj osecaj da su fotografije priblizno istog kvaliteta, cak i kada se zumira slika na kompu, govorim u svoje ime.
« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2011, 07:33:39 posle podne od strane marko.lazic »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 05, 2011, 08:16:37 posle podne »
Pri silkanju sa DSLR-om je treba slikati u RAW, i onda posvetiti neki minut-dva vremena u Photoshopu da se doradi slika.
Vec sa pametnim izostravanjem i par sitnih detalja, ce se dobiti lepsa slika, nego sto je JPG koji daje aparat.

Sto se tice zamucenja pozadine, vrlo je verovatno da ce na HS20 na velikim ziznim daljinama biti mnogo bolje nego na 18-55 kitu.
Evo kako izgleda pri maksimalnom zumu od 30x:
http://g2.img-dpreview.com/2442E785EA4441C6AA05E0887C170B8A.jpg
http://www.safari-guide.co.uk/images/cameras/fuji-raynox-teleconverter/fuji-sample02.jpg


Vidim da Fuji ima odlican makro mod:
http://www.whatdigitalcamera.com/imageBank/d/DSCF1207.JPG

Evo ga album slikan iskljucivo Fuji HS20.
http://weiw.lightshedder.com/Landscape-Wildlife/FirstFuji/16715414_Kg3Jkd#1260752032_n9wJhJf

Ako je suditi po filmu, uzmi Fuji :)
Slowmotion Fujifilm HS20EXR


« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2011, 08:32:51 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 05, 2011, 09:08:23 posle podne »
@marko.lazic
Pozdrav i dobro dosao.
Moje misljenje je da bi trebao da ides na Nikon D3100 (18-55 VR), eventualno EOS 1100D, i polako se fotografski razvijes na njemu. Nema razloga da brines o novim objektivima, nekako uvek ispadne nesto kasnije...da li je polovno preko oglasa, ili od kolege, prijatelja, ili nenadani priliv novca doprinese da se ponovis, uvek nesto ispadne... A prava je steta da ne krenes sa dSRL sistemom, jer nudi toliko mnogo mogucnosti.
Sto se tice efekta koji zelis da postignes kod fotografisanja, croninn ti je lepo predlozio fiksne (portretne) objektive, ali taj efekat bi jako lepo napravio i sa npr. 55-200 VR (odnosno 55-250 IS) kada ga odvrnes na 200mm i udaljis se od objekta/subjekta, a i jako ce ti dobro doci da popunis telepodrucje nakon 55mm (18-55 VR).
U svakom slucaju, sve u svoje vreme.
Pozdrav.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 05, 2011, 09:33:20 posle podne »
meni masovno svi govore da on ima mnogo bolji kvalitet fotke, međutim tu je problem budzet i taj moj osecaj da su fotografije priblizno istog kvaliteta, cak i kada se zumira slika na kompu, govorim u svoje ime.

Dslr i prosumeri su kategorije koje nisu bas zahvalne za poredjenje.

Da bi izvukao maksimum iz dSLR-a, potrebno je poznavati teoriju fotografije taman koliko i nasi ocevi nekada. Dakle, sta je ISO, sta je blenda, sta je ekspozicija ... povezati taj magicni trougao u smislen i upotrebljiv sablon, i nastaviti dalje sa rutinskim unapredjivanjem znanja.

Kada znanje prevazidje mogucnosti prosumera, nema se gde dalje.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže marko.lazic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 05, 2011, 10:40:17 posle podne »
odlucio sam se za dslr i tako ce i da bude. samo jos jedno pitanje, posto vidim da mi predlazete i canon 1100d, ne znam kolika i koja je razlika u odnosu na nikon, sto se tice fotografija posto verujem da je to slicno, ipak su to aprati iste klase itd., vidim jedino da ima video nize rezolucije i koliko sam mogao da procitam on nema sistem samociscenja, da je izbacen kod ovog modela, pa eto zbog toga. canona nisam imao prilike da drzim u ruci, dok nikona jesam. a za objetive, kao sto rece gosp. crni, skupice se nesto, taman dok se ja malo izvezbam na kit objetivu.

hvala na sugestijama, dileme vise nema, dslr ce da se kupi :)

pozdrav.
« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2011, 10:45:49 posle podne od strane marko.lazic »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 05, 2011, 11:07:49 posle podne »
Podrzavam. Nikon D3100 je kao telo mnogo varijanta opcija od prosumera.

CB je u pravu, iskrsnuce nesto od objektiva.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 05, 2011, 11:16:10 posle podne »
Čestitam na odluci i baci koju fotku ovde kad se ponoviš ;)

Što se tiče izbora Canon1100d/Nikon3100 nemožeš da omaneš šta god da izabereš. Neka ti lepo Ljuba-Crni Bombarder (ako kod njega pazariš u pcfoto.biz) natenane objasni prednosti i mane jednog i drugog, opipaj koji ti bolje leži, pa onda odluči prema svojim potrebama.

Što se tiče kvaliteta fotografije dslr/ultra zoom - tu postoji mnogo velika razlika, koja doduše najmanje dolazi do izražaja po sunčanom danu ;) Po sunčanom danu i moj HTC pravi dobre fotke :D

Pozdrav!

Van mreže marko.lazic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2011, 12:01:23 posle podne »
E ljudi da Vas obavestim, kupio sam Nikon D3100 i prezadovoljan sam. Sad je vreme da naucim nesto i da pocnem da slikam kako dolikuje! :D

Pozdrav.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2011, 01:36:46 posle podne »
. :D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 18, 2011, 03:10:02 posle podne »
Cestitke.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema: Nikon ili...
« Odgovor #15 poslato: Novembar 18, 2011, 08:24:22 pre podne »
Cestitke kolega (novo peceni vlasnik DSLR)  :D