Autor Tema: Ma samo hrabro, 3. deo  (Pročitano 9029 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Ma samo hrabro, 3. deo
« poslato: Oktobar 03, 2011, 09:53:19 posle podne »
Prijatelji,

Nadam se da ce ove fotografije razvejati sumnju da je smrtonosna kombinacija D90-Tamron 90 (u zargonu 90-90) moze biti pogresna ili losa! Sada sam konacno uveren da se radi samo i iskljucivo o brzini sa kojom se snima. Jer, zaista, ako se samo malo razmisli, i uz predpostavku da Vam je aparat cak i na stativu, glavni protivnik Vam je vetar. Racunica pokazuje da za brzinu vetra od 0.5 m-sec (50cm/sec – sto je vrlo blag povetarac) i uz uslov da vam je odnos predmet fotografija 1:1, pri brzini zatvaraca od 1/500 sec, vasa travka ili buba (ako recimo snimate bubu koja cuci na nekoj travci) ce se tokom ekspozicije pomeriti za 0.1cm ili za citavih 1mm! Toliko ce se pomeriti i na fotografiji, u sustini na snimku ce biti “razmazan” neki detalj, odnosno slika stresena. 

Zakljucak: ukoliko snimate sa manje od 1/500 slobodno mozete racunati sa zamucenoscu slike. Rekao bih da je to neka granicna vrednost, i da zapravo treba snimati sa jos vecim brzinama, recimo 1/800 ili i vise, sto, nadam se pokazuju i ove fotografije. Uocicete da su neke snimanje uz asistenciju mocnog SB 700, a druge bez blica, a sve kao deo eksperimeta koji je ljubazno predlozio @DeVil, hvala mu jos jednom. Moj savet svakom ko snima makro u prirodi, da ne snima sa sporijem brzinama od 1/500. To pomalo dovodi u pitanje i staro pravilo de se najbolje slike buba prave u ranim jutarnjim satima, jer tada svetla moze biti malo…Cak i upotreba tripoda moze biti pod znakom pitanja. Jer, iako je aparat stabilan, biljke i "modeli" na njima se uvek –sem bas u reeeetkim prilikama – pomalo njisu, te dzaba stabilan tripod!  Drugim recima, srz rada za makro fotografiju je dobra rasveta koja dozvoljava brzo zatvaranje zatvaraca i koriscenje blendi iznad 8, zbog DOF-a, cak i iz ruke. …Bez toga, bez velike brzine zatvaraca, uvek ce biti sterseno, mutno, tuzno…Ja sam Vam garant za to i sve ono lose sto sam ranije kacio, (a ovo je prilika da se jos jednom izvinim @Neu koji je zakljucio da uvek stavljam iste stvari na sajt), snimano je sa 1/200 ili manje! Naravno, znao sam da fotke ne valjaju! Ali, to kacenje je bilo samo moja molba vama da nekako resimo problem stresenih fotki…

Kakav je rezultat ovih mojih jednostavnih kalkulacija koje se odnose na brzinu vetra? Pa, obrisao sam sa spoljnog diska dvadesetak GB a sa hard diska dodatnih isto toliko. Bile su to sve  tzv. Makro fotografije, nekoliko meseci uzaludnog skljiocanja! Laknulo je i meni i mom racunaru! Sve pocinje ispocetka, simbolicno, sa 1. oktobrom! Slike koje danas kacim nisu umetnicko delo, na to ne pretendujem. Ipak, barem su dokaz da mogu da napravim ostru fotografiju. Vasoj cenjenoj paznji skrecem fotku sa hoover fly I zutim cvetom…Nisam uocio tokom snimanja, ali na cvetu i je jedan mali stvor, mozda dva mm. I on se vidi, sto nije lose! Inace, snimanje - testiranje sam poceo snimanjem cveca (neko od vas je dao ovaj savet). Cvece bar ne bezi kao bube, otuda i ovih par fotki sa poljskim cveticima…

Conclusion: Sada kada znamo osnove, mozete ocekivati i bolje stvari od ovih, samo polako. Korisitm priliku da se zahvalim, iskreno i od srca, svima koji su me hrabrili i nisu dali da odlozi D90 na policu, trajno! Ove slike posvecujem Vama i radujem se vasim dobronamernim kritikama.





Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 03, 2011, 09:56:16 posle podne »
..i jos nekoliko...da diskusija bude zesca!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 03, 2011, 09:59:47 posle podne »
...o jos par, mada ih ima mnogo, i napomena da je PS koriscen samo da promeni ekspoziciju, malo kropa i poneki klizac...Mozada bi neko ko bolje poznaje PS mogao i vise da izvuce.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 03, 2011, 10:12:34 posle podne »
Svakako, ovo je značajno bolje, a detalje i rekapitulaciju tvog uvodnog izlaganja ostavljam iskusnim makrondžijama ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 03, 2011, 10:20:08 posle podne »
@hornet, kao i uvek, pun reci ohrabrenja, hvala, hvala...

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 04, 2011, 08:39:13 pre podne »
Mnogo bolje. Bravo.
E da, ono cvijeće kod skakavca dosta smeta.
« Poslednja izmena: Oktobar 04, 2011, 08:54:18 pre podne od strane Lackie »

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 04, 2011, 10:06:23 pre podne »
Hvala Lackie. Ma zelenog sam jedva nahvatao, skoro sam lezao, puzao za njim, na davola behu tu i koprive koje nisam uocio...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 04, 2011, 10:30:50 pre podne »
..jos dve, pa cu malo da oladim...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 04, 2011, 12:44:11 posle podne »
Mnogo bolje  :)
Zaključak je da sa ovom opremom mogu da se naprave izuzetno oštre fotke, na tebi je da sada fokusiraš na pravo mesto i da skapiraš koji parametri su ti najbolji. Sve je samo stvar iskustva.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 07, 2011, 05:05:50 posle podne »
@DeVil, hvala jos jednom. Mislim da sam tu negde, bar kada su parametri u pitanju. Sada jos nedostaje umetnicka strana. Necu vise kaciti nista do nove sezone, novih buba, da ne opterecujem ovaj sajt i dobre ljude na njemu fotografijama koje ne zasluzuju da budu deo ovog naseg foruma. Zimski odmor cu provesti u konstrukciji rasvete i vezbanju na predmetima u sobi (i zeninom cvecu u saksijama) pa na prolece, kada i ako dostignem zeljeni nivo, bice i Samo hrabro, deo 4. Jos jednom svima hvala na strpljenju i dobronamernim savetima. Veliki ste, zaista!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 11, 2011, 08:47:33 posle podne »
Zahladnelo je, pa tek vezbe radi, snimao sam neke pokisle cvetice, sto sitnije, to bolje. Uz put, pitao sam se gde odose onoliki insekti I bube od koliko juce… Jedino sto sam nasao bila je jedna ocigledno smrznuta buba mara, te tu napravim par fotki.  Kod kuce pogledam na racunaru, a na par fotografija vidim – ima tu i buba! Evo tih slika. Na onoj sa imenom Buba mara 1, vidi se jedan sasvim mali pauk, ili tako sto, tik pred buba marom. Na fotografiji sa imenom cvast & dve bube uocice se, nadam se lako, dve krilate bube, jedna na listu, druga na cvetu. Koliko su sitne, ne treba pricati, jer cela “cvast” ima 5-6 santimetara!  Najzad, na fotografiji sa naslovom plavi cvet & buba na samom vrhu da se uociti insekt koji ima manje od milimetar. Dobro je 90&90, jeste deadly combination, u hardware-u nema greske! Naravno sve je pucano blicem te o umetnickoj strani fotki ni ovog puta ne bih mnogo… To cemo kasnije…

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 11, 2011, 08:50:43 posle podne »
sta bi sa ovom drugom fotkom....sto ima ovoliko suma?
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 12, 2011, 07:59:36 pre podne »
Jeste gadan sum @unique93! Ne znam tacno odkud on. Pripisujem ga mom nepoznavanju PS-a, tu sam kao nesto izostravao fotografiju - e da bi se videle one dve bube malo bolje (ja ih tokom fotografisanja nisam uocio!)- sledeci uputstva iz knjige Charoltte K. Lowrie  Camera RAW - studijske tehnike

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 12, 2011, 08:04:28 posle podne »
pa evo danasnje...jedna od dve bube koje sam ugledao u toku dva sata setnje

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 13, 2011, 09:24:09 pre podne »
E pa neznalice ovo ti je najbolja fotka do sada. Mirna pozadina, dof plitak ali fokus na mestu (oku), fina kompozicija, sve u svemu odličan napredak.
Sad kad si pomerio sebi lestvicu trudi se da ti svaka sledeća koju okačiš bude bar na ovom nivou ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 13, 2011, 11:02:38 pre podne »
@hornet!!!!

Napolju pada kisa, sivo i gadno, tuyno, mokro i hladno, monohromatski i bey kontrasta, a meni je ova poruka popravila dan i ucinila ga ...prelepim. Hvala Ti! Mozda mozes da mi pomognes? Sve imam utisak da mi je fotografija mnogo jasnija dok je obradjujem u PS. Kad je smanjim, nekako mi se pokvari, zamuti, ne bude tako ostra...zasto? Drugo, redukujem velicinu slike na 400 x nesto, a zakacim je na FORUM, a ona ispadne ko kuca! Zasto?

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 13, 2011, 01:31:23 posle podne »

  Hornet je sve rekao.  :)
  Vote !  ;)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 13, 2011, 03:34:30 posle podne »
Ne znam kako to smanjuješ na 400 (nečega). Ova prethodna ti je 2.720 pixela po dužoj strani a valjalo bi ubuduće da ih kratiš na 800, plafon 1000.
Što se zamućenja, prilikom smanjivanja fotke tiče, više puta su to objašnjavale kolege na forumu. Naime, fotku doteraj po volji u Photoshopu (ili već nekom drugom programu), ali nemoj je dooštravati dok je ne smanjiš. Kad smanjiš ti je tad dooštri po potrebi (unsharp mask).

Pozdrav!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 13, 2011, 04:01:20 posle podne »
@desha, hvala, ljubazan, duhovit i odmeren u komentarima, kao i uvek

@hornet, ovo su vredni saveti, probacu ih jos koliko danas. Lepo je osvajati PS, zaista! Ja sam jos daaaaaaaaleko od toga da budem zadovoljan onim sto snimam, ali vidim napredak...spor.

Dobro svetlo svima zelim i hvala!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 3. deo
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 17, 2011, 05:32:32 posle podne »
Po suncanom i prohladnom danu na livadi ne bese nista od insekata doli dve vredne pcele, od kojih je jedna na ovoj slici. Cini se da se ostrina poboljsava?