Autor Tema: Dve obrade  (Pročitano 4275 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Dve obrade
« poslato: Septembar 08, 2011, 10:36:07 pre podne »
Evo iste fotografije, obradjene na dva nacina. U pitanju je HDR iz tri expozicije, jedna mirnija (koliko, toliko) i jedna jaca obrada... Jel ima neko savet? :)
Pozdrav

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #1 poslato: Septembar 08, 2011, 09:06:42 posle podne »
Nidje nista? :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #2 poslato: Septembar 08, 2011, 10:02:26 posle podne »
Pa sam si dao odgovor.Prva jeste mirnija,a na drugoj si malo preterao  :) Drug kapri dosta eksperimentiše sa hdr-om,pa možda on ima neku tehničku sugestiju?

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #3 poslato: Septembar 09, 2011, 02:39:07 pre podne »
xe xe xe...jeste druze Neo...bas sada pokusavam da iskuliram sto se tice HDRa... ;D

Ja ti i nisam neki ekspert da komentarisem sada, ali evo reci cu ti moje misljenje sto se tice ovih fotografija gore...

Prva fotka mi deluje podeksponirano(tamno) i deluje mi kao HDR u pokusaju...
Druga fotka mi je u nekim delovima,kao sto su oblaci, preeksponirana(sprzena) i malo mi je jaca obrada(smesno je sto ti ovo ja pisem ;D).
A u obe bi izbacio ovo drvo tj. ove grane u gornjem desnom uglu,
s tim sto bih na drugoj isklonirao onu senki, kropovao ili sta je vec u donjem levom uglu, odvlaci mi pogled sa bicikle cesto na nju.
I pokusao bih da stavim akcenat na samu biciklu, tako sto bi stavio neki vinjetu ili nesto slicno na fotku,pa bi ona bila u prvom planu.

Ovo ti je moje misljenje, sto se tice same fotografije ,a ne mora da znaci da sam upravu, vec da bi ja tako postupio sa fotkom. ;)

Sto se tice HDRa, mislim da ti je sve to individualno, tj. ko kako voli. Neko voli slabu obradu, a neko kao ja jacu.
I sve ti je stvar eksperimentisanja, probas na jedan nacin, pa na drugi i onda uporedis sta ti se vise svidja tj. sta ti vise odgovara, jaca ili slabija obrada, crno beli HDR i slicno.
Ali uvek pazi da ti fotka ne pukne u nekim delovima tj. da ti neki delovi ne budu podeksponirani ili preeksponirani.
Inace, mislim da fotka moze ispasti dobar HDR...

Ovo je bio dobronameran komentar sa moje strane...   ;)

Sto se tice tih tehnikalija, ima mnogo boljih tehnicara od mene na forumu, pa ako neko zeli da da savet, komentar ili komentar na moj komentar... ;D

Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #4 poslato: Septembar 09, 2011, 08:53:46 pre podne »
Moja tačka gledišta: Ponekad, posebno kada se fotka u kontra svetlu, neki delovi fotografije i treba da ostanu podeksponirani.
Prva mi je značajno bolja - drugu si ukakio, a najviše nebo ;)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #5 poslato: Septembar 09, 2011, 12:29:49 posle podne »

  Meni isto ne smeta na prvoj sto je "podeksponirana" (to svakako daje mirniji utisak). :)
Pomocu nekih "trikova" pokusao bih da samu biciklu i ogradu (ili deo ograde) osvetlim (predpostavljam da je to malo teze, jer je taj ceo prvi plan nekako resetkast).
Otprilike, kombinacija prve i druge fotke... ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #6 poslato: Septembar 09, 2011, 02:09:53 posle podne »
Hvala mnogo na odgovorima!
Svako ko obradjuje fotografiju mnogo truda ulozi u nju, i tesko da bude subektivan oko nje (zato ste vi tu)! Hvala jos jednom, potrudicu se! :)
Keep practice! Č=

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Dve obrade
« Odgovor #7 poslato: Septembar 09, 2011, 05:01:53 posle podne »
Na prvoj mi se svidjaju boje.
Malo bih rotirao sliku u levo.
Potrebno je naglasiti i bickl, makar i rucno. Ipak je levi desni deo slike (gde je glavni motiv) previse u senci.
Drvo u gornjem desnom uglu mi se, naprotiv, bas svidja.

Ne vidim puno osnova za HDR na ovakvoj fotografiji. Dinamicki opseg fotke je vec zasao u opasnu zonu, a nebo nije previse izazovno.
Ima puno detalja i puno razlicitih boja, i sve to po celoj dubini prostora.
Covek treba da bude bas suptilan i vest u HDR-u da sa takvim polaznim parametrima ne napravi nesto sto zbunjuje gledaoca.

Probaj mozda neku arhitekturu za HDR?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D