Autor Tema: Makro .. Pocetne greske  (Pročitano 51753 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #20 poslato: Septembar 14, 2011, 03:29:53 posle podne »
Lepo napreduješ, posebno je dobar prvi f.stacking pauk  :)

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #21 poslato: Septembar 14, 2011, 05:28:08 posle podne »
Lepo napreduješ, posebno je dobar prvi f.stacking pauk  :)
Hvala...znaci dosta kad DeVil pohvali  ;)
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #22 poslato: Septembar 15, 2011, 06:34:51 posle podne »
Osecam se kao da sam negde zalutao...ako razumete..odem na livade ispucam 100-200 i sve izbrisem kad dodjem kuci...kao da sam u luna parku  :D vrtim se u krug...ali nema veze i dalje cu da delim sa vama moje greske ...nadam se da necu mnogo smoriti  :(

ovo sam sa 3stotkom probao....sve je tu a i dalje nema nicega...barem se meni tako cini
.....
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #23 poslato: Septembar 17, 2011, 11:04:19 posle podne »
Ova ti je za sada najbolja  :)
Bez makro objektiva teško da ćeš postići bolje. Ovde je fokus na mestu i kompozicija nije loša, a pozadina nije ometajuća. Malo smeta bela fleka blica u oku, ali ne može drugačije. Samo napred  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #24 poslato: Septembar 18, 2011, 11:35:25 pre podne »
Poslednja fotka Denjev, jeste dobar predznak i siguran sam da je pred tobom jos mnogo divnih slika mikro sveta, koji obicni smrtnici ne ni ne vide, a gaze po njemu! Samo hrabro ganjaj te bube po livadama iza Tvojih NBGD blokova, sto vise fotki i sve ce doci samo po sebi. Nisam ja neko ko daje savete i ko ima pravo da ih daje, ali jedan ipak preporucujem (iz sopstevenog iskustva). Pre no sto pritisnes okidac, smiri ruku...Znam taj osecaj, uzbudjenje, zurba, ruka zadrhti i eto stresenog snimka koji bi inace bio dobar. Smiri ruku i ako je moguce osloni je na nesto. Hrabro, ovo je veliki korak napred, u poredjenju sa onim prvim fotografijama.

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #25 poslato: Septembar 18, 2011, 10:58:53 posle podne »
Da nisi postavljao fotke ne bi ni primetio koliko si napredovao. Uporedi samo prvu i poslednju. Svaka cast.

pozdrav

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #26 poslato: Septembar 18, 2011, 11:25:56 posle podne »
Hvala svima na komentarima

evo jedne od pre neki dan gde sam pokusao malo nemoguce....barem sa ovom opremom ... u letu sa 5-6 metara... uradio sam krop...da se malo boje vidi


i dve od danas .... nikad vise nisam video insekata...a bas danas nije morao vetar onako da duva ...




moze neki komentar
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #27 poslato: Septembar 19, 2011, 12:06:24 pre podne »
Bićeš najsrećniji čovek na svetu kad kupiš makro objektiv :)

Što se tiče fotki... prvu si sam iskomentarisao, u drugoj mi se mnogo mešaju boje jer je slična boja krila i boja onog osušenog cveća...


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #28 poslato: Septembar 19, 2011, 12:57:45 posle podne »
Sve bolje i bolje  ;)

Fokus je na mestu (što je najvažnije), dubinska oštrina je dovoljna da je veći deo insekta oštar i nisi napravio grešku koju prave početnici, a to je da insekta slikaš od pozadi. Lepo, ali to može mnogo bolje i znam da ćeš sledeći put uraditi to još bolje. Imaš želju i volje, a to je najbitnije.
Sledeći put obrati pažnju na korišćenje blica. Ne moraš uvek da ga koristiš, a opet ponekad moraš da raspališ. Pokušavaj da ISO vrednost održavaš do 400, a ujutru i u nekim ekstremnim situacijama je dozvoljeno i 800 (ali treba da znaš da se kvalitet fotke gubi sa povećavanjem te vrednosti). Blic je na drugoj makrofotografiji odradio dobar posao, a na poslednjoj medveđu uslugu jer je prepalio cvet i bele šare na leptiru. Po sunčanom danu blic može da se koristi, ali i ne mora. Ako slikaš insekta u kontra svetlu (slikaš stranu koja je u senci ili mu je glava u senci) korišćenje blica je obavezno da bi mu se dosvetlile senke. Vremenom se nauči i korišćenje određene snage blica da bi se te senke samo malo dosvetle, a ne prepale. S druge strane ako je insekt na svetlu blic se ne mora koristiti jer će njegova jačina prepaliti insekta. Takvo, prirodno sunčevo, svetlo će biti malo oštrije i neki detalji će se izgubiti. Postoji način i da se to reši. Možemo stati tako da napravimo senku nad insektom i onda će svetlo biti mnogo bolje (ali postoji velika šansa da se insekt uplaši i pobegne) ili možemo podesiti parametre tako da fotka po suncu bez blica izgleda podeksponirana (na pr. 1/800,  ISO 100, f/14), a onda blicem dodamo to malo svetla što nedostaje. Biće mnogo detalja, a fotka će biti jasna i svetla.
Malo sam se raspisao u nameri da podelim iskustva sa malo neiskusnijim kolegama  :)
Ja mogu samo teoretski da Vam pomognem, ali praksu ne može ništa da zameni i treba dosta znoja da bi se došlo do željenih rezultata. Treba ići korak po korak, bez preskakanja, i rezultati neće nedostajati.

PoZz  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #29 poslato: Septembar 20, 2011, 01:03:22 posle podne »
Denjev, ostajem pri tvrdnji da je Tvoj pomak u oblasti makrofotografije (lepa disciplina!) veliki. Jos treba prakse, i to dosta. Ono sto DeVil dobronamerno pise i usta ulaze dosta napora, treba postovati do poslednje zapete, jer on ima veliko iskustvo. Ali, ima i ono nesto "trece" - osecanje za prostor, boju, kompoziciju...ono "trece" sto se ne moze nauciti, vec se covek sa tim rodi (ili ne rodi). Za nas obicne i nazalost bez tog posebnog dara, bice dovoljno i ako iskoristimo iskustvo majstora i steknemo tu zanatsku rutinu, a iz te rutine, vremenom, izacice i po neka dobra slika...u to sam uveren! dakle, cekamo nove priloge, u kojima se postuju saveti DeVila. Dobro svetlo zelim!

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #30 poslato: Septembar 20, 2011, 05:28:42 posle podne »
... i nabavi štitnike za kolena kao što rekoše iznad  ;D

edit: izgleda da sam taj savet video u drugoj temi :)
« Poslednja izmena: Septembar 20, 2011, 05:30:38 posle podne od strane oxymoron »

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #31 poslato: Septembar 21, 2011, 04:08:06 posle podne »
Kad porastem bicu  ;)

Jos neki izlazak i gotovo je sa insektima...danas sam naleto na Bumbara i u zurbi zaboravim da spustim blic ... samo sam jednu sansu imao....da nisam pregoreo cvet mozda bi valjalo

 :-\   :-\   :-\



Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #32 poslato: Septembar 22, 2011, 09:59:50 posle podne »
Poslednje dve fotke koje kacim a da sam uradio sa trenutnom opremom....dok se ne ponovim sa opremom (blic,optike ili tube) necu kaciti nista vise...ove dve nisu nesto precizne(sa velike daljine sam slikao)...meni se licno svidjaju ...barem mi se cini da imaju neki sklad ,,,,mozda sam trebao veci crop na drugoj da odradim....ali izgubice dusu  ;) ....




sa kolibrijem sam bio odusevljen...prvi put vidim ovo cudo u prirodi

a ovog leptira jurim danima.... >:(


Toliko za sada.....pa uskoro nova tema sa novim greskama  ;D ;D ;D ....iskreno se nadam da ce biti manje i da cu podici kvalitet barem za jednu lestvicu
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #33 poslato: Septembar 23, 2011, 07:55:54 pre podne »
Lepo, lepo Denjev, napreduje se i to se vidi...Tube mozda nisu najbolja ideja, ja bih se skoncentrisao na neko makro staklo...Za tube mislim da treba savladati prethodne lekcije, a te se rade vezbom na makro staklu....I ja sam pomislio da ce tube doneti ne znam kako dobre fotke, a nije tako! Sa njima se lakse fotografija strese, potrebna je dodatan rasveta i tripod....Dobre tube su ne bas tako jeftine, mislim one sa kojima se kontrolise i blenda...A sto se svetla tice, tu verujem u home made varijantu, ima dosta toga i na ofom forumu kao uputstvo kako napraviti dobro svetlo za dobru makro fotku. I da svedem / navijam za novo makro staklo i sve ce biti mnogo bolje.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #34 poslato: Septembar 23, 2011, 01:30:25 posle podne »
He, he, lud je đavolko  ;D
U pravu je @neznalica u vezi tuba jer se njima gubi na svetlu i to da je makro objektiv prava stvar. Međutim, tube mogu da posluže kao prelazno rešenje, a kasnije mogu da se upotreba u kombinaciji sa makro objektivom za dobijanje većeg uvećanja.
Belca je teško na'vatati jer skoro nikad ne miruje, a i kad ne luduje to je obično na par sekundi pa se mora brzo reagovati. Lepo si ti to odradio.
Kolibrić je uvek dobar model za fotkanje i tvoj je malo mutan, skoro "strešen". Njega treba juriti sa većom brzinom okidanja od 1/200, a li sa postojećom opremom i ovo je podvig. Skupljaj novce za sledeću sezonu i za makro objektiv jer je ova sezona pri kraju i ne isplati se sada kupovati tube. Novu makro opremu uvek kupuj u proleće  :)

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #35 poslato: Septembar 23, 2011, 09:24:01 posle podne »
Tube i planiram da budu prelazno resenje ...pronasao sam neke za 120 evropljana,mozda tome dodam i Raynox250 ...pa ako se ne pronadjem u ovom segmentu fotografije lako cu prezaliti ovu svotu...a ako bude rezultata... sve ovo kasnije ide dobro uz neki canon 100 ili Tamron90... jos da zakacimo neki crveni prsten...bice to lud brak  ;D
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #36 poslato: Septembar 23, 2011, 10:20:05 posle podne »

  @Denjev, fino ti je ovo, rezultati su tu, a ukoliko budes istrajao u ovom segmentu fotografije bice i reprezentativnih fotki. ;)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #37 poslato: Septembar 24, 2011, 08:47:39 pre podne »
Denjev, u potpunosti podrzavam Deshin stav. Treba da se zna da si se Ti uhvatio u prilicno zahtevnu tehniku makro fotografije (u smislu opreme) sa jako skromnim oruzjem...Ali kako boj ne bije svijetlo oruzje, no boj bije srce u junaka, fotke su ti sasvim dobre. A kad na prolece, kako Ti zelimo DeVil i ja, a verujem i drugi na ovom  forumu,nabavis jedno makro staklo, videce covecanstvo sta znaci dobar makro snimak! Samo napred Denjev, sve si bolji!

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #38 poslato: Septembar 24, 2011, 10:56:09 pre podne »
Od početka pa do sada napredak je konstantan.Samo napred!

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Makro .. Pocetne greske
« Odgovor #39 poslato: Septembar 25, 2011, 08:28:12 posle podne »
Drugari hvala na podrsci
Moram da pogazim rec da necu da kacim slike (sa trenutnom opremom) ....al  jace je od mene....mora se vezbati i sa ovom opremom.
Prva je stara i nisam je okacio a pravi je lepotan


A ove su od danas popodne ...na prvoj sam mozda trebao malo veci crop ...cini mi se da sam dosta prezino odradio...malo sam ugao promenio...



Kao da je bio u borbi...ostecena krila



I ovaj skakavac je zanimljiv ....ima 2 drugara na istoj grancici



Sto se tice fokusa cini mi se da sam dosta preziniji....ali mi se jos desavaju decije bolesti...posto dosta experimentisem sa podesavanjem aparata...brzine,blende i ISO vrednosti...desi mi se cesto da ostavim aparat na neodgovarajucim vrednostima,vidim insekta i zapalim se i opalim dobru seriju 15-20 snimaka...kad insekt ode ja pogledam aparat i ukapiram sta sam uradio
...jednostavno oko mi ignorise vrednosti u trazilu ...vidi samo insekta i tu pravim naj vise gresaka...nadam se da cu to uskoro izleciti :-\

Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4