Autor Tema: onako usput (rijeka,hr)  (Pročitano 5613 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
onako usput (rijeka,hr)
« poslato: Avgust 22, 2011, 07:46:46 posle podne »
možda će biti samo jedna, a možda više slika, jednom u budućnosti. za sada samo jedna.
kao i uvijek, olympus pen.
objektiv - asahi takumar 135mm f2.5 @ 2.5
« Poslednja izmena: Avgust 22, 2011, 10:12:03 posle podne od strane miko.s »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #1 poslato: Avgust 22, 2011, 08:22:01 posle podne »
Mozda bi trebalo da probas sa manjom rezolucijom, tesko je za pregledavanje ovako. Nisi trebao da koristis blendu 2.5, dosta je mala dubinska ostrina ovako, pa ti je brod mutan. Trebao si da ides na manju, recimo 11. Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 22, 2011, 08:24:36 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #2 poslato: Avgust 22, 2011, 08:36:06 posle podne »
Da, spusti rezoluciju ispod 1200x800. Tako ces smanjiti i velicinu fajla.
Znam da je ogranicenje na sajtu oko 1MB, ali posle 10-ak tolikih slika bi ucitavanje stranice postalo nesnosno sporo.

A sad daj jos :) Opali neke konkretnije ako imas - luku, grad, bistru morsku vodu, lepu plazu...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #3 poslato: Avgust 22, 2011, 10:20:41 posle podne »
evo, smanjio sam.
kada nekamo uploadam slike, većinom ih držim na 7MP, kompromis između šuma, detalja i uspijem ih stisnuti ispod 1MB.

blenda je bila na 2.5 jer sam testirao objektiv, ovo mi je low light tele i blendu rijetko kada diram, za uobičajeno snimanje imam 40-150 (80-300).

"bistra morska voda", ahahahahahahaha, mda. toga ima valjda u americi. ovo jadransko nije niti malo bistro, podvodne slike su mi katastrofa.

a rijeka baš i nije grad za plaže, tko god može pobjegne na otoke. ja inače nisam iz rijeke nego iz rovinja, jednog malog i (previše) turističkog gradića na obali, možda okačim par slika.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #4 poslato: Avgust 22, 2011, 10:57:55 posle podne »

 Pozdrav,
ajd, okaci fotke iz romanticnog Rovinja, da se prisetim letovanja 80-tih  ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #5 poslato: Avgust 23, 2011, 02:04:05 pre podne »
Ova velicina je odlicna za pregledanje ovde, a ima taman 150KB te se na prosecnom netu (1.5Mbps) ucitava za sekundu.
Ako imas nesto lepo i detaljno idi na 300-500KB po slici.

Verujem da je tebe Rovinj smorio, ali nas ovde u kontinentu (koji retko idemo do obale) takve slike bas odmaraju.
Kad budes imao vremena slobodno postavi jedan serijal iz Rovinja i okolice :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #6 poslato: Avgust 23, 2011, 07:43:15 pre podne »
kada nekamo uploadam slike, većinom ih držim na 7MP, kompromis između šuma, detalja i uspijem ih stisnuti ispod 1MB.

Originalni fajl u izvornim dimenzijama je zgodan za korekcije sa clone stamp cetkicom, kropovanja i slicno.
Ako želiš da ti krajnje dimenzije budu 1000 x nešto, onda prvo originalni fajl smanji na 2000 x nešto, pa iskoristi opciju Smart Sharpening ... i tek posle toga smanji na 1000 x nešto, i uoštri sa Unsharp mask.
Dakle, oštrenje u dva koraka.

Fotografiju snimi kroz opciju ''Save for web'', a kvalitet stavi izmedju 70 i 80%.

Verujem da bi se od ove fotografije moglo više izvući da imamo originalni RAW fajl, sve i pored loše prozračnosti i neodgovarajućeg otvora blende.

blenda je bila na 2.5 jer sam testirao objektiv, ovo mi je low light tele i blendu rijetko kada diram, ...

E pa moraš se naviknuti na često menjanje parametara kako bi dobio zadovoljavajući rezultat.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #7 poslato: Avgust 23, 2011, 12:23:00 posle podne »
Ispadaju li bolji rezultati kad se tako ostri iz dva koraka? ja bih obicno smanjio sliku na oko 1000 i onda samo ostrio sa smart sharpening. pozz
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #8 poslato: Avgust 23, 2011, 12:36:10 posle podne »
ja slabo ili nikako koristim PP, samo cropam i resize-am, nista vise.imam instaliran ps i lr ali slabo to koristim, lr samo za denoiser, a ps bas nikada.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #9 poslato: Avgust 23, 2011, 12:53:15 posle podne »
evo još 4 slike, nemam baš puno...
tamo di ništa ne piše u exifu, snimano sa asahi takumar 135mm, a blende se ne sjećam za svaku sliku ali skoro sve su f2.5

ps - mozda sam ga malo pretjerao sa sharpeningom...
« Poslednja izmena: Avgust 23, 2011, 12:55:51 posle podne od strane miko.s »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: onako usput (rijeka,hr)
« Odgovor #10 poslato: Avgust 23, 2011, 04:18:39 posle podne »
Nisi preterao, dobro je.
Na prve dve slobodno daj jos kontrasta/svetla/boja.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D