Autor Tema: canon telo nikon objektivi  (Pročitano 8234 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
canon telo nikon objektivi
« poslato: Avgust 05, 2011, 09:29:59 pre podne »

Kupio sam skoro 550d tj prešao na Canon. /Uzgred komentar: Moj bivši aparat, d5000, za fokanje je sigurno bolje tijelo, kvalitet slika je isti, ali je d5000 manje kruto tijelo sa logičnijim rasporedom komandi. Takvi su mi prvi utisci. A njega sam prodao za 300 da bi kupio canon za 450!/

No na canon sam prešao zbog videa. Sada mi je ostalo dosta optike za nikon koju ću da prodam. No ne prodaje mi se sigma 10-20 4-5.6 HSM, nju ću teško naći za pare za koje sam je kupio.

Čuo sam da postoje adapteri za nikonove objektive. Može li mi neko pojasniti :
- da li ću moći autofokusirati
- da li ću moći regularno da mjenjam blende i br zatvarača
- gdje se takvi adapteri mogu naći kod nas?

Puno pozdrava

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #1 poslato: Avgust 05, 2011, 01:05:10 posle podne »
Prodaj Sigmu skuplje nego sto si je platio, pa onda kupi opet Sigmu za iste te pare, tj. za pare koje inace nisi planirao da je kupis.
Ukratko, to sa adapterom ... mani se corava posla ... siroka je, i dugacka lista razloga za NE.

PS
Ovo ... da Nikon d5000 pravi iste fotke kao Canon 550d, nemoj vise javno pricas ... pomislice ljudi da si neozbiljan.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #2 poslato: Avgust 05, 2011, 01:34:20 posle podne »
@rskljnkv
"Logičniji raspored komandi" Ti se samo učinio - navikao si se na D5000, pa nisi primetio koliko su mu komande zapravo lošije, koliko ne može da zapamti režim okidanja i koliko mu je retardiran displej.

D5000 nije loš aparat, čisto da se razumemo (danas takvih i nema), ali je skroz neumesno porediti ga sa 550D. Cela provalija je među njima, posebno u smislu IQ-a. Ako to ne primećuješ, znači da još uvek nisi dostigao limit (što, uz dužno poštovanje, nije ni čudo - treba poprilično staža da bi se iz nekog aparata izvukao maksimum). ;)

Adapter za Nikon objektive nema naročitog smisla. Sve što ima Nikon, ima i Canon, samo je funkcionalnije. Matori Nikkori nisu sposobni da se nose sa visokom rezolucijom tog aparata, a oni koji jesu, imaju "G" oznaku, što znači da im treba poseban adapter (cena ~160€) da bi mogao da setuješ blendu (jer ta oznaka znači da objektiv nema mehanički prsten za blendu), a AF svakako nećeš imati. Potvrda postoji, ali realno, jedini objektiv koji vredi ovako adaptirati je AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G. Sve ostalo Canon već ima, bez potrebe za gimnastikom.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 05, 2011, 01:38:16 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #3 poslato: Avgust 05, 2011, 01:50:21 posle podne »
Prvo, ne znam koliko je ko od vas koristio d5000? ja sam sa njim opalio više od 20000 fotki, za godinu i po. Vi taj aparat znate sa testova, ili samo pretpostavljate na osnovu gledanja dpreview semplova. d90/D5000 treba gledati kroz ono šta može ako se slika u raw i konvertuje kroz capture NX, nikako kroz ACR ili sl. Razlike su ogromne, nebo i zemlja. Na testovima uglavnom ne koriste nikon softver, to je problem!

Priznajem tek se navikavam na 550d, ali već sada vidim da su mu je jpg preoštar, da 3200 ISO nije bolji a da je ISO 1600 isti, uočio sam da u postprodukciji ne mogu ni blizu da razvučem shadows tonove i boje kao na nikonu. Dakle isti ISO ali bolji DR, tako mi se za sada čini. Da ne pominjem gabarite i kakav takav pokretni ekran na d5000.

Točkić na 550d je katastofa koliko je krut u odnosu na nikon. A sve komande moraju preko ovog točkića da se podešavaju, avaj! Taj prelaz sa nikona mi je najnezgodniji jer sam navikao da kažiprst uvjek držim na okidaču a palcem mjenjam podešavanja.

 



Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #4 poslato: Avgust 05, 2011, 02:51:52 posle podne »
Ja sa D5000 imam poprilično hiljada fotki i veruj mi, nije mi poznat samo sa DPR testova. Ako tu uključimo i rad sa D90 koji deli isti senzor, rekao bih da vrlo dobro znam koji aparat je gde. ;)

Razlike između CNX i ACR su SAMO i SAMO u pogledu reprodukcije boja. Ona je nešto bolja u CNX-u, ali i to SAMO dok se ne uradi profilisanje. Kada se to uradi, razlike i u tom pogledu nestaju. Poređenje Canon/Nikon je takođe teško uraditi tako na prečac. Sistem obrade se razlikuje. Kada u svojim testovima radim test DR-a, na prilično drugačiji način dolazim do krajnjih dometa jednog i drugog brenda. Zato se to i zove RAW.

ISO na 550D i D5000 nikako ne može biti isti. Previđaš da je količina šuma ista na drastično različitim rezolucijama (50% prednosti 550D). Kada se uporede na istom printu ili istoj površini digitalnog medija, videćeš zbog čega je taj Canonov senzor apsolutni hit već godinama.

Ja Ti opet kažem da su u pitanju navike. Pitaj Rodića kako se proveo fotkajući nekoliko dana sa D7000. Da je mogao, verujem da bi ga zavrljačio u Dunav poput sidra. ;D Nije navikao, pa mu deluje užasno neprijateljski nastrojeno. Ništa čudno.

Pokretni ekran bi trebao biti manja prednost u odnosu na kvalitet, koji donosi ČETIRI puta veća rezolucija onog na 550D. Možda Tebi to nije dovoljno, ali 550D ima i dalje najbolji displej u klasi i šire. Zumiraj prikaz na LV-u, pa uporedi oba aparata. 7 klasa razlike. Džaba pokretni displej. ;)

Pozdrav

P.S. Eto, da ne bude da mi nešto tupimo, pitaj KinteCa šta koristi za razvijanje. ;)
« Poslednja izmena: Avgust 05, 2011, 02:59:41 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #5 poslato: Avgust 05, 2011, 03:27:04 posle podne »
Prvo što sam uradio na canonu jeste smanjio sam veličinu slike na 8 Mpx. Čemu 18 MpX?

Moje poređenje se zasnovalo na tim pokazateljima, na smanjenoj rezoluciji. ISO 1600 je isti, ako ne i bolje na nikonu. DR mi izgleda na nikonu bolji, boje takođe. Nemam sada d5000 tijelo da šaljem uporedne slike ali to se vidi i na dpreview testu:

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos550d/page14.asp

Canon ima više detalja ali i jače oštrenje. Kad nikonov raw provučemo kroz capture nx dobiju se bolje boje i veća oštrina od istog provučenog kroz ACR!

Vjerujem da ću se navići na canon, mada mi onako krut točkić nije trebao.

Pokretni ekran mi znači više nego zumiranje i rezolucija ekrana. U nebrojeno situacija mi je pomogao (niski uglovi, video, koncerti, makro). Sa velikom rezolucijom ekrana ne mogu nista osim praviti se važan. Ekran je tu samo za provjeru kadriranja, nizašta više. Uz to, na tolikom ekranu brojevi su previše razvučeni, ružno mi izgleda. Zumirati je mogao i ekran d5000, doduše lošije ali se ipak ne bih žalio da imam takav ekran umjesto ovog fenseraja na 550d.

Takođe, da o bučnosti okidača ne pričamo. Doduše mojoj djevojci se sviđa...

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #6 poslato: Avgust 05, 2011, 03:35:37 posle podne »
Ima i jedna stvar koja mi se na 550d mnogo sviđa... live histogram :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #7 poslato: Avgust 05, 2011, 03:53:44 posle podne »
1. Prvo što sam uradio na canonu jeste smanjio sam veličinu slike na 8 Mpx. Čemu 18 MpX?

2. ISO 1600 je isti, ako ne i bolje na nikonu.

3. DR mi izgleda na nikonu bolji, boje takođe.

4. Sa velikom rezolucijom ekrana ne mogu nista osim praviti se važan.

5. Ekran je tu samo za provjeru kadriranja, nizašta više.

Picard's Epic Double Facepalm
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #8 poslato: Avgust 05, 2011, 04:18:31 posle podne »
@rskljnkv
No comment.
Neću pokušavati da Ti repliciram detaljno, jer ovo što pišeš je potpuno neutemeljeno (bez ljutnje). Porediš babe i žabe, iznosiš tvrdnje i zaključke koje se kose i sa logikom i sa svime što je svako od nas video, zaključio iz sopstvenih, ali i tuđih iskustava.

Jednostavno, relativizuješ očigledne prednosti, a veličaš nešto što prosto ne postoji na D5000, al' ajde. Živ Ti meni bio, prodaj Ti taj 550D nekome ko će umeti da ga iskoristi (zajedno sa "fenseraj displejem", koji je mnogo više "fensi" nego obrtni, je l'... ;)), a Ti lepo uzmi D5000 i nauživaj se njime. Zadržavati tako očigledno lošiji aparat, samo zbog live-histograma je nerazumno... Čemu 18MP? Čemu uopšte DSLR?

I sve sam čuo do sada, osim da neko pominje "bolje boje na Nikonu"?!
Čak i najveći ljubitelji Nikona se ne usuđuju da odalame takvo što... šta reći...

NHF, ali preterao si, bez potrebe.
Niko odavde Te nije primoravao ni na šta, da bi sad ovde prisustvovali tiradi nezadovoljstva, posle 3 dana posedovanja novog aparata. Za početak, bilo bi zgodno da nam se u fotografskom bloku foruma pridružiš najpre sa fotkama koje si snimio sa D5000 (kapiram da od tih "preko 20000" ima šta da se vidi), a onda i sa novim aparatom. Ovako, svaki post Ti liči na vrlo nepoželjni "flame-bait" - nećemo forum pretvarati u pljuvalište po brendovima, pa zato i te generalizacije ostavi za neke druge prilike.

Mislim da je jedan hard-reset jedino rešenje u ovakvoj situaciji.



Šta si ono pitao za objektive? (u slučaju da nisam dao dovoljno precizan odgovor)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 05, 2011, 04:30:16 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #9 poslato: Avgust 05, 2011, 04:51:37 posle podne »
« Poslednja izmena: Avgust 05, 2011, 04:53:20 posle podne od strane Hornet »

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #10 poslato: Avgust 05, 2011, 05:26:32 posle podne »

lijepo ste se izrazili scenama iz ovih space opera, no ja bih radije umjesto ove adolescentske ironije da sam dobio dobro obrazlozene argumente protiv moje price... narocito u vezi lakoce koriscenja ova dva aparata. izgleda svi ovdje na forumu favorizuju jednu pricu, pricu koju smo naslijedili iz perioda kada je nikon imao CCD... a ja sam samo htio da iznesem svoje prve zakljucke. mozda su oni malo preuranjeni, ali nakon koriscenja d40, d200 i d5000, gledanja gomile test snimaka, sve mi se cini da niko nije ispravniji od dxomark o kojem znam kakav stav imate. Ja sam na canon presao da bih uvidjeo sta sam to propustio... i to najvise na osnovu tvojih postova storm... pa cemo vidjeti.

ja sam postavio pitanje vezano za objektiv i hvala svima na odgovoru kojeg cu naravno uvaziti... pun pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: canon telo nikon objektivi
« Odgovor #11 poslato: Avgust 05, 2011, 06:07:40 posle podne »
Imaš argumenata po celom netu. Ne znam uopšte otkud ta priča da sam ja odgovoran (!?) što si Ti promenio sistem? Samo sam ja zaključio da je 550D najbolji aparat u klasi i taj 18MP najbolji APS-C senzor do pojave Sonyjevog 16.2MP, koji mu jedini može stati na crtu?!  ???

Lepo je čuti da mi pridaješ takav značaj (da mogu da utičem na pisanje i svih ostalih foruma, medija itd), ali mislim da ipak nisam ja pokrenuo tu priču, već su to učinili mnogi. Ako to do sada nisi sam utvrdio, zgodno je bilo da prvo proveriš da li je problem u Tebi, ili staklima koje koristiš, bez potrebe za izazivanjem kilometarskih rasprava, kojih na netu ima koliko god želiš. A posebno to ne treba raditi tako što rezoluciju (po sopstvenom priznanju) prvo smanjiš na 8MP, pa se čudiš gde je prednost...

Argumenata imaš koliko god želiš, što u testovima, što u raznim drugim primerima, pa ne vidim razlog da dalje teramo mak na konac. Ako želiš da veruješ DxO-u - nemam ništa protiv. Pre svega sebi trebaš da objasniš nelogičnosti iz njihovih poređenja - meni ne trebaš. Ja sam odavno prihvatio činjenicu da oni bez blama favorizuju dečiji aparat u poređenju sa M9 ili PhazeOne digitalnim MF leđima. Traži njima argumente, ili još bolje - fotke - ako su napravili ijednu. ;)

Nekad su takve zvali šarlatanima, danas oni sebe nazivaju "ekspertima". Papir trpi sve, a internet još više.

Pošto na ovu temu više nemamo šta reći, osim ići u off-topic i flame, zaustavićemo se zarad dobre atmosfere na forumu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 05, 2011, 06:20:51 posle podne od strane StORM48 »