Autor Tema: Nikon D5000 rafal i brzina memorijske kartice  (Pročitano 7504 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Nikon D5000 rafal i brzina memorijske kartice
« poslato: Jul 12, 2011, 01:08:28 posle podne »
Nikon d5000 ima mogućnost da "pali" 4 fotgrafija u sekundi (to sam čuo nadam se da je tako), a moje pitanje glasi da li je potrebna neka skuplja memorijska kartica (klasa 6, klasa 10) ili ta mogućnost može da se iskoristi sa običnom sd karticom?

EDIT by StORM48: Promenjen naslov teme
« Poslednja izmena: Jul 14, 2011, 01:46:47 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pitanje
« Odgovor #1 poslato: Jul 12, 2011, 01:47:08 posle podne »
Pa pazi, mislim da fotoaparat to prvo upisuje u sopstveni "bafer", a nakon toga na memorijsku karticu, ali bi svakako preporucio brzu karticu, class6 ili class10.
Pozdrav.

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje
« Odgovor #2 poslato: Jul 12, 2011, 02:06:00 posle podne »
Hvala :) i još jedno pitanjce. Vek zatvarača je 100 000 okidanja (bar tako piše u karakteristikama) i to mu dođe da ako se fotka 50 fotografija dnevno (u proseku) posle 5,5 godina bi taj "vek zatvarača istekao". Šta se onda radi? Nekako mi je to baš malo. 

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje
« Odgovor #3 poslato: Jul 12, 2011, 02:21:47 posle podne »
Može da bude, al ne mora da znači .. :) što bi rekao pokojni Taško Načić

To je neki predvidjeni vek trajanja, a generalno može debelo da predje tu cifru, a može da crkne i posle 40.000.

A za 5 godina ćeš sigurno poželeti neki drugi aparat, ... siguran sam, tako da ne brigaj brigu oko toga.
BTW, neka srednja cifra, je negde oko 10.000 fotki godišnje .... osim ako se ne baviš svadbarenjem i slično, a to je puno više od 5 godina.
Kao amater ... 10.000 je sasvim pristojna srednja cifra.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje
« Odgovor #4 poslato: Jul 12, 2011, 02:59:32 posle podne »
U suštini jeste tako. Ne bavim se svadbarenjem, totalni sam amater nego sam pomislio da ga ne preforsiram. Hvala na odgovoru. Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje
« Odgovor #5 poslato: Jul 12, 2011, 04:38:14 posle podne »
Nema sanse da ga preforsiras, samo opusteno.

Sto se tice brzine za D5000, on puca oko 4 fps u continious modu, osima ako ga podesavanja ne sprecavaju.
Aparat u sebi ima internu memoriju (buffer) od recimo 256MB.
Ako pucas u JPEG, on moze da upise preko 100 slika, i tek kada se taj buffer napuni nastaje problem.
Tada mora da prekine snimanje dok ne dovrsi prebacivanje podataka na memorijsku karticu i obrise buffer.

Ako pucas RAW, mozes da ispucas samo 10 fotki za tih 2.5 sekundi, i onda ide pauza od 10-ak sekundi za gorenavedeni posao.
Pucas RAW+JPEG, dobijas samo 7 slika u rafalu ( ista je brzina oko 4 fps) i opet pauza od 10-ak sekundi.

Ako ti je kartica sporija, desice se desi da ovo vreme potraje duze, ali ti nece poremetiti funkcionalnost aparata.
Sa druge strane, zbog movie moda je verovatno pametno da uzmes klasu 6 :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oxymoron

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje
« Odgovor #6 poslato: Jul 12, 2011, 05:33:47 posle podne »
Hvala cronnin što si i ti izdvojio vreme da sve to objasniš. Biće od koristi i poslušaću savet. Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje
« Odgovor #7 poslato: Jul 12, 2011, 07:29:53 posle podne »
NP.
Inace, brand-irana Class 6 moze da bude brza od drugorazredne Class 10.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže kelseyradley

  • Junior
  • *
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5000 rafal i brzina memorijske kartice
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 13, 2023, 09:16:57 pre podne »
Cijenim što je Cronnin odvojio vrijeme da prođe kroz sve detaljno. Bit će od pomoći, a ja ću uzeti savjet k srcu. Pozdrav
 io games

Van mreže deputysilky

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5000 rafal i brzina memorijske kartice
« Odgovor #9 poslato: Novembar 03, 2023, 04:21:26 pre podne »
Budući da niti jedna usluga sada ne radi, zanima me ima li netko iskustva s tim geometry dash scratch