Autor Tema: xD, MxD, HxD?  (Pročitano 5564 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Misko32

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Moje fotografije
xD, MxD, HxD?
« poslato: Januar 14, 2008, 12:56:41 pre podne »

Ima li ko prakticna iskustva sa pomenuta tri tipa memorijskih kartica: xD, MxD, HxD?

Moj Fuji S6500fd karticu xD 512Mb (Fuji - Samsung) formatira za 15estak sek. Karticu MxD 1Gb (Fuji - Toshiba) za oko 7sekundi?!

Kod fotografisanja, video zapisa, brisanja i kopiranja na PC nisam primetio nikakvih razlika. HAMA USB 35 in 1 citac kartica ih vidi OK.

Fuji dokumentacija kaze da postoje memorijske kartice "xD i  MxD tipa". Dajle, da je S6500fd kompatibilan sa MxD tipom (ne kazu "i kompatibilan sa MxD"). Na sledecem mestu kazu "da su MxD i HxD memorijske kartice istovetne i kompatibilne".

Kod Fuji-ja u uputstvu stoji napomena da MxD (ne pominju xD ili HxD) kartice na kojima se cesto pise i brise valja povremeno formatirati ili obrisati sve fajlove - jer se tako povecava ukupno mesto i vreme za snimanje vidao zapisa.

FujiFilm oznacene xD kartice ne proizvodi Fuji vec - Samsung i Toshiba (barem ono sto sam video), verovatno i jos neke firme.

Izgleda da ima najava i za vece (M,H?)xD kartice od 2Gb (4Gb i 8Gb - Toshiba)! De li ih je neko video i probao kompatibilnost sa S6500fd?

Da li je u praksi bas toliko vazno i presudno - xD, MxD, HxD i koji brand name?


Van mreže kovlaj

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
    • Pogledaj profil
Odg: xD, MxD, HxD?
« Odgovor #1 poslato: Januar 14, 2008, 01:00:02 pre podne »

Van mreže Misko32

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Moje fotografije
Odg: xD, MxD, HxD?
« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2008, 01:08:53 posle podne »
Tumacenja su razlicita,

Vikipedija prezentira informaciju da su najbrze HxD, zatim xD (koje zovu original) i najsporije MxD. Ovo sto se tice brzine upisa, dok je citanje priblizno jednako brzo.

Na Internetu kod razlicitih prodavaca ima informacija da su MxD 3 puta brze od xD kartica?!

Pa eto, pitanje je bilo ima li ko iskustava iz prakse... (jer Internet trpi sve).

Interesantno: uz pomoc USB Card RWa sam sa PC-a napunio xD/MxD kartice starim S5500 slikama/videom i ubacio u S6500 i sve je proslo OK, progutao je. Ovo je dokumentovano da radi i u uputsvu za upotrebu. Obrnuto ne (opet dokumentacija)! S6500 video ne moze da se pusta na starijim Fuji-ima.