Autor Tema: Nikon ili Canon ili...  (Pročitano 9011 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže mlazic87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Nikon ili Canon ili...
« poslato: Jul 06, 2011, 09:46:06 posle podne »
Razmisljam o kupovini novog digitalnog aparata, pa sam u maloj dilemi. Pre svega trenutno koristim Canon A580 i sa njim sam do sada bio prezadovoljan, ali vreme je da se menja i da se kupi nesto ozbiljnije. Kao i pri svakoj kupovini problem su pare, ali sam uspeo da skupim oko 60 soma dinara. Mislim da je to maksimalno koliko mogu da trenutno dam za novi aparat (polovne opcije su iskljucene).
Dugo sam razmisljao o Fuji HS20 EXR modelu, ali onda sam ipak skapirao da je mozda bolja opcija da kupim neki dslr model, ako vec hocu ozbiljnije slike i vise mogucnosti kod manuelnog fotografisanja. Naravno, pitanje je koliko ce mi trebati vremena da skupim pare za neki ozbiljniji objektiv tako da bi verovatno neki duzi period koristio osnovni objektiv u kit pakovanju. Zbog ove situacije (zoom-a) sam najvise i razmisljao o Fuji aparatu.

Medjutim moja dilema se odnosi na to da li uzeti Nikon D3100, Canon 1100D, Nikon D5000 ili ostati kod Fuji modela. Procitao sam sve moguce testove po stranim i domacim sajtovima, forumima, znam kompletne specifikacije i razlike, pregledao brdo fotografija navedenih modela i iskreno ne znam koja je za mene opcija najbolja, jer sam amater sa zeljom za ucenjem i napredovanjem, ali sa ogranicenim budzetom... Svaki dobro nameran savet bi mi koristio, pre nego sto iskrcam i ovih teskom mukom skupljenih 60 somica... ;)

Hvala.

P.S. Velika pohvala za testove i naravno za ceo forum, koji je pun korisnih saveta! :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #1 poslato: Jul 06, 2011, 09:52:52 posle podne »
ja bih za te pare uzeo polovan canon 550d sa 18-55is, ali ako neces polovan aparat, onda nije vazno koji ces da uzmes...sva tri modela su super...i veoma slicni... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže mlazic87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #2 poslato: Jul 06, 2011, 09:58:24 posle podne »
Ja sam se iskreno najvise zagrijao za ovog Nikon-a D3100. Dosta ga hvale po testovima, drzao sam ga u ruci i lepo mi lezi i meni izgleda mocno, s obzirom da sam koristio Canon A580 do sada.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #3 poslato: Jul 06, 2011, 11:11:09 posle podne »
Sačekaš da skupiš, ili pozajmiš još 145€ i uzmeš ovo: http://pcfoto.biz/canon-550d
Razlika je pozamašna, a kad je za par meseci i sam uvidiš nećeš se pokajati što si uleteo za toliko više.
Osnovni kit objektiv 18-55IS je optički prilično dobar i služiće ti odlično.

Pozdrav!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #4 poslato: Jul 08, 2011, 06:07:54 posle podne »
Ako ti ne treba video uzmi nesto ovako ako jos ima da se nadje.
Sa svom opremom izadjes na: http://pcfoto.biz/canon-eos-1000d

Nikon D3100 je odlican aparat. Cini mi se da je njegov kit objektiv 18-55 VR osetno bolji od Canon-ovog takmaca. Sa druge strane, bices uglavnom ogranicen na AF-S objektive.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #5 poslato: Jul 08, 2011, 06:59:39 posle podne »
^Slični su. Nikon postiže malo veću rezoluciju u centru kadra, ali ima daleko oštriji pad prema periferiji i ćoškovima. Ima i nešto jače CA na 18mm. Dođe mu na isto. Nema nikakvih drastičnih razlika ni u čiju korist.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #6 poslato: Jul 08, 2011, 07:53:48 posle podne »
Meni je bas upala u oko Canonova mutnoca, ali moram priznati da nisam gledao krajeve kod Nikona.
Samo sam gledao slike kod ortaka i ostao mi je uopsteni WoW utisak.
Evo sad vidim na sta mislis.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mlazic87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #7 poslato: Jul 09, 2011, 11:16:48 pre podne »
polako vazem, ali mislim da cu ipak uzeti nikona d3100. ima ga svudge, a rekli su mi u par radnji da ce ga tek dobiti sa nekim malo vecim popustom. jedino me jos interesuje koliko bih sa kit objektivom 18-55mm mogao da postignem koliko toliko zadovoljavajuci dof prilikom fotografisanja portreta i slicnog?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #8 poslato: Jul 09, 2011, 06:02:57 posle podne »
Vrlo neinteresantni rezultati. Trebace ti potpuno drugaciji objektiv za to.

Nesto ovako bi bilo interesantno za dobar DOF i moze da se koristi za portrete, al D3100 nema motorche da ga pogoni :(
50mm f/1.8 AF  ~ 130E

Ajd' Nikonci kaz'te cime slikate portrete? Valja li ista 55-200 za to? Makar za vezbu?
Neka Sigma?

p.s. Ovo cudo bi trebalo da radi kod tebe.





« Poslednja izmena: Jul 09, 2011, 07:24:38 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #9 poslato: Jul 09, 2011, 11:09:29 posle podne »
Taj problem je nedavno rešen, mada za malo jaču cenu (ipak ima motor):

http://pcfoto.biz/nikon-50mm-f18g

U svakom slučaju, objektiv je bolji nego stari (osim izradom, jer su stari Nikkori bili odlični u tom smislu) i mislim da će biti best-buy.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #10 poslato: Jul 10, 2011, 04:07:19 pre podne »
O, pa ovo je nesto bas novo.
Skuplji 120E samo za motorche, ccc, bezobrazno. Isti takav Canonov je samo 113E :)

Sto se tice originalnog pitanja, ovaj obejktiv sto ga Storm preporuchi bi trebalo da zadovolji tvoje potrebe za plitkim DOF, a na crop telu upada u domen portretnih stakala.

Evo kako izgleda 50mm prime na crop telu i na FF, ako to trazis :)








"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mlazic87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #11 poslato: Jul 10, 2011, 11:47:00 pre podne »
mene samo interesuje koliko bi me za pocetak zadovoljio kit objektiv kada bih slikao neki portret ili nesto slicno da bih mogao da dobijem koliko toliko zadovoljavajuci dof. meni su licno fotografije portreta i slicnih stvari kada je pozadina zamucena a objektat koji se zeli istaci izostren, mnogo mocne. e sad naravno da mi za to treba bolji objektiv, ali kako mi i za to treba para, onda ce to da saceka. cisto me interusuju performanse ovog 18-55 za takve stvari, jer i nisam neki profi pa da mi treba nesto savrseno :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #12 poslato: Jul 10, 2011, 02:47:50 posle podne »
ako uzmes kit objektiv, slikaj portrete na 55mm, i tada ces imati najbolje zamucenu pozadinu...ne znam da li na nikonu mozes da koristis stare manuelne objektive, ali na canonu mozes, i samo uzmes adapter i kupis objektiv za 500din  i imas solidan objektiv za portere za male pare :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #13 poslato: Jul 10, 2011, 05:12:02 posle podne »
Mislim da je na ovoj temi covek slikao na 50mm. Prva slika je sa kit objektivom, a druga onaj prajm (sve pise ispod imena u potpisu). Tu moze da se vidi koliku je razliku u dubini polja i pozadinskom zamucenju moguce dobiti u odnosu na kit, pa sam proceni.

Cini mi se nekako da je na temu objektiva, a u kombinaciji sa jeftinijim telom, Canon bolji izbor.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mlazic87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon ili Canon ili...
« Odgovor #14 poslato: Jul 10, 2011, 11:23:25 posle podne »
pa nista pogledacu ovo i jos cu onda da razmislim sta cu, u svakom slucaju necu zuriti sa kupovinom pa da se posle ne pokajem.