Autor Tema: Planiranje puta - Via Michelin  (Pročitano 10520 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Planiranje puta - Via Michelin
« poslato: Jun 29, 2011, 12:13:22 posle podne »
Evo jednog sajta koji ja obavezno konsultujem pre nekog većeg putovanja.
Verovatno su mnogi već koristili njegove usluge, ali za one koji nisu, evo linka: www.viamichelin.com

Radi se o planeru puta. Kao GPS rutiranje, samo što je predviđeno za detaljno planiranje ruta, sa usputnim tačkama, računanjem troškova i obraćanjem pažnje na "kvalitet" vožnje. Usluge sajta su besplatne, a sadrže i detaljne adrese za mnoga mesta, usputne pumpe, restorane, hotele i sve druge moguće i nemoguće objekte. Tu je i vremenska prognoza, mapa pokrivenosti radarima itd.



Sve u svemu, jako korisna stvar ako planirate duži put, a niste sigurni kuda bi trebalo ići. Može se koristiti i bez naloga, ali ukoliko kreirate (besplatan) nalog, imate mogućnost pamćenja ruta, jer ćete možda poželeti da ih nekad ponovite. :)

Nakon što se unesete polaznu i odredišnu tačku, i kliknete na Search, dobićete nešto slično ovome:



U opcijama je moguće korigovati tip rute: preporučeno od strane ViaMichelin; najkraći; najbrži, najekonomičniji; ili takav da je okrenut razgledanju okoliša. Odmah je izračunata i okvirna cena vožnje, potrošeno gorivo, kilometraža i vremensko trajanje puta, a što je najinteresantnije, vrlo je tačno. Mogu se dodati i usputne tačke po želji (Add a stage), ukoliko želite da obiđete neke lokacije koje se ne nalaze na glavnoj ruti.

Nešto ispod je detaljan itinerer (detaljan plan puta):



Ono što je zgodno je vrlo precizno navođenje uključenja, isključenja, kilometraže itd, a posebno je interesantno što su putokazi predstavljeni i grafički, tako da pokazuju internacionalne, kao i lokalne nazive lokacija! I to stvarno funkcioniše, provereno u praksi! ;)

Klikom na mapu, dobija se ceo plan, koji je moguće zumirati po želji, a svakim korakom uvećanja se broj informacija (naravno) povećava:



Jedan korak uvećanja će grafički prikazati i klasičnu auto-kartu, a ukoliko zumirate još više, dobićete i detaljan pregled, na kojem je moguće videti i vrlo precizan prikaz svakog isključenja, petlje, uključenja...



U opcijama koje su dostupne na samom prikazu mape, možete korigovati još neke detalje - izbegavanje graničnih prelaza, trajekta, autoputeva, putarina i slično, a može se uneti i cena goriva i okviran tip automobila. Može se dodati i međutačka (stop-off), ukoliko je potrebno.

Na kraju je sve moguće zapamtiti (Add to my saved items) ili odštampati. Može se poslati i mailom, a može i na GPS (ovo poslednje nisam siguran kako radi, pa ako neko uklaviri, neka dojavi ovde ;D).

Omogućena je i pretraga hotela na odredišnoj lokaciji, u odnosu na broj osoba, kategoriju itd. Nije loše kao informator.

Eto tako, nadam se da će nekome biti korisno. Ja volim GPS, ali ovo je izuzetno korisno kada želite da se informišete malo detaljnije, pre nego što prepustite rutiranje GPS-u, pa vas isti odvede negde gde niste planirali (a bez obzira na napredak, to se i dalje dešava) ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 29, 2011, 12:17:40 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Planiranje puta - Via Michelin
« Odgovor #1 poslato: Jun 29, 2011, 01:47:10 posle podne »
Via Michelin, koristim vec duze vreme, zaista je za svaku preporuku. Na putu za Italiju, imao sam navigaciju, ali i prethodno kod kuce, odstampane rute svih odredista koje smo
nameravali da obidjemo. Navigacija ume da izbaci vise predloga i ako se covek bas ne snalazi, nastane "rebus", koju rutu odabrati. Kratko poredjenje sa odstampanom verzijom veoma olaksava odluku.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Planiranje puta - Via Michelin
« Odgovor #2 poslato: Jun 29, 2011, 06:30:45 posle podne »
...a može i na GPS (ovo poslednje nisam siguran kako radi, pa ako neko uklaviri, neka dojavi ovde ;D).

Servis je odličan, a i ja ga koristim već godinama, doduše površno - nisam se udubljivao u pojedinosti, tako da sam naučio po nešto novo i interesantno iz tvog posta ;)

Ovo što sam te citirao me posebno interesuje - bila bi to odlična integracija viamichelina i gps-a.
Odoh da čačkam pa ako provalim kako se izvoze rute javiću.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Planiranje puta - Via Michelin
« Odgovor #3 poslato: Jun 29, 2011, 06:49:58 posle podne »
Pročačkao (nije trebalo mnogo)
Od exporta na gps nema mnogo vajde. U suštini izveze ti samo polazište i odredište, bez waypoints-a i to u nekom retkom formatu, pa mora da se radi konverzija sa 3th party programima.

Našao sam neko rešenje, s tim što ga nisam isprobao:
http://vmrouteexporter.sourceforge.net/

Ovo bi trebalo da skine rutu sa viamichelin-a, zajedno sa svim definisanim usputnim tačkama, u formatu po izboru (zavisno od toga koji GPS softver koristimo).

Toliko za sada.
Ako neko testira prethodni projekat neka javi rezultate.

Pozdrav!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Planiranje puta - Via Michelin
« Odgovor #4 poslato: Jun 29, 2011, 08:11:06 posle podne »
Ja nisam isprobavao taj export na GPS, ali sam iz nekih pretraga ustanovio taj problem, gde ViaMichelin izvozi ono što je fakat potpuno nebitno.

Obećali su rešavanje toga, ali ne i rok do kada će to biti urađeno. :(

Bez obzira, ja ga, kao i Bole, najčešće koristim kao dodatni informator i mnogo sigurniju varijantu od golog GPS-a. To radi odlično - odštampaš, poneseš sa sobom, pre svake nove deonice čisto proveriš ko-šta-gde, a onda se prepustiš GPS-u :)

Pozdrav

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Planiranje puta - Via Michelin
« Odgovor #5 poslato: Jun 29, 2011, 09:51:58 posle podne »
StORM ,sajt je ful! realno odstampas na papir i ne brines zbog baterija ;D
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Planiranje puta - Via Michelin
« Odgovor #6 poslato: Jun 30, 2011, 11:20:34 pre podne »
Citat
nastane "rebus", koju rutu odabrati

Za duze puteve uvek treba odabrati jednostavnu ili brzu metodu i po mogucnosti izabrati opisne (ne detaljne) karte. Isto tako, ako postoji mogucnost, sloziti karte od samo jednog proizvodjaca karti.

I onda nece biti problema.

TMC se podrazumeva.