Autor Tema: Pogled na BG  (Pročitano 3738 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Pogled na BG
« poslato: Jun 04, 2011, 04:18:24 posle podne »
Sa 17. sprata

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pogled na BG
« Odgovor #1 poslato: Jun 04, 2011, 09:22:09 posle podne »
@bracahifi
Moram ti reći da nisi ovo dobro odradio, a sledeći put bih poveo pažnju o sledećem:
- Pronađi hiperfokalnu distancu, na nekoj užoj blendi, za svoj objektiv i obavezno manuelno podesi fokus prema istom,
- ISO na minimum,
- Stativ se podrazumeva,
- Daljinsko okidanje, ili odloženo,
- Istražuj malo sa balansom bele, to nekad, usled različitih izvora svetla, zna da da jako zanimljive rezultate.
Ako sam nešto propustio dopuniće me neko ;)
Ovako ima previše šuma i neoštro je.

Primer koji sam pre oko godinu dana kačio: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ulicna-i-urbana-fotografija/moj-nocni-grad/
Prva je fotkana na 2500K, druga na svih 10000K.
Obe fotkane usred noći, čini mi se sa ekspozicijom od 30 sekundi, ISO 100, na otvoru blende koji mom objektivu daje najoštriji rezultat.

Druga zamerka ide na kadriranje, najviše na to što ti je horizont presekao kadar po sredini. Sa primenom pravila trećina, u ovom slučaju u korist grada, a na uštrb neba, bi bilo bolje ;)

E, sad ja te nagrdi, ali se nadam da nećeš zameriti, već probati ove primedbe da uzmeš u obzir, sledeći put na istom mestu. Mislim da bi rezultat bio značajno bolji.

Pozdrav!
« Poslednja izmena: Jun 04, 2011, 09:44:16 posle podne od strane Hornet »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pogled na BG
« Odgovor #2 poslato: Jun 04, 2011, 09:59:43 posle podne »
@Hornet je sve lepo srocio, nema sta da se doda, ipak jedan veliki plus za trud. ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Pogled na BG
« Odgovor #3 poslato: Jun 04, 2011, 11:55:33 posle podne »
A nekad nije lose pogledati kako to rade majstori ;)

http://www.flickr.com/photos/iamhydrogen/5795308974

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Pogled na BG
« Odgovor #4 poslato: Jun 05, 2011, 10:12:20 posle podne »
Hvala na korisnim savetima. Nema razloga za ljutnju  :). Ovaj forum i sluzi da bi svi mi napredovali. Na zalost nisam imao stativ, tako da je aparat bio postavljen na prozorsku dasku. Evo, probacu sa malo drugacijim  pristupom obrade.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pogled na BG
« Odgovor #5 poslato: Jun 06, 2011, 02:36:15 pre podne »
 
   @Bracahifi, hteo bi da ti skrenem paznju, da ne postoji nikakvo pravilo "trecina". samo po sebi. Ako se nesto primenjuje u korist kompozicije, onda se mora pravilo primenjivati na celu sliku, a ne delimicno. Slika moze da ima smisla i ako je horizontalna podela pola-pola. Stvar je u ideji koju zelis da preneses. Kao sto je bitno da se uravnotezi odnos velicine blende, vreme expozicije i ISOvrednosti, tako je bitan odnos horizontala, vertikala i dijagonala u kompoziciji. One nam zajedno salju poruku (ideju), tj, vrse komunikaciju sa nama, (uticu na nas) bilo svesno ili nesvesno i daju smisao slici. ;)
Nadam se, da sam bio konstruktivan... ::)
Pozdrav, Desha

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100