Autor Tema: Canon 60D ili Nikon D7000  (Pročitano 7803 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže 4sstefan1991

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Canon 60D ili Nikon D7000
« poslato: Jun 01, 2011, 10:14:58 posle podne »
Pre svega:
1) Nije mi batan kvalitet izrade tela (magnezijum vs polikarbonska smola sa staklenom vunom)
2) Nije mi bitna opcija stavljanja dve memorijske kartice.
3) Nije mi bitan rotirajuci ekran.
4) Nije mi bitna razlika u opsegu trazila (100% vs 96%).

Hocu da udjem u svet DSLR fotoaparata sa jednim od dva modela iz naslova (60D vs D7000) i potrebno mi je misljenje na koje stvari treba da obratim paznju kada odem u radnju da ih uporedjujem?
Isto tako me zanima da li je neko imao iskustva sa oba modela?
Koja od ove dve kamere ima brizi pristup namestanju opcija tokom same upotrebe?
Koja kamera ima vise opcija kod slikanja, i na koje razlike se moze naici u tom pogledu?

Za odprilike tri nedelje kad mi zavrse ispiti cu otici do radnje da uzmem u ruke oba modela i da ih uzivo uporedim (izabracu ili 18-105mm VR objektiv za Nikon telo, ili 18-135mm IS objektiv za Canon telo).

Trenutno koristim Olympus Stylus 550wp (kompakt digitalac - http://www.dpreview.com/news/0901/09010702olystylus550wp.asp).
Osecam potrebu za optickim trazilom, nedostaju mi mnoge opcije poput podesavanja brzine zatvaraca, manuelnog fokusa, plitke dubine vidnog polja itd. Mnogo puta dok sam slikao sa Olympusom nisam ni znao sta slikam zbog loseg kontrasta na ekranu pri jakoj suncevoj svetlosti. Ipak je to "point&shoot" digitalni, koji sam osecam "prerastao".

Posto svi znamo da je za ovakav vid "zabave" u Srbiji tesko skupiti pare, shodno tome vam kazem da planiram da ga koristim sledecih godina i godina.

P.S. Na kraju je zakljucak da mi treba bolji fotografski alat koji ce me podici za stepenik vise u svet fotografije. Koristicu kameru podjednako i za fotografisanje i za video.

Unapred se zahvaljujem na odgovorima i molim one koji nisu imali iskustva sa barem jednim od ova dva modela da ne ostavljaju komentare na ovoj temi.

evo nekoliko linkova mojih slika, ocenite ih najstrozije:

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/169095_1574709843688_1113833952_31270096_5320115_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/76315_1480430206756_1113833952_31109383_3474372_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180558_1576989300673_1113833952_31274433_8165850_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/155584_1499924054090_1113833952_31144964_3264008_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/230045_1727090573111_1113833952_31485285_4874822_n.jpg

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #1 poslato: Jun 01, 2011, 10:26:07 posle podne »
Pre nego što krenemo sa preporukama, preporučio bih da pogledaš sledeće:

-Canon EOS 60D Test

-Nikon D7000 Test

Na pitanja koja si postavio se ne može tako jednostavno odgovoriti, jer spadaju u subjektivni doživljaj. ;)
Npr, mnogima je Canonov render boja prijemčiviji.

Što se onih merljivih stvari tiče, u najkraćem: senzor im je isti (Canonov daje više detalja, Nikonov ima bolji high-ISO), AF je bolji na D7000, displej je bolji na 60D, tražilo je bolje na D7000, ergonomija je bolja na 60D (jer aparat bolje leži u ruci i najbitnije komande su nadohvat ruke), zaptivenost je bolja na D7000, video i live-view su bolji na Canonu (pružaju bolju kontrolu) itd.

Neke stvari su jednake - oba imaju priključak za eksterni mikrofon, oba imaju statusni displej, oba su izuzetno brzi aparati i sa oba je moguće raditi i amaterski, ali i vrlo ozbiljne poslove (iako tome nisu namenjeni).

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 01, 2011, 10:33:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže 4sstefan1991

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #2 poslato: Jun 01, 2011, 10:46:29 posle podne »
I vise od ta dva testa sam pogledao. Po raznim sajtovima i forumima sam gledao misljenja i posto se priblizilo vreme kupovine, a ovo je jedan od boljih srpskih foruma na netu za fotografiju, odlucio sam da ovde postavim temu o svom dvoumljenju.

Meni upravo i trebaju subjektivna misljenja. Sta su to ljudi primetili da njima prija u koriscenju ovih modela?

Da me neko pita sa kojim sam modelom video da su zabelezene lepse fotografije, rekao bih mu da sam prelepe slike video i sa jednim i drugim. Naravno da sve zavisi od fotografa! Specifikacije i takve stvari mozemo da zanemarimo jer sam ih naucio napamer do sad i moze da prica ko sta god hoce, i da hvali te jedan, te drugi brend, ali ustvari ova dva fotoaparata su vrlo slicna po tome koje su im mogucnosti... Al evo ponovicu, upravo me zanima na koje stvari treba da obratim paznju kad odem u prodavnicu, jer necu moci da biram dva dana, vec ce me sigurno pustiti pola sata u vr' glave.

(trazeni savet moze da se odnosi i na tipa: "pogledaj gde ti stoji palac, koliko ti je ugodna ta pozicija, posto ces vecinu vremena drzati tako digitalni, itd. itd.)

p.s. ne znam zasto sam malopre poslao odvojeno slike, evo ovde celog albuma.... http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1302323274194.2040185.1113833952 (neke su slikane i telefonom)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #3 poslato: Jun 01, 2011, 11:11:33 posle podne »
Ja se sad nešto kao ustručavam da budem subjektivan, jer subjektivnost često potire objektivnost.

Meni lično 60D više leži. Delom uticaja ima i činjenica da i inače lično koristim Canon, ali me je mnogo više oduševilo što 60D stvarno savršeno leži u ruci... kao saliven. Od D7000 me bole ruke i užasno me nervira pozicija ISO tastera! Da su birali najgluplje mesto za njega, gotovo sam siguran da ne bi uspeli da ga nađu. ;D

Ja sa stativa volim da koristim LV. LV je daleko bolje odrađen kod 60D. Jednostavno - displej je bolji, prikaz je tečan i izuzetno oštar, dok kod D7000 zumiran prikaz padne na 5-6fps što iritira.

Kod 60D mi na živce ide trapezni statusni displej. Ne razumem koji im đavo bi da izbace namenske tastere za WB i kompenzaciju blica, ali eto. Mogli su da mu stave AF sa više tačaka npr. Na izradu nemam zamerki. To što nije od Mg se ni najmanje ne primećuje. Čvrst je kao tenk i najteži objektivi sasvim lepo čuče na njemu.

Kad smo već kod objektiva, ja ne bih mogao da se odreknem L game, pa je meni to nemerljivi plus. Volim i Canon boje.

Kod D7000 mi se jako sviđa točkić za izbor režima okidanja. Mnogi su ga popljuvali (kao - lako se okrene), a meni baš odgovara! Sviđa mi se tražilo - ne toliko zbog veličine, koliko zbog prikaza AF tačaka, koje nisu gravirane, nego mogu biti prikazane po potrebi. AF mu odlično radi, ali ume da preeksponira po jakom suncu, na matrix merenju. 60D meri bez greške.

Iako sam Canondžija, Nikon je ustvari prvi DSLR sa kojim sam imao kontakta. I pored toga, daleko bolje mi leži Canonov zadnji kontrolni točak od Nikonovog.

Eto, ovo je subjektivno, da subjektivinije ne može. ;D

Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #4 poslato: Jun 02, 2011, 09:09:47 pre podne »
Kad god sam nailazio na slična pitanja, jedan od smislenijih hintova pri izboru bio je i:
"Izbor aparata je više od toga - to je izbor sistema".
Naime, ako ti je razlika između ova dva tela nedovoljna da te opredeli, razmišljaj o tome koje i kakve objektive bi želeo da pribavljaš u budućnosti, gradeći svoj sistem. Ipak je kvalitet sadržan u objektivima, a telo je u odnosu na njih potrošni materijal :)
Eto, oglušio sam se o tvoju molbu da se ne javljaju oni koji nisu koristili bar jedan od dva ponuđena modela. Sry, koristim samo svoj 40D, kumu ponešto pokažem na njegovom 50D i eventualno prijatelja uslužno upucam njegovim D90 Nikonom, kad se pentramo po brdima i gorama.
Elem, kad smo kod objektiva, ako želiš pravi napredak u fotografisanju, onda smisli kako ćeš za početak i za najmanje novca doći do jednog univerzalnog (recimo kit 18-55IS), jednog tele (recimo 55-250IS) i obavezno jednog fiksnog, veće optičke moći (tipa 50f1,8). Ima pandana i kod Nikona, ali ja ih neznam.
Mislim da ti 18-135 nije najbolje rešenje ;)

Pozdrav!
« Poslednja izmena: Jun 02, 2011, 09:13:00 pre podne od strane Hornet »

Van mreže 4sstefan1991

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #5 poslato: Jun 03, 2011, 12:15:47 pre podne »
@StORM48
Hvala na subjektivnom misljenju. ;) Aako se setite jos necega sto bih trebalo da znam, bice mi drago da vidim vase misljenje.



@Hornet
Posto ste vec dali odgovor greska je neispravljiva. Ali ste postavili jedno zanimljivo pitanje. Koje bi to objektive u buducnosti koristio. To bi verovatno bili Sigma 10-20mm (pejzazi), Canon 50mm f1.4 USM(portreti) i Nikon 70-300mm (zbog komsinice ;) )...

Postavite se u moju poziciju, ne znate dosta o fotografiji, zelite da naucite dosta o fotografiji, zelite da se posvetite fotografiji, budzet vam prelazi tek nesto vise od 1000eur (ali ako bog da pare za jedan od ovih modela sa "duzim" kit objektivom ce biti prikupljene)... ja jednostavno nemam novca za 3 objektiva u pocetku, i ne verujem da bih se snasao sa njihovom upotrebom (daj cas ovaj, daj cas onaj)... Svo moje znanje o objektivima se svodi na osnovu razgledanja stotina i stotina slika i njihovog uporedjivanja i do sad sam dobro skontao svrhu razlicitih vrsta objektiva sa razlicitim rasponom (a i skontao sam ostrinu razlicitih obektiva)...  (kad bih imao para kupio bi 15-85 IS za Canon telo sto se tice ostrine i raspona)

Mislim da se mozemo sloziti da je opticki kvalitet Canon-a 18-135mm ili Nikon-a 18-105mm sigurno bolji od kvaliteta optike u tom rasponu, ugradjenog u bilo koji "high end" Point&shoot aparat?


Posto i D7000 i 60D imaju po 9 krstastih fokus tacaka, zanima me da li je neko korsitio skuplju optiku na ovim modelima i na kom modelu je ovaj sistem bolje "prosao"?

Da rezimiram neke stvari, pri biranju tela treba da obratim paznju na 8 stvari:
1)pristup podesavanju ISO vrednost
2)pristup podesavanju duzine ekspozicije
3)pristup podesavanju otvora blende
4)pristup podesavanju balansa belog
5)kako "sedi" u ruci
6)kakav je osecaj u kontaktu sa trazilom
7)kakav je osecaj koriscenja zadnjeg kontrolnog tockica
8)kakav je osecaj koriscenja tockica za izbor rezima
(ako sam nesto izostavio tu ste vi da me podsetite i pomognete?)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #6 poslato: Jun 03, 2011, 12:47:57 pre podne »
Citat
Da rezimiram neke stvari, pri biranju tela treba da obratim paznju na 8 stvari:
1)pristup podesavanju ISO vrednost
2)pristup podesavanju duzine ekspozicije
3)pristup podesavanju otvora blende
4)pristup podesavanju balansa belog
5)kako "sedi" u ruci
6)kakav je osecaj u kontaktu sa trazilom
7)kakav je osecaj koriscenja zadnjeg kontrolnog tockica
8)kakav je osecaj koriscenja tockica za izbor rezima
(ako sam nesto izostavio tu ste vi da me podsetite i pomognete?)

Nemoj da mi zameris, ali mnogo si ga iskomplikovao ;)
Od svih stvari koje si naveo, ja bi se zadrzao na 5. tacki, ostalo ce vec da legne, koji god model bio u pitanju.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #7 poslato: Jun 03, 2011, 01:20:41 pre podne »

  Slazem se sa Boletom ... dogovori se sa Ljubom da ti pokaze oba aparata, a onda se baci na tacku 5. i pazari onaj koji ti bolje "sedi" u ruci.  ;) Znaci, Ti, Ljuba, Canon 60D i Nikon D7000, i sve ce ti biti jasno. ;) Ajd, "prelomi" pa javni kako si zadovoljan  :)

Pozz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže 4sstefan1991

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #8 poslato: Jun 05, 2011, 12:22:46 pre podne »
@Bole

Nema zamerke, svako misljenje je dobrodoslo ;)


@desha

Bilo bi super kad bi neko hteo da mi pokaze oba modela i da mi naznaci neke vazne stavke kod izbora, ali ja ne znam ko je Ljuba?
Prvih dana jula cu kupiti digitalni, voleo bih eto da se dogovorim sa Ljubom da tada pogledam oba modela ako je voljan da pokaze (sad sam trenutno u velikim obavezama oko ispita na ekonomskom)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #9 poslato: Jun 05, 2011, 02:07:49 pre podne »

 
...

@desha

Bilo bi super kad bi neko hteo da mi pokaze oba modela i da mi naznaci neke vazne stavke kod izbora, ali ja ne znam ko je Ljuba?
Prvih dana jula cu kupiti digitalni, voleo bih eto da se dogovorim sa Ljubom da tada pogledam oba modela ako je voljan da pokaze (sad sam trenutno u velikim obavezama oko ispita na ekonomskom)
   Evo ti kontakt - http://pcfoto.biz/Kontakt/pcfoto  ;)
Kao sto vidis, Ljuba je domacin ovog sajta i jedan od admina sa ovog foruma   ;) ... "krije" se ispod bele kapice i nick-a "Crni_bombarder" :D ;) :)
Salu na stranu, zelim ti da uspesno resis ispite na faksu, zasluzeno pazario aparat (kod Ljube, naravno ;D) i nas castio sa dobrim fotkama (komsinice) ;)

Pozz
   
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 60D ili Nikon D7000
« Odgovor #10 poslato: Jun 05, 2011, 11:47:48 pre podne »
Ako vec kupuijes aparat kod Ljube, sto je naravno normalno, i ako njime nameravas slikati komsinice, Ljuba u posebnoj ponudi ima one specijalne senzor detektore koji na fotografiju prenose i mirise.

Obavezno kupi i to.