Autor Tema: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")  (Pročitano 11916 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« poslato: Maj 24, 2011, 12:51:32 posle podne »
Citat
Beograd -- Oko 600 fotografa Srbije traži da ponovo slika građane zalične karte, pasoše i vozačke dozvole, tvrdeći da im je te poslove preoteo MUP Srbije.




U suprotnom, tvrdi Udruženje fotografa Srbije, stvoriće se dramatična pravna i ekonomska nesigurnost za više od 2.500 radnika, što sa njihovim porodicama čini oko 10.000 ljudi.

Fotografisanje za lična dokumenta je postao socijalni i ekonomski problem, koji bi uskoro mogao postati i predmet pravnog spora, najavljuje Momo Tvrdišić, predsednik Udruženja fotografa Srbije.

On je upozorio da Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o ličnoj karti, koji se nalazi na dnevnom redu parlamenta, ugrožava opstanak privatnih fotografskih radnji u Srbiji. "Nekim fotografskim radnjama je to bio jedini izvor prihoda. Od kako je MUP preuzeo slikanje građana, broj fotografskih radnji se prepolovio i sada ih je oko 600", ističe Tvrdišić.

Predloženim izmenama člana 14. pomenutog zakona, fotografima je uskraćeno isključivo pravo na fotografisanje građana za lična dokumenta. Tvrdišić, međutim, kaže da fotografije koje građani dobijaju u MUP-u nisu biometrijske, iako se radi o biometrijskim dokumentima.

"Često čujemo da ljudi na tim fotografima najmanje liče na sebe", napominje on, precizirajući da je problem u tome što improvizovani boksovi u stanicama policije ne mogu da zamene profesionalni studio.

Apsurd je, tvrdi on, da je od profesionalnih fotografa MUP tražio da studio mora biti osvetljen sa najmanje tri rasvetna tela, da pozadina mora biti neutralna, sa 18 odsto sive boje. Da osvetljenje mora biti podjednako sa obe strane lica, i odozgo na dole…

"U MUP-u su tražili i da na fotografijama ne smeju da postoje senke u očnim dupljama, kao i da dužice i zenice moraju biti jasno vidljive. Propisujući pomenute uslove, naterani smo da kupimo skupu studijsku opremu za fotografisanje dokumenata, koja sada skuplja prašinu. Međutim, MUP ne samo da nije ispunio uslove koje je tražio od Udruženja fotografa, nego nam je uzeo posao. Mi smo uložili više od 65 miliona evra u opremu i lokale na teritoriji Srbije, kao i u stručnu obuku kadra, što nije ravno ni opremi ni obučenosti kadra kojima raspolaže MUP", napominje Tvrdišić.

Šef srpskih fotografa objašnjava da je MUP kasnio sa izdavanjem ličnih dokumenata upravo iz razloga što su šalterski radnici u policijskim stanicama ujedno obavljali i fotografske poslove.

"Ljudi su, umesto da plate tih 300 dinara, koliko košta prosečno fotografisanje u radnjama za lična dokumenta, čekali ispred policijskih stanica noću za brojeve. Kako izgleda građanin koji čeka nekoliko časova za fotografisanje u MUP-u, vidi se na biometrijskim ličnim kartama", kaže Tvrdišić i u ime fotografa predlaže minimalne izmene predloženog Zakona.

Te izmene bi omogućile fotografima isključivo pravo na fotografisanje građana za lične karte, dok bi MUP biometrijskom metodom, predviđenim zakonom, preuzimao fotografiju podnosioca zahteva za izdavanje lične karte i prenosio u digitalnu formu.

"U uticajnim zemljama EU, poput Francuske i Nemačke, ili u zemljama okruženja poput Hrvatske i Slovenije, fotografima je vraćeno isključivo pravo na izradu fotografija za lična dokumenta", ističe Tvrdišić.

Oni su spremni da policijskim stanicama kupe odgovarajuće skenere i da obuče kadar koji bi bio stručan za tu oblast. Iz MUP-a Srbije do zaključenja ovog broja, nije stigao odgovor na optužbe Udruženja fotografa.

Izvor: Politika

LINK

Skoro da mi je degutantno da komentarišem.

Protiv sam tog pederskog otimanja poslova, pogotovo kada ih nakon sličnih reformi rade tutubani, ALI... svako ko je pokušao da odnese sopstvene fotografije na razvijanje za dokumenta, neće osetiti ni najmanju empatiju prema jednoj povećoj gomili prevaranata, koji se odaju za fotografe (čast izuzecima, naravno!). O "ulaganju u opremu" tek ne bih...

Doduše, moram da primetim - i dok je biznis cvetao, pojedinci su izrađivali fotke za dokumenta, ne mnogo bolje nego ove koje sad rade "organi"  >:(

O ceni o 300 dinara... hahaha, kad? Pre '95? :lol:

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 24, 2011, 01:03:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2011, 01:21:35 posle podne »
Jadno je što fotografska bratija diže glas tek sada ... pa su sirote lične karte ispale poslednja linija odbrane.

Nema dalje.

Bolje da  ćutim
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #2 poslato: Maj 24, 2011, 01:30:17 posle podne »
Možda da ih MUP sve zaposli ,i tako stalno kukaju da nema dovoljno narodne milicije.I još beneficirani radni staž,državna plata...i eto veselja  :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #3 poslato: Maj 24, 2011, 01:33:42 posle podne »
A mogu i da se tuku, umesto da ih tuku :D

Kakva patetika, Bog te 'ebo...

Jedan odličan i nadasve ilustrativan komentar sa sajta:
Citat
Mi čobani Srbije tražimo još ovaca jer ih ovaj sistem nije dovoljno prizveo tako da bi uskoro ostali bez posla a samim time i naše porodice bez leba.Tražimo i da svaka ovca ima lična dokumenta sa slikom koju izrađuju prvatni fotografi pa bi tako i njihov problem bio rešen.
(Čoban, 24. maj 2011 07:42)

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #4 poslato: Maj 24, 2011, 01:42:42 posle podne »
 :D :D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #5 poslato: Maj 24, 2011, 01:56:29 posle podne »
Nisam najlepsi, al' kad covek pogleda sliku u mom pasosu, prvo sto mu padne na pamet je, s koje si ti robije utek'o :D
U starom, plavom pasosu, imam fotografiju radjenu kod fotografa gde sam bas ono "ki uslikan" ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #6 poslato: Maj 24, 2011, 03:35:53 posle podne »
"Udruzenje fotografa"  ;D.
Predlazem da se doticnima (cast pojedincima) ocita lekcija iz "Osnove i tehnike fotografije". Kod nas u Nisu su odlepili kad su poceli sa biometrijskim dokumentima. Uzeli su im solidan deo kolaca. Amatera skoro da i nema tako da im najveci deo prihoda ide od fotografisanja svadbi. Da zlo bude vece, poceli su medjusobno da se kolju tako sto obaraju cene jedan drugom. Primera radi mladencima naplacuju fotografiju 15 dinara i uz to poklanjaju studijsko fotografisanje kako bi obezbedili posao. Ko im je sad kriv sto su obezvredili posao? Zar misle da ce od fotografisanja za dokumenta da "prehrane" porodice. CCC gde mi zivimo... Jadno i tuzno  :(

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #7 poslato: Maj 24, 2011, 06:41:06 posle podne »
sad vidite kako je nama knjizarima kad nam otimaju posao. digitalni obraci, knjige,ucila itd :)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #8 poslato: Maj 24, 2011, 06:47:59 posle podne »
Pa eno neko veče profesor matematike postavio neke silne zadatke sa rešenjima, na Youtube.

Očekujem da sindikat profesora, nastavnika i poznavalaca matematike stupi u generalni štrajk, jer im je kolega ister'o lebac iz ruku, sabotiravši im to malo crkavice što uzmu kad deci prodaju čas po 20€, pri čemu časove moraju da ponavljaju, da bi "utvrdili gradivo" ;D

Pozdrav

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #9 poslato: Maj 24, 2011, 08:35:46 posle podne »
Znaci utvrdjivanje gradiva...
Svake veceri: blenda, ekspozicija, dof, pa zlatni presek.... ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #10 poslato: Septembar 04, 2011, 10:57:36 posle podne »

Citat

"...MUP kasnio sa izdavanjem ličnih dokumenata upravo iz razloga što su šalterski radnici u policijskim stanicama ujedno obavljali i fotografske poslove."


Na osnovu kvaliteta tih fotografija se i vidi da su ih radili totalni diletantni.
MUP se jako kompromitovao po tom pitanju, jer tako imbecilna procedura nije mogla biti donešena bez nečijeg, u svakom slučaju bizarnog, interesa.
Bolje bi slike dobili da su ih skidali sa 'fejsa' :)

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #11 poslato: Septembar 04, 2011, 11:35:45 posle podne »
bolje se navikavati na nove trendove. iz Canona su jos pre dve godine najavili da ocekuju ubrzo kucne labaratorije za razvijanje slika i da teze tome. ne secam se tacno svega ali izglealo je nesto ovako : do 2015 god. ljudi ce imati svoje kucne labaratorije i nece cekati da se razvijaju slike u specijalozovanim radnjama. moci ce da se slikaju urade svoje fotografije kako zele.

prema tome zbogom neke profesije :)

koliko je meni poznato na licnoj je bilo najavljeno da mozes da se slikas i sa maramom na glavi ali nista od toga. da je srece da se slikam gde hocu i svoje podatke posaljem mailom a samo za otisak prsta odem kod njih i da za 15 min. uzmem licnu. ovako saobracajnu mora da cekam 15 dana :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #12 poslato: Septembar 05, 2011, 12:41:07 pre podne »
Jedino ako smisle boje koje ne zapecaju :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #13 poslato: Septembar 05, 2011, 10:29:54 pre podne »
Pozdrav,

svasta je ocrnjeno u temi, uglavnom jednostranim pogledom sa strane, pa se ne bih upustao u samu diskusiju dodajuci elemente te druge, odnosno tih drugih strana. Nadovezao bih se samo na ovo najaktuelnije, jucerasnje, naglasavanjem cinjenice da je MUP u slucaju preuzimanja licnih karata u potpunosti na sebe (a pod tim se podrazumeva i fotografisanje) imao na umu siru pricu koja se tice prepoznavanja lica softverom kojim raspolaze i nastoji da ovlada. Taj softver ima svoje algoritme koji pocivaju na prioritetima drugacijim od onih na koje mi mislimo kad kazemo da ne licimo na sebe na fotografijama (moja LK kada se kopira dobija samo pretezno tamnu mrlju na mestu za fotografiju recimo) ili da je bolje da skidaju fotke sa Fb-a, a ti prioriteti se vezuju za potrebu brze identifikacije i pretrage u bazama raznih desavanja u kojima nije jednostavno identifikovati aktere i slicno. Poznati su nam vec huliganski ispadi, primera radi. Ispostavilo se da se moze usaglasiti sa tim SW-om i jeftinija fotografska oprema kojom mogu relativno brzo ovladati sluzbenici, a da bi se pruzila prilika za "popravni" dat je relativno kratak rok trajanja LK u prvi mah. Dakle, taj prelazni period u kome bi se trebali usavrsiti sluzbenici kroz praksu namece nam jos jedno skrasnje cekanje po redovima, ali ima svoje razloge. Naravno, uvek se za tako nesto moze okriviti drzava pritom zaboravljajuci da su sve to samo ljudi, nase komsije, oni koje srecemo u prevozu, isti oni koji zive paralelno sa nama ovaj nas zivot...e isti ti imaju identican osecaj za obavljanje vlastitog posla kao i ona Mica-ubica ili kako li se vec zove najpoznatija Youtube salterusa kod nas.Stoga, treba izgurati barem onaj najvisi prioritet a oko ostalog cutati i trpeti dok nezadovoljni gradjani gundjaju.

Pomenuti softver vuce taj prioritet i fotografi mogu da slikaju sa svojim gundjanjem u ovom slucaju iako meni njihovi argumenti zvuce smisleno. Mislim, ukoliko drzava moze da nas prislili da uplacujemo pazare na svoje racune u bankama, a da nas pritom ne zastiti od provizija koje su cak i po 900 dinara po uplati (bas vozim slucaj trenutno sa takcom provizijom za maleni kozmeticki salon koji uplacuje pazara taman dovoljno za PIO obaveze svog vlasnika i nesto telefonskog racuna za fiksni telefon), onda itekako mogu da razumem fotografe koji su sada vec prisiljeni da otkazuju zakupe lokala jer ni tog sitnog, ali relativno redovnog rihoda sada vise nemaju.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #14 poslato: Septembar 05, 2011, 12:50:14 posle podne »
stvar je prosta. evropa nam ne trazi haske optuzenike nego eu standarde. to podrazumeva licnu i pasos izmedjuostalog. kad smo to ispunili dobili smo sengenski sporazum. e sad sto mi sve radimo u 5min  do 12 to je nas problem. cujem da smo i tablice pogresno uradili. :D
umesto orla sa oscilom uradili smo samo 4s pa cemo morati ponovo da radimo tablice :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #15 poslato: Septembar 06, 2011, 12:01:13 pre podne »
@lancia Ako ne znaju kako se to radi, sto najpre ne pitaju? Oni iz EU bi im za dzabe dali preporuke. Na bilo kom faksu gde se uce fotografija i digitalna obrada slike su mogli da uzmu konsultanta. Cak i da je neki lik iz ministarstva otvorio nalog na PcFoto i postavio pitanje ovde, dobio bi bolje smernice...

A tablice su kriminalne. Ja licno nisam u stanju ni jednu da zapamtim.
I sta su koji djavo uvodili cirilicna slova?! Kao da zele da stave strancima do znanja da ovde nisu dobrodosli.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #16 poslato: Septembar 06, 2011, 10:25:01 posle podne »
Pozdrav,

ah, ljudi, nemojte biti deca, pa svi su prosli tu obuku pre pocetka rada sa novim dokumentima, ali ljudi su ljudi. Da su na arbajtu u Nemackoj, radili bi skroz kako treba taj posao, ovako su kod nas, pa je ista prica kao i u svemu...oko toga se ne treba vise ni uzbudjavati, menjaju se samo situacije a odnos naseg coveka prema necemu sto radi ostaje isti (pricam za vecinu). Plata je Bogomdana stvar, ne mozes mi je oduzeti i nema veze sa mojim znanjem i ucinkom jer je na mojoj strani sindikat, socijalna drzava, sada i mobing i kojesta drugo. Moje radno vreme je zapravo sedam sati mog slobodnog vremena i tome slicno.

Tablice su sasvim blesavo ispale iako ne postoje pravi argumenti protiv njih. Nisu mi smetale ali pocinju polako. Ipak, ovo je fotografski forum, pa tablice ne bih povezivao sa njim, jer je n najneugodnija veza tablica sa fotografskim forumom zapravo fotografija kako vozis zutom trakom koja stigne uz poziv za sud :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #17 poslato: Septembar 06, 2011, 10:32:39 posle podne »
Ja imam potpuno drugo iskustvo sa fotografisanjem za vozačku dozvolu.Fotografija je tehnički sasvim korektna,a službenica koja me fotografisala je bila ljubazna i maksimalno profesionalna.Čak je uradila nekoliko snimaka dok nije dobila zadovoljavajući  ;D Imao sam priliku i da vidim kako izgleda kada se ubaci u čitač  i to je nešto sasvim drugačije od onog što vidimo na dokumentima.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #18 poslato: Septembar 07, 2011, 04:20:15 posle podne »
sto ja nemam takvu sluzbenicu :)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: MUP fotografe ostavio bez posla... (reakcija... khm... "kolega")
« Odgovor #19 poslato: Septembar 07, 2011, 09:18:29 posle podne »
Jbg, obuka ocigledno nije bila dovoljna.
Kontam da ima sluzbenika koji znaju/zele to da urade ako treba, ali ocigledno ih vecina ne obavlja posao kako treba (sto sudim na osnovu slika vecina poznanika cije sam nove ilcne karte video).

Da ne ispadne da 'bacam hejt', ja i ne mislim da oni treba da rade taj posao, pa ih zato i ne krivim sto ga rade lose.
Nisam ni ocekivao od coveka koji je zavrsio srednju ekonomsku ili pravno-birotehnicku (pa jos pre 20-ak godina) da se razume u digitalnu fotografiju.

Ako su toliki redovi (vec godinama) za vadjenje dokumenata, mogli su u svaku stanicu da zaposle po jednog fotografa.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D