Autor Tema: ixus i "card locked" error  (Pročitano 5928 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
ixus i "card locked" error
« poslato: Maj 09, 2011, 02:44:49 posle podne »
bando pomagajte,
neki dan uslijed mijenjanja kartice mi je ixus 750 izbacio "card locked" error. prvo sam mislio da se onaj prekidač na kartici pomaknuo, ali nije. isprobao sam još 3 sd kartice, i uvijek isto. jedini način kako mogu koristiti aparat je chdk firmware, to je sad na karticama i omogućuje mi da slikam neovisno o toj blokadi.
pogledao sam u card slot dali je neki komad plastike ili nešto drugo da se zaglavilo, ali nije.
chdk nije problem koristit, ali povremeno se aparat zablokira, zbog toga sam i prestao koristit chdk. slikam 20 slika i bude sve OK, i onda okinem npr 21. i aparat samo umre. moram izvadit bateriju da bi se opet pokrenuo.
imate neku ideju šta da napravim?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ixus i "card locked" error
« Odgovor #1 poslato: Maj 09, 2011, 09:08:16 posle podne »
Hmm.... vrlo nezgodna situacija.
To što CHDK radi može, ALI I NE MORA biti garancija da aparat normalno registruje zaključane kartice. Možda CHDK i ne proverava status lock prekidača?

S tim u vezi, da li si siguran da nešto nije iskrivljeno u memorijskom slotu? Pazi, ne mora to biti nešto toliko očigledno. Može biti vrlo mala mehanička deformacija, koja originalnom firmware-u javlja problem zaključane kartice, dok ga CHDK ne konstatuje, jer to (možda) i ne proverava (pošto i taj prekidač na kartici zapravo i nije prekidač - ne postoje elektronski kontakti koji "govore" aparatu da je kartica zaključana).

EDIT:
Izgleda da nisi usamljen u tom problemu. Evo jednog rešenja koje podrazumeva mehaničku proveru:
http://www.fixya.com/support/t7172127-camera_screen_saying_card_locked

Pozdrav

« Poslednja izmena: Maj 09, 2011, 09:15:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: ixus i "card locked" error
« Odgovor #2 poslato: Maj 10, 2011, 01:09:38 posle podne »
znam, to je samo komadić plastike na kartici.. i problem je negdje u aparatu, međutim ja ne vidim kroz sd slot ništa. mogu random pročačkati sa nekom iglom oko tog dijela di su pinovi za taj lock switch, ma se možda nešto desi.
chdk softverski prevaziđe tu zaštitu, to mu je i uvjet za rad, jer kada se ubaci sd kartica sa chdk softverom gore, a da nije lockana, aparat uopće ne boota chdk.
chdk je koristan iz 2 razloga, prvo jer mi radi raw backup (šta je jaaaako korisno kada je aparat kurva koja ide od osobe do osobe, ljudi slikaju svašta, nešto od toga izbrišu, ali raw ostane na kartici, tako da sam par puta bio iznenađen slikama koje su ostale gore), a drugo nudi mi masu informacija, stanje baterije, blendu, shutter, sat (šta je korisno), napunjenost kartice u MB... a tu je i i flash override, pa mogu puknut blic na 100%, nešto šta aparat ne radi gotovo nikad, i u mraku poprilično dobro osvjetli, iako mislim da blic nije predviđen da se tako jako prazni, međutim rezultati su jako dobri.
ako uspijem šta pročačkat i skinut taj lock super, ako ne ostat će na karticama chdk. još kad bi znao zašto se ruši :(
i ps - jedino sa chdk mogu snimati time lapse :D nisam još podesio skriptu, ali definitivno hoću.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ixus i "card locked" error
« Odgovor #3 poslato: Maj 10, 2011, 01:48:13 posle podne »
Ne znam o CHDK-u ništa osim porekla. Nisam se s njime zanimao, ali bi možda mogao da isprobaš neku drugu verziju? Možda neće zakucavati aparat?

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ixus i "card locked" error
« Odgovor #4 poslato: Maj 10, 2011, 02:16:29 posle podne »
Sa tim aparatom uskoro neces moci snimati nista, kakav bre time lapse?

Pukao ti je soft u aparatu. Odnesi to u servis da ti preflesuju; mozda ce pomoci.

Ako ne, onda se oprosti od aparata.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: ixus i "card locked" error
« Odgovor #5 poslato: Maj 10, 2011, 05:34:11 posle podne »
šta fali time lapse fotografiji? to je meni super.
i bit će mehanički kvar, tj nešto je savinulo onaj pin unutra, kad sam gledao pod suncem se vidi da je nekako "unutra", valjda daje kontakt cijelo vrijeme. probat ćusa nekom iglom to ispravit.