Autor Tema: video mod kod s6500fd  (Pročitano 5553 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže midifajl

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
video mod kod s6500fd
« poslato: Decembar 28, 2007, 03:37:28 pre podne »
Postovane kolege,
juce sam postao ponosni vlasnik ovog aparata. Jos uvek nisam sredio utiske, jos uvek imam nekih nedoumica. Pre sam imao s5700! Ali ovo je mnogo bolji aparat. Medjutim, trazi i da se vise radi sa njim, kako bi se izvukao maksimum.
Ono sto me zanima je sledece:
-da li je moguce da se u video modu uvek onako cuje krcanje kada se pravi video zapis? Zapravo, u snimku se cuje pucketanje i krcanje samo onda kada se aparat pomera. Tada unutra rade neki motori ili sta vec? Zar je moguce da je to tako napravljeno? Znam da prvenstvena namena nije video, vec slikanje. Ali, na s5700 nije se cuo nikakav zvuk... Da li se to i Vama desava ili samo meni? I ima li nacina da se spreci da ta buka udje u snimak?
Hvala i pozdrav!

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #1 poslato: Decembar 28, 2007, 10:03:28 pre podne »
mislim da kad ga pomeras dodirujes mu deo oko mikrofona sto izaziva pucketanje... a druga stvar zumiras rucno tako da i to povecava zvukove koje  proizvodis i naravno osetljivi mikrofon reaguje ....  dobar je to aparat , ali nemoj da ocekujes od njega cudo....
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže midifajl

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #2 poslato: Decembar 28, 2007, 11:17:12 pre podne »
Ma ne ocekujem ja nista sto on ne moze da pruzi:-)
Ali sto se ovoga tice, nije u pitanju prst na mikrofonu. Zamolio bih Vas da uzmete aparat i prebacite na video mod. Startujte snimanje i aparat pomerajte levo desno, a drzite uvo na njemu! To radite u potpunoj tisini da biste mogli citi kako motor pomera sociva (ili sta vec). Cuje se jasno a na snimku mnogo jace. Ako toga kod Vas nema, onda nesto nije u redu sa mojim aparatom, pa bi bilo dobro znati, da mogu da ga zamenim! Hvala i javite mi sta ste otkrili.
Zvuk se cuje bez ikakvog zumiranja, a zumiranje mi je jasno da proizvodi sum, mada ni toga na s5700 nije bilo. Da li prilikom rucnog zumiranja treba da se oseti pod rukom kao da 2 povrsine taru jedna o drugu? Cudan mi je osecaj jer nikada nisam imao ovakav aparat, pa ne znam, Na kameri to ide glatko i na s5700 jer sve radi motor i zvuk se gotovo ne cuje.
Pozdrav!

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #3 poslato: Decembar 28, 2007, 11:50:22 pre podne »
da li se isti zvuk cuje i kada nije u video modu .... imas sa strane preklopnik za izbor fokusiranja .. prebaci na C pa vidi da li se cuje isti zvuk...
npr. u manual modu
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Misko32

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Moje fotografije
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #4 poslato: Januar 10, 2008, 11:45:52 pre podne »

Nov Fuji (S6500fd), star svega par sati - takodje "krklja", "grebe", "skripi", "vri kao voda u loncicu"  na video snimku. Ovo na starim Fuji (S5xxx) nisam primetio.

Moje misljenje: mikrofon je ugradjen u kucistu aparata (za razliku od starijih modela gde je bio smesten gotovo spolja u posebnoj kapsuli) i zvuk ulazi kroz par sitnih rupica. Kao rezultat ovoga je da kupi sumove iz samog aparata od cega je najglasniji mehanizam za fokus/izostravanje.

Ovo nije jedina stvar koja je neto losija nego na starim Fuji modelima. Spisku bih dodao:
- kvalitetniju i robusniju plastiku i gumu od koje su pravljeni stariji modeli,
- kvalitetniji tasteri za pristup komandama i menijima, verovatno pravi mehanicki tasteri, za razliku od klimavih "gumicara" na novijem modelu.
- Windows je starije modele lepo video kao USB Flash HDD (radilo i na W2000), dok nove vidi iskljucivo kao kameru/skener. Fuji je "zaboravio" da u meniju doda opciju podesavanja kako ce PC videti fotoaparat (kao kameru/skener ili HDD).

No, proizvodjaci su pod piritiskom obaranja cena usled velike konkurencije, pa kratko vreme izmedju pojave dva modela, a nije im ni interes i nema ni potrebe da danas naprave nesto sto ce sluziti 10 godina, kada ce mo verovatno vec uskoro imati kao standard u amaterskoj klasi 16Mpix!

Mislim da mnogi danasnji aparati vec nose PLASTICNA sociva.


Unique

  • Gost
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #5 poslato: Januar 10, 2008, 12:52:05 posle podne »
Da li se taj problem javlja i kod Fujija 9600?

Van mreže gradinar

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #6 poslato: Januar 13, 2008, 07:31:14 posle podne »
Pa i na mom (nedavno kupljenom) Fuji 6500 primetio sam da se čuje rad autofokusiranja kad ga pomeram... - naravno kada je fokus podešen na AF-C (continuous). Ali to se retko koristi, jer normalno koristimo pojedinačno (S).

Nisam baš nešto mnogo koristio video mod i nisam obraćao pažnju na zvuke, pa sam ga baš uključio da proverim ovu priču, kad ono stvarno - kad ga pomeram on fokusira i tom prilikom škripi, grebucka, krcka..!
Međutim, kad sam pustio snimak na računaru - nisam čuo te zvuke...
« Poslednja izmena: Januar 14, 2008, 01:54:11 pre podne od strane gradinar »

Van mreže Misko32

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Moje fotografije
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #7 poslato: Januar 14, 2008, 12:30:38 pre podne »
Uputstvo za rukovanje, 117. strana:

"Radni sumovi kamere bice snimljeni tokom video zapisa".

Slicna napomena postoji i za pojavu izoblicenja i ostrine slike u uglovima, kazu "to je normalno za sociva", kao i da povremeno treba re-formatirati xD memorijsku karticu jer to povoljno utice na slobodan prostor za video zapise.

Analizirao sam ponovo stare i nove video zapise, S5500 je takodje imao pomenutih sumova, samo u nesto manjoj meri, dok su kod s6500 malo ostriji i izrazeniji.


Van mreže gradinar

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: video mod kod s6500fd
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2008, 02:14:35 pre podne »
Hm. Stvarno to piše, u poslednjem redu na 117 strani.

Ponovo sam preslušao snimak trudeći se da čujem te zvuke... Nisam baš bio siguran jer je snimak imao razne spoljne zvuke... Onda sam napravio novi snimak u tišini... I, bogami - čuje se..., ipak se čuje...
Doduše, pročitah na nekom testu (još pre nego što kupih ovaj 6500) da je video mod njegova najlošija strana (a da je Canon S5 na tom polju u prednosti).
No dobro. Polako otkrivam njegove prednosti i mane. Pre Fuji-a sam imao Kodak DX6490 (Kodake kol'ko vidim ovde niko i ne pominje...), bio je to fin aparatić sa 10x zumom. Na primer, imao je neke fine mogućnosti autofokusa i imao je mogućnost automatskog okretanja portrait snimaka u pravi položaj (nije bilo potrebe kasnije ručno okretati sliku u aparatu ili računaru). To kod Fujija nema (ili ja nisam otkrio)...