Autor Tema: Canon 600d  (Pročitano 25829 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 600d
« Odgovor #20 poslato: Februar 25, 2011, 12:53:37 pre podne »
Iskreno, čisto sumnjam da su pokušavali da još malo iscede senzor.
Dva je razloga - ne znam šta bi više mogli da iscede (u odnosu na postojeće), a poznato je inače i da Canon retko taktizira sa drugačijim kvalitetom istog senzora u različitim aparatima.

Sve u svemu, meni se koncept aparata prilično sviđa. Mnogi kritikuju "male razlike u odnosu n 550D", a ja bih rekao da su razlike baš ogromne, iako se svode na dve stavke: obrtni displej i (kao mnogo bitnija) wireless kontrola bliceva, čime se 600D približio do 60D samo na korak. Jedina razlika je veličina/udobnost, kao i statusni displej. Mnogima ovo neće biti dovoljan razlog za 60D, a meni samo nije jasno zbog čega je Canon povukao neke stvari iz prethodnih xxD tela, kada je između 50D i 7D već bilo dovoljno distanciranja? Ovako su samo ugrozili prodaju odličnog tela više klase.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #21 poslato: Februar 25, 2011, 01:19:03 pre podne »
Agreed, tesko da iz senzora mogu da izvuku nesto sto nismo videli na ove njegove tri inkarnacije.
Bas su popunili ponudu, bukvalno na svakih 100EUR imaju model u prodaji, to da ne moze niko da se ugura izmedju :)

Hm,da li uzeti 600D ili dati $100 vise za 60D koji ima:
- statusni displej
- aluminijumski kostur
- mnogo dobru ergonomiju
- bolje i vece trazilo

Da sam u USA isao bih na 60D.

Mogao bi da prokomentarises poslednju stavku za nas  potencijalne kupce koji nismo u rukama ni drzali 50D/60D . Koliko je viewfinder bolji na 60D u odnosu na 550D i kolika je njegova upotrebna vrednost  sa ili bez specijalnog 'focusing screena'?
Mene licno zanima jer su mi ovi aparati interesantni zbog video moda.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 600d
« Odgovor #22 poslato: Februar 25, 2011, 02:32:47 pre podne »
Dobro pitanje!

Retko razmišljam o takvim stvarima, ali to može biti itekako bitno. Razlika u tražilu je poprilična. 60D ima isto tražilo kao i njegovi prethodnici, a to znači pentaprizmu umesto pentaogledala, što za sobom povlači čitav niz raznih poboljšanja: svetlije, veće, lakše za kadriranje/fokusiranje, a i prikaz AF tačaka je baš dosta bolji.

BTW, tu je i ta mogućnost izmene fokusnog stakla, mada više preferiram sistem koji Nikon eksploatiše u svojim aparatima, a koji je Canon progurao prvi put u 7D. Iskreno, očekivao sam da će 60D dobiti takvo tražilo, ali eto - oni su radije ukinuli neka moguća unapređenja, kako bi napravili veći jaz u odnosu na 7D, iako za tim nije imalo realnih potreba. S druge strane, neki i dalje više vole taj stariji sistem fiksne projekcije tačaka, koje su (zbog toga što su ugravirane) mnogo jasnije u tražilu nego što su kod Nikona ili kod 7D. Posebno prilikom potvrde. Jbg, kao i u mnogo drugih priča, nema i jare i pare. Nešto dobiješ, nešto izgubiš. :D

EDIT: Sad se setih, pitao si i za fokusno staklo. Osnovno staklo (Ef-A) je klot tipa - obuhvata samo obeleženu centralu zonu merenja, dok Ef-D ima onu mrežu za kadriranje, sa kojom se lakše komponuje kadar ili poravnava (mada ovo drugo na 60D i nije toliko bitno, pošto ima "electronic level"). Ono treće, Ef-S spada u mutno staklo i prilagođeno je manuelnom fokusu. Nisam ga lično koristio, ali i specifikacije, ali i ljudi koji imaju to staklo, kažu da krade svetlost (samo prilikom kadriranja, naravno), zbog čega je prikaz u tražilu primetno tamniji, pa nije preporučljivo koristiti ga sa objektivima koji nisu barem f/2.8.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 25, 2011, 02:37:48 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
« Poslednja izmena: Februar 25, 2011, 01:34:53 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #24 poslato: Februar 25, 2011, 03:05:13 posle podne »
^Dobri filmici!
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #25 poslato: Februar 25, 2011, 03:12:48 posle podne »
Sjajan je ovaj prvi filmic :)

Zapravo ubada u suštinu kako se upotrebljava video na dSLR aparatima.

Nedostatak kvalitetnog AF sistema kao kod običnih kamerica, tera snimatelja da prvo dobro osmisli kadar, pa tek onda snimi kratku scenu ...

Imamo li neku temu na forumu koja se bavi tematikom snimanja vidoja?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #26 poslato: Februar 25, 2011, 03:37:27 posle podne »
Citat
Imamo li neku temu na forumu koja se bavi tematikom snimanja vidoja?
Nisam siguran...trebalo bi malo i time da se pozabavimo ;)
Vincent Laforet, je radio video filmove za Canon, za one koji nisu videli, mocno...
Sve je snimano sa 5DMkII i nesto staklica sto mu se naslo pri ruci ;D
http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=2326#5Dinfo
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #27 poslato: Februar 25, 2011, 04:08:38 posle podne »
Sjajan prvi film.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #28 poslato: Februar 25, 2011, 04:46:24 posle podne »
I ja glasam za prvi!Stvarno je dobar!

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #29 poslato: Februar 25, 2011, 04:53:08 posle podne »
bila je serija na happy televiziji(mozda je jos ima), zove se TNT(totalno novi talas), mozda je neko gledao, tinejdzerska, desavanja u nekoj skoli i tako to :D i cela je snimljena sa canonom 5d markII :D
vidi se da nije profesionalna kamera, ali je super ispala :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #30 poslato: Februar 25, 2011, 05:05:49 posle podne »
@ Storm Hvala na detaljnom odgovoru :)

Narocito su mi za video zanimljivi M42 prajmovi. Ima nesto stvari kod drugara, blenda ispod 2.8 nije problem, ali tesko da cu naci nesto ispod 28mm, no o tom potom.

Evo sad iscitah dosta o tim ekrancicima, i vidim da ih ima kineskih (posto su mi KatzEye pomalo skupi :) ) na eBay-u, reda velicine 10E. Ako neko zna gde kod nas imaju da se nadju bilo kakva mutna stakla (posebno pozeljno ako imaju izlomljenu prizmu) za Canone 1000D - 60D nek javi. To ce verovatno interesovati i druge ljude.

Kontam da ce to poremetiti merenje svetla, ali kako 550D/600D/60D imaju live histogram i manuelnu kontrolu video moda, bice dosta lakse snaci se u tome.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 600d
« Odgovor #31 poslato: Februar 25, 2011, 06:25:54 posle podne »
Fokusno staklo neće pomoći u video modu, jer se gleda u displej (LV i tako to). :)

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #32 poslato: Februar 25, 2011, 07:31:25 posle podne »
Jasno. Cim se ukljuci snimanje, ogledalo se digne i zbogom trazilo.

Nego, moji planovi, a videcemo da li to zamisljeno moze i u praksi:

Mislio sam da moze da koristi pre pocetka snimanja, u fazonu - stavim coveka na poziciju u kadar, manuelno fokusiram na njega, onda ga sklonimo iz kadra, i tek onda ukljucim snimanje u kome onda on lagano ulazi u scenu na obelezenu poziciju.

Znam da i aparat moze da uradi AF, ali 550D nema bas puno fokusnih tacaka (a ne znam koliko dobro rade one periferne na njemu), pa ako je objekat sa strane u kadru onda moram ili da menjam komploziciju (da uhvatim neki kontejner :) ) ili malo da rotiram aparat da ga jurim autofokusnom tackom pa da se vratim nazad, a voleo bih plitak DOF... da ne sirim pricu, o tome cemo posebnu temu jednom :)

Nema puno iskustva u snimanju videa, moguce da dosta gresim, ali cenim da se isplati dati 15-ak EUR za neku split prismu da se proba ...

« Poslednja izmena: Februar 25, 2011, 07:39:41 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 600d
« Odgovor #33 poslato: Februar 25, 2011, 08:16:00 posle podne »
Ne, ne, bespotrebno komplikuješ. :)
Imaš na raspolaganju CDAF, koji može da fokusira na širem polju, nego što obuhvataju AF tačke faznog fokusa. Postaviš kvadratić na željenu metu, pritisneš AF-ON ili okidač do pola, aparat fokusira i onda možeš da počneš sa snimanjem, uz eventualne korekcije fokusa. Ako Ti više odgovara manuelno fokusiranje, kod Canonovog LV-a barem to nije teško (da ne kažem da je najbolje) - zumiraš prikaz i uoštriš vrh čiode, ako treba :)

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #34 poslato: Februar 25, 2011, 08:21:59 posle podne »
Aaaa, nisam pazljivo citao test onda :)

He he, preduhitrio si me, bas to uz vezi fokusiranja preko LCD je bilo poslednje sto htedoh pitati.
Puno hvala za info. Sve moje nedoumice su resene.

550D je u tom slucaju masina snova...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #35 poslato: Februar 25, 2011, 09:22:15 posle podne »
http://www.youtube.com/watch?v=Arr6ZYuabQY - DigitalRev Canon 600D review
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
600D video noviteti
« Odgovor #36 poslato: Februar 26, 2011, 05:30:08 posle podne »
Canon 'Movie Digital Zoom' na delu:

http://www.youtube.com/watch?v=5mlAJRigQcc


Obzirom na rezoluciju senzora, maksimalni zoom koji moze da se izvede kada se uzme (kropuje) centralnih 1920x1080 piksela je oko 3x.
Sve ostalo preko 3x bi morao biti obican digitalni zoom, kazu eksperti.

Ipak, kada bi i tranzicija od 1x-3x bila lepo odradjena (odgovarajucim algoritmima za iscitavanje senzora) to bi znacilo da bi se neki 50mm prajm mogao koristiti kao 50-150mm zoom staklo, koje bi zbog promene crop faktora imalo drugacije karakteristike nego klasican EF-S zoom objektiv.



Vec se pojavilo dosta testova klasicnog video rezima, koji je kao sto se i ocekivalo vrlo slican sa 550D i 60D modelima (ima i uporednih testova), ali mi ova nova mogucnost modela 600D deluje interesantna za istrazivanje.
« Poslednja izmena: Februar 26, 2011, 05:31:54 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon 600d
« Odgovor #37 poslato: April 02, 2011, 01:26:44 pre podne »
DPR izbacio test >> http://dpreview.com/reviews/canoneos600d/
Eh taj DPR, opet nas je pretekao  ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 600d
« Odgovor #38 poslato: April 02, 2011, 01:54:45 pre podne »
Citat
White balance often excessively orange  under artificial light


 ;D


http://dpreview.com/reviews/canoneos600d/page19.asp

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 600d
« Odgovor #39 poslato: April 02, 2011, 03:09:20 pre podne »
^Pa da.
Kao i kod svih digitalnih aparata, AWB daje previše narandžaste, a na momente čak i crvene fotke pod veštačkim svetlom sa užarenom niti (klasična sijalica).

Svako drugo tumačenje (koje smo viđali na "domaćem nebu") ne zaslužuje komentar.

Pozdrav