Autor Tema: Kako fotografisati slike ?  (Pročitano 6759 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 3255
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kako fotografisati slike ?
« poslato: Januar 31, 2011, 10:45:55 posle podne »
Kako fotografisati umetnicke slike, tako da budu verna reprodukcija originala ?

Ima li neko iskustva u obradi takvih fotografija, i uopste, sta je sve potrebno za takvu dobru fotografiju ...
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kako fotografisati slike ?
« Odgovor #1 poslato: Januar 31, 2011, 11:39:41 posle podne »
Zavisi od konkretnog dela.

Fotografisao sam neke slike i prilično sam bio zadovoljan kako su ispale u odnosu na original. Najveći neprijatelj može biti ram, ako je preglomazan, dominira itd. O staklu da i ne govorim. Idealno je uraditi snimanje pomoću rasvete (pilot svetla sa većim softboxovima), duža ekspozicija i obavezno "sweet spot" objektiva. Nema potrebe privrtati na f/9 na primer, ako je objektiv najoštriji na f/5.6. Zapravo je potpuno svejedno, jer je objekat fotografisanja potpuno dvodimenzionalan, pa objektiv treba koristiti tamo gde je najoštriji. Što se žiže tiče, ideal je da to bude neko tele područje, jer su barelna izobličenja (posebno ona nelinearna) najmanja u tom rasponu, a ako zbog prostora to nije moguće, treba insistirati na barem 50mm. Ispod toga ni u ludilu, osim ako prostor nije baš skučen, a snima se slika koja zauzima dobar deo zida. :)

Shvatio sam da je najteže postaviti aparat u ravan sa slikom, pa je potrebno napraviti neka merenja itd. Slika OBAVEZNO mora biti pozicionirana tako da osa objektiva gađa njen sam centar, dok je upravan u odnosu na njega. Najlakše ćeš odrediti centar tako što ćeš od ćoška do ćoška razvući dva kanapa i onda nivelisati aparat ili sliku, šta Ti je lakše.

Izbegavaj blic, jer je nenormalno teško kontrolisati isijavanje. Naravno, RAW se podrazumeva, kako bi u post-procesu izvukao veran kolorit i odnos tonova.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 31, 2011, 11:42:01 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Kako fotografisati slike ?
« Odgovor #2 poslato: Februar 01, 2011, 12:01:58 pre podne »
Eto @desho, trazio si domaci, sad ga imas ;)
Najlaksi je onaj deo sa "kanapom" :D
@Storm, izvrsno, ovo cu da iskopiram, mos' zatreba.

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 3255
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako fotografisati slike ?
« Odgovor #3 poslato: Februar 01, 2011, 01:01:02 pre podne »

@Storm, zaista sam ti zahvalan na ovako detaljnom i brzom odgovoru. Vidim da je i to fotografska disciplina za sebe, a vidim i da cu za ozbiljniji pristup njoj, morati da se "olaksam" za ozbiljniju opremu, naravno kod Ljube.  ;D

@Bole, domaci se odlaze zbog nedostatka rekvizita...  ;)
za sada imam samo kanapce, a i zenin prosumer.  :D

Kad sam kod prosumera, da li on moze da se koristi za prvo vreme i pomocu kojih trikova (pomagala)...
pitanje je mozda naivno ali ja sam totalni pocetnik koji treba da uradi domaci  :)

Poz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100