Autor Tema: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10  (Pročitano 7172 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ra

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« poslato: Decembar 30, 2010, 09:39:59 pre podne »
Pozdrav svima!
Potrebna mi je pomoc oko odabira aparata pa se dvoumim izmedju ova dva modela. Interesuje me koji je bolje uzeti za pocetak i ucenje? Koji ima bolju optiku,cip,stabilizaciju i sva vi mislite o ovim modelima? Sta bi presudilo u odabiru izmedju njih? Ili je pak bolje uzeti neki DSLR i zasto ? Ne mislim da se bavim profi fotografijom ali nikad se ne zna dokle cu dogurati sa ucenjem , u svakom slucaju ne mislim se baviti bas amaterski. Kod DSLR-a znam da mi treba nekoliko objektiva da bi dobio performanse kao sa ovim jednim objektivom ugradjenim u ova dva modela i to me najvise koci oko odabira DSLR-a jer treba mnogo para oko nadogradnje i ulaganja.
Hvala unapred svima na odgovorima, nadam se da ce mi neko pomoci.
Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2011, 09:27:20 pre podne »
Pozdrav, mislim da bi najbolje bilo da nadjete negde Fuji S200 EXR ako je jos negde ostalo u ponudi, odlican je za ucenje, raspored komandi mu je skoro kao na dSLR-u, ergonomija, dobar senzor i objektiv, i td. Fuji HS10 je deklarisan kao njegov naslednik, dobio je CMOS senzor (ali manje povrsine) koji mu omogucava znatno vecu brzinu u radu, Full HD video, onda ima veci raspon objektiva i sl. Znaci HS10 je po skoro svemu bolji od svog prethodnika, ali mislim da mu je fotka nesto slabija u slabosvetlosnim uslovima od S200 EXR.
Canon SX30 IS ima takodje mali senzor (1/2.3" CCD), ali mu je raspon stvarno impozantan, a stabilizacija radi fantasticno, slika prosto pliva. Ima svojih prednosti i mana u odnosu na Fuji HS10. Kada bi birao izmedju ta dva, verovatno bi blagu prednost dao Fuji-u HS10, najvise zbog nize cene.

Van mreže damir661

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« Odgovor #2 poslato: April 14, 2011, 01:33:08 pre podne »
Pozdrav svima.
Ja sam ovih dana u istoj dilemi da li nabaviti Canon SX30IS ili Fuji HS10. Do sada sam imao iskustva sa isključivo Canon aparatima, a fotografijom se bavim iz hobija, ali zelim bavljenje fotografijom obogatiti malo "moćnijom mašinom".
Bavim se uglavnom slikanjem motiva sa železnice, kao i prirode uglavnom planina i sl.

Pažljivo sam pričitao do sada napisano vezano za ovu dilemu i zanima me nešto više vezano za senzore, jer se kao laik slabo razumem u njih i pitao bih jednostavno kako se oba aparata ponašaju po pitanju pouzdanosti, kvarova, otkaza u radu i sl.
Dosadašnje iskustvo sa Canonom je više nego dobro, ali bih voleo da znam više o tome što se tiče Fujia.

Ovo je ujedno moj prvi post na forumu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« Odgovor #3 poslato: April 14, 2011, 09:31:42 pre podne »
Pozdrav i dobro dosao.
Sto se tice senzora, svakako je bolje da je senzor sto veci. Vecina kompakt modela ima senzore 1/2.3" povrsine, a bolji kompakti (ne racunam 4/3") imaju 1/1.6" ili 1/1.7", tu su npr. Canon G12, S95, Fuji F200 EXR, Panasonic LX5, Nikon P7000 i td.
Veca povrsina senzora znaci i vise detalja na fotki, ali naravno to nosi i znatno vecu cenu sa sobom.
Sto se tice kvarova, Fuji modeli su jednako pouzdani kao i Canon, ne bih razdvajao previse sve te japanske brendove, jer vec su godinama unazad izgradili neke standarde kvaliteta. Jedino ako si imao Canon aparate do sada bice ti nesto lakse sa SX30 jer je meni na svim Canon modelima gotovo isti, dok bi ti sa Fuji-em trebalo malo vremena da se navikens, ali nije ni to nesto strasno.
Ovde mozes da pogledas kako se ponasaju Canon SX30 u Fuji HS10 u konkretnim situacijama >> http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1&ma1=1&mo1=1301&p1=10211&ma2=24&mo2=1132&p2=8774&ph=1

Van mreže damir661

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« Odgovor #4 poslato: April 14, 2011, 11:35:45 pre podne »
Zahvaljujem se na odgovoru i dobrodošlici.

Jesu ti CMOS senzori nešto bolji od ostalih, pošto kod svih srodnika SX30IS vidim da imaju isti (npr Panasonic FZ45,) uz to mi je planirani budžet do oko 400evra. Znam da SX30IS malo probija tu cifru, ali nekako najviše merkam njega, zbog upravo jednostavnosti menija i sl., a 35x zoom mi itekako znači.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« Odgovor #5 poslato: April 14, 2011, 02:18:14 posle podne »
Ovde je sve detaljno objasnjeno >>  http://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor#CCD_vs_CMOS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Dilema - Canon SX30is ili Fuji HS10
« Odgovor #6 poslato: April 14, 2011, 04:43:16 posle podne »
Vecina fotoaparata ima ili CMOS ili CCD senzor. Nekada su CCD bili bolji, ali napretkom tehnologije CMOS je dosao do izrazaja. U poslednjih nekoliko godina tesko je pronaci DSLR aparat koji nema CMOS senzor. Pretpostavljam da ce u dogledno vreme i kompakti preci na CMOS, ali ne znam da li bih ja bio prvi koji bi to isprobao.

Osnovni pojmovi:
http://www.dpreview.com/learn/?/key=Sensors
http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/sensor_sizes_01.htm

Da sam na tvom mestu ne bih se toliko zamarao oko elektronike, jer to je prosto rupa bez dna, a ni bolje karakteristike senzora (na papiru) ne garantuju da ce slika na kraju da bude bolja.



Sto se tice pouzdanosti aparata, desava se da neki od njih imaju sistemske kvarove. Ako pitas servisere, mogu da lako da ti preporuce model iz 2004 na kome se nista ne kvari, i neki iz 2009 koji im stalno stize sa istim kvarom.
Zato uzmi neki aparat, koji provereno dobro radi.


Uvek je bolje uzeti neki DSLR, ako ima novca u budzetu. Mislim da nema potrebe objasnjavati koliko su bolje fotografije sa njih.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D